PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Zanimljivost


Ivan-Bor
08.12.2008, 21:38
Vredi pročitati.
http://www.blic.rs/srbija.php?id=69052

biljadj
08.12.2008, 22:14
:)lepa grncarija:26:

sirmium
08.12.2008, 23:04
M apun mi je k... ovakih ko sto je ova Julka, i ti stvari od neprocenjive vrednosti, pa daj da onda svi u Srbiji krenu da traze te neprocenjive stvari da izvuku zemlju iz krize,sve neprocenjivo.... gadi mi se kada citam!!!

dallape
08.12.2008, 23:09
M apun mi je k... ovakih ko sto je ova Julka, i ti stvari od neprocenjive vrednosti, pa daj da onda svi u Srbiji krenu da traze te neprocenjive stvari da izvuku zemlju iz krize,sve neprocenjivo.... gadi mi se kada citam!!!

Mogu samo da potvrdim tvoje misljenje:26:

miligor
09.12.2008, 13:29
Obozavam kada procitam rec ZLATO, toliko ga nalazim da bi mi i Majdanpek zavideo:441:

apostata
09.12.2008, 16:58
Ako je tacno ovo sto pise u clanku o unistenim mozaicima, zidovima, ostavljenim rupama itd na (ne)zasticenim arheoloskim lokalitetima, onda je to zaista tragicno. Mozda jedna rimska vojnicka diploma nema bukvalno neprocenjivu matreijalnu ni istorijsku vrednost ali da zbog nje bude unisten neki mozaik i slicno, to je zaista previse. Stvarno je previse unistiti sve da bi se dokopalo beznacajne materijalne vrednosti. Trazenje novcica po njivama koje se obradjuju je mozda nesto sasvim drugo ali ja ne mogu da stanem iza ovakvog vandalizma o kojem je rec u clanku. Ja i milioni drugih bismo radije da imamo mogucnost da posetimo neki arheoloski lokalitet i divimo se makar onome sto je jos preostalo, a ovakvim neodgovornim cinom smo zauvek uskraceni za takav dozivljaj.
Ja stvarno ne razumem sta je to lose napisano u ovome clanku i kako se neko moze identificirati sa ovakvim kriminalom. Ovde (na forumu) se svi izdajemo za nevine tragace ili sakupljace, navodno svi ljubitelji ovog hobija, a onda spontana reakcija u kojoj se ovako nesto podrzava. Neko mozda nije pazljivo procitao ovaj clanak ili ga nije razumeo ili smatra da je to sasvim u redu ... Nadam se da branim stavove vecine clanstva ovog foruma i da nekima ili meni vise nije ovde mesto. Ako se na forumu ne dozvoljava nikakva otvorena komercijalna delatnost, onda se treba ici do kraja i osuditi ovakvi varvarski postupci. Ovo je bukvalno varvraski cin. Setite se da su civilizacije gradile, a varvari ne samo sto su to opljackali vec su isli i da sve to uniste. Po cemu se ovaj sramni egoisticki cin razlikuje od varvarskog? Htelo se samo opljackati, a rusenje im je tek kolateralna steta. Jos u nama tece ta varvarska krv na zalost. Sta cemo to ostaviti svojoj deci? Hocemo li im pricati:
"Znas tu je bila vila rustika sa prekrasnim mozaikom, sve do mojih dana .. Pa gde je sad? Pa to je tvoj tata trazio novcice i nasao 2 denara ali je morao sve da iskopa. Hvala tata !!!"
Ocekujem da svi oni koji dele ovo misljenje smoci snage da ga i podrze jer je (kako bi Hegel rekao) ne osudjivanje nedela isto sto i ucestvovanje u njemu. Ja nisam svetac i sva nasa aktivnost vezana za ovaj hobi je vise ili manje na rubu zakonitog, ali ipak moramo znati sami sebi da postavimo granice da bismo postovali sami sebe i da bi nas drugi postovali.
Ziveli !

