PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Tesoro tejon - Goldmaxx


tragac
27.02.2009, 02:07
Posto smo stupili u kontakt pao je dogovor da se uskoro i nadjemo.Dakle 3900d ima Tesoro tejon a ja Goldmaxx-a.Plan je da prvo uradimo vazdusni test,posto sam veceras prepekao 50 litara viljamovke od prosle godine a bice je negde oko 17 lit.za potrosnju sa jacinom od 19,5gradi.(Ko bude blizu neka izvoli na probu:marc3:)servira m je iz zamrzivaca na -18 C,znaci da vidimo i ocenimo sa zapisanim parametrima sta radi Tesoro a sta XP.Ja cu to sve lepo i fotografisati pa cemo Vam podneti izvestaj.
Posle toga cemo pronaci neki teren i iste testove uraditi i na terenu.:7_16_2[1]

Nigrianvs
27.02.2009, 02:37
Lepo, lepo!!! Jos dva "Becara" su odlucila da naprave test. Prvo uradite testiranje detektora. Da nebude prvo becarac; Alaj smo se sastali becari od viljamovke za testiranje aj niki ne mari...i...i opa pa.Inace cevam biti mere sve u metrima umesto cm....mitrima hik.....:marc3::totl ach::26:

Enigma
27.02.2009, 02:45
Lovi krušku na 22, kad se dobro otplini padne na 20 gradi i tek tada je spremna na - 18, a ona od 19, 5 padne na 16 gradi i postane 3 grada jača od Dunava i onda ju ebi. :totlach: :26:

tragac
27.02.2009, 02:58
Enigma vidi ako je ostavim na 22grada nema one lepe arome i pitkosti inace sam isao do 21 ali posto sam je odvajao u flase od 2 litre kada budem dodavao destilovanu vodu mogu da napravim 8 tura razlicite jacine od 19-22grada.Slusaj brate,proba nista ne kosta a i ne boli. :bier::36_1_12[1

Nigrianvs
27.02.2009, 03:04
Eh, bartic moj. Nasao si vojvodjaninu da pricas kako se pece rakija. Pa oni su vrhunski majstori u prizvodima; Sunke, rakije i izvornog "becarca" :totlach::26:

Enigma
27.02.2009, 03:25
Nema soli, bavim se i voćarstvom, krušku i jabuku na 22, a šljivu na 20.
Glupo je razglabati ove stvari ako se radi o biznisu, mučim muku s mučenicom isključivo za svoje potrebe i drage mi mučenike. Istina je da vrhunski destilat slabo plaća, 5 litara po kotlu od 120 litara, uostalom probajte i usporedite gušte, na minus 18 stupnjeva mučenica od 19 gradi više nije mučenica već je aromatični sokić. :) :26:

Nigrianvs
27.02.2009, 03:30
Nema soli, bavim se i voćarstvom, krušku i jabuku na 22, a šljivu na 20.
Glupo je razglabati ove stvari ako se radi o biznisu, mučim muku s mučenicom isključivo za svoje potrebe i drage mi mučenike. Istina je da vrhunski destilat slabo plaća, 5 litara po kotlu od 120 litara, uostalom probajte i usporedite gušte, na minus 18 stupnjeva mučenica od 19 gradi više nije mučenica već je aromatični sokić. :) :26:
Bratic. Nikad nisam sumnjao u tvoje sposobnosti. Nemoj da mi se nalutis za koment...:26:

Enigma
27.02.2009, 03:45
Bratiću, nema ljutnje, ako mučenicu ne osjetiš u peti, to nije to, :totlach:
Vodurinu možeš kupit u svakoj trgovini, vrhunskih vina ima ko u priči, a vrhunskoj mučenici nema ni traga u velebnim trgovačkim centrima.
Da ima za kupit prave robe, ne bih se zaebavo s berbom šljiva i destilacijom. :) :26:

banebeograd
27.02.2009, 11:33
Posto smo stupili u kontakt pao je dogovor da se uskoro i nadjemo.Dakle 3900d ima Tesoro tejon a ja Goldmaxx-a.Plan je da prvo uradimo vazdusni test,
Posle toga cemo pronaci neki teren i iste testove uraditi i na terenu
nemoj da gubite vreme na vazdusne testove jer to nikome nekoristi
a i da vas mucenica ne ceka previse:)
na tejon stavite vecu sondu jedino tako ce moci da parira xp sa standardnom 22cm.
i obrati paznju na stelovanje aparata da ne dobijes ne adekvatne rezultate.

perun
27.02.2009, 21:28
Bratiću, nema ljutnje, ako mučenicu ne osjetiš u peti, to nije to, :totlach:
Vodurinu možeš kupit u svakoj trgovini, vrhunskih vina ima ko u priči, a vrhunskoj mučenici nema ni traga u velebnim trgovačkim centrima.
Da ima za kupit prave robe, ne bih se zaebavo s berbom šljiva i destilacijom. :) :26:

Ja se bojim ulaska u Evropu, kazu tad vise nema pecenja rakije i prasica. Ebes taku Evropu i netreba mi.

Vumi
27.02.2009, 22:13
Perune, neko te slagao. I u evropi, bar ovdje u austriji, nije zabranjeno peci prascie a ni domacu rakiju. Problem je ako je zelis prodati - to ne smijes. Za licne potrebe smijes "peci" rakiju :)

Vumi
27.02.2009, 22:14
nemoj da gubite vreme na vazdusne testove jer to nikome nekoristi
a i da vas mucenica ne ceka previse:)
na tejon stavite vecu sondu jedino tako ce moci da parira xp sa standardnom 22cm.
i obrati paznju na stelovanje aparata da ne dobijes ne adekvatne rezultate.To onda opet nece biti pravi test, posto su sonde nejednake. Treba probati sa standardnim sondama (tu je XP sigurno jaci) pa onda probati i sa vecim sondama, ali naravno slicnih dimenzija.

tragac
27.02.2009, 22:51
Prvo cu o mojoj mucenici.Dakle ovako:Kupio sam 250 kg prvoklasne viljamovke i to platio 55 din po kilogramu.sve u svemu 180 evropljana bez transporta od Neradina(sremci znaju gde je) do mene.Sve to izmuljao i bez ikakvih dodataka (secer=0)i agenasa ostavio da prevri.Danas kada sam sve premerio dobio sam tacno 14 litara prepecenice sa 63% alkohola.Ne znam koliko cu dobiti rakije za pice ali bice javljeno.Ovo sada posto je ostavljeno u staklenu ambalazu od 2lit ide na razredjivanje destilovanom vodom i kao sto rekoh od 19-22grada.Ja je pravim u razlicitoj jacini upravo zbog dragih mi prijatelja.Licno ja najvise volim kada je na 19-20gradi na -18 C stepeni.
Iskljucivo pre rucka moja lepsa polovina i ja popijemo po 1 casicu (0,3-0,5)Ziveli!:00000441 ::26:
Sto se tice testova ,Bane ne brini,kod mene ide sve po redu,slatko i voda(sve bakterije se skupe na slatko i jedu li jedu)onda dolazi kafa ( sad bakterije nista ne vide u stomaku ) e sada preko te mesavine dolazi mucenica (sve ih sprzi )i to je to.
:26:E sada ukljucujemo detektore i bez obzira na razlicite sonde mi cemo da testiramo i da :36_13_13[samo mi recite Vi koji ste iskusniji koje vrednosti da postavimo na nase masine.
Bane skrenuo si mi paznju na stelovanje.Reci sta da uradimo da dobijemo adekvatne rezultate.Svaka pomoc sa strane je dobrodosla...:1967:: 36_19_3[1
Enigma,ako slucajno zalutas do nas za tebe specijalo bice ulovljena na 23 grada

laki
27.02.2009, 23:16
To onda opet nece biti pravi test, posto su sonde nejednake. Treba probati sa standardnim sondama (tu je XP sigurno jaci) pa onda probati i sa vecim sondama, ali naravno slicnih dimenzija.

tu ce sigurno xp imati vrlo malu prednost...ali postoje i druge osobine koje su bitne ...stabilnost, diskriminacija itd...

3900d
27.02.2009, 23:59
U nedelju ako sve bude kako treba bice obavljn preliminarni test tj. u vazduhu. Slazem se da to nije merodavno ali ce se ipak dobiti neke informacije. Posle toga pravac teren pa da vidimo kako se aparati ponasaju. Slazem se da je dubina nesto sto se gleda kao prvo ali i stabilnost ,diskiminacija, lakoca rada su stavri na koje treba obratiti paznju posto su vrlo bitne u ovom hobiju.

I.Dzon
28.02.2009, 00:20
XP ce potuci Tesora u vazduhu.Na terenu vi napisite.Ako tako pecete rakiju pa bolje kupite alkohol 98% razblazite sa destilovanom vodom,dodajte aromu voca koju zelite i bez muke dobijete ono sto zelite.

