PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : pomoc pocetniku


sagan_sirmium
13.04.2008, 14:08
nasao sam jedan bakarni novcic. cistim ga cetkicom i u rastvoru sirceta i vode. lepo se cisti. na prednjoj strani je lik okrenut u desnu stranu.slova se jedva vide. mozda ce biti bolje kad se ocisti.na zadnjoj strani je cini mi se yenski lik desna ruka savijna u laktu i sa desne strane lika je slovo R cini mi se. Da li moze neko da mi kaze koji je novcic ili kako kvalitetno da ga slikam da vam pokazem. Mozda je sica ali je moj prvi novcic.

Vumi
13.04.2008, 15:41
Dobro nam dosao na forum. Prvi novcic pa si ga odmah unistio. Nemoj nikada da upotrebljavas nekakve kiseline za ciscenje kada su bakarni ili bronzani ili novcici sa slabim srebrom u pitanju, jer ces kiselinom skinuti svu patinu sa njega i onda ga mozes baciti u smece. Pogledaj malo po formu, koristi forumski pretrazivac a uostalom imas i podforum o ciscenju i konzerviranju pa vidi kako se to najbolje radi. Sto se tice fotografisanja, ako nemas digitalni fotoaparat onda pokusaj da ga skeniras (obe strane) s time da skeniras samo povrsinu novcica a ne kompletnu povrsinu skenera (da ne dobijemo A4 format slike a u nekom cosku iste neku malu mrlju od novcica i nista vise). Velicina slike ne smije prelaziti 95kB a rezolucija iste 640x480px. Postavi fotografiju i onda ces dobiti sa sigurnoscu odgovor (naravno, zavisi od kvaliteta fotografije).

sagan_sirmium
15.04.2008, 21:40
hvala na upustvu.provalio sam koji je novcic. valentian I kovan je u sis. na yadnjoj je strani andjeo sa klrilima. a da slikam ne mogu. probacu sa kvalitetnijim fotoaparatom.

Enigma
16.04.2008, 00:09
hvala na upustvu.provalio sam koji je novcic. valentian I kovan je u sis. na yadnjoj je strani andjeo sa klrilima. a da slikam ne mogu. probacu sa kvalitetnijim fotoaparatom.

Sigurno nije anđel, mora da je Viktorija ( rimska božica pobjede ). :26:

sagan_sirmium
17.04.2008, 11:54
verovatno. ima krila :) moyes mi reci nesto vise?

Enigma
17.04.2008, 22:48
verovatno. ima krila :) moyes mi reci nesto vise?

Link : http://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_%28mytholog y%29 :26: