PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Kravlja kost


zeljketa
02.08.2006, 21:57
Na kraju jedne arheoloske sezone se pristupa pretrazivanju terena sa metalnim detektorima,da bi se eventualno preostali metalni predmeti otkopali i tako sprijecilo odnosenje od strane hobi tragaca.
Pri jednom takvom pretrazivanju terena ,a pri kraju arheoloskog istrazivanja u Engleskoj 2004 godine,je Kevin Woodward,tehnicar engleskog vazduhoplovstva,otkr io pronalazak sezone.On je,naime, sa detektorom metala pronasao ukupno 39 zlatnih statersa.Prvo je pronasao 11 razbacanih novcica nakon cega je njegov detektor dao jasan signal.Pri kopanju se ispostavilo da se radi o jednoj kravljoj kosti.Kost je,zajedno sa blatom,bila stavljena ispod rentgenskog aparata u lokalnoj bolnici.Otkriveno je da se u kosti nalazi sakriveno 20 zlatnih novcica,sto je sa prije pronadjenih 8 i 11 Kevinovih bilo ukupno 39.Woodward je, sa jos nekoliko specijalista , cijeli dan bio zauzet tzv.mikro otkopavanjem i ispitivanjem same kosti.Utvrdjeno je da su svih 39 novcica bili sakriveni u kosti ,ali da su se rasuli prilikom prijasnjih otkopavanja i obrade zemlje.
Zlatni statersi su keltski i tipa Galsko-Belgijskog.Kovani su oko 50 god. p.n.e. na teritoriji danasnje Belgije-Sjevernoj Francuskoj,sto nije potpuno nelogicno ako se uzme u obzir da je Julije Cezar u to doba zauzeo Galiju.Keltski kraljevi su ove novcice najvjerovatnije koristili da bi platili svoju vojsku.
U prilogu slika kosti u kojoj su pronadjeni novcici i jedan od novcica sa stilizovanim konjem .

zeljketa
02.08.2006, 22:46
Ovaj nalaz se nemoze nazvati ostava -prije bi se moglo reci "kostava" :)

Miki
02.08.2006, 23:57
"kostava" :)

:36_11_6[1 u pravu si :36_11_6[1

Vumi
15.08.2006, 18:39
pa meni se sada upalila lampica, tamo gdje sam pronasao one denare naao sam takodje jednu ogomnu kosku, samo je ona bila koliko se sjecam kompletna...vjerovat no je nesrecnik jeo nesto i zadavio se time tako da je novac ostao tu...i koska takodje :)

kratki
15.08.2006, 22:18
potrazi jos malo mozda nadjes i kostur tog nesretnika, njegov mac, ogrlicu, narukvicu itd!

banebeograd
15.08.2006, 22:28
ma batali mac i ogrlicu,
mozda je imao sipku od platine u nozi i zlatni most u ustima hhehehhe
dok se jednom ne smrkne drugom ne svane

Vumi
15.08.2006, 22:52
sve sam ja to pretrazio po nekoliko puta, uvijek u uvjerenju da sam negdje poneki cm zemljista preskocio- badava, nema tu vise ni vrucega kamenja a kamoli rogova ili kosti punih rimskoga novca :)

Nitroglicerin
19.09.2006, 22:11
Ranije su ljudi zbog haraca morali da kriju dukate kako im nebi uzimali iste, pa nije iskljuceno i da su ih gutali a kad bi im bilo potrebno pilu su pokvareno mleko ili jeli pokvarene pljeskavice pa cekali posle .... samo neznam dali su to radili ispred prodavnice ili negde u nekom cosku ... ha ha

ako neko zna da objasni taj proces neka izvoli .... he he