PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : white`s eagle spectrum


eclipse4
11.08.2008, 13:34
....pozdrav,upala mi je dobra kombinacija za doticni detektor,interesuje me kakva su vasa iskustva sa njim?

najvise bi me interesovalo od korisnika foruma koji su ga imali u ruke i koji su radili sa njim.....


...hvala...

IVLIANVS
11.08.2008, 17:45
Zavisi koji Spectrum.Prvi Spectrum detektor koji se pojavio je Eagle,zatim je izasao Eagle Spectrum I (sa debljom kutijom),zatim Eagle Spectrum II (tanja kutija),zatim Spectrum XLT i na kraju DFX.
Svi aparati su odlicni,nisu za pocetnike,a moje je misljenje (posto sam radio sa svim nabrojanim,najvise sa Eagle Spectrum II),da su stariji aparati bolji od novijih.
DFX radi istovremeno na dve frekvencije 3 khz i 15 khz (DF je skracenica za Dual Frekvenciju) i zaista je u stanju da pronadje nesto sitnije predmete sto ostali detektori preskoce.Preporucuje m ga za Arpade.
Spectrum takodje moze da detektuje i novcic ispod cigle.Nije narocito dubok,15 cm denar precnika 18 mm i na 20 cm bronzani as (govorim o cistim signalima).Kod njih mi se ne svidja jedino Recovery Speed,tako da cete promasiti dosta novcica koji se nalaze pored gvozdja.Tu me je odusevio bugarski Caesar koji detektuje novcic i pored i ispod i ispred gvozdjeta,a detektor ima i zavidnu dubinu.Takodje sam gledao test sa XP GoldMax detektorom i on izuzetno precizno detektuje novcic koji stoji na samo par cm od gvozdjeta.
Dakle po meni Spectrum je odlican za ciste terene i za ravne njive.
Mislim da je Eagle Spectrum I najdublji,a Eagle Spectrum II nesto plici.
Ali je zato Spectrum I izuzetno tezak,za razliku od Spectruma II koji je super balansiran.

Jos jedna stvar,mislim da je svaki detektor dobar a da je u nasem hobiju najvaznija FORTUNA.
Pozdrav

Stalker
11.08.2008, 18:08
Jos jedna stvar,mislim da je svaki detektor dobar a da je u nasem hobiju najvaznija FORTUNA.
Pozdrav[/QUOTE]

Ovo je najbolja rečenica koju sam čuo u zadnje vrijeme.

Ljuba
11.08.2008, 21:32
Zavisi koji Spectrum.Prvi Spectrum detektor koji se pojavio je Eagle,zatim je izasao Eagle Spectrum I (sa debljom kutijom),zatim Eagle Spectrum II (tanja kutija),zatim Spectrum XLT i na kraju DFX.
Svi aparati su odlicni,nisu za pocetnike,a moje je misljenje (posto sam radio sa svim nabrojanim,najvise sa Eagle Spectrum II),da su stariji aparati bolji od novijih.
DFX radi istovremeno na dve frekvencije 3 khz i 15 khz (DF je skracenica za Dual Frekvenciju) i zaista je u stanju da pronadje nesto sitnije predmete sto ostali detektori preskoce.Preporucuje m ga za Arpade.
Spectrum takodje moze da detektuje i novcic ispod cigle.Nije narocito dubok,15 cm denar precnika 18 mm i na 20 cm bronzani as (govorim o cistim signalima).Kod njih mi se ne svidja jedino Recovery Speed,tako da cete promasiti dosta novcica koji se nalaze pored gvozdja.Tu me je odusevio bugarski Caesar koji detektuje novcic i pored i ispod i ispred gvozdjeta,a detektor ima i zavidnu dubinu.Takodje sam gledao test sa XP GoldMax detektorom i on izuzetno precizno detektuje novcic koji stoji na samo par cm od gvozdjeta.
Dakle po meni Spectrum je odlican za ciste terene i za ravne njive.
Mislim da je Eagle Spectrum I najdublji,a Eagle Spectrum II nesto plici.
Ali je zato Spectrum I izuzetno tezak,za razliku od Spectruma II koji je super balansiran.

