PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : lubanja


Grga
26.10.2008, 19:26
Nema smisla da par godina samo čitam ono što vi napišete i da se rijetko pojavim sa ponekom zagonetkom koju ne razumijem,a kako vidim ima ovdje dobrih poznavatelja prošlosti,stoga evo nekoliko snimaka mobitelom iz moga zavičaja.Građevina je poprilično velika i kažu da je to bio nekakav samostan,u što me razuvjerio "enigma" sa onim svojim dimenzijama rimske cigle.Vidio sam takve cigle na cijelom kompleksu,zajedno sa kamenim zidovima.Građevina je puna kamenih sarkofaga sa također kamenim pločama.(Čak je među svima tim grobovima i dobro očuvan bunar za vodu...)Neke ploče su u komadu,dok su neke u više dijelova sa malim rupama.Gurnem mobitel u jednu od tih rupica i evo što sam uslikao.Onda odjednom,ne znam šta mi bi,uhvatim jednu ploču i dignem ju u zrak...
Moj pašanac (suprug ženine sestre) nestade u vidu magle,dok se moja 15-godišnja kćerka iste sekunde nagnu nad prizor u plitkoj rupi i bez imalo panike uslika nekoliko fotosa.Zanima me vaše mišljenje o samom nalazu i kritika jesam li nesmotreno pogriješio?Za sada evo nekoliko snimaka (dok ne uputri****m foto aparat) i nek mi neko pomogne oko ove "misterije". Najviše me zanima koji bi to mogao biti period? Čiji su ono zubi pet-šest cm. dugački (računajući da su bez korijena? Ustvari sve me zanima,ali ne znam kako još da vas pitam.O vašim odgovorima ovisi da li ću priložiti još slikovnog materijala.Pozdrav svima čitateljima ovog dobrog sajta sa danas sunčanog Kvarnera...10869

10870

10871

10872

Vumi
26.10.2008, 19:35
Ta lobanja kao da nije sa ovoga svijeta :red_eyes: Keramicka posuda me na osnovu fotke podsjeca na srednjovjekovnu. Ali vjerovatno znas na osnovu nekakvih zapisa iz tvoga kraja o kakvom se gradu ili utvrdjenju tu radi tj iz koga je vremena.

Nigrianvs
26.10.2008, 19:46
Ovaj grob sa lobanjom sigurno je vec pre otvaran, kosti su porazbacivane kud koja:)

Enigma
26.10.2008, 20:50
Grga, u pitanju je srednji vijek, rimske cigle su ugrađivane u srednjovijekovne bedeme i gradine, a to je znak da su rimljani obitavali na tom mjestu ili negdje u blizini. :) :26:

ЛазарС
26.10.2008, 21:00
...i kiša je učinila svoje, pa je lobanja uglačana i izbledela... Samostani i manastiri su često gradjeni na temeljima starijih zdanja, ili su pri izgradnji koristili gradjevinski materijal sa starih ruševina, tako da je vrlo verovatno da to jesu ostaci samostana (grobnica je unutar zgrade) ali i da je cigla rimska.

Grga
26.10.2008, 21:39
Još da napomenem da sam unutar građevine primjetio dvadesetak grobova.Neki su pokriveni kamenim pločama,čini mi se da nisu micana,neki su ograđeni kamenim pločama,ili ciglom,a na nekima nema ništa osim kamenog sarkofaga gdje je ugrađeno mjesto za glavu,pa ramena,onda se suzuje prema nogama.Na nekim kamenim blokovima su nekakve rupe,očito namjerno bušene,dok na drugima postoje i natpisi.Upamtio sam "ISOS"...Čudi me čemu služi jedan bunar,u sred groblja,dubok pet-šest metera,obzidan kamenom,ograđen kamenim blokovima,sa rupama u kojima je sigurno bila nekakva zaštitna ograda...Ova priča ima zanimljiv nastavak,ali kad uslikam kvalitetnije,digital cem,pokazat ću.Žao mi je što prošle godine nisam ponio foto aparat kad sam bio u Visokom.To se može dogoditi samo budali...a ostao sam zaprepašten i iznenađen viđenim...

Enigma
26.10.2008, 23:01
Visoko je priča za sebe i za nas dvojicu, kad, i ako se sretnemo ima da se pomlatimo diskusijom. :totlach: :26:

eclipse4
06.08.2009, 18:13
ovo nisam spazio...jako zanimljivo....jel to slike sa kvarnera? (a ni neznam gde je to ;) ;) ;) )

Grga
07.08.2009, 19:56
"eclipse", slike nisu sa Kvarnera. Ovo je Slavonija. Kvarner ti je područje oko Rijeke...Pozdrav ti s Kvarnera...

eclipse4
08.08.2009, 10:35
sad sam jos nesto naucio ;)
steta sto nisi vise slikao....