zeljketa
09.12.2008, 19:19
Ako je tacno ovo sto pise u clanku o unistenim mozaicima, zidovima, ostavljenim rupama itd na (ne)zasticenim arheoloskim lokalitetima, onda je to zaista tragicno. Mozda jedna rimska vojnicka diploma nema bukvalno neprocenjivu matreijalnu ni istorijsku vrednost ali da zbog nje bude unisten neki mozaik i slicno, to je zaista previse. Stvarno je previse unistiti sve da bi se dokopalo beznacajne materijalne vrednosti. Trazenje novcica po njivama koje se obradjuju je mozda nesto sasvim drugo ali ja ne mogu da stanem iza ovakvog vandalizma o kojem je rec u clanku. Ja i milioni drugih bismo radije da imamo mogucnost da posetimo neki arheoloski lokalitet i divimo se makar onome sto je jos preostalo, a ovakvim neodgovornim cinom smo zauvek uskraceni za takav dozivljaj.
Ja stvarno ne razumem sta je to lose napisano u ovome clanku i kako se neko moze identificirati sa ovakvim kriminalom. Ovde (na forumu) se svi izdajemo za nevine tragace ili sakupljace, navodno svi ljubitelji ovog hobija, a onda spontana reakcija u kojoj se ovako nesto podrzava. Neko mozda nije pazljivo procitao ovaj clanak ili ga nije razumeo ili smatra da je to sasvim u redu ... Nadam se da branim stavove vecine clanstva ovog foruma i da nekima ili meni vise nije ovde mesto. Ako se na forumu ne dozvoljava nikakva otvorena komercijalna delatnost, onda se treba ici do kraja i osuditi ovakvi varvarski postupci. Ovo je bukvalno varvraski cin. Setite se da su civilizacije gradile, a varvari ne samo sto su to opljackali vec su isli i da sve to uniste. Po cemu se ovaj sramni egoisticki cin razlikuje od varvarskog? Htelo se samo opljackati, a rusenje im je tek kolateralna steta. Jos u nama tece ta varvarska krv na zalost. Sta cemo to ostaviti svojoj deci? Hocemo li im pricati:
"Znas tu je bila vila rustika sa prekrasnim mozaikom, sve do mojih dana .. Pa gde je sad? Pa to je tvoj tata trazio novcice i nasao 2 denara ali je morao sve da iskopa. Hvala tata !!!"
Ocekujem da svi oni koji dele ovo misljenje smoci snage da ga i podrze jer je (kako bi Hegel rekao) ne osudjivanje nedela isto sto i ucestvovanje u njemu. Ja nisam svetac i sva nasa aktivnost vezana za ovaj hobi je vise ili manje na rubu zakonitog, ali ipak moramo znati sami sebi da postavimo granice da bismo postovali sami sebe i da bi nas drugi postovali.
Ziveli !

