PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Misirski noz


rammstein
25.05.2005, 12:42
U jednoj basti na Cukovcu,sa leve strane Ugrinovacke ulice,nekoliko osnovaca je igrajuci se 1961.godine iskopalo vise ljudskih kostiju,jedan veliki bronzani novac Vespacijana i jedan predmet koga su zajedno sa novcem predali svom nastavniku,a ovaj ih odneo u zemunski Zavicajni muzej.
Za predmet od slonovace,visine 13cm i precnika 3cm pri dnu i 4cm pri vrhu,na osnovu crvenkasto tamne mrlje u donjem delu,kasnije je utvrdjeno da predstavlja drsku noza ciji gvozdeni deo nije sacuvan.
Noz je nastao u armanskom periodu egipatske istorije,za vreme kasne XVIII dinastije,izmedju 1377.i 1358.godine pre nase ere,a na njegovoj drsci predstavljeni su faraon Ehnaton i njegov zet i naslednik Tutankamon.
Cinjenica da je drska noza nadjena na kostima navodi na realnu pretpostavku da se na tom mestu nalazio grob poslednjeg sopstvenika noza,verovatno nekog rimskog legionara koji je boravio u Egiptu u vreme imperatora Vespacijana ili Tita,u drugoj polovini I veka.
Sam grob je zbog erozije zemljista denudiran gotovo do svoje povrsine,tako da deci nije bilo tesko da ga otkopaju.
U citavoj stvari zbunjuje cinjenica da je posle smrti faraona Ehnatona,koji je inace uveo novi monoteisticki kult Sunca(Aton) u egipatsku religiju,doslo do reakcije svestenika starih kultova i unistenja svega sto je bilo u vezi sa Ehnatonom i njegovom religijom-svi likovi faraona i njegovo ime su izbrisani i unisteni,osim nekoliko malobrojnih statua i reljefa koji su ko zna na koji nacin spaseni.
Medju njima je i drska noza nadjena u Zemunu koja posle toliko vekova svedoci da Ehnatovo delo i spomen,uprkos svim nastojanjima svestenstva,nisu bili u potpunosti unisteni.
Istovremeno,to ovoj drsci noza daje mnogo siri i veci znacaj od lokalnog,tako da ona predtavlja mozda i najznacajniji,a svakako najatraktivniji arheoloski nalaz sa podrucja zemuna.
Na zalost,taj nalaz nije vise u zemunskom Narodnom muzeju.Prilikom jednog od mnogobrojnih menjanja inventara,u kojima je beogradska strana uvek prolazila bolje,drska egipatskog noza je ustupljena Muzeju grada Beograda,gde se on i sada nalazi,ali nedostupna ocima posetilaca,jer ovaj muzej nema jos uvek svoju stalnu postavku.
Tekst napisao Branko Najhold

crtez scene izgravirane na drsci egipatskog noza nadjenoj u Zemunu