Jos jedna stvar,mislim da je svaki detektor dobar a da je u nasem hobiju najvaznija FORTUNA.
Pozdrav
Pozdrav.Samo da dopunim.spectrum eagle2 je zaista dobar ali mi se kod njega ne svidja sto kod svakog traganja,mislim kad se ukljuci nema memoriju pamcenja programa nego se mora iznova podesavati prema potrebi.Detector caesar mislim da nije bugarski nego je to rucni rad iz srbije

pike.sch
11.08.2008, 21:37
Imam Eagle Spectrum I 7 godina i zadovoljan sam sa njim. Nebih ga menjao iako znam da ima boljih detektora. Za sumske terene je odlican.

Vumi
11.08.2008, 21:43
Svaki detektor je dobar kada se njime zna raditi i kada su tereni izdasni. Cim na terenima nema "materijala" svi detektori postaju losi :)

IVLIANVS
11.08.2008, 22:13
Pozdrav.Samo da dopunim.spectrum eagle2 je zaista dobar ali mi se kod njega ne svidja sto kod svakog traganja,mislim kad se ukljuci nema memoriju pamcenja programa nego se mora iznova podesavati prema potrebi.Detector caesar mislim da nije bugarski nego je to rucni rad iz srbije

Ljubo i Spektrum I i Spektrum II imaju opcije memorisanja programa.Odaberi zeljeni program,modifikuj ga idi na Custom 1 ili Custom 2 i umesto na Load idi na Save,zatim uradi Ground Balance i to je to.Jako je jednostavno.

Sto se Caesar aparata tice,ne znam zaista.Samo sam cuo da se prave u Bugarskoj.

eclipse4
11.08.2008, 23:15
na njemu pise samo eagle spectrum....cini mi se,nista vise

IVLIANVS
11.08.2008, 23:50
Tako je,nema oznaka I ili II.Izmeri debljinu kutije,ako je oko 6 cm onda je Spectrum II,ako je oko 8 onda je Spectrum I.Ili radi malo s njim,ako te ruka zaboli posle pola sata-to ti je Spectrum I :)

eclipse4
13.08.2008, 13:52
xexexe....hvala na savetima ;)

pike.sch
14.08.2008, 21:00
Tako je,nema oznaka I ili II.Izmeri debljinu kutije,ako je oko 6 cm onda je Spectrum II,ako je oko 8 onda je Spectrum I.Ili radi malo s njim,ako te ruka zaboli posle pola sata-to ti je Spectrum I :)

Mene ruke nikad ne bole jer radim levom i desnom rukom. Jedinica je teska pa se mora tako da nebi jedna ruka bila nabildovana a druga tanka.:totlach:

tragac78
01.09.2008, 19:09
Imao sam prilike da vidim jedan test Eagle spectrum-a.Ako me dobro služi sećanje:).Detektor može da odvoji meko gvožđe od kovanog.U drugom slučaju pali barove i sa jedne i sa druge strane po nekoliko.Nema šanse da se pomeša sa drugim metalom.Čuo sam da kod ovog aparata ima 2 procesora za razliku od XLT-a koji ima jedan.E taj jedan trebalo bi da je brži jer i novija je tehnologija,ali za nijansu je sporiji od spektrumova 2.Verovatno zbog bolje grafike kod XLT-a.Inače skoro da nema neke razlike u radu između Spektruma i XLT-a,a prednosti XLT-a su bolja grafika,više programibilnih programa(custom) i veličina/težina.Što se tiče dubine isti su.Znači malo je brži Eagle ali to je mala razlika da bi bila bitna. Dubina za srebrnjak od 25mm prelazi 35cm u vazduhu krupniji predmeti sve do maksimalno oko 2m(zavisi i od sonde).Inače pre nego li se čuje jasan zvuk u zavisnosti od vrste metala,čuje se promena u jačini zvuka i već tad se može osetiti pronalazak ali je daleko da bi ga lektronika razvrstala.Probali smo i da stavimo dva metala recimo srebrnjak i gvožđe i onda pali barove i levo i desno od nule;levo za gvožđe a desno za srebrnjak.Naravno predmeti su ležali na dlanu sa nekih 2cm rastojanja.Meni se jako svideo.

