PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Decija narukvica?


Malteze
25.04.2008, 19:09
Da li bi neko mogao da mi kaze cija je ovo narukvica i iz kog je vremenskog perioda? Narukvica je izgleda decija. Ako je uopste narukvica...

vedran
25.04.2008, 20:35
Lijep nalaz, djeluje staro... čestitam!!!!

Enigma
25.04.2008, 21:42
Mislim da je narukvica iz 18. ili 19. stoljeća. :26:

Malteze
26.04.2008, 03:02
Mislim da je narukvica iz 18. ili 19. stoljeća. :26:

Voleo bih da znam na osnovu cega tvrdis da je narukvica iz tog perioda. Unapred hvala!

ЛазарС
26.04.2008, 13:00
Lijep nalaz, djeluje staro... čestitam!!!!

Ipak nije nalaz, već pazar što se može videti na ovom linku (http://www.limundo.com/aukcija-bronzana-decija-narukvica-16162)
Poštovani naš novi forumski kolega Malteze, Enigmino datiranje ti je verovatno već unelo sumnju da si prevaren (osim ako nisi sam sebi prodao taj predmet), i nadam se da je Enigma u pravu, ali se bojim da je u pitanju opet neka bugarska bižuterija koju naveliko podvaljuju po buvljacima i internetu. :nixweiss:

Malteze
26.04.2008, 14:27
Ipak nije nalaz, već pazar što se može videti na ovom linku (http://www.limundo.com/aukcija-bronzana-decija-narukvica-16162)
Poštovani naš novi forumski kolega Malteze, Enigmino datiranje ti je verovatno već unelo sumnju da si prevaren (osim ako nisi sam sebi prodao taj predmet), i nadam se da je Enigma u pravu, ali se bojim da je u pitanju opet neka bugarska bižuterija koju naveliko podvaljuju po buvljacima i internetu. :nixweiss:
Pa kad se takve stvari kupuju na ovakav nacin normalno je da mora da postoji sumnja da predmet nije ono za sta ga prodavac izdaje. I ja sam na to spreman... A sa druge strane primarno je to da sam postavio slike ovog predmeta da bih pokusao da utvrdim autenticnost,pretpos tavljajuci da vecina ljudi sa foruma ima vise iskustva o tome nego ja. Ili da me bar upute na adrese na kojima je to moguce uraditi.A mislim da nema logike da sam sebi prodam predmet i da posle trazim potvrdu o autenticnosti?!

kele 78
26.04.2008, 14:30
Voleo bih da znam na osnovu cega tvrdis da je narukvica iz tog perioda. Unapred hvala!

Enigma moze da pogresi u dataciji za odp.50do70 god.Tako da se ja slazem sa njegovom datacijom .Nalazio sam slicne na terenima starih srpskih sela u vreme turaka.Ali mozda i Lazar ima pravo...

Stalker
26.04.2008, 19:34
Zar nismo imali već nešto slično nedavno na forumu, datacija je bila ista. Bit će made in Bulgaria.

acervonec
27.04.2008, 18:11
Zar nismo imali već nešto slično nedavno na forumu, datacija je bila ista. Bit će made in Bulgaria.

http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=141 8

zoxi
27.04.2008, 19:21
Postovana gospodo moja narukvica iz predhodnog priloga nije ,,made in Bulgaria,, vec je nalaz iz okoline Vranja i ima drugacije ornamente. Inace sve sto sam postavio sve su licni nalazi i ima jos dosta toga sto sam hteo da postavim na ovom forumu ali sam odustao zbog ovakvih komentara. Veliki pozdrav!

Vumi
27.04.2008, 21:23
Samo ti postavljaj i kuliraj na komentare...ako ti znas da si ti to pronasao, onda nema potrebe da reagujes na komentare koji govore nesto drugo...svejedno nikada niko nece saznati, da li se radi o originalu ili ne....znaci, samo postavljaj a komentara ce biti uvijek onakvih kakve ti (i svi mi) ne zelis procitati :)

Enigma
27.04.2008, 23:31
Glupo je falsificirati ove narukvice jer se radi o čestoj etnografiji, koja ne vrijedi mnogo, puno kvalitetniji nalaz je lokot ( katanac ) iz toga razdoblja. :26:

Enigma
27.04.2008, 23:38
Voleo bih da znam na osnovu cega tvrdis da je narukvica iz tog perioda. Unapred hvala!

Stil, metoda, tehnologija izrade, itd. itd... :26:

Stalker
28.04.2008, 15:49
Zoxsi nemoj odmah da se ljutiš, ovo je forum, svatko može da kaže svoje mišljenje. Ja se obično ograđujem sam od svojih izjava (čitaj datacija), evo recimo da moje mišljenje uopće nije važno. Samo ti nastavi.

acervonec
28.04.2008, 20:40
Evo, izvinjavam se i ja. Bio sam prebrz, a htio sam citirati samo ovo:

Zar nismo imali već nešto slično nedavno na forumu? datacija je bila ista.

tako da onome koga interesuje ne treba tražiti po forumu. Ništa nisam napisao jer sam odlućio da se uzdržim komentara kod predmeta bez dovoljno informacija. No pošto su tvoje fotografije OK a naveo si i podrijetlo evo i mog komentara:

Mislim, da se ne radi o dječjom ukrasu nego o narukvici koja je priljubljena uz ruku, zato mali promjer i široko otvoreni krajevi. Slažem se da se radi o relativno mladom predmetu, takoreći etnografskom (možda 18-19. st.?). Barem ja ne poznajem nekih „arheoloških“ paralela, ali, sa druge strane, nisam odatle... Ako je mlada, onda stvarno nema logike u izradi modernih replika (bugarskih ili domaćih). To je i teško tvrditi na osnovu fotografije, pogotovo kod mlađih predmeta.
A starost kod tih narukvica i nije tako bitna – predmet je lep i ceo, čuvaj ga. Kod nas, a još više na zapadu ima puno predmeta, koji su bili u svakidašnjoj upotrebi pre sto, dvesta godina, a danas su nestali i postali tražena roba. To će se desiti i kod vas.

