PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Vis


dwarf
01.11.2006, 04:46
Pozdrav svima,

par fotki sa Visa, od pre mesec dana. Vidim da sam jedan od retkih, na ovom forumu, koji se bavi ronjenjem. Na fotkama su amforiste, djule i olupina broda - uzivajte.

Miki
01.11.2006, 12:21
pozdrav dwarf , predpostavljam da si ti ili neko od tvojih prijatelja na slici kod ampfora , reci mi na kojoj dubini se to nalazi , moze li se izmedju svih polupanih amfora naci koja cela ili makar spojiti delovi , i jeste li pokusavali da trazite podvodnim detektorom ???

Stef74
01.11.2006, 12:24
Interesantno. Da li ima da se probere nesto od amforiste, i u onom brodu nasli li ste nesto? Cisto pitam iz radoznalosti

dwarf
02.11.2006, 04:26
Pozdrav!

Na Visu, i u celoj Hrvatskoj, ronjenje je ozbiljno organizovani biznis. Idete na ronjenje u pratnji lokalnog ovlastenog kluba, i STROGO ali NAJSTROZIJE je zabraneno bilo sta poneti sa lokaliteta. Ostrvo Vis spada u zasticene zone, ronjenje je nemoguce bez pratnje. Naravno - uvek mozete pokusati nesto prosvercati, ali ako vas uhvati policija - i vi i vas vodic cete biti iskrcani na dok samo u kupacim gacicama + krivicna prijava. Nas se vodic najezio i naljutio od ponete ljusture puza, velicine decije pesnice. Eto toliko o tome, amforiste je plitko, na nekih 20tak metara dubine, i sve amfore koje su cele su izvadjene 70tih i nalaze se u lokalnom muzeju grada Visa. Na zalost, nemam podvodni detektor, ali ne bi mi ni koristio, niti bih ga nosio na Vis.

dwarf
02.11.2006, 04:35
evo jos par fotki, naravno da uvek ima nesto na olupinama, ali niko nista nije dirao. Uzivali smo u ronjenju.

dwarf
02.11.2006, 04:38
Yup, treba i zakaciti att.

Miki
02.11.2006, 12:37
heej jel ono novcic na srednjoj slici pored ampfore malo levo , previse mi je okruglo da bi bila skoljkica , jooj pa njega si mogao poneti ... pokazes vodicu rukom na stranu da dolazi ajkula , on se okrene a ti ga strpas vec bilo gde na opremi :) :)

laki
02.11.2006, 14:22
evo i od mene neka slicica sa mog ronjenja ,ali ni traga od antike samo po neka riba ,skoljka ,jez i ...

Miki
02.11.2006, 19:45
nemoj mi samo reci da onu zgodnu plavusu (ribicu) sa trece fotke nisi mogao poneti sa sobom :) shalim se malo ...
hej blago si vama , meni je vec par godina zelja da dodjem na hrvatsko primorje iz dva razloga
1.razlog - Ronjenje (trebam jos samo napraviti kurs ronjenja)
2.razlog - Monsen(Amaren) (treba jos samo naci par zenskih komada raspolozenih za tako nesto jer cuo sam da se pojedincima ne isplati zbog prevelike konkurencije)
ima li neko josh iskustva ili saveta u barem jednom od ova dva primjera zasto valja doci u Hrvatsku sledeceg leta :)

saban
02.11.2006, 20:09
Evo imam i ja par pitanja:
Koliko kosta kompletna oprema za ronjenje?
Gde je moguce zavrsiti kurs ronjenja u srbiji?

banebeograd
02.11.2006, 20:58
Evo imam i ja par pitanja:
Koliko kosta kompletna oprema za ronjenje?
Gde je moguce zavrsiti kurs ronjenja u srbiji?

ima nekoliko klubova u beogradu, jedan je na tasmajdanu , jedan u sportskom centru vracar, mislim da ih ima jos potrazi na netu...