Enigma
01.09.2008, 21:45
White's je otišao malo dalje od ostalih renomiranih proizvođača detektora. Samo iskusan korisnik iz njihovih top modela može izvući maksimum, jer su za početnika poprilično komplicirani.
Da odvaja kovano od običnog željeza je čista glupost, a da na skali istovremeno registrira željezo i bilo koji drugi metal je istina.
Godinama tražim sa starcem XLT- om i jako sam zadovoljan. Naručio sam Nautilusov model DMC II-Ba koji je rasni dubinac, pošto se ovi aparati izrađuju po naruđbi i potrbno je višemjesečno čekanje na isporuku, odustao sam od narudžbe i ponovo sam kupio Whitesov detektor, DFX 300. DFX 300 je crveni Ferarii. Za razliku od XLT-a, puno je osjetljiviji na sitne zlatne objekte. :26:

IVLIANVS
01.09.2008, 22:40
White's je otišao malo dalje od ostalih renomiranih proizvođača detektora. Samo iskusan korisnik iz njihovih top modela može izvući maksimum, jer su za početnika poprilično komplicirani.
Da odvaja kovano od običnog željeza je čista glupost, a da na skali istovremeno registrira željezo i bilo koji drugi metal je istina.
Godinama tražim sa starcem XLT- om i jako sam zadovoljan. Naručio sam Nautilusov model DMC II-Ba koji je rasni dubinac, pošto se ovi aparati izrađuju po naruđbi i potrbno je višemjesečno čekanje na isporuku, odustao sam od narudžbe i ponovo sam kupio Whitesov detektor, DFX 300. DFX 300 je crveni Ferarii. Za razliku od XLT-a, puno je osjetljiviji na sitne zlatne objekte. :26:

Cesitam Enigma na novom detektoru.Ja koristim DFX sa standarnom sondom Eclipse 950.
Voleo bih da mi kazes (ako imas i standarnu sondu 9,5 inca) koliko je dublji sa vecom spider sondom,posto i ja nameravam da uzmem istu.
Takodje ti predlazem da ako zelis sto vecu osetljivost koristis modifikovani Coin&Jewelry program sa povecanim pream gainom i discriminacijom accept -20 do +94,zatim ac sens na 70 dc na 30 i OBAVEZNO 15 kHz za sitne predmete.Mene je taj program odusevio a dobio sam ga od Jimmy Sierre (autora knjige o dfx-u).
Extra program za srebro...kelte,arpad e itd.
Za Rim koristim ''nasviran" Relic maximalno sa ac 75 dc 45 preamp 4, disc accept - 40 do + 94 i jos par caka koje cu ti otkriti drugom prilikom,kad zalijemo sa nekom prepecenicom ili crnim vinom.
Pozdrav

Enigma
01.09.2008, 23:50
Hvala ti na čestitci i na uputama, imam samo 12" Spider coil. Trebat će mi neko vrijeme da se sprijateljim s aparatom, nakon toga dobićete moje utiske o starom super aparatu sa novom super sondom. Sa stvarnim mogućnostima XLT-a sam se šegačio i zaebavao na njegov račun, obećajem da s ovim aparatom neću.

Poznata su mi Sierrina, Fosterova, Baileyova i Clynickova iskustva s ovim aparatima. :) :26:

Enigma
02.09.2008, 00:29
Marko na žalost još uvijek nemam mogućnost da odgovorim na PP-u, pa ti se obraćam ovim putem. :)
Pošalji mi svoj e-mail putem PP da ti mogu odgovoriti. :26:

Vumi
02.09.2008, 10:00
Zasto nemas mogucnost da odgovoris? Dobijas li kakvu obavijest od foruma?

tragac78
02.09.2008, 12:31
Svojim očima sam video kako pali po tri bara na levoj i tri desnoj strani za strelicu a za neko bezveze gvožđe samo sa leve.To sam protumačio da hoće i tu da napravi razliku.Možda sam se prevario u proceni,ipak bi trebalo da neko ko je duže radio s ovim aparatom iznese svoj sud.Pozdrav.

Enigma
02.09.2008, 21:09
Zasto nemas mogucnost da odgovoris? Dobijas li kakvu obavijest od foruma?

Nema obavijesti o greški, sve izgleda normalno, a uvijek izlazno sanduče ostane prazno. :) :26:

Vumi
03.09.2008, 10:13
Izlazno sanduce ostane prazno...pa valjda zato sto si poslao poruku :). Prije slanja poruke, odmah ispod prozorceta imas opciju da poslatu poruku memorises u izlaznom sanducetu, stavi kvacicu i ostace ti memorisana poruka :)

Enigma
03.09.2008, 21:18
Nije to, opcija je potvrđena, poruka jednostavno ne stiže na odredište. :26:

Vumi
03.09.2008, 21:27
Mozda je sanduce primaoca dostiglo limit memorisanih poruka, mada bi, koliko se sjecam, i tebi morala doci obavijest da on ne moze da primi zbog toga poruku

Enigma
03.09.2008, 21:37
Sigurno je to u pitanju. :) :26:

eclipse4
03.09.2008, 21:58
cekajte sada,zar kod tih aparata ima programi maltene za svaki teren?mislim,zar se ne ide istim program i na rim,kelte,vizantiju. ......srebro,zlato,b akar itd itd itd?

Enigma
04.09.2008, 00:07
Struktura zemljišta, vlažnost, mineralizacija itd. definiraju postavke, također i vrsta metala, ako radiš s diskriminacijom. Pošto nastojim da radim na čistim terenima izbjegavam diskriminaciju, malo više tuli ali je dosta dublje i kvalitetnije. :) :26:

agrippa
05.09.2008, 21:27
evo i ja radim pretezno sa eagle spectrum 1 detektorom tj prva vezija duboko kutjiste. s tim sto sam mu teziste kutije pomerio malko u nazad u odnosu na cev. tako da je sada malo bolje izbalansiran pa manje boli ruka :)
sto se tice detektora odlican je za nabijene terene ravne i ne preterano vlazne(hocu da kazem da nije slucaj da kao fisheri najbolje radi posle doobre kise, cak naprotiv)
fabricki programi pogotovo "coins" nisu pravljeni za nase potrebe tj trazenje antike. tako da je najbolje napraviti sopstveni program. ili prepisati neke proverene
ako nekome treba mogu okaciti neke programe koji provereno rade ovde kod nas

tragac78
13.10.2008, 10:12
Pozdrav agrippa,
skoro sam uzeo eagle-a pa me interesuju programi koji su se kod tebe pokazali dobro.Na prvom izlasku sa aparatom u malo modifikovanom relic programu sam našao 7 minima ,nekoliko parčića olova ,neke bakarne limčiće i jednu čauru i sve to na više puta prečešljanom terenu.Zasad sam koristio samo basic option.Zakopao sam na jednom mestu dinar i parče olova pa sam probao programe da vidim kako se ponašaju i jedino je relic zadovoljavajući.

agrippa
13.10.2008, 13:54
To sto si zakopao dinar i parce olova moze da koristi ali ne mnogo. Tesko da ces imati mnogo koristi ako diskriminises olovo jer ga detektor u odnosi na masu i oblik javlja u jako sirokom spektru. +10 za sitne komadice tanke pa do +60 za krupne komade.Recimo da sam nekoliko puta iskopao zlato sa ovim detektorom i uvek je javljao u opsegu od +10 do +40 zavisno od velicine . moj ti je savet da diskriminator(za rim) podesis od -10 do +94 da prihvata i to ti je to ako ides na madjare i arpade spusti do -20
tako ti je cini mi se na Relic programu default. Nije los ni prospeding ali samo na nezagadjenim terenima(ide najdublje ali previse osetljiv) u basic opcijama nema mnogo podesavanja AC sens na 70, DC sens na 3 VDI sens na 80, sada odes na pro opcion i pojacas mu gain koliko moze ali da detektor radi stabilno(bez fals zvukova) obicno izmedju 5 i 10. To su ti opcije koje uticu na dubinu detektora samim tim i na broj nalaza. ostalo je stvar ukusa i eksperimenta
pozdrav

tragac78
13.10.2008, 16:58
Ok,hvala pokušaću s tim podešavanjima.

