PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : poligon za testiranje


banebeograd
23.07.2006, 20:36
pozdrav,
imam jedno pitanje ili bolje receno molbu za iskusnije tragace,naime
razmisljao sam da na jednom placu blizu mene napravim neku vrstu test poligona na kojem bi svi oni koje zanimaju dometi raznih metal detektora , skenera i slicnih aparata mogli da istestiraju ili bolje receno dokazu sebi i drugima krajnje ili realne granice aparata, mislim da bi to bilo stvarno jako korisno za sve koje ovaj hobi zanima a posebno za pocetnike kao sto sam i sam, jer sam cesto zbunjen kad procitam kako neko hvali neki svoj aparat na sva usta , dok neko drugi tvrdi sasvim suprotno o istom,
dakle molba bi bila da iznesete neke predloge tipa koliki prostor treba da bude tog poligona, sta treba da sadrzi, tj. na kojoj dubini i koju velicinu ili kolicinu predmeta, i od koje vrste metala ...i mozda kakvu i koliku rupu i na kojoj dubini iskopati, za imitaciju skrivenih otvora...
mozda neko ima neku semu kako se to pravi negde preko na poligonima...
pozdrav ...

Vumi
24.07.2006, 00:23
Evo ja cu ti dati nekoliko prijedloga :)
1. poligon moras ocistiti od svih vrsta metala u njemu (pretraziti detektorom i iskopati sve metalne predmete
2. ako vec zelis dobar poligon onda isti mora biti vecih promjera tako da bi se pojedinacni predmeti mogli pojedinacno i testirati tj da drugi predmet ne bude u blizini
3. ako bas zelis tacne podatke ili mjere onda moras vise istih predmeta zakopati na razlicitim dubinama i svako mjesto oznaciti tako da znas sta se na tome mjestu nalazi i na kojoj dubini
4. predmete kada budes zakopavao pazi da zemlja koja nakon toga ispunjava iskopano mjesto bude dobro "nabijena", hocu reci svaki grumen koji ubacis dobro ugazi tako da dobijes otprilike istu gustinu kao i u normalnim slucajevima pri trazenju (nebi bilo lose da svaki sloj zalijes i vodom tako da zemljiste dobije na kompaktnosti
5. predmeti za testiranje neka budu od svih vrsta metala, pocev od zeljeznih na manjim i postepeno na vecim dubinama a isto tako i sa velicinama mozes da se "poigras"
6. ako ti nije problem u igru mozes da ubacis i poneki mineralizirani kamen ili neku rimsku ciglu na koju detektor takodje ponekad daje slab ali pozitivan signal
7. pored toga mozes uz, recimo novcic postaviti i komad zeljeza tako da vidis kako detektor reaguje na isti ako se u blizini nalazi recimo obican zahrdjali ekser :)

Mogucnosti za probavanje imas koliko hoces, bitno je da imas vremena i volje da sve to zakopavas i mjeris a usput obavezno zabiljezis mjesta na kojima si vec nesto zakopao, inace nista od testiranja.
Ako odlucis da napravis ovakav poligon, volio bih da nam pokazes sliku istoga i da nam objasnis malo sta i kako si radio :)

banebeograd
24.07.2006, 00:45
imas li ideju koliko nam prostora treba tj koliko je idealno/m x m/ bar od prilike,i kakva rupa treba da bude,
i koje predmete da zakopavam , video sam ovde da neki zakopavaju bubanj od masine, potkovice, novcice, ek****... sta jos dolazi u obzir , da pocnem da se snabdevam tim materijalom na vreme...

Vumi
24.07.2006, 01:14
Mozes zakopati sve sto ti je interesantno za pronaci znaci stvari koje bi rado pronalazio na terenu. Bubnjeve, ves masine, traktore i sl. sitnice mozes ako hoces :). Na kojoj razdaljini bi predmeti trebali biti jedan od drugoga to ces morati sam odrediti ali u svakom slucaju dovoljno daleko jedan od drugoga da pri zamahu lijevo-desno ne hvatas dva ili vise predmeta istovremeno. Koliki poligon treba biti povrsinski opet zavisi od toga koliko ces predmeta zakopati na njemu.
Ja licno bih zakopavao novcice razlicitih velicina pa cak i vise njih zajedno (mozda cak i punu vrecicu, ali ovdje nebih koristio rimske originale nego ako mozes naci neke koji nisu vise u upotrebi)...kako sam vec napisao, ostaje na tebi i tvojoj masti da odredis sta i kako, mogucnosti ima bezbroj.