terminus
02.11.2006, 21:52
U Hrvatskoj ima puno ronilačkih klubova čiji instruktori organiziraju škole ronjenja, uglavnom po CMAS-u. Škola ronjenja za prvu zvjezdicu po CMAS-u traje oko 7 dana. Sastoji se od teoretske i praktične nastave. Škola (tečaj) košta oko 1000 kuna (nešto manje od 150 eura), a onaj tko ju s uspjehom položi može rekreativno roniti organizirano, dakle u skupini i s voditeljem, do 20 m dubine. Mislim da je nužno imati i uredan liječnički pregled. Inače, u Hrvatskoj je zakonom dozvoljeno rekreativno roniti do 40 m dubine, a za ronjenje do te dubine je nužno položiti ispit za drugu zvjezdicu po CMAS-u. Članstvo u nekom klubu je 100 kuna, a time se dobiva na raspolaganje boca, kompenzator plovnosti i regulator, te logistička potpora (punjenje ronilačke boce, organiziran izlet s brodom i uz vodstvo). Dakle, nužno je imati samo ronilačko odijelo, pojas s olovom, masku i peraje ( a svakako je dobro imati i podvodno računalo, npr. Aladina, ili barem ronilački sat, kompas, dubinomjer i svakako ronilački nož). Klub, čiji sam ja član, veoma je aktivan i organizira mnogobrojne zarone i to preko cijele godine: rekreativne zarone, ekološke akcije, natjecanja. Vrlo često rekreativnim roniocima ukaže se prigoda da sudjeluju i u podvodnim arheološkim istraživanjima. Zapravo, u posljednjih nekoliko godina rekreativni ronioci stoje na raspolaganju podvodnim arheolozima. Mislim da je to okay.
Ovo sam napisao kako bi oni koji se odluče pohađati školu ronjenja u Srbiji stekli dojam što ih sve čeka. Pretpostavljam da je i tamo slična situacija, ukoliko je škola organizirana po CMAS-u, jer je riječ o međunarodnim kriterijima.

saban
02.11.2006, 22:39
Terminus i Bane Hvala Moracu da se raspitam ima li nesto u Novom sadu pa da dobijem tu jednu zvezdicu....

laki
02.11.2006, 23:04
Mozete roniti i bez tih zvezdica a i mnogo je jeftinije ,naravno na manjim dubinama . Za to vam je potrebno: 30-50 eura za solidnu masku,10-20za cevcicu za vazduh (sa ventilom)i ako hocete da slikate jos minimum 6 eura za aparat koji sam ja koristio (idiot kupljen u Grckoj)

bokiii
03.11.2006, 02:14
fine slike...

dwarf
03.11.2006, 04:26
Terminus,
sve sto si napisao je tako, molim clanove foruma, koji ovo citaju, da Terminusovo pismo procitaju par puta ako zele da rone u Hrvatskoj! Bio si u pravu i za procenu cena za Srbiju - otprilike tako stoje kursevi. Jedino sto cu dodati je da vise nikada - dok sam ziv necu otici u Crnu Goru. Molim da se niko ne uvredi, ali prilikom bezveznog ronjenja na dah, jako jako jako blizu obale, prevrcuci kamenje, naisao sam neeksplodiranu rucnu bombu. Bila je nova, dakle ne antikvitet, nego posledica cojstva i junastva u lovu ribe!!! Posto pisem ovo, nije eksplodirala pred mojim nosom, ali verujte mi da su to bili dugackih par sekundi. Svako ko tvrdi da je hrabar, i da ga nista ne plasi (kao ja do tada) moze slobodno da se ubrise. Brojao sam do 3, pa do 4 pa do 5, izasao sam napolje, i do kraja letovanja vise nisam usao u vodu. Da ne pricam kako je dno opustoseno, kako je ronjenje pod uticajem malog broja ljudi, kako se pod maskom "organizacije" svasta radi itditditd Odvratno! U Hrvatskoj (ja sam iz Srbije) nas Klub nastupa vec tri godine na takmicenjima (Vis, Medulin, ..) Ovoga puta smo isli kao turisti, opustena varijanta, porodicna, i proveli se bogovski. Organizacija ronjenja, lokaliteti, i sve ostalo je bilo savrseno. Ko ide neka ponese fotoaparat sa kucistem. Ako zelite, imam gomilu fotki, stavljacu ih po par komada. Naravno, necu nikoga reklamirati, mada mi je zao, jer bih svima preporucio organizatora na Visu, kod koga smo bili. Za neiskusne, organizuje do 20m, uz pratnju, itditditd

dwarf
03.11.2006, 04:57
Evo jos par fotki, nadam se da nisam dosadan?