perun
13.10.2008, 19:23
Imali neko prevedeno upustvo za DFX ?

agrippa
14.10.2008, 16:03
Ok,hvala pokušaću s tim podešavanjima.

Ah da umalo da zaboravim najvaznije .Iskljuci AUTOTRACK i sa vremena na vreme sam proveri GROUND

laki
14.10.2008, 16:18
agripa ,kako ide prodaja detektora,ima li zainteresovanih?

agrippa
15.10.2008, 13:33
Mislis na ova moja dva detektora? Pa za sada mrka kapa, izgleda cu morati ipak da kupim XP za kesh a ovi neka stoje.Pomislice neko da sam jos i trgovac detektorima :totlach: I TO LOS
Stacu kad volim da probam sve , posle ne mogu da se resim

pike.sch
15.10.2008, 19:10
evo i ja radim pretezno sa eagle spectrum 1 detektorom tj prva vezija duboko kutjiste. s tim sto sam mu teziste kutije pomerio malko u nazad u odnosu na cev. tako da je sada malo bolje izbalansiran pa manje boli ruka :)
sto se tice detektora odlican je za nabijene terene ravne i ne preterano vlazne(hocu da kazem da nije slucaj da kao fisheri najbolje radi posle doobre kise, cak naprotiv)
fabricki programi pogotovo "coins" nisu pravljeni za nase potrebe tj trazenje antike. tako da je najbolje napraviti sopstveni program. ili prepisati neke proverene
ako nekome treba mogu okaciti neke programe koji provereno rade ovde kod nas
Kolega ako moze napisi taj program da ga probam!!!

agrippa
16.10.2008, 10:25
BASIC Adjust
Volume - 56
Treshold - 23
Tone Adjuct - 221
Audio Disc - Mixed mode
Silent Search - OFF
Mixed Mode Audio - On
AC (motion) sens - 60
DC (motion) sens - 3
Backlight - opciono
PRO OPTIONS
AUDIO
S.A.T. - On
S.A.T. Speed - 7
Tone ID - Off
V.C.O. - On
Absolute Value - Off
Modulation - Off (moze i on) tada ce detektor dublje i manje predmete javljati tise a vece i plice glasnije
G.E.B./ Track
Autotrack - Off
Trackview - On
Track Speed - 20
Track Offset - -1
Track Inhibit - On
Manual G.E.B. - podesiti rucno podizanjem i spustanjem sonde od zemlje
Discrimination
Edit: Reject (-95 do -10)
Accept (od 0 do +94)
Reject ( +95 )
Block Edit - isto kao Edit
Learn - Off
Recovery Speed - 30
Botllecap Recept - 3
DISPLAY
Visual Disc - Off
Labels - Off
V.D.I. Sens - 85
Ground I.D. - On
Spectrum - Accumulate - On
- Average - On
- Fade Rate - 13
SIGNAL :
HIGH Transmit Power - On
LOW Transmit Power - Off
Transmit Freq. - 4
Preamp Gain - 5 (moze i vise ako detektor dozvoli :) )

pike.sch
16.10.2008, 12:26
Hvala Agrippa!!!

agrippa
16.10.2008, 15:26
... i drugi put :26:
Mozda ce ti u prvi mah izgledati cudan ali probaj ga neko vreme videces njegove prednosti u odnosu na silent search programe

tragac78
14.11.2008, 18:08
Zdravo ljudi.
Agrippa,čisto da te pitam,na jednom mestu mi javi 85vdi broj i kad iskopam nekih 30cm dole neko parče gvožđa kao deo potkovice, i na površini ga lepo odredi u negativni deo skale a kad ga vratim ponovo oko 80.Da napomenem da je njiva puna parčića od cigle.Da li ti se dešavalo slično?

Vumi
14.11.2008, 18:16
Pa ne moze se ocekivati da na razlicitim dubinama pokazuje iste vrijednosti....pored toga ulogu igra i velicina objekta itd itd. To igranje sa tim vrijednostima na pokazivacu za mene ne predstavlja nikakvu prednost u odnosu na analogne detektore...samo gubljenje vremena, bista drugo :)

Enigma
14.11.2008, 19:33
Pa ne moze se ocekivati da na razlicitim dubinama pokazuje iste vrijednosti....pored toga ulogu igra i velicina objekta itd itd. To igranje sa tim vrijednostima na pokazivacu za mene ne predstavlja nikakvu prednost u odnosu na analogne detektore...samo gubljenje vremena, bista drugo :)

Vumi u pravu si, svaki analogni detektor detektira dok digitalni i registrira na displeju elektromagnetnu provodljivost mete i ništa više, detektor ne detektira odabrane metale već detektira odabranu provodnost mete. :) :26:

Vumi
14.11.2008, 19:37
Jedna te ista stvar na razlicitim dubinama dace razlicite vrijednosti na displeju...kakva je to onda pomoc?

Enigma
14.11.2008, 20:16
Ima prednost ako si tvrd na ušima, pri praćenju trackinga, kod preciznog pin-pointa i kod provjere dubine na kojoj se nalazi meta. :) :26:

Enigma
14.11.2008, 20:23
Ah da umalo da zaboravim najvaznije .Iskljuci AUTOTRACK i sa vremena na vreme sam proveri GROUND

Autotrack može i treba biti isključen na terenu bez mineralizacije, u protivnom detektor osjetno gubi na dubini. :) :26:

Vumi
14.11.2008, 20:48
Provjera dubine na kojoj se predmet nalazi....ovo ce neko shvatiti da detektor moze sa sigurnoscu reci na kojoj se dubini neki predmet nalazi i da pored toga zna koje je velicine isti, jer svaki detektor, koji "ima" mogucnost mjerenja dubine je justiran na odredjene predmete direktno u fabrici (npr. na jedan €). Sada slijedi ono najbolje. Veci predmet ce pokazati recimo da se nalazi na 20cm dubine, vi iskopate 20cm i ne nadjete nista, kopate dalje, jos 20cm i ne nadjete opet nista. Na kraju iskopate rupu od 1m dubine i na njenom dnu nadjete nekkvu zeljeznu kantu ili slicno. Sada pitanje, zasto detektor nije pokazao da se predmet nalazi na 1m dubine nego je pokazao da se nalazi na 20cm? Kada pronadju detektor koji ovo moze da uradi, prvi cu ga kupiti :)

Enigma
14.11.2008, 21:01
To stoji, potpuno si u pravu, ali ipak je malo od koristi. :) :26:

IVLIANVS
14.11.2008, 21:12
Ja na DFX-u nisam koristio tu opciju cesto,mada u zadnje vreme to cinim.Desilo mi se jednom da zamalo ''preskocim'' sester koji je bio na povrsini,mozda samo prekriven tankim slojem prasine-tek da se ne vidi.Dobio sam takav signal kao da je u pitanju olovo ili folija,i ne gledajuci u displej produzio dalje...na srecu sam se vratio i proverio sinal...ponovo sam dobio isti ton,ali sam pogledao displej i video broj 82...olovo ima mnogo manji VDI broj....izmerim dubinu i on mi pokaze da je na povrsini...od tad cesce koristim tu opciju.
Nije bitno da li ce detektor slagati za koji cm...bitno je da znate da li je predmet na povrsini ili je duboko u zemlji...tu nema greske