Enigma
28.02.2009, 02:11
Ova konstatacija je isto što je i falš denar. :totlach: :26:

tragac
28.02.2009, 02:24
Za svoju g****u i drage osobe nista mi nije tesko a ponajmanje da iscedim mucenicu iz mog kazanceta od 25 lit. jer kako su se spremili da nam ga zavuku ovo ce ostati jedine prirodne stvari u kojima treba uzivati.:26:

I.Dzon
01.03.2009, 14:14
Enigma druze upravo licno za mene je fals razblazivanje sa destilovanovom vodom.Tragac bez ljutnje, svako ima svoj nacin pecenja rakije.Ja pecem rakiju dva puta.Prvi put ostavljam od 10 do 12 gradi.Drugi put vrsim prepek te rakije od 10-12 gradi koju kupam,jer metil al. i ostale stetne materije ostaju u kupki.Ostavljam ljutu rakiju na 19 gradi jer je najpitkija,sta to znaci?To znaci kada se skupi drustvo moze mnogo da se popije jer rakija klizi niz dusu.Kako izracunati da bude 19 gradi kada se ohladi i sazri?Uvek se ostavlja jaca u momentu prepeka a to zavisi koliko je topla .Npr. ako je topla 2,5 stepena to je jedan grad sto znaci da u tom momentu treba ostaviti rakiju na 20 gradi, 50 stepeni,jer kada se ohladi i dodje u normalu ona ce imati 19 gradi.Pekao sam rakiju od sljiva,uzgajam ih,krusaka i jabuka.Evo Eclipse je probao moju rakiju pa moze reci da li je fals.

tragac
01.03.2009, 14:34
Dakle ovako,3900d dosao kod mene i posto nismo hteli da pravimo greske preskocili smo mucenicu.Rezultati na listi su radjeni tako da je isti ispitivac mahao ispred sonde da ne bi bilo gresaka (dve ruke uvek razlicito rade)a citali smo obojica.Bane rece da ce XP sa redovnom sondom imati bolje rezultate nego Tesoro sa velikom? Verovao Bane ti to ili ne Tesoro je potukao XP(na moju veliku zalost)I TO SA REDOVNOM SONDOM.Ja sam prvo postavio skalu senzitivnosti na 13h kao sto cete videti na fotkama koje je odradio 3900d a odmah zatim sam podigao senzitivitet na granicu crvenog polja .Mogao sam podizati jos jer se pucketanje nije javljalo.Rezultate smo upisali u tabelu i evo kako ona izgleda:

P.S.
Cekam fotke da mi posalje 3900d pa cete videti na njima kako su namestena oba detektora prilikom testa.

3900d
01.03.2009, 17:10
Evo prilazem fotografije danasnjeg testa kao sto je rekao Tragac. Aparati su bili postavljeni tako da stabilno rade prilikom traganja.

Vumi
01.03.2009, 17:10
Meni sada nije jasno koje su sonde detektori imali prikljucene kod ovoga testa!?

Vumi
01.03.2009, 17:12
Ok, gornji prilog je "uletio" prije moga priloga, sada vidim koje su sonde u pitanju :)

Vumi
01.03.2009, 17:14
Da ste uzeli bilo koji fisherov model iz CZ ili 12xx serije, potukao bi oba detektora i to nadmocno, jer su isti nevjerovatno osjetljivi u vazduhu :).

Enigma
01.03.2009, 20:56
Enigma druze upravo licno za mene je fals razblazivanje sa destilovanovom vodom.Tragac bez ljutnje, svako ima svoj nacin pecenja rakije.Ja pecem rakiju dva puta.Prvi put ostavljam od 10 do 12 gradi.Drugi put vrsim prepek te rakije od 10-12 gradi koju kupam,jer metil al. i ostale stetne materije ostaju u kupki.Ostavljam ljutu rakiju na 19 gradi jer je najpitkija,sta to znaci?To znaci kada se skupi drustvo moze mnogo da se popije jer rakija klizi niz dusu.Kako izracunati da bude 19 gradi kada se ohladi i sazri?Uvek se ostavlja jaca u momentu prepeka a to zavisi koliko je topla .Npr. ako je topla 2,5 stepena to je jedan grad sto znaci da u tom momentu treba ostaviti rakiju na 20 gradi, 50 stepeni,jer kada se ohladi i dodje u normalu ona ce imati 19 gradi.Pekao sam rakiju od sljiva,uzgajam ih,krusaka i jabuka.Evo Eclipse je probao moju rakiju pa moze reci da li je fals.

U pravu si, koristimo isti postupak, samo što ja krušku i jabuku skidam na 22 grada a šljivu na 20 gradi. :) :26:

Enigma
01.03.2009, 21:16
Jedini vjerodostojan način testiranja detektora je onaj koji je prezentirao Kratki, znači na terenu, na neviđeno. Probajte i siguno ćete doći do zaključka da su testovi u zraku i sa zakopanim predmetima nevjerodostojni i čisto gubljenje vremena. :) :26:

tragac
01.03.2009, 21:47
Enigma, postujem iskusnije pa neka su i mladji,vreme na terenu je zakon.Mislim da cemo u sredu da idemo da kopamo.Sta, to cemo videti.:26:

kele 78
01.03.2009, 22:03
Da ste uzeli bilo koji fisherov model iz CZ ili 12xx serije, potukao bi oba detektora i to nadmocno, jer su isti nevjerovatno osjetljivi u vazduhu :).

Opste poznäto dä je fisher mnogo bolji u väzduhu nego u zemlji sto nije iskljuceno i kod Tejonä???Zä fisher je räzlikä primetnä

eclipse4
01.03.2009, 22:09
Enigma druze upravo licno za mene je fals razblazivanje sa destilovanovom vodom.Tragac bez ljutnje, svako ima svoj nacin pecenja rakije.Ja pecem rakiju dva puta.Prvi put ostavljam od 10 do 12 gradi.Drugi put vrsim prepek te rakije od 10-12 gradi koju kupam,jer metil al. i ostale stetne materije ostaju u kupki.Ostavljam ljutu rakiju na 19 gradi jer je najpitkija,sta to znaci?To znaci kada se skupi drustvo moze mnogo da se popije jer rakija klizi niz dusu.Kako izracunati da bude 19 gradi kada se ohladi i sazri?Uvek se ostavlja jaca u momentu prepeka a to zavisi koliko je topla .Npr. ako je topla 2,5 stepena to je jedan grad sto znaci da u tom momentu treba ostaviti rakiju na 20 gradi, 50 stepeni,jer kada se ohladi i dodje u normalu ona ce imati 19 gradi.Pekao sam rakiju od sljiva,uzgajam ih,krusaka i jabuka.Evo Eclipse je probao moju rakiju pa moze reci da li je fals.

vala ja sam se odusevio......zao mi je samo sto sam pola litra zaboravio kod drugara kad smo se vratili iz lova a on posao za austriju......nadam se da nece niko da je dira....
u postupak pecenja se ne razumem.....sem sto mi rade objasnio kako se pravi medovaca,ziv bio ;) ;)
i.dzone.....uskoro cemo je opet piti,mislim ja....

3900d
01.03.2009, 22:16
Svakao da se slazem da je merodavan jedino test kada se nalazi iskopavaju sa pravog lokaliteta. Tu nema diskusije. Ono sto smo danas uradili je samo pokazalo da je celom postup poredjenja detektora pridjeno vrlo ozbiljno i da se sve dokumentovalo. Sigurno ce i sledeci test, bez obzira na rezultate isto tako biti ozbiljan kao i prvi. Tada cemo tacno znati kako se diskriminacija ponasa, dubina , nacin rada kao i sve ono sto cini jedan detektor.

eclipse4
01.03.2009, 22:16
Jedini vjerodostojan način testiranja detektora je onaj koji je prezentirao Kratki, znači na terenu, na neviđeno. Probajte i siguno ćete doći do zaključka da su testovi u zraku i sa zakopanim predmetima nevjerodostojni i čisto gubljenje vremena. :) :26:

dva drugara,dva detektora,dva asova,dve pljoske i jedan teren....
kad jedan naidje na metu,prodje i drugi,zatim se otkopa izmeri dubina zabelezi se u notes ;) i tako ceo dan...kome je do najboljeg testiranja...i to je to...kakve saksije sa zemljom,zakopavanja i vazduh,nema nista od toga....

tragac
01.03.2009, 22:42
Jesi ti sigurno u pravu ali kada se ima mogucnosti treba sve proveriti u svim sredinama:26:

eclipse4
02.03.2009, 01:36
Jesi ti sigurno u pravu ali kada se ima mogucnosti treba sve proveriti u svim sredinama:26:

mozda si i ti u pravu ali ako mislis "u svim sredinama" na vazduh.....onda je taj samo test znatizelje i niceg drugog.....
... i ja sam ga radio ;) ;) ;) ......priznajem ;) ;) ;)

banebeograd
02.03.2009, 03:31
dva drugara,dva detektora,dva asova,dve pljoske i jedan teren....
kad jedan naidje na metu,prodje i drugi,zatim se otkopa izmeri dubina zabelezi se u notes ;) i tako ceo dan...kome je do najboljeg testiranja...i to je to...kakve saksije sa zemljom,zakopavanja i vazduh,nema nista od toga....

upravo tako kao sto su gospoda E. rekli,
uz jos jednu opasku,
po mogucstvu da oni koji testiraju aparate znaju sa njima i da rade,
dzabe test ako je neki od testiranih detektora nepoznanica za korisnika pa ga ovaj svojim navodnim stelovanjem prosto ugusi.
za tejon bi laki mogao da doda neki savet kako da se poboljsa rad na terenu,
a za xp ja bih rekao da bi realnije bilo da je silencer stajao na 1
a da se sa iron threshold-om izadje iz auto moda makar malo, recimo da on stoji negde oko oznake 5
javite se kad se vratite sa testiranja na terenu,
pozzzz

