PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Mislim da se radi o prvom zlatu...


Vumi
23.09.2006, 21:26
Mislim da se radi o mom prvom pronadjenom zlatnom predmetu (na zalost nije ni aureus niti nesto drugo). Pokusao sam slikati sva zanimljiva mjesta na njemu i nadam se da ce neko potvrditi moje misljenje i reci da se ne radi o prstenu iz automata za zvakace gume. Ipak mislim da je prsten prilicno uredno uradjen, u njemu se nalazi i jedan crveni kamen. Tezina mu je 0,9g. Interesuje me jedino zasto je u gornjem dijelu, gdje se inace nalaze i "jarcici" :) (ne mislim na kozije bebe), u crnoj boji? Inace kako sam primjetio ne radi se o obicnoj boji vec vise nesto slicno finom papiru za smirglanje a isto tako je i sama glava prstena sa obe strane uljepsana time. Na prstenu se inace ne vidi nikakva marka (stembilj) a na mjestu koje je kako mi se cini "poljubila" lopata i malo iskrzala, ne vidi se nikakva druga boja nekoga drugoga metala. Hajde momci, recite mi da se radi o pravom zlatnom prstenu i imate pice od mene (naravno kada se svi sastanemo u kafani :))

Vumi
23.09.2006, 22:24
Evo jos par slika uradjenih preko mikroskopa. Ono crno sto se vidi na prstenu (glavi i na stranama) je stvarno nekakav naneseni materijal koji je poput pijeska (jel postoje crni dijamanti? :))

banebeograd
24.09.2006, 00:26
Hajde momci, recite mi da se radi o pravom zlatnom prstenu i imate pice od mene (naravno kada se svi sastanemo u kafani :))
jeste jeste , zlato je prijatelju moj
ja cu inace da popijem kilo kilo/kilo prasece i kilo jagnjece, al da bude res/...
imas li ti jos nesto da ti ja procenim hehehh

terminus
24.09.2006, 00:30
Vumi, pravom je zaljubljeniku u starine svaki nalaz "zlatan", bio on žut ili ne! :)

zlatkovics
24.09.2006, 00:46
Pa naravno da je zlato druze ( a u kojoj kafani je sastanak?)
Ako je zlatan cestitam na prvom predmetu od plemenitog metala i nadam se da ce biti jos toga . :475: :eclipsee_ :19: :04: :marc3:

zemunac
24.09.2006, 00:50
Decki, budimo malo ozbiljniji!
Vumi cestitam na nalazu, lep je!
Po mojoj proceni prsten je iz 18og veka sa niello ukrasom, (ona tamna masa), nemoj ga cistiti, uskoro se vidimo, moja lupa ce ti vise podataka dati.
Jedino sto malo zbunjuje je tako minimalna tezina, ali kao sto rekoh: videcemo!

Pozdrav

Zemunac

Vumi
24.09.2006, 20:07
hvala momci a to sto je mala tezina lezi mozda u tome sto je sam prsten dosta maloga promjera..ali ako se uzme da jedan folis vaze neka 2-3 grama onda i nije cudno da samo jedan "okvir" od njega vaze 0,9g :)...u svakom slucaju nadam se da je ovo tek pocetak :)

@Zemunac, ove slike koje sam naknadno postavio su uradjene preko stereomikroskopa (naravno samo kroz jedan okular :))

Vumi
24.09.2006, 20:08
zaboravih da odgovorim i ostalima...hm, koja kafana je u pitanju...pa nadam se da cu jednom imati vise vremena kada odem za Srbiju kod zeninih i da cemo se moci sastati negdje oko Viminaciuma ili blize mu okoline :)

kratki
24.09.2006, 20:16
Bravo Vumi majstore!!!

To crno na prstenu je Niello! Takvu izradu i ukrasavanje posebno na zlatu i srebru su radili u 17 veku. Na zlatu su se pravila mala udubljenja i ispunjavala sa takozvanom Niello legurom. Niello je sastav srebra, bakra, olova i sumpora u jednoj odgovarajucoj razmeri. Ta mesavina cini sastav jadnog crnog metala, koji se zagreva na 350C i kao takav nanosi na zlato ili srebro gde se utapa sa podlogom, i uglavnom su svi imali neki dragi kamen. Naj ranije uradjene komade na ovaj nacin su pronadjeni u Egiptu, Grckoj i na Kipru.
Evo jednog primerka, prsten iz 17 veka:

Vumi
24.09.2006, 20:40
svaka ti cast na podacima....znaci sada je pronadjen jedan i u Austriji :)

kratki
25.09.2006, 01:17
I ovaj je pronadjen negde na zapadu!

Enigma
02.01.2007, 16:46
Da nadodam, kamen je rubin, možda granat, ne rubin je.
Malo kasnim, čestitam!

Vumi
02.01.2007, 17:41
@enigma
Kao sto nas narod kaze- "Iz tvojih usta u bozije usi.." :)