Vumi
14.11.2008, 21:29
Da li je predmet na povrsini to mozes znati na osnovu tona koji je uvijek "dvostruk" a to sto pominjes da su u pitanju cm to se varas i te kako. Ja najvise volim traziti sa takvim koji kopaju na osnovu vrijednosti koja im se pokaze na displeju :)...ah, ovo je olovo, ovo necu da kopam, ah ovo je folija, necu ni ovo da kopam...takvi su mi najdrazi :)

Enigma
14.11.2008, 21:46
Svaki jasan signal je dobar znak za kopanje, i u tom slučaju mi barovi na displeju puno pomažu jer uglavnom radim bez diskriminacije. :26:

laki
14.11.2008, 21:56
da si mi ovde negde u komsiluku enigma ,dao bi ti moj (analogni)detektor na neko vreme i verujem da bi taj digitalac zavrsio na zidu kao suvenir za sva vremena:):26:

pike.sch
14.11.2008, 22:19
Ja uglavnom kopam na cist signal. Ako detektor malo mesa zvukove, zemlju malo razgrnem te dobijem jasniji zvuk ako je i onda isto iskopam vecu rupu i onda bude jasnije. Ali recimo da na kratkom prostoru nadjem nekoliko "dobrih" nalaza okrenem se i ponovo predjem isto stim sto kopam i onaj najslabiji signal.

Enigma
14.11.2008, 22:42
Možda, u životu vrijedi ona " nikad ne reci nikad ".
Detektor je poput automobila - stvar navike. Svi detektori iste klase imaju slične performanse, bili oni analogni ili digitalni i tu nema greške. :) :26:

Enigma
14.11.2008, 22:49
Ja uglavnom kopam na cist signal. Ako detektor malo mesa zvukove, zemlju malo razgrnem te dobijem jasniji zvuk ako je i onda isto iskopam vecu rupu i onda bude jasnije. Ali recimo da na kratkom prostoru nadjem nekoliko "dobrih" nalaza okrenem se i ponovo predjem isto stim sto kopam i onaj najslabiji signal.

Pravilno radiš, zato i nalaziš. :) :26:

IVLIANVS
15.11.2008, 00:01
da si mi ovde negde u komsiluku enigma ,dao bi ti moj (analogni)detektor na neko vreme i verujem da bi taj digitalac zavrsio na zidu kao suvenir za sva vremena:):26:

Laki da si mi ovde blizu,pokazao bih ti sve moje nalaze sa ''suvenirima''.
Pretpostavljam da si mladja osoba ili noviji tragac koji nema bas puno iskustva....

laki
15.11.2008, 09:12
Laki da si mi ovde blizu,pokazao bih ti sve moje nalaze sa ''suvenirima''.
Pretpostavljam da si mladja osoba ili noviji tragac koji nema bas puno iskustva....

nema potrebe da se ljutis marko ,ja enigmu cenim i zato sam napisao ono sto sam napisao i to u sali, a malo i zato sto bih voleo s covekom stvarno da odem prijateljski na teren kao i sa mnogim sa ovog foruma ...
a to za tvoje nalaze uopste ne sumnjam,ko je uporan i ko ide non stop na terene taj i nalazi, bilo da je aparat digitalac ,analogni pa cak i kineski... a godine :red_eyes: imam ih imam ...za iskutvo neznam mozda ga nemam dovoljno ,pisao sam vec ovde cime sam sve radio, imao sam samo otprilike petnaestak detektora ...izmedju ostalog imao sam i spektrum xlt-a koji mi je u ono vreme bio osvezenje posle fisera i kad su digitalni aparati u pitanju moje misljenje je da do skoro nisu imali premca(white)...ali vremena su se promenila ,dosli su neki novi"klinci"...:26:

