PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Skladiste bronzanih predmeta


zeljketa
22.05.2007, 15:47
U martu 2004 god.je,pri arheoloskim ispitivanjima koja su vrsena u vezi polaganja trase autoputa A50,u gradu Nistelrode(Holandija )pronadjeno naselje iz rimskog perioda.U tom naselju je,pored mnogo keramike ,crijepa ,novcica i fibula,pronadjeno skladiste trideset jednog predmeta od bronze.Predmeti su u ostavi(duboka rupa iskopana u zemlji) bili uredno naslagani i vrlo dobo su ocuvani.Predpostavlj a se da su ovi predmeti sakriveni u zemlju krajem treceg vijeka,u vrijeme cestih napada germanskih plemena u nutar rimskog carstva na limes(sjevernu granicu)Skladiste je sadrzavalo pored dva cijela kompleta vinskih sita,tanjura ,zdijela ,vrceva i tri svjecnjaka koja su jedinstvena i malo poznata u Holandiji.

Weber
22.05.2007, 17:25
Ovaj prilog sa slikom mi je super jer mi je riješio jednu nepoznanicu s jednim nalazom. Sad mi je sve jasno tj. radi se o ručki za posudu koje su na slici prikazane desno.

ZDENO POTPUNO SI UPRAVU ; SAMO NAVALI I DALJE :::::::::::::::1967: :26: :super: :475: :7_16_2[1]

Vumi
22.05.2007, 19:07
Koja slucajnost, svaka cast :)