tragac
02.03.2009, 13:31
Bane,ja sam napomenuo da nemam neko veliko iskustvo i da bi mi svaka pomoc oko testiranja i sugestija oko stelovanja GoldMaxx-a dobrodosla.(27.02.20 09 si dao opasku da obratimo paznju na stelovanje.Ja sam ti istoga dana odgovorio da nam ukazes na to kako da ga stelujemo)(TEST JE RADJEN 01.03.2009.)).Ocito je da ti postu citas onako kako tebi odgovara,ili je uopstre ne citas?
Zasto mi nisi odmah odgovorio ovakvom sugestijom pre nego sto smo poceli da radimo test.
Na kraju ja sam detektor namestio upravo onako kako ga je na svom testu nastelovao : John Linn (Norfolk Wolf)
Da li treba bolje i od toga,to je vec u domenu "crnka ili plavusa"???
Mi smo se potrudili da uporedimo dva detektora radi ljudi na forumu i onih koji imaju u planu da nabave sebi detektor.
Ako mislite da smo pogresili sugerisite nam kako da stelujemo detektore.
Otvorimo novu temu :SUGESTIJE ZA STELOVANJE
Neka bude otvorena 10-tak dana i mi cemo ponovo uraditi test sa dokumentovanim fotosima kako smo radili po VASEM uputstvu i Vasim sugestijama.
Ja licno mislim da ovo moze samo da vise zainteresuje clanove i posetioce foruma.:26:
P.S.
Verujte mi ja bih stvarno voleo da je XP imao bolje rezultate od Tesora.Ali...

Ljuba
02.03.2009, 16:59
Evo prilazem fotografije danasnjeg testa kao sto je rekao Tragac. Aparati su bili postavljeni tako da stabilno rade prilikom traganja.
Pozdrav 3900.Pojasni malo za test.da li je ovo test na sve metale u vazduhu ili u diskriminaciji.Da li je test bio cist samo za pokazane predmete ili ne.Ja sam u prethodnom testu jasno napisao test za moj Whites classic turbo

3900d
02.03.2009, 18:02
Oba aparata su bila postavljena da rade u modu diskriminacije. Onako kako je uobicajeno da rade na terenu i da im je rad stabilan. Kod Tejona postoji i drugi stepen diskriminacije ali on nije koristen jer nije uobicajeno za rad na lokalitetima. Ukoliko bi se iskljucila diskriminacija rezultati za dubinu bi bili znatno veci ali verujem da vecina tragaca ne radi u all metal modu pa ni mi. Zato test nije radjen na sve metale. Probana je i velika sonda od 10x12 inca na Tejonu ali samo na par predmeta. Test nije bio potpun tako da o tome necu pisati.
Ovo je bio samo pokazni test ali mi je drago daje pobudio takvo interesovanje.

kratki
02.03.2009, 20:15
Koja sonda je koriscena kod Goldmaxxa? Ako je 22cm onda je u redu, kod 27cm bi rezultati trebali biti bolji. Probacu i ja moj Goldmaxx sa istim predmetima da vidim ima li razlike sa malom kao i sa velikom sondom. Kod stelovanja kod Goldmaxxa se ne moze uraditi nista pogresno, Sens treba podici dok ne pocne da kvrcka i onda ga vratiti malo nazad, Ground na od prilike 10h, Silencer na I, Disc na 6 ili 7 i to je to. Za Tejona neznam koje mu je naj bolje stelovanje za testove u vazduhu, samo ne treba preterivati sa Discom izmedju Iron i Foil je normalno.
Postoji razlika u elektronici kod aparata do +-6%, sto znaci da dva ista aparata nemaju istu dubinu.

Vumi
02.03.2009, 20:20
Ne znam zasto se dize tolika prasina oko ovoga vazdusnoga testa. Taj i slican test ne govori ama bas nista, osim kako je detektor osjetljiv u vazduhu. Kako se ponasa u zemlji to je prica ze sebe i ne moze da se poredi sa ovim testom. Kao sto rekoh, sve i jedan fisherov model, pa cak i onaj najjeftiniji, ce potuci u vazduhu oba ova detektora. Okrenes li ga prema zemlji, odmah se stvar drasticno mijenja. Da bi uporedili ova dva detektora, zakopajte nekoliko predmeta na dredjenim dubinama i onda na svaki predmet provjerite detektor. Bolji test vam nije potreban.

