PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Hazari


ЛазарС
23.12.2006, 18:00
Evo nešto malo podataka o jednom poznatom lokalitetu, ali slabo zastupljenom u medijima, pa i na internetu:

"Na granici bačkopalanačkog i čelarevskog atara, na površini od nekoliko stotina hektara na lokalitetu „Ciglana“ rasprostiru se rano-srednjovekovno naselje i nekropola, koji pripadaju vremenu seobe naroda, nagde od 9. do 10. veka. Brojni nalazi ženskih, muških i dečjih ukrasnih predmeta, korišćenih za odeću, nakit, posude od keramike, koštani predmeti, pršljenci za vreteno, metalni delovi opreme konja, brojni nalazi posudica za livenje metala, tajanstveni fragmenti rimskih cigli sa urezanim simbolima jevrejskog kulta (menora), i mnoštvo drugih nalaza, svrstava ovaj lokalitet među nalazišta svetskog značaja. Osteološki materijal ovih grobova pokazuje karakteristike ljudi mongoloidnog tipa, a najnovija istraživanja ukazuju na uporedno prisustvo jedne populacije indoevropskog tipa. Brojni nalazi na lokalitetu „Ciglana“ otvaraju mogućnosti za dugogodišnja buduća multidisciplinarna istraživanja.
'''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''' '''''''

Naravno, tekst je pisan pre više od 10 godina, a danas je ovo jedno od brojnih zapostavljenih nalazišta koja se uništavaju. Sam naziv "Ciglana" govori zbog čega nestaje...

Na slikama:
1. Ulomak rimske opeke sa urezanim znakom menore, lokalitet „Ciglana “ kod Čelareva, uništeni deo nekropole.

2. Falera sa oglava konjske opreme u obliku glave divlje svinje, bronza, lokalitet „Ciglana “ kod Čelareva.

3. Keramička posuda, lokalitet „Ciglana “ kod Čelareva.

perun
23.12.2006, 21:04
Steta kako da nije, izgleda da ovo kulturno blago ne pripada nikome. Vjerovatno nema interesantnih stvari za prodaju.

ЛазарС
25.12.2006, 01:44
Ono što doznah od prijatelja arheologa:
Negde krajem 80-ih depoe u kojima su nalazi i samo nalazište je posetila delegacija američkih Rabina. Poklonili se senima pokojnih i ponudili da finansiraju dalje radove. Gospoda iz državnih institucija se obliznula i prihvatila ponudu ali... Rabini su zahtevali da direktno finansiraju radove, tj. da svojim novcem plaćaju radnike i ostale troškove a ne da taj novac daju zavodima koji bi to radili umesto njih (ko je još Jevreja u poslu prevario? :) ). Pošto državnim parazitima to nije odgovaralo, od posla - ništa...

Javna tajna je bila da bivši direktor ciglane potplaćuje one iz zavoda za zaštitu spomenika i da prave cigle u kojima ima ljudskih kostiju. Drobilice za zemlju i dalje melju sve što je u toj zemlji...

Kameleon
25.12.2006, 03:33
Javi mi koja ciglana tamo pravi cigle, da kupim par njih, da probam mozda nadjem nesto u njima. To vazi za sve na ovom sajtu:
ISPITAJTE VASE PREGRADNE I NOSECE ZIDOVE MOZDA SE U NJIMA KRIJE JEVREJSKO BLAGO. :00000964: :925: :10_1_131[ :10_1_118v

ЛазарС
25.12.2006, 06:14
:totlach: :totlach: :totlach:
Opasan "crnjak"... Teško da bi išta našao čitavo u cigli koja se pravi od sitno samlevenog lesa (vrsta zemlje) i sitno mlevenog arheološkog dodatka :)

Kameleon
25.12.2006, 17:06
ISPITAJTE VASE PREGRADNE I NOSECE ZIDOVE MOZDA SE U NJIMA KRIJE JEVREJSKO BLAGO

PLUS!!!
KAD PRONADJETE BLAGO DOBIJETE ZADOVOLJSTVO SASTAVITI I OLIKOVATI GA PO SOPSTVENOM NAHODJENJU.

Sad je vec bolje :). Zar ne!

ЛазарС
26.12.2006, 01:11
I uz ciglu prodavati knjigu "Sam svoj rekonstruktor i konzervator". Možda bi te cigle mogle da prodju kao "Puzle"?...
Šalu sa sramotom na stranu, bio sam sa prijateljem tamo i mogu vam reći da impresivno deluje podatak o 30.000 grobova (pretpostavka posle sondažnih radova) što slovenskih i avarskih, što "hazarskih". Toliki broj govori da je tu postojalo, ili veliko, ili trajnije naselje, u kom su zajedno živela ova tri naroda. Nadgrobne "oznake", tj. komadi rimske opeke na kojima su urezane menore i ostali simboli, nalaze radnici i dan-danas...

rammstein
28.12.2006, 22:05
Sramota,sta drugo reci.Svaki komentar je suvisan.

Stef74
28.12.2006, 23:39
To je zato sto je kod nas narod primitivan. Koga interesuje arheologija i sta je tu nekad bilo vazna je sadasnjica i ova oskudacija. Da se vodi politika, ko ce koga da za****, da se popije da se pojede a ovo sve ostalo...

ЛазарС
29.12.2006, 02:40
Nije narod toliko primitivan, koliko oni koji ga vode. Pre će biti da je naivan... no, ako nastavimo o ovome - odošmo u offtopic (i političarenje).
Zaboravih da napišem još nešto, meni zanimljivo: grobnice su poredjane u vidu pčeljinjeg saća a ne u nizu, kako je to već redovna pojava. Hazarske su kopane u skladu sa običajima istočnjačkih naroda, tj. na dnu rake se pravila "niša" (prostor koji se iskopa sa strane) i u nju se polagalo telo. Kaže mi prijatelj da im je i dubina poprilična a "rekorder" je bio zakopan na 4,2 metra.

zeljketa
29.12.2006, 16:17
Kaze mi prijatelj da im je i dubina poprilicna a "rekorder"je bio zakopan na 4,2 metra

:) Mora da je neko sahranjivao punicu, pa sto je sigurno sigurno :4_1_6[1]:

ЛазарС
30.12.2006, 02:31
:totlach: :totlach: :totlach:
Dobar!!!

Mada, mislim da je u kasnijem periodu dolazilo do nagomolavanja naslaga zemlje i peska (Dunav je nekad tekao vrlo blizu lokaliteta) pa je zbog toga ta dubina...

ЛазарС
29.01.2007, 21:25
Nadjoh na sajtu beogradskog NIN-a članak koji sadrži ovaj citat:
'''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''' ''
...Radovan Bunardžić, arheolog novosadskog muzeja kaže: “Ni posle trideset godina država nije izdvojila ni dinar za arheološka iskopavanja u Čelarevu gde je otkriveno veliko hazarsko naselje sa nekropolom, u kojoj je dosada pronađeno preko 2 500 grobova. A ovo nalazište menja istoriju starog veka i razrešava jednu veliku enigmu seobe naroda.”
'''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''' ''

perun
30.01.2007, 08:38
Znate sta, i dalje nece dobiti ni dinar za arheoloska istrazivanja, koga jos interesuju Hazari ide se tamo gdje ima na desetine hiljada grobova tu je lova.

ЛазарС
30.01.2007, 09:21
Očito se zezaš...ali tamo ima desetina grobova. Već sam spomenuo da se predpostavlja oko 30 000 grobova. Bunardžić govori o onima koji su registrovani.