U potpunosti se slazem sa tvojim misljenjem....pozdra v

banebeograd
09.12.2008, 20:06
ajd da malo analiziramo onaj novinski tekst,
po meni tekst je pisan tendeciozno i usmeren je pre svega na kritiku takozvanih divljih tragaca jer je kao i uvek do sada kad se pise o ovim temama saslusana samo jedna strana,
ali ne bih da stitim tragace niti da branim takozvane profi arheologe nego da analiziramo cinjenice koje su pomenute u tekstu.
1. U Narodnom muzeju u Prokuplju kažu da su pojedina nalazišta prekopana i gotovo uništena, te da je teško stati na put ovom kriminalu.
sta su gospoda arheolozi uradili da to promene????:700:
nikad i nista , ili bolje reci jave se tek kad neko oskrnavi te terene ,
a pre toga da li su se potrudili da obeleze te terene , da li su se potrudili da iste zastite na bilo koji nacin recimo cuvarima i slicno???
opet naravno odrican odgovor,
u lovu postoje lovocuvari, kod ribara ribocuvari, znaci za sve ima resenje.
ljudi, da li da vas podsecam da u srbiji nazalost zive previse sirotinje koja bez obzira na svoju neimastinu izmedju morala i punog stomaka uvek izabere opciju na stetu svog moralnog stanja,
isto kao kad neko ostavi 100 evra na ulici i onda tereti i drzavu sve gradjane sto je neko uzeo te pare
2. Nedavno je u selu Dedinac kod Kuršumlije, gde se nalazi rimsko utvrđenje, neki čovek kupio obližnju njivu, preorao je i otišao. Posle izvesnog vremena se pojavio sa bakarnom diplomom rimskog vojnika i ponudio je niškom muzeju. Nažalost Muzej nije imao novac da je otkupi.
znaci ovako, covek je
1.kupio metal detektor,
2.kupio traktor,
3.platio radnu snagu,
4.kupio njivu
5.pronasao nesto
6.i to nesto ponudio muzeju
znaci uredno je svojim parama poplacao sve ono navedeno
potom kao u maratocnima "izlagao se riziku da ga uhvate i teraju na robiju", i na kraju uredno svoj nalaz ponudio muzeju, koji isti predmet NIJE otkupio,
i sad je taj lik DIVLJI ARHEOLOG
a pri tome argumetacija koju gospodja pominje ako je malo bolje zagledas niko pametan ne bi uzeo za ozbiljno jer je bez i jedne valjane informacije vec najobicnije nagadjanje- "neki covek", "obliznja njiva", i "posle izvesnog vremena pojavio se sa ..."???? za moj ukus suvise nagadjanja za tako ozbiljnu temu
3. Arheolog Julka Kuzmanović-Cvetković kaže da ova diploma ima neprocenjivu MATERIJALNU i istorijsku vrednost
ahhhmm MATERIJALNU vrednost kazete, da li je posao gospodje kuzmanovic-cvetkvic da zna koliko sta vredi i gde se ona to informise??? zar posao arheologa nije vezan za nematerijalne vrednosti, ili je to po onoj staroj "ko o cemu k...a o postenju" ,
pa sad ponovo ono moje pitanje
sta je gospodja kuzmanovic -cvetkovic uradila da taj materijalno i istorijski vredan predmet dovede u posed muzeja????
nistaaaaaa kao i obicno , umesto recimo da pise ministarstvu kulture i od njih trazi sredstva za otkup , ili da sazove donatorsku skupstinu ili sta god ona je ispricala novinarima uvek zeljnim senzacija ovu bajku o divljim arheolozima
4.Predmeti koje pronađu najčešće završavaju u privatnim kolekcijama i galerijama u inostrasntvu :00000506:
svasta, pa sta drugo tj trece treba i moze da se desi sa kolekcionarskim predmetima kad vec nasi muzejski experti te predmete recimo nisu prisvojili za svoje ustanove ??? valjda gospodja ocekuje da neko ko je predmet nasao posto ga muzej nije uzeo treba da to ponovo zakopa u zemlju samo ovaj put malo dublje:)
5. Način na koji tragaju za dragocenostima govori da se ne radi o laicima, već o veoma dobro upućenim ljudima", kaže Julka Kuzmanović-Cvetković.
Oni u potragu kreću od legendi, narodnih predanja, istorijskih činjenica i naučnih istraživanja. Veoma dobro su u sve upućeni, uključujući i vrednost onoga što traže
i opet malo teorija zavere i obrtanje teza,
pa jel polupismeni seljak iz donjeg brijanja moze da bude potkovaniji zvanjem od profi arheologa koji za to svoje dozivotno zvanje uci nekoliko godina skole , i jel on treba da profi arheologe voda okolo i pokazuje potencijalna arheoloska nalazista ??? ili su mozda arheolozi preskocili tu literaturu vezanu za legende, narodna predanja , istorijske cinjenice i naucna istrazivanaj koje seljak iz predgradja nisa ima u malom prstu:totlach:
6. ono sto mene najvise nervira
je licemerstvo svih onih koji su iz hobija ili profesionalno vezani za arheologiju i uopste artefakte na nasim prostorima,
na internetu 24 sata dnevno mozete da pratite kako kod nas teku neke licitacije ,aukcije ili razmene , pa samo numizmaticko drustvo ima na svom sajtu ceo spisak prodatih novcica i cena koje su te prodaje postigle ???
ili recimo jednom nedeljno se odrzavaju sastanci nekih kolekcionara , u stvari najobicniji vasar gde mozete naci gomilu falseva i po nesto originalnih novcica, i opet niko na to ne gleda negodujuci vec svi ti vajni experti svracaju tamo i sami trguju,
ljudi jel to pravda jel to dozvoljeno, ili je svima zabranjeno ili je svima dozvoljeno da trguju.
pa eto vam najnoviji primer , najpoznatiji domaci bivsi kustos nikola kusovac, po ko zna koji put je opet zavrsio iza resetki zbog malverzacija doduse ne sa numizmatikom vec sa slikama,
7.
ono sto ja tvrdim je da nije sve bas tako crno i belo kao sto neki hoce da predstave kritikujuci "divlje" ili hvaleci "pitome" arheologe,
ima tu puno toga sto se mora promeniti da bi doslo do promene u svesti divljih ili pitomih a da bi se zahvaljujuci tome u blizoj i daljoj buducnosti dobio dobar spoj i saradnja a sve to na opste drustveno dobro,
uostalom zar jedan takav primer pozitivnih vibracija i saradnje nije i primer ovaj i slicni forumi gde se cesto nadju i profi arheolozi i totalni pocetnici ...
ajd sad sretno i divljim i pitomim , i ne zamerite sto:26::26:

pike.sch
09.12.2008, 21:03
Bane svaka ti cast, lepo napisano:23_28_100:2 3_28_100:23_28_100

Vumi
09.12.2008, 21:11
Kako je lijepo citati tekstove koji su napisani u nekom vidu ljutnje :). Ja vjerujem da Sirmium nije nista lose mislio kada se "okomio" na doticnu zenu iz priloga. Vise vjerujem da mu je "pukao film" zbog nacina pisanja tekstova na ovu temu. Vjerujem da niko od nas nebi pokvario, razvalio i ucinio nista slicno, samo da bi se dokopao tamo neka dva denara ili neka druga novcica. Nisam citao linkovani tekst, ali vjerujem da postoji i dosta onih koji bi unistili nesto mnogo lijepo kao sto je nekakav mozaik, samo da bi dosli do nekoliko predmeta (mada opet vjerujem da do unistenja vecinom dolazi slucajno a ne namjerno). Da li takvih ljudi ima i medju nasim clanovima to ja ne mogu reci ali one koje licno poznajem, vjerujem da nisu "te vrste". U svakom slucaju unistavanje ne ide nikome na cast.

Vumi
09.12.2008, 21:12
Pa dobro pike.sch, jel potrebno odmah u odgovoru kopirati toliki tekst od baneta?

pike.sch
09.12.2008, 21:20
Nije, izvinjavam se necu vise .

dropsyblood
09.12.2008, 21:27
Dok se mi ovde delimo na dobre i lose,
u ovom trenutku arheoloska nalazista od izuzetnog znacaja najvise ugrozavaju veliki investicioni radovi koji brisu svaki trag proslih vremena i kultura.Takav je savremeni trenutak da se urbane sredine sve vise sire.Izgradnja zahteva kopanje nekoliko metara u dubinu i time se neminovno unistava sve pod zemljom...
Zato draga Gospodo neka Vas ne pogadjaju ovakvi novinski clanci,jer i ti
novinari moraju o necemu da pisu.
Pozdrav.

Enigma
09.12.2008, 21:34
U životu mi nije palo na pamet da oskvrnem grob ili bilo koju povijesnu znamenitost, taman da pripada omraženom tiraninu ( stvar odgoja ), na žalost u većini slučajeva sve ovisi o osviještenosti države, a jadni siromašni pojedinac je zadnja karika totalno zamršenog lanca i po pravilu uvijek samo on naj_ebe.
Siguran sam da je problem u višim instancama koje nastoje biti je_bene i poštene. :) :26:

