PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : jedan link


eclipse4
18.11.2008, 00:40
evo jedan link....meni zanimljiva prica

http://www.vreme.com/cms/view.php?id=298443

Enigma
18.11.2008, 00:59
Bem ti, rodbina labanja sve po redu. :36_11_5[1:26:

eclipse4
18.11.2008, 01:06
...sve po redu i sestru iz novog sada ;) ;) ;) ;)

Nigrianvs
18.11.2008, 01:41
kad sam bio.. u novome sadu... susreo sam.... Jov...c Ra...u:totlach::26:

pike.sch
18.11.2008, 17:47
Predsednik lopov, drzava lopovska, narod lopovski, zatvori puni 200 %, drzava u vreme sankcija cela jedan zatvor. Prilagodi se ili umri. Ako nemozes da ih pobedis pridruzi im se. Ludilo, sunovrat civilizacije, smak sveta. Ko prezivi sve ovo blago njemu. Zivecemo ponovo u plemenima a komunicirati telepatski. Da mi je pobeci na drugu planetu.

IVLIANVS
18.11.2008, 19:25
pike,ja vec odavno zivim na drugoj planeti :)

prenosim tekst jednog magistra arheologije;

''Najveci svetski nalaz antickog blaga,

Na brdu Vinik u okolini sela Kamenica kod Nisa,pronadjena je 1936.godine,prilikom obrade vinograda,najveca ostava antickog srebrnog novca,tacnije rimskih denara,ikada pronadjena na svetu.Po navodima nalazaca,pronadjeno je preko 30 tona rimskih denara,to bi odgovaralo kolicini od oko 10.000.000 komada!!!
U srbiji je ostalo sacuvano samo 54 kilograma,i to u beogradskom muzeju 37,a u niskom 17,sve ostalo je zavrsilo u muzejima sirom Evrope.Postoji podatak da je Metropoliten muzej otkupio 20 dzakova denara,plativsi ih kao lomljeno srebro!
U ovoj ostavi je bio i neverovatan broj unikata koji sada krase svetske muzeje i doprinose njihovom razmetanju bogatstvom svojih kolekcija.


Kolekcija srebra SEVSO ( sredina IV veka) ,afera koja je potresala Evropu krajem 80-ih godina XX veka,nalaz je pronadjen u Sremu i sadrzi nekoliko stotina komada srebrnog posudja (tanjiri su precnika oko 70 cm),laznim papirima o poreklu (Madjarskim i Alzirskim) , izneta iz Srbije i nalazi se u privatnoj kolekciji u Skotskoj.



itd itd

KOLIKO JA POZNAJEM ARITMETIKU TU SE RADI O MILIJARDAMA EURA

fabijanus
18.11.2008, 20:52
haha oprostite ali je ovo za mene naucno fantastika ihihih boze moj hihi................ ...................P o navodima nalazaca,pronadjeno je preko 30 tona rimskih denara,to bi odgovaralo kolicini od oko 10.000.000 komada!!!

Enigma
18.11.2008, 21:40
Radilo se o kolonijalnoj vojnoj blagajni, koja je iz sigurnosnih razloga pretrpana u amfore i zakopana u sef. :totlach:
Braća su u početku prodavala kovanice na šajkače po nekoj mizernoj cijeni dok za nalz nije saznao pop i neki doktor iz Vojvodine.
Izgleda da su jadni sve dali za otkup grijeha da bi i dalje mogli živjeti u bijedi obrađujući svoj vinograd. :totlach:

Tzv. Seusovo blago je najvjerovatnije iskopano na Brionima, postoje određeni tragovi. Hrvatska se tužakala s Englezima oko kalaisanog suđa i popušila. :totlach: :26:

IVLIANVS
18.11.2008, 21:58
Mozda ti izgleda kao naucna fantastika fabijanuse,ali je zaista pronadjena ta ostava u blizini Nisa...novac nikada nije bio u opticaju,verovatno se radilo o pokretnoj kovnici,a pretpostavlja se da je doslo do vojnog sukoba te je novac tu zakopan silom prilika.
Sto se tice srebrnog posudja Sevso: pronadjeno je u Sremu,tacnije u okolini Budjanovaca,a poznajem i coveka koji je pronasao...moguce da je nesto slicno pronadjeno na Brionima kako kaze Enigma...

rajan
18.11.2008, 22:34
ovo je iz novina, slabo se vidi al koga interesuje procitace.