Miki
24.07.2006, 11:26
dodao bih samo sto se tice metalnih predmeta koje ces zakopati da budu i oni koje najcesce nalazimo - pampuri , limenke , pastete , caure od metaka , po neko parce olova , ek**** i potkovice takodje nesmes da zaboravis . Bojlere zaboravi , nepoznajem ni jednog tragaca koji se interesuje za njih ali mozes umesto bojlera da na primerer u kakvu Vaznu za cvece ili Cup stavis sto vise Dinara koji vec odavno nisu u upotrebi (najbolji su oni iz 50tih godina) i zakopas to na nekih 1 m - 1,2 metara

crni
24.07.2006, 18:41
Za**** previse gvozdenih predmeta njih niko nevoli da vadi baziraj se vise na obojene metale i budi realan sa dubinama inace ce se obrukati i najhrabrije masine. Vimi je dao lepe predloge

banebeograd
24.07.2006, 18:51
pokusavam da na stranim sajtovima proizvodjaca i dilera metal detektora, skenera i slicne opreme nadjem neku semu njihovih poligona,zagrejao sam se da to ispadne bas kako treba...

kratki
30.12.2007, 13:28
Bane sta bi sa ovim tvojim poligonom? Jesi li ga zavrsio?

banebeograd
30.12.2007, 13:52
Bane sta bi sa ovim tvojim poligonom? Jesi li ga zavrsio?

propala mi je kupovina jednog placa na obodu novog beograda, ali ne odustajem i jos uvek skupljam predmete koje cu da zakopavam u poligon,ima starog rimskog i srednjevekovnog gvozdja, malo parica ,srebrnjak,fale jos neki zlatni uzorci, pa ako ima donatora nek se javi hahah
u medjuvremenu sam odustao od zakopavanja nekih gluposti tipa bojler,bubanj od ves masine i slicno na neke nebulozne dubine, a naucio sam sa nekog nemackog sajta i kako pravilno da postavim predmete u zemlju da bi bilo realnije za testiranje...

Vumi
30.12.2007, 13:57
naucio sam sa nekog nemackog sajta i kako pravilno da postavim predmete u zemlju da bi bilo realnije za testiranje...Sto volim njemacko pametovanje...kao oni to znaju kako predmeti leze u zemlji pa da se na osnovu toga pravi poligon? To si mogao i sam da uradis, bez njih :). Postavi ih svakako- vodoravno, uspravno, malo nakrivo :) itd itd...samo nemoj zaboraviti gdje si sta zakopao :)

banebeograd
30.12.2007, 14:06
Sto volim njemacko pametovanje...kao oni to znaju kako predmeti leze u zemlji pa da se na osnovu toga pravi poligon? To si mogao i sam da uradis, bez njih :). Postavi ih svakako- vodoravno, uspravno, malo nakrivo :) itd itd...samo nemoj zaboraviti gdje si sta zakopao :)

hahah da da jos da zaboravim gde sam ih stavio bilo bi bas blesavo,
ma nisu oni pametovali, samo sam video na slikama, secas se one teme koju si i ti prevodio, tamo je bila prikazana ona rupa koju su iskopali pa onda sa dna rupe otisli u stranu i iskopali jos jednu rupu u koju su stavili bronzani predmet, tako da je bronza bila u zemlji koja iznad nije bila ni dirnuta, na to sam mislio

Vumi
30.12.2007, 14:21
Aha, znam, to i nije los nacin, vjerujem da je bolji od obicnoga zakopavanja jer u tome slucaju test i nije bas dobar...mada, kada se trazi po uzoranoj njivi tada su uslovi sasvim drugaciji nego sto su na tome testu. Jos jedna sitnica igra veliku ulogu. Nikada nije isto ako se u zemlju zatrpa cist novcic ili ako se u njoj nalazi novcic koji stoji vec nekoliko stotina ili hiljada godina, jer se u ovom drugom slucaju oko novcica nalazi i "omotac" od oksidacije i samim tim novcic (ili neki drugi predmet) imaju veci volumen i moze se pronaci na vecoj dubini.

Enigma
30.12.2007, 20:11
Bane, ne gubi vrijeme na pidarije, rađe zakupi obečavajuću površinu, pa udri sa društvom dok se prasence peče. :totlach::26:

perun
30.12.2007, 21:59
Pa neka mora se i teorija nauciti, ako neznas svoj aparat dzaba je i hodat sa njim ako ne daje rezultate. A usput mislim da svako svoga konja hvali realnosti tu ima vrlo malo. Kao sto Enigma rece ne gubite vrijeme.