Ljuba
15.11.2008, 20:42
Provjera dubine na kojoj se predmet nalazi....ovo ce neko shvatiti da detektor moze sa sigurnoscu reci na kojoj se dubini neki predmet nalazi i da pored toga zna koje je velicine isti, jer svaki detektor, koji "ima" mogucnost mjerenja dubine je justiran na odredjene predmete direktno u fabrici (npr. na jedan €). Sada slijedi ono najbolje. Veci predmet ce pokazati recimo da se nalazi na 20cm dubine, vi iskopate 20cm i ne nadjete nista, kopate dalje, jos 20cm i ne nadjete opet nista. Na kraju iskopate rupu od 1m dubine i na njenom dnu nadjete nekkvu zeljeznu kantu ili slicno. Sada pitanje, zasto detektor nije pokazao da se predmet nalazi na 1m dubine nego je pokazao da se nalazi na 20cm? Kada pronadju detektor koji ovo moze da uradi, prvi cu ga kupiti :)
Nadam se da Vumi nece zameriti ako samo malo dopunim informaciju za merac dubine.Naime Vumi je lepo objasnio za merac dubine.Po mojim shvatanjima merac dubine naprimer od 12 inca oznacava na detektorima da se nalaz ako merac pokazuje nalazi na toj dubini otprlike 24sm i to je stoga da se prilikom iskopavanja nalaza obrati paznja da je predmet blizu i da se pazljivo kopa kako se nalaz nebi ostetio.To je samo mala dopuna za korisnike koji imaju merenje dubine na svojim detektorima da shvate da detektor ne moze pokazati dubinu nalaza na recimo 50sm ili vise.

Vumi
15.11.2008, 22:45
A ja sam htio reci da ne moze odrediti tacno dubinu ako se radi o nekom drugacijem predmetu nego na sta je doticni detektor fabricki justiran...znaci oblik, velicina i vrsta metala...cim se radi o necem drugom, mjerac je neupotrebljiv...

Enigma
16.11.2008, 00:29
Taj mjerač je neka vrsta pokaznog instrumenta, kao što je Vumi naveo nema preciznost, kada se dobro upozna detektor od koristi je za dublje mete i ako se na osnovu jačine tonskog signala može donijeti gruba procjena dubine. Volim XLT i DFX zbog velikih mogućnosti u postavci parametara detektora, ima ih šezdesetak. Detektor je noćna mora dok se kvalitetno ne svlada. :) :26:

Vumi
16.11.2008, 17:23
A ako sa njim ne radis svaki dan, tesko ces ga ikada shvatiti, zbog toga obozavam analogne detektore a ako mora sa displejem onda nesto tipa fisherove ****je CZ

Ljuba
16.11.2008, 20:22
Da Vumi.detektor je kao zena i ako ga tragaci cesto ne koriste on postaje neupotrebljiv

agrippa
17.11.2008, 15:02
Ja na DFX-u nisam koristio tu opciju cesto,mada u zadnje vreme to cinim.Desilo mi se jednom da zamalo ''preskocim'' sester koji je bio na povrsini,mozda samo prekriven tankim slojem prasine-tek da se ne vidi.Dobio sam takav signal kao da je u pitanju olovo ili folija,i ne gledajuci u displej produzio dalje...na srecu sam se vratio i proverio sinal...ponovo sam dobio isti ton,ali sam pogledao displej i video broj 82...olovo ima mnogo manji VDI broj....izmerim dubinu i on mi pokaze da je na povrsini...od tad cesce koristim tu opciju.
Nije bitno da li ce detektor slagati za koji cm...bitno je da znate da li je predmet na povrsini ili je duboko u zemlji...tu nema greske

Zar ti nije bilo laske da si jednim potezom noge resio dilemu :) ja sam na spectrumu odavno prestao da verujem VDI brojevima (ekran gledam samo kada proveravam bateriju i podesavam detektor)

agrippa
17.11.2008, 15:16
Zdravo ljudi.
Agrippa,čisto da te pitam,na jednom mestu mi javi 85vdi broj i kad iskopam nekih 30cm dole neko parče gvožđa kao deo potkovice, i na površini ga lepo odredi u negativni deo skale a kad ga vratim ponovo oko 80.Da napomenem da je njiva puna parčića od cigle.Da li ti se dešavalo slično?

Vremenom ces nauciti sta mozes da ocekujes od VDI brojeva i koliko im se moze verovati. Svaki detektor gubi preciznost diskriminacije na vecoj dubini i tada je bolje da gresi u + nego u - zar ne ??? :)