Ljuba
02.03.2009, 20:25
Oba aparata su bila postavljena da rade u modu diskriminacije. Onako kako je uobicajeno da rade na terenu i da im je rad stabilan. Kod Tejona postoji i drugi stepen diskriminacije ali on nije koristen jer nije uobicajeno za rad na lokalitetima. Ukoliko bi se iskljucila diskriminacija rezultati za dubinu bi bili znatno veci ali verujem da vecina tragaca ne radi u all metal modu pa ni mi. Zato test nije radjen na sve metale. Probana je i velika sonda od 10x12 inca na Tejonu ali samo na par predmeta. Test nije bio potpun tako da o tome necu pisati.
Ovo je bio samo pokazni test ali mi je drago daje pobudio takvo interesovanje.
Sad mi je jasno i slazem se sa tobom.Generalno receno skoro su svi detektori dobri samo je pitanje dobrog terena za dobar nalaz

tragac
02.03.2009, 22:36
Ne podize se prasina ali obzirom da i proizvodjaci vrse iste testove i prezentuju ih na You tube mi smo samo hteli da pokusamo sa slicnim testom ne bi li sebe uverili koliko toliko u kvalitet detektora pre nego izadjemo na teren.
Koliko sam ja shvatio testove koje vrsi firma Regton (John Linn i ima ih jos par faca koje se vrte u krug),su placeni od strane firmi koje proizvode detektore.Naravno sto bolja reklama za detektor to je bolja i prodaja.A naravno testiranje detektora je NAJBOLJA reklama.
Ne znam koliko Vi gledate raznorazne testove na You tube ali ja sam ih se nagledao bogami oho hooo,naravno sve je ovo bilo protkano citanjem Vasih priloga sa "Vumi's antika" foruma i tek sam onda odlucio da kupim detektor.
Cak bih dao predlog da Vumi ispod fotografije svakoga clana postavi rubriku za detektor(imaju je strani forumi).Tako bismo znali sa kojim detektorom ili detektorima su pronadjeni nalazi koji se postavljaju na forum.
Mogli bi se obratiti za pomoc direktno onom ko ima isti ili slican detektor nasem ukoliko imamo bilo kakav problem sa njim itd...:26:

Vumi
02.03.2009, 23:14
Ta ideja o natpisima detektora ispod korisnickog imena mi nije ni malo strana, problem je samo pronaci hak za to. Uostalom, mozete u signaturi navesti koje detektore imate :)

banebeograd
03.03.2009, 10:26
Ocito je da ti postu citas onako kako tebi odgovara,ili je uopstre ne citas?
Zasto mi nisi odmah odgovorio ovakvom sugestijom pre nego sto smo poceli da radimo test.

Mi smo se potrudili da uporedimo dva detektora radi ljudi na forumu i onih koji imaju u planu da nabave sebi detektor.
Ako mislite da smo pogresili sugerisite nam kako da stelujemo detektore.

P.S.
Verujte mi ja bih stvarno voleo da je XP imao bolje rezultate od Tesora.Ali...

pozdrav tragac,

u pravu si da citam samo ono sto mi odgovara i da neke stvari ne citam uopste , jer cesto ima toliko budalastina ili milion puta pokrenutih istih tema da stvarno nemam volje da ucestvujem u takvom pisaniju.
ono sto najvise gledam da izbegnem sto se tice citanja i ucestvovanja su teme tipa koji je detektor /naj/bolji, jer neki ljudi suvise licno dozivljavaju tudja zapazanja ili tudja iskustva pa onda brane svoje detektore kao da im od toga zivot zavisi.
pristalica sam teze da nema loseg detektora vec je sve pitanje lenjosti detektorasa,
ni jedan aparat nije dovoljno dobar ako stoji u fijoci i ne izlazi se na teren, nema tog aparata koji ce zadovoljiti ako se sa njime ne radi,
dzabe internet i reklamni filmovi , dzabe saveti, dzabe beskonacno mlacenje sondom po vazduhu,
1. detektor se testira na terenu,
2. detektor se uci na terenu
iskustvo je potrebno bez obzira na sva teorijska znanja a takozvani vazdusni testovi nikome ne koriste jer niko od nas ne namerava da trazi po vazduhu,
a onaj ko posle "vazdusnog" testa tvrdi da ima bolji ili losiji detektor od nekog drugog taj nema pojma ni o detektorima ni o traganju.
to bi isto bilo kao da neko celi zivot razvija desnicu ruku gledajuci pornice a prica svima kako krese najbolje ribe.

1. ovde na vumiju postoji mnostvo tekstova posvecenih XP detektorima i radu sa njima gde su svi zainteresovani mogli da se informisu
2. svi kupci XP aparata pored originalnog dobijaju i uputstvo prevedeno na srpsko-hrvatski jezik
3. kratki i vumi se slomise da objasne kako se sa njima radi,
4. osim toga goldmaxx/ kao i svi drugi XP-ovi/ je aparat za koji moze da se uvede u red u najgorem slucaju bukvalno za oko 5 do 9 sekundi jer su primarna stelovanja obelezena na samom aparatu crvenom bojom
1 sek za ukljucivanje aparata i podesavanje sensa/do crvenog/
3-4 sek da se aparat stabilizuje
1 sek za silencer/najcesce na 1/
1 sek ground /vise manje oko sredine/
1 sek za podesavanje iron tresholda/oko 5 do 10/
1 sek za izbor na koji nacin zelis da cujes i kolke predmete od gvozdja