Nigrianvs
09.12.2008, 21:49
Cika bane , slazem se sa tvojim pisanjem podpuno. Zar je zakon pravljen da bude samo na strani pojedinih velikana? ma desmo bre mi u tome svemu? obicni gradjani. smuci mi se kad neko kaze ili napise toje na ivici zakona ili protiv zakonito. Ajde nekami neko pokaze nekoga ko jos nije nesto uradio protivzakonito? i ko osmisli taj zakon? el mene ili mnoge od gradjana neko pitao dali se slazem sa nekim zakonom i slicno? u zemlji gde vrhunski , vodeci i arheolozi nepostuju zako, sto bi ja onda obican gradjanin postovao taj isti? Koliko je samo arheologa prekopalo teren na brzaka i odnelo nalaze a ostavili iza sebe lomovve i rasturene stvari koje im se nisu ucinile znacajnim . A pjedini novinari, e brate one su ko seoske tracare, " rekla komsinica daje baba mari prokiso pasulj" a oni odma prepricaju kako se i kuca srusila. I stvarno nekapiram, mozda sam i prost u tome shvatanju, stalno neko trubi, nedrzimo se zakona. M kojeeeeeeeeeeg bre zakon? mi obicni gradjani se bar trudimo da donekle ostanemo pri sebi i u normali. Sto ja nebih mogao da kopam na nekoj rimskoj vili ili lokalitetu ako nije arholosko iskopavanje,da isti mozaik lepo saberem i odnesem kuci , sta ce biti ako ostane na njivi i seljak onda plugom zaore malo dubje? ovako bi bar ostao sacuvan i mogo bi ga pogledati svaki drugar kad dodje u posetu. Kod nase je bre zakon ola la laaaaaa jos daleko od savrsenstva, mada i ovde na zapadu jos nije usavrsen ali je jako prikladniji i podesen za obicne gradjane a ne za velikane i mocne ljude.:26:

Mladen
09.12.2008, 21:59
i tako su vrli arheolozi otvorili jedan mali grob star kojih 2500 ili vise godina , mjesec dana krave su tortiljale po njemu , a oni nista - onda stavili malo najlona i par kamencica da to ne odnese , a krave i dalje tortiljale i na kraju ga uredno zagrnuli zemljom . Ne da sam bio u napasti da im cjeli taj komad zemlje ukradem i sakrijem , nego i vise od toga . ARHEOLOZI ?

miligor
10.12.2008, 07:44
Slazem se da je tragedija kada se unisti bilo sta na arheoloskom lokalitetu, nisam iznenadjen kada se tako nesto desi jer sam svakakve ljude vidjao sa detektorima da rade. Ja razumem da je kriza i da svi pokusavaju da dodju do zarade ali tako ruzne stvari kao sto je unistavanje mozaika ili bilo cega drugog osudjujem. Gledajuci tv i slusajuci kolike su plate u upravnim odborima drustvenih firmi dolazim do zakljucka da neko ko jedva prezivljava i sastavlja kraj sa krajem je verovatno toliko besan da ga nista ne interesuje osim da zaradi nesto. Naravno da to nije opravdanje za takvo varvarsko ponasanje, ja svoje studiranje uglavnom finansiram od trazenja sa aparatom to je tragedija jer drugacije nebih mogao. Da mogu ja bi sve sto nadjem ostavio sebi. Ali kad treba da se plati skolarina, skripte, prevoz i sve ostalo meni ne ostaje nista drugo sem da prodajem da bih se skolovao.

banebeograd
10.12.2008, 13:24
ma naravno, niko normalan ne moze da opravda rusilacke pohode novih varvara na arheoloska nalazista ,
da je sve to bilo dobro pod okom nekog cuvara ne bi se to desilo.
ali isto tako mislim da nije normalno ni da se svaka njiva ili suma, visoravan ili udolina naziva arheoloskim nalazistem samo zato sto se na par metara ispod nje potencijalno moze naci nesto iz proslosti, a pri tome nista ne uciniti na temu istrazivanja na tom lokalitetu,
gospoda profesionalci misle da je dovoljno u svojim internim spisima neki vis proglasiti utvrdjenjenjem iz rimskog perioda i onda su valjda svoj posao zavrsili???
pa koliko bi to arheologa ova mala srbija /ili sve jedno bivsa yuga/trebala da ima da se konacno i da kraja ispitaju svi ti objekti,
pa jel treba cela drzava da stane i da svi uzmemo po spaklicu i cetkicu i da radimo jedno 50tak godina dok ne raskopamo sve terene i da konacno zavrsimo sa svim tim pricama o arheoloskim nalazistima devastiranim od "divljaka"
jednostavno mislim da se gospoda iz ustanova koja treba da brinu o arheologiji sire malo vise od gubera,
imaju oni dovoljno posla, samo ako hoce stvarno da rade i na onim monumentalnim objektima kao sto su caricin grad, viminacijum i slicni objekti koji zvrje pusti i bez ikakvih ili sa nekim minimumom aktivnosti godinama,
najlakse je napadati one koji rade a to su u ovom slucaju naravno divljaci, a oni /arheolozi/ koji su od drzave i od para gradjana ove drzave placeni za svoj posao mogu opusteno da sede u toplim kancelarijama i da se vrte po internetu i domacim aukcijama i prate koje su cene postigli artefakti sa ovih prostora.

eee da ne bi bilo da ja samo arheologe kritikujem,
imao sam priliku da ovde u beogradu upoznam grka koji je tragac i konstruktor metal detektora i slicne opreme, on je jedan od starijih clanova geotech thuntinga foruma i sa njim sam pricao o traganju sa metal detektorima u grckoj
elem,
cela grcka je po njihovom zakonu arheolosko nalaziste, i jednostavno ne postoji mesto gde neki privatnik moze da se bavi ovim hobijem,
u slucaju da se kod nekoga nadje metal detektor ili slicno namenska sprava moze da ocekuje ostru kaznu u koju spada, oduzimanje aparata i nalaza, novcana kazna a za strance najverovatnije i neka zabrana ulaska u zemlju
zato momci vi sto volite da u grcku putujete sa metal detektorom dobro razmislite o posledicama, jer daleko je engleska sa svojim pozitivnim zakonima o hobi arheologiji.:26:

sirmium
10.12.2008, 23:15
Stvar je jasna ko dan, netreba tu nesto mnogo da se prica kad je to i vrapcima na grani jasno,uostalom dali neko zna u citavoj Srbiji gde to se radi ili se radilo ove godine na nekakvom lokalitetu, dajte mi primer ????????nekakav dokaz, ali molim vas nemoj da racunate to sto Nemci kopaju po Viminacijumu,Francuz i po Sirmiumu a nasi nadgledaju,.....gde rade nasi arheolozi na kom lokalitetu?

3900d
11.12.2008, 01:00
Nasi arheolozi savesno rade po kafeterijama izucavajuci nove nacine ispijanja kafe. Prekucavaju stare diplomske radove menjaju korice i hvale se da su napisali nesto novo. U medjuvremnu kukaju na nas i kako sve zivo pokradosmo a ako li se sta i odnese u muzej to uzimaju bez reversa ili bilo kakve priznanice da je uslo u muzejski fond vec lepo sebi u dzep. E pa prijatelju od sedenja u toploj kancelariji nema nalaza. Nijedna legija nece promarsirati kroz knjigu posejati par sitnica pa da se napravi odma jedna izlozba i napise par monografija. Lopata, teren i udri. To je za sada jedini nacin. Ali redovna plata i kukanje kako se nema para za rad na bilo kakvom terenu pa to je milina. Licno sam isao u muzej Vojvodine i trazio da me zovu ako ima bilo kakvih iskopavanja da samo fizikalisem. Sam placam put, hranu, smestaj. Ma nisu se ni setili. Oni se jednostavno izlaska na teren GROZE.

miligor
11.12.2008, 07:04
Isto sam ja pitao da pomazem iskopavanje kada bude muzej organizovao, bez nadoknade naravno. Hteo sam samo nesto da naucim od arheologa ali su me sa smeskom gledali i rekli da ce me zvati. Naravno nisu to uradili. A koliko sam shvatio njima je najbolje da sede i nista nerade. Bolje im je da primaju platu sedeci u muzeju nego da moraju da rade po terenu.

pike.sch
11.12.2008, 21:43
Gledao sam neki film u kome engleski arheolozi sede u hladovini dok egipcani kopaju na vrelom suncu. Isto tako sam gledao neke slike u Rumuniji ili bese Bugarskoj gde baba i deda i neka devojcica kopaju a arheolozi samo nadgledaju. Sve se svodi na jedno: uci skolu da ne moras da kopas. Kopanje je za one sto ne vole skolu. Koliko sam puta pokisnuo,vetar me produvao, promrzao do kostiju, gazio u najvece blato za par nalaza. Mucan i tezak je ovo hobi koji osim nas zaljubljenika i zaludjenika niko ne postuje.