I.Dzon
18.11.2008, 22:43
Radilo se o kolonijalnoj vojnoj blagajni, koja je iz sigurnosnih razloga pretrpana u amfore i zakopana u sef. :totlach:
Braća su u početku prodavala kovanice na šajkače po nekoj mizernoj cijeni dok za nalz nije saznao pop i neki doktor iz Vojvodine.
Izgleda da su jadni sve dali za otkup grijeha da bi i dalje mogli živjeti u bijedi obrađujući svoj vinograd. :totlach:

Tzv. Seusovo blago je najvjerovatnije iskopano na Brionima, postoje određeni tragovi. Hrvatska se tužakala s Englezima oko kalaisanog suđa i popušila. :totlach: :26:
Enigma mozda gresim ali mislim da je posudje pronadjeno u Istri,oko 200 kg, i prebaceno je u Italiju ilegalno.Bila je istraga oko toga ali nista.Da li se radilo o Seuso posudju ili nekom drugom ne znam.

fabijanus
18.11.2008, 22:55
Mozda ti izgleda kao naucna fantastika fabijanuse,ali je zaista pronadjena ta ostava u blizini Nisa...novac nikada nije bio u opticaju,verovatno se radilo o pokretnoj kovnici,a pretpostavlja se da je doslo do vojnog sukoba te je novac tu zakopan silom prilika.
Sto se tice srebrnog posudja Sevso: pronadjeno je u Sremu,tacnije u okolini Budjanovaca,a poznajem i coveka koji je pronasao...moguce da je nesto slicno pronadjeno na Brionima kako kaze Enigma...



30 tona nije za tebe fantastika ok hihi

Enigma
18.11.2008, 23:18
Evo malo linkova na temu: http://www.globus.com.hr/Clanak.aspx?BrojID=2 18&ClanakID=6075
http://arhiv.slobodnadalmac ija.hr/20000320/novosti.htm :) :26:

eclipse4
18.11.2008, 23:27
xexexe....danas procitah jedan tekst a na ovo sam se najvise nasmejao........."....pljačka arheološkog i kulturnog blaga Srbije. S r b i j a n a D ž o n s ...... "

eclipse4
18.11.2008, 23:28
evo i jos jedan link.....

http://www.bileca.org/modules.php?name=New s&file=article&sid=1177

Enigma
18.11.2008, 23:33
Ostava denara je pronađena u selu Kamenici pokraj Niša 1937. godine, a sadržavala je oko 4 tone ili milijun i pol komada rimskih denara.
Muzej iz Bostona kupuje 150 kilograma denara, Nizozemski muzej 300 kg, u Beogradskom muzeju nalazi se oko 5 kg iz ove ostave a ostalo se i dan danas vrti po svjetskim aukcijama. Pitanje je što je prava istina jer svak tambura po svome. :) :26:

eclipse4
18.11.2008, 23:34
http://www.poslovnazena.biz/poslovanje/prodaja-opljackanog-arheoloskog-blaga-srbije-1-895

eclipse4
18.11.2008, 23:36
evo jos jedan link,najinteresantni ji je kraj price.....

http://www.ezadar.hr/clanak/pronadeni-ostaci-kostiju-ruskog-carevica-alekseja

I.Dzon
19.11.2008, 12:28
Evo malo linkova na temu: http://www.globus.com.hr/Clanak.aspx?BrojID=2 18&ClanakID=6075
http://arhiv.slobodnadalmac ija.hr/20000320/novosti.htm :) :26:

Da Enigma to je to.Ipak se radi o Seuso blagu.Tadasnji tragaci,danasnji kolekcionari,iz bivse SFRJ znaju dobro o cemu se radi.Verovatno su uzeli dobru lovu u to vreme,verovatno je neko iz vrha bio umesan pa se sve zatajilo.Postoje verovatno zapisi istrage u Istri pa moze posluziti kao trag ali da li ce ljudi svedociti to je malo teze pitanje.Ipak sam bio u pravu za informaciju.Pozdrav druze.

IVLIANVS
19.11.2008, 13:01
Sta Vam znace ti tekstovi iz casopisa?Dobro niste jos i nekog politicara citirali :totlach:
Kad Vam cika Marko lepo kaze gde je nadjena srebrna ostava Sevso...B U DJ A N O V C I (zato su tamo i oborili onaj F-117,posto je usporio da pogleda ima li dole jos srebra)
Enigma nemoj mi samo reci kako je i on oboren negde u Hrvatskoj....:totlac h:

Evo vam jos jedan tekst iz novina,posto vidim da je to vas izvor informacija....obrat ite paznju na ovaj deo:

''..iako nauka nedvosmisleno ukazuje da je "Sevso" kolekcija gotovo sasvim sigurno poreklom iz Sirmijuma, jer među ornamentima na srebrnom posuđu postoje neka obeležja kulta Panonskih jahača, koji je nastao u ovom carskom gradu."

http://www.ilustrovana.com/2007/2521/4.htm


Mada postoje indicije da je pronadjena i u bosanskim piramidama ili po nekim izvorima na Havajima,posto je Tita voleo da skokne do Havaja da pokvasi .... pa je usput poneo sa Briona i malo srebra :totlach:

I.Dzon
19.11.2008, 14:15
Marko druze mozemo poceti sa vrdjanjem ali nije prikladno za ovaj forum.Ja sam recimo preneo nesto sto sam slusao uzivo pre 20 godina od jednog poznanika koji licno poznaje ucesnika dogadjaja u Istri.Covek je proveo 6 meseci u istrazi u to vreme i pustili su ga u nedostatku dokaza.To ne znaci da nije odnosno je preneto posudje u Istru kako bi bilo prebaceno preko granice.Postoje zivi ucesnici tog dogadjaja pa ce mozda jednog dana napisati nesto o tome.Da nije bio umesan neko iz vrha vlade i vojske SFRJ istraga bi isla kako treba i doslo bi se do tacnih informacija.Hocete reci da nije bilo korupcije i mita u to vreme?Bilo je ali ne toliko otvoreno kao danas.Svi su oni Titova skola to znaci da su bili izuzetno oprezni,zna se da su mnogi bili i kolekcionari u tim krugovima.Kao sto rekoh postoje zivi ucesnici tog dogadjaja koji zive i danas u bivsim republikama SFRJ i samo oni mogu reci gde je tacno pronadjeno posudje a mi mozemo nagadjati iz raznih clanaka ili prica i prepricavanja njihovih poznanika.