dwarf
03.11.2006, 04:59
Postoji ronilacki klub u Zrenjaninu, koji takodje organizuje kurseve, ronjenja itd.

saban
03.11.2006, 05:57
E hvala dwarf i zrenjanin je blizu nego da li je jezivo roniti na vecoj dubini od 20m i da li ja npr kada odem na godisnji na moru mogu roniti bez trazenja nekih dozvola ili ipak moram traziti dozvolu ...

bokiii
03.11.2006, 06:05
samo ih davaj

Miki
03.11.2006, 09:00
slike su ti super , ipak ja mislim da je veoma korisno napraviti taj kurs ronjenja za sve one koji misle ici sa opremom i na vecim dubinama , ronio sam i ja sa maskom i cevcicom ali nije to to ...
pored toga u vodama vrebaju razne opasnosti kako prirodne tako i neprirodne . a stotinak eura nije uopste puno kada se uzme fantastican dozivljaj u obzir...

laki
03.11.2006, 09:06
Naravno ,ta dva nacina ronjenja se razlikuju ko nebo i zemlja.

Miki
03.11.2006, 09:11
ma da covece , ostajao sam pod vodom dok ne poplavim zbog manjka vazduha ... pa onda izronis i opet uronis ... i nakon 30 minuta kada izadjes iz vode izgledas kao mrtvak :)

terminus
03.11.2006, 14:32
Kad sam bio mali, jako mali, ponekad sam sanjao kako letim. To su bili toliko uzbudljivi snovi da su mi se urezali u "reljefno" sjećanje, sve do u pojedinosti. Danas se s nostalgijom, i s uzdahom za prohujalim vremenima bezbrižnog djetinjstva, sjećam svoje mladosti i tih predivnih snova! Oni mi se nikad nisu ostvarili, no u javi sam doživio nešto vrlo slično letenju. Postavši ronilac otkrio sam jedan predivan svijet velikoga plavetnila. Ono što me u ronjenju osobito ushićuje jest postizanje bestežinskog stanja. Lebdit u vodi, postići neutralnu plovnost, je gotovo isto kao letiti, a to je, vjerujte mi, BOŽANSKI OSJEĆAJ!

dwarf
03.11.2006, 16:01
Terminus, to je pravi izraz, BOZANSKI OSECAJ, lebdenje i bestezinsko stanje!!!
Nije problem roniti dublje od 20m, mada nemojte slusati idiote koji pricaju o ronjenju na vazduh na 100m. To su kreteni zbog kojih se gine. Mi smo se na Visu spustili na 60m, ali u mom klubu su ljudi koji drze rekorde ove zemlje, u maltene svim disciplinama, pokupili smo sva prva mesta na skoro svim takmicenjima u Srbiji(a i sire), a ronjenja smo radili uz maksimalnu opreznost, u grupi, samo jednom. Sve ostalo je bilo do 40tak m. Maksimalna sigurnost, maksimalna bezbednost, maksimalno utrenirani ljudi, vodja ronjenja lokalac sa maksimalnim poznavanjem terena i dubine i sve to samo za jedan zaron na 60m sa vazduhom. Ponavljam, idioti i uspaljeni kreteni pricaju o vecim dubinama. Moguce je, ali je pogibeljno i uglavnom uzaludno, jer je sve interesantno prosecnom roniocu uglavnom plice. Kursevi su potrebni, jer tek tada covek shvati sta je ronjenje. Pozdrav

dwarf
04.11.2006, 04:31
evo jos, sorry, ako koju ponovim.

terminus
04.11.2006, 15:22
Dwarf, s obzirom na boju ronilačkih boca očito ste ronili na nitrox.

dwarf
04.11.2006, 19:00
Terminus, nismo ronili na nitrox, vec na najobicniji vazduh. Boce su bile od 12,15 i 18l, a boja potice samo od mrezice koja je bila oko boce. Na prvoj strani, prilog 6, na slici sam ja sa 18icom sivom na ledjima. Vazduh 200tinak bari i to je to. Imam jos gomilu fotki, ako zeli ekipa sa foruma, saljem jos.