PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : predmet


licinije
08.05.2005, 15:15
Posedujem predmet na slici i interesuje me za cega je sluzio i iz kojeg je tacno perioda.Velicina 7cm lepo ocuvan kao i gravura na njemu. :700:

Miki
08.05.2005, 15:39
ok - reci mi samo dali je nadjeno u zemlji ili na nekom drugom mestu, sta mislis od koje vrste metala je i sta je ono belo na ukrasnom delu - email ili farba ? i jos nesto dali je mozda na prvoj slici na ona dva mesta koja izgledaju kao da se sa njih nesto odlomilo -mozda bila igla , a i eventualno dali na onoj maloj ,,drsci,, ima ,,izlizanih,, tragova ?

Vumi
08.05.2005, 16:21
Koliko ja mogu da vidim da je u gornjem dijelu bio takodje isti poprecni komad kao sto se jos uvijek nalazi u donjem dijelu. Po mom eigla se nalazina na donjem dijelu slike koji je odlomljen a kacila se kao i svaki drugi bros na suprotnoj strani koja je jos uvijek ocuvana. Da li se radi o emailu ne mogu da kazem ali mislim da jeste, posto se cudno presijava na slici. Poznato je da su i rimljani a i narodi u srednjem vijeku imali emailirane fibule ali meni se ovaj predmet cini malo prevelikim za tako nesto...ostajem pri misljenju da se radi o brosu...

Miki
08.05.2005, 17:02
i ja tipujem na bros fibulu ili privezak , a mislim da je obim od 7cm pogodan za sve tri opcije , ipak za ostale komentare sacekacu odgovor od licinija .

licinije
08.05.2005, 18:47
Nadjeno je u zemlji jako plitko a mislim da je od bronze.Ja mislim da je na ukrasnom delu farba ali nisam siguran i kako da proverim.A na prvoj slici fali isti deo kao ispod odlomljenog mislim da je tu provlacen neki kais ili traka.I drska(alka) je malo izlizana.

Vumi
08.05.2005, 20:22
Kada malo bolje pogledam (i razmislim ujedno), ovo mi sve vise lici na poklopac. Ovaj donji dio, gdje bi trebalo da se nalazi osovinica je odlomljen dok je onaj dio koji se kacio na doticnu posudu jos uvijek citav. Mozda postoji i mogucnost, kao sto je licinije vec rekao da su ova dva poprecna dijela sluzila da bi se kroz njih provukao kais a to bi opet moglo biti tacno jer taj poklopac nije bio na cvrstoj osovini nego kada se otvarao "visio" je na tom istom kaisu....jedina stvar sto govori protiv ove teorije je ta da je ipak bilo lakse napraviti poklopac na cvrstoj osovini, jer se taj isti kais takodje morao kaciti za nesto slicno.....moracu kako vidim da i dalje lupam glavu :)

Miki
08.05.2005, 21:16
hm ako je nesto provlaceno kroz alku a drska izlizana onda moze biti da je to jedna od dve kopce sa kaisa koje su napravljene tako da se kace jedna na drugu .... ali ko ce ga znati tacno sta je !!!

x_lav
16.05.2005, 07:40
Radi se po meni o staroj ukrasnoj posudici za nakit,ovde se radi o lepo izgraviranom i ukrasenom poklopcu koji je odlomljen nazalost.Koliko mogu da vidim to je iz novijeg perioda(mozda tursko razdoblje vladavine).
napomena:gotovo iste takve posudice i dalje se mogu kupiti u nase vreme i sluze bas za to-kao ukrasna posudica za manji nakit(prstenje,lanci ci,itd).

berekin2003
28.09.2006, 20:29
U pitanju je ukrasna aplika a ne kopča, što je vidljivo s njene poleđine. Vjerovatno ih je bilo najmanje dvije u nizu. Moguće da je dio konjske opreme ( ukras na remenu ). Po načinu obrade i emajliranom ukrasu najvjerovatnije pripada razdoblju kasne antike do u rani srednji vijek.

terminus
28.09.2006, 22:42
Mislim da Berekin ima pravo što se tiče atribucije. Predmet je vjerojatno služio kao ukrasni dio konjske garniture. No, sigurno nije iz razdoblja kasne antike ili ranog srednjeg vijeka. Vjerojatno je iz kasnog srednjeg vijeka ili čak iz početka novog.

berekin2003
29.09.2006, 19:15
Po načinu izvedbe dekoracije (koliko fotografija dozvoljava uvid) po svemu sudeći upućiva na tzv. barbarsku izvedbu, koja je tipična za razdoblje 5 do 7 st., a slični primjerci su poznati i iz rimske antike (emailirane fibule 2 i 3 st.).

Antiques
19.11.2006, 16:38
Licinije pozdrav od novog korisnika! Malo sam pogledao zagonetni predmet koji posjeduješ . Po mome mišljenju riječ je o pojasnoj kopči novijeg razdoblja. Po stilu negdje iz druge polovine XIX stoljeća. Znači nikakva antika ili srednji vijek. Takva kopča je uvijek u paru s drugom i kopča se kukom s prve na okomitu alku s druge kopče, a na dvi poprečne uvlake na poleđini se provlačio pojas , tkanica od platna. Česta je na širem prostoru te ima raznih varijanti i veličina , a jedan od naziva takvih kopči je pafta. Sastavni dio nošnje, uglavnom ženske.

Enigma
31.12.2006, 04:22
Kremenko ovaj Antikues u potpunosti se slažem s tvojim komentarom o
zagonetnoj kopči.

perun
31.12.2006, 11:19
Antiques je sasvim u pravu ja sam takvih na desetine proturio kroz ruke. Stim sto su bile od srebra. Jedna vrsta Pafti (kopce za pojas).

perun
31.12.2006, 11:20
Antiques je sasvim u pravu ja sam takvih na desetine proturio kroz ruke, stim sto su bile od srebra. To je jedna vrsta Pafti (kopce za pojas).