IVLIANVS
19.11.2008, 14:49
Dzoni,ako ponovo procitas moj post shvatices da ja nisam nikoga vredjao i to mi zaista i nije ni na kraj pameti.....samo ne volim komentare na osnovu novinskih teksova,a ni komentare tipa rekla-kazala...citat od Dzoni-ja:
''Ja sam recimo preneo nesto sto sam slusao uzivo pre 20 godina od jednog poznanika koji licno poznaje ucesnika dogadjaja u Istri.''...
Da li ce ti nesto znaciti ako ti kazem da sam ja cuo pricu od onoga ko je iskopao ostavu?
E sad kuda se sve kretala i kojim je kanalima prenosena i ko je sve ucestvovao-to se ne ce saznati nikad,zato sto u takve stvari nismo mogli biti upleteni mi,obicni smrtnici,vec je to mogao biti samo neki glavonja ili .uzonja,ili mozda .uzonjin sin
Sto se Enigminih komentara i ispravki tice...na to sam vec oguglao i ne zelim da se upustam u bespredmetna prepucavanja tipa 1936 ili 1937 i da li je bilo 4 tone ili 44....
Imam jednog dobrog drugara ovde koji me podseca na Enigmu....
ako ja tom drugu kazem:vidi kako je nebo plavo...on ce reci jeste plavo,ali nije bas cisto plavo,nego je vise svetlo plavo...a ima i oblaka.

I.Dzon
19.11.2008, 15:01
Ok Marko samo sam naglasio da polemika ne ide u drugom pravcu koji nas ne zanima ovde na forumu.Pozdrav.

Enigma
19.11.2008, 19:24
Kao što rekoh svaki izvor tambura po svome bez čvrstog uporišta, tako da se priča iz oba slučaja svodi na sistem "rekla - kazala".
Činjenično stanje znaju samo oni kojima je ovo blago bilo u rukama.
Žalosno je što ova ostava nije završila na pravom mjestu, u jednom od naših muzeja, ovisno o mjestu nalaza. :) :26:

IVLIANVS
19.11.2008, 21:38
..i ne samo ova ostava,na zalost spisak je poduzi i tako opremljen muzej bi svakako bio jedno od svetskih cuda.
Ja sam to napisao da bi se videlo da mi ''cesto i naoruzani divlji arheolozi koji unistavaju arheoloska nalazista'' (kako nas je nazvao jedan arheolog,mislim u Vecernjim novostima) pravimo mnogo manju stetu ovoj drzavi (po meni ne pravimo nikakvu stetu,vec korist posto mnogi predmeti ugledaju svetlost dana umesto da budu raskomadani traktorima) od ljudi iz visih slojeva drustva (politicara,raznih nacelnika za borbu protiv organizovanog kriminala itd itd) koji su raskrcmili kulturno bogastvo ove zemlje.

fabijanus
19.11.2008, 21:44
Ostava denara je pronađena u selu Kamenici pokraj Niša 1937. godine, a sadržavala je oko 4 tone ili milijun i pol komada rimskih denara.
Muzej iz Bostona kupuje 150 kilograma denara, Nizozemski muzej 300 kg, u Beogradskom muzeju nalazi se oko 5 kg iz ove ostave a ostalo se i dan danas vrti po svjetskim aukcijama. Pitanje je što je prava istina jer svak tambura po svome. :) :26:



HAHA SA 30 TONA NA 4 TONE NAKRAJU CE BITI 4 NOVCICA KOJA SU MILIUNE VRIJEDNI :::NA JA TKO VIJERUJE ::POZZZZZ

zeljketa
19.11.2008, 22:03
ovdje je bilo govora o jednoj ostavi...http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=261 6&highlight=geometrijs kom+progresijom
A ,koliko me sjecanje sluzi, negdje prije 25-30 godina sam citao jedan clanak u "politikinom magazinu"o srebrenim tanjurima pronadjenim na Briunima,sasvim slucajno ....bio sam lud za politikinim zabavnikom

agrippa
28.11.2008, 12:54
sto se tice one srebrne kopce (markov post) iskopane u Macvanskoj Mitrovici moram da pitam caleta o tome . Jer je on tada sa jos nekim ljudima radio(za muzej i amerikance) na iskopinama i otkopavanju tih grobnica. U jednoj od njih su pronasli veliki srebrni krst i jos neke ornamente za koje se pretpostavlja da su pripadali Metodiju. Iz nekog razloga ni dan danas se o tome nista ne zna. Mozda je i ta kopca iz bas te grobnice