ps. mislio sam da si za desetak meseci koliko imas detektor pored gomile teorijskih expertiza pokusao barem malo da se igras sa njim i vidis kako reaguje na promene u stelovanju i na razlicite metale i da ti zato nece biti potrebno necije savetovanje oko stelovanja.
u svakom slucaju srecno testiranje i traganje,
pozzzz

kratki
03.03.2009, 12:55
Evo rezultata mog testa:
Konstantin: sa standard sondom 31cm, sa 27com 36cm
Franc Josef: sa standard sondom 32cm, sa 27com 37cm
Prsten: sa standard sondom 35cm, sa 27com 41cm
Fibula nije ista ali slicna malo je manja: sa standard sondom 33cm, sa 27com 37cm
I test na kant sa atandard sondom:
Konstantin 27cm,
Franc Josef 30cm,
Prsten 32cm,
Fibula 30cm.
Kod mene je pokazao za 4-5cm vise pri istom stelovanju, koja je razlika za objekte na kant nisam proveravao alo mislim da je isto velika.


http://img223.imageshack.us/img223/994/img2233.jpg (http://img223.imageshack.us/my.php?image=img2233 .jpg)
http://img301.imageshack.us/img301/7747/img2236.jpg (http://img301.imageshack.us/my.php?image=img2236 .jpg)
http://img301.imageshack.us/img301/8454/img2237.jpg (http://img301.imageshack.us/my.php?image=img2237 .jpg)
http://img209.imageshack.us/img209/5045/img2238.jpg (http://img209.imageshack.us/my.php?image=img2238 .jpg)

banebeograd
03.03.2009, 13:09
a bre kume kratki ,
pa sto ne stavi pravi metar, ovako ce xp-mrsci da kazu da si falsirao na meri:):)
odprilike znaci u vazduhu 27-ca je jaca 15-20% od 22cm sonde,
a jesi li probao i onu novu 36cm da uporedis sa 22 ili 27cm sondama na ovaj nacin...

kratki
03.03.2009, 13:19
Jesam ona je jaca od 27ce za nekih 10% na sitne predmete. Mislim da joj je naj veca prednost na ostave i predmete vece od 15cm a ujedno i pokriva vecu povrsinu. Samo ovi testovi su radi ubijanja vremena, ove testove u vazduhu jedino pravim kad hocu da vidim kako aparat odvaja gvozdje od plemenitog metala mada je i to druga prica u zemlji i na terenu.

3900d
03.03.2009, 14:57
Cestitam Kratki na boljim rezultatima vazdusnog testa. Naravno da prihvatam da su vrednosti apsolutno tacne, isto kao sto vi prihvatate nase. Posto je XP toliko jednostavan kao sto Bane rece ne postoji nikakva sumnja da nam se potkralaneka greska. Test nije radjen pretenciozno ili sa namerom da se nekom kvari posao. Smatrajte ga jos jednim poredjenjem hobista koji ne mrze ni jedan tip detektora. Ukoliko sutra bude bolje vreme ogledace se i na terenu.
Mada jedno je sigurno. Ovo je ipak dosta paznje privuklo kod ljudi koji se spremaju da zamene ili kupe neki detektor a konacnu korist od svega naravno imaju trgovci.:26:

tragac
03.03.2009, 16:03
Bane kazes:
4. osim toga Goldmaxx/ kao i svi drugi XP-ovi/ je aparat za koji moze da se uvede u red u najgorem slucaju bukvalno za oko 5 do 9 sekundi jer su primarna stelovanja obelezena na samom aparatu crvenom bojom
Cemu uopste tvoja primedba da obratimo paznju na stelovanje, i kritika da ja nemam iskustva (ili mozda mislis da sam ja debilan)kada je za ovaj aparat pocetniku potrebno svega 5-9sekundi da ga nasteluje..Ili je to mozda pravo kritike "starijeg"clana foruma koji se "onako usput" bavi distribucijom XP-a i svih ostalih aparata?
Dalje kazes:
ps. mislio sam da si za desetak meseci koliko imas detektor pored gomile teorijskih expertiza pokusao barem malo da se igras sa njim i vidis kako reaguje na promene u stelovanju i na razlicite metale i da ti zato nece biti potrebno necije savetovanje oko stelovanja.
Kao prvo ja sam XP kupio jer to sebi mogu da dozvolim.Da li cu ga drzati u ormanu,testirati VAZDUSNE METE ili ici na teren jedanput godisnje to je moja stvar. Mi ovo testiranje nismo radili za tebe i zbog tebe nego prvo za sebe pa onda i za sve clanove foruma a obzirom da je tema postavljena 27.02.2009. i za svega 4 dana ima 577 citanja ,a sto vlasniku foruma sigurno odgovara,mislim da je svaki tvoj komentar izlisan.Ali kada si vec upao u pricu na pocetku i posejao pamet za stelovanje,odmah sam ti rekao da navedes KAKVO?Tvoj odgovor tj.pljuvanje po testu,je stigao tek za dva dana,
Na kraju postavi ti neku "nebudalastu" temu i kontrolisi joj gledanost.
Naravno, bilo bi tesko pored Kratkog i Vumija prosipati znanje obzirom da oni rade sa XP aparatima verovatno duze od svih nas zajedno.
Dalje su tvoje reci:
dzabe internet i reklamni filmovi , dzabe saveti, dzabe beskonacno mlacenje sondom po vazduhu,
Evo jednog "vazdusnog" experta za XP:
http://www.youtube.com/watch?v=NjCc82akNKg&feature=related
Bas me zanima kakv bi ti njemu uputio komentar za mlacenje po vazduhu?
Prelistaj malo svoju svesku koliko si detektora ili cega drugog prodao zahvaljujuci upravo internetu.Ja u nju svakako ne zelim da zavirujem ali znam da:"ne kudim onog ko me lebom rani".
I jos ovo:
u pravu si da citam samo ono sto mi odgovara i da neke stvari ne citam uopste , jer cesto ima toliko budalastina ili milion puta pokrenutih istih tema da stvarno nemam volje da ucestvujem u takvom pisaniju.
Bane ja ne mogu da vodim statistiku ali je moderator svakako ima, da svakoga dana bar 3 nova posetioca posete ovaj forum i za te ljude koji su prvi put u kontaktu sa nalazistima,nalazima , kartama, detektorima sve je NOVO (govorim o onim ljudima koji pristupe forumu radi pitanja ili nekih komentara).Da li su oni budale sto postavljaju pitanja koja su vec bila na forumu.Na kraju svi smo mi razliciti i nismo rodjeni svi za sve.
A, ako ti mislis da se mi ovde bavimo budalastinama zato sto se ceo forum svodi na tri teme a to su:detektori,nalazis ta i nalazi,ti predji na neki drugi forum koji ce ti prosiriti vidike.Internet je mnogo sirok :lepo ponasanje,opsta kultura,laka zarada(prevarama)sve covek moze da pronadje sem DOMACEG VASPITANJA.:26:

kratki
03.03.2009, 16:49
Cestitam Kratki na boljim rezultatima vazdusnog testa. Naravno da prihvatam da su vrednosti apsolutno tacne, isto kao sto vi prihvatate nase. Posto je XP toliko jednostavan kao sto Bane rece ne postoji nikakva sumnja da nam se potkralaneka greska. Test nije radjen pretenciozno ili sa namerom da se nekom kvari posao. Smatrajte ga jos jednim poredjenjem hobista koji ne mrze ni jedan tip detektora. Ukoliko sutra bude bolje vreme ogledace se i na terenu.
Mada jedno je sigurno. Ovo je ipak dosta paznje privuklo kod ljudi koji se spremaju da zamene ili kupe neki detektor a konacnu korist od svega naravno imaju trgovci.:26:

To sto sam postigao bolje rezultate je mozda razlika u aparatima ili neka minimalna razlika u Sensu, kao sto sam vec rekao ima razlike u jacini aparata i sam sam pri kupovini imao tu cast da isprobam 5 ista aparata i odaberem naj jaci, to jest probao novcic u vazduhu i uzeo onaj naj jaci. Bilo je razlike i do 5cm u odnosu na druge aparate. Aparati su bili svi od istog proizvodjaca, tako da mislim da i ovde moze biti isto to.
Tema je lepa i nebi se trebalo uzbudjivati oko nekih komentara, svako kaze svoje misljenje i iznosi svoja iskustva, to nam je svima cilj na forumu.
Iskustva sa detektorima imam ali se uvek pronadje nesto novo u stelovanju detektora iako ga posedujem dosta dugo, to puno zavisi i od terena, nisu svi tereni isti. Bitno je optimalno prilagoditi aparat terenu na kojem radimo ostalo ce doci samo po sebi, to vazi za sve aparate.

tragac
03.03.2009, 18:34
Kratki svaka cast na testovima!Moja jedina zamerka je sto nisi ili zpisao vrednosti ili postavio fotografiju kako ti stoje potenciometri na kojim vrednostima i polozaj prekidaca.:36_13_13[
Predlazem da ovako na daljinu izvrsimo isti test. Sa poznatim predmetom odnosno na pr.kovanicom od 1 evropljana,(pretpost avljam da su od iste legure i tezine).
Metar je svakako (za sad) isti i kod Vas i kod nas