I još to: Nemoj biti odmah tako uvređen. Svi smo mi već čuli komentare, koji nam se nisu sviđali. I, na kraju krajeva, dobio si i komentar i procijenu starosti – a to si i želeo, zar ne?

Pozdrav!

p.s.: Budi ljubazan pa navedi još dimenzije za tvoju narukvicu – da ne kupujem upaljač...

ЛазарС
29.04.2008, 09:27
Ponekad ovde zna da bude kao u parlamentu/saboru: Iznosi se mišljenje o nekoj temi i automatski izaziva napad zbog mišljenja koje je u suprotnosti od nečijeg željenog.
Redovni forumaši su ovde zbog ljubavi prema "svedocima prošlosti", zbog sticanja novih saznanja vezanih za njih, razmenjivanja iskustva i druženja, pa što se pre to prihvati - to će se i pre postati deo ovog foruma.
Nema mesta paranoji u čoveku koji je iskren prema sebi. :26:

Enigma je napisao:
"Glupo je falsificirati ove narukvice jer se radi o čestoj etnografiji, koja ne vrijedi mnogo, puno kvalitetniji nalaz je lokot ( katanac ) iz toga razdoblja."

Pa, i ako nije falsifikat onda je prevara jer Malteze tvrdi da ga je kupio od nekoga ko ga prodaje kao antički nalaz.

Enigma
29.04.2008, 17:48
Ponekad ovde zna da bude kao u parlamentu/saboru: Iznosi se mišljenje o nekoj temi i automatski izaziva napad zbog mišljenja koje je u suprotnosti od nečijeg željenog.
Redovni forumaši su ovde zbog ljubavi prema "svedocima prošlosti", zbog sticanja novih saznanja vezanih za njih, razmenjivanja iskustva i druženja, pa što se pre to prihvati - to će se i pre postati deo ovog foruma.
Nema mesta paranoji u čoveku koji je iskren prema sebi. :26:

Enigma je napisao:
"Glupo je falsificirati ove narukvice jer se radi o čestoj etnografiji, koja ne vrijedi mnogo, puno kvalitetniji nalaz je lokot ( katanac ) iz toga razdoblja."

Pa, i ako nije falsifikat onda je prevara jer Malteze tvrdi da ga je kupio od nekoga ko ga prodaje kao antički nalaz.

Dragi moj suborče, na žalost bez pušione nema učione. :totlach:

Ako se želi izbjeći pušiona ne treba žaliti novca uloženog u stručnu literaturu. Ni u ludilu se ne smije stjecati početno znanje iz aukcijskih kataloga, odnosno sa aukcionarskih i ostalih trgovačkih sajtova. Treba biti do groba zahvalan svakom onom koji će ti omogućiti da držiš istinski artefakt u svojim rukama i da ga proučiš. I naj stručnija literatura je bezvrijedna ako nisi u mogućnosti da prebaciš gomilu izvornog materijala preko svojih ruku. Da bi se utvrdilo znanje praksa je neophodna. Kvalitetan matematičar je samo onaj koji je riješio gomilu matematičkih problema i zadataka. Ili jesi ili nisi. Na žalost mnogo je doktora znanosti koji se nisu makli dalje od puste teorije, žali Bože novca i vremena uloženog u njihovu naobrazbu. :26:

Malteze
29.04.2008, 20:41
Gospodo moja lepa i draga, hvala vam na vremenu paznji i ovako iscrpnim odgovorima iz kojih sam nesto saznao i naucio(izmedju ostalog i da sam najverovatnije nasamaren), ali to nije razlog da ne odem kod komsinice na kolace i vino i da se vratim kuci lepo raspolozen. Ziveli gospodo!

avukadi2
29.04.2008, 20:44
Gospodo moja lepa i draga, hvala vam na vremenu paznji i ovako iscrpnim odgovorima iz kojih sam nesto saznao i naucio(izmedju ostalog i da sam najverovatnije nasamaren), ali to nije razlog da ne odem kod komsinice na kolace i vino i da se vratim kuci lepo raspolozen. Ziveli gospodo!Živio Malteze i živila ti komšinica.

Stalker
29.04.2008, 21:24
Pridružujem se pozdravima komšinici, jel prava ili falsa?:totlach:

Enigma
29.04.2008, 22:57
Ebeš narukvicu ako imaš komšinicu dobru poput vina. :) :26:

vedran
29.04.2008, 23:24
Ehh Enigma. Vina su različita tj. ima dobrih i loših!!!!!!!!!

Enigma
30.04.2008, 00:51
Ehh Enigma. Vina su različita tj. ima dobrih i loših!!!!!!!!!

Mili moj Vedrane, ti si očito pomiješao pojmove, vrhunski napitak se naziva vinom i košta od 10 € na više po butelji, a sve ostalo što je napravljeno od lošeg grožđa, uz debelu primjesu saharoze i ostalih aditiva zove se delanac ili brljuša i na plotu ( tarabama) piše koješta. :26:

vedran
30.04.2008, 14:22
Hehe ja se slabo razumijem u vina i brljuše. Hvala na objašnjenju!:26: