PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Tracanska borna kola


zeljketa
25.04.2007, 21:26
Bugarski arheolozi su u centralnoj Bugarskoj otkrili i otkopali kompletna tracanska borna kola.Ova kola su datirana u drugi vujak p.n.e.U njih su bila uprezana tri konja ,a imala su teski ,bronzani krov u obliku orlovskih glava.Ovaj nalaz se moze nazvati unikatnim posto su kola u potpunosti sacuvana.

ЛазарС
25.04.2007, 21:35
Ludilo! :icon20: ... Garant je zapao u blatnjavu baruštinu a nije imao nekog da ga šlepa :)
Navode li odkud tako očuvana? Da li su grobni prilog ili su upala u neko tresetište?

zeljketa
25.04.2007, 21:44
Ludilo! :icon20: ... Garant je zapao u blatnjavu baruštinu a nije imao nekog da ga šlepa :)
Navode li odkud tako očuvana? Da li su grobni prilog ili su upala u neko tresetište?

Vjeruj mi da ne znam.To sto sam ja preveo je samo vijest na holandskom sajtu. U njemu se za vise detalja upucuje na ovaj stranicu na engleskom jeziku.Pa ko zna engleski neka procita i napise ako nesto ima sire o ovom.http://www.novinite.com/view_news.php?id=796 22

Kameleon
28.04.2007, 02:39
Sve u svemu kaze da su nadjena u grobnici i da su netaknuta samo su propali drveni delovi. Kaze jos da ima izgleda da ce u istoj grobnici naci jos jedna. Pa onda spominje da su ovo treca takva kolica koja su nadjena u toj oblasi i da je sva sreca da su nadjena pre lovca na blago.

Inace trenutno u bugarskoj je trka izmedju tragaca i arheologa oko tracanskih grobnica. Cak su Bugarski arheolozi prisli alternativnom resenju i poceli umesto cetkica da koriste buldozere. O tome sam citao u Nacional Geografiji (srpsko izdanje valjda 1 broj). Ako nekog vise zanima o ovom, mogu da skeniram pa da postavim.

ЛазарС
28.04.2007, 11:58
Kameleon, bili bi ti zahvalni na tom članku... :huepfer01