PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Jednim "udarcem" 6


zeljketa
03.02.2008, 12:37
Juce sam pronasao odjednom 6 malih srebrenih.Mala sonda i detektor goldmax.Dubina 20 cm.U izvadjenoj grudvi zemlje sam prvo pronasao nesto slicno bakrenom dugmetu,onda jos jednom prego grudve i opet jak signal.Lijepo ih je bilo naci u gomili.:)
Inace na ovoj livadi pronalazim uvijek predmete u nekoj vrsti smedje zemlje,koja se nalazi u grudvicama u normalnoj crnoj zemlji.Da bih izvadio predmet moram tu grudvu zdrobiti.Zbog cega je to pojma nemam...:nixweiss:
Novcici su holandski stauferi(stuiver)i vrijednost im je bila 1/20-tina guldena.Tri su sa natpisom HOLLANDIA,jedan TRAIECUM (grad Utreht)i jedan(najvjerovatnij e jer se mogu nazrijeti slova ZE) ZELANDIJA
Jedan novcic se odmah raspao.Najstariji novcic je iz 1738. a najmladji iz 1764.
Na slici novcici prije i poslije ciscenja

Vumi
03.02.2008, 13:21
Cestitam ti na nalazu. Mozda bi bilo interesantno da nam uslikas nekada tu grudvicu smedje zemlje kada ju pronadjes, mozda je to bio nacin kako se nekada skrivao novac :)

kratki
03.02.2008, 19:39
Bravo Zeljketa!!! Lepo je naci ih na gomili i vaditi ih jedan za drugim. Fino si ih ocistio ostala je patina i imaju lep kontras. To sto kazes za te grudvice, mislim da je mozda ta zemlja doneta od nekud i izmesana sa ostalom zemljom pa se sada odvajaju takve grudvice. A mozda su ih tako i sakrivali kao sto rece Vumi. Cestitam na lepom nalazu i tako nastavi dalje!!!:super::supe r::super:

zeljketa
03.02.2008, 23:57
Ja mislim da su te grudvice ustvari neka vrsta komposta koji se razbacivao po njivama ,a da je nastajao na mjestu na kom su bacali smece i biljni otpad.Ovdje cesto arheolozi kazu da su i stare septicke jame na starim farmama mjesta na kojima se moze pronaci mnogo vrijednog materijala ,sto znaci da je moguce i da su ti predmeti i novcici porijeklom iz septickih jama koje su se razbacivale po njivama.To moze objasniti i odakle toliko novcica,jer ko bi zaronio u septicku jamu kad mu u nju upadne srebrni novcic :00001801:
Ja cu ipak vjerovati u ovu prvu mogucnost(kompost)i bit ce mi kad trebam izvaditi predmet iz te grudve..:)
p.s.Novcici su bili jedan uz drugi u jednoj grudvici te zemlje precnika 4 cm.

Enigma
04.02.2008, 00:28
Bravo Željo, uslijed elektrokemijskih procesa između novčića i zemlje stvaraju se grudice zemlje koje se razlikuju po boji u odnosu na ostalo tlo. :26:

Marisav
10.02.2008, 11:08
Super su nalazi, cestitam i ja, zaista.

Stalker
10.02.2008, 19:08
Prije svega čestitam na nalazu, a što se tiče tih zajedničkih nalaza razmišljam da bi to također mogla biti sakrivena kožna kesa koja je vremenom istrulila, a zemlja se uvukla između novčića.

zeljketa
18.02.2008, 17:27
Evo slikao sam jednu od ovih grudvica.Ovo je bilo sa trazenja od prosle subote.Tada je izletio i ovaj srebrenjak,ali je bio sav u nekom smedjem oksidu.Htio sam da ga polako ocistim ...:(:( Nesto mi se razbaskario ,a nije bio mnogo istrosen.Na prelomu se vidi i zeleni bakarni oksid ,sto znaci da i nije bio od nekog kvalitetnog srebra...Steta.Godin a kovanja 160?.

Enigma
18.02.2008, 19:27
Što ćeš Željo kad holandske krave vole srebrnjake. :26:

kratki
18.02.2008, 20:37
Ocigledno je da je kompost kao sto si naveo gore. E sad dali je od biljnog odpada ili iz septicke jame ne bih znao reci. Mozda odredis po mirisu....:4_1_6[1]::4_1_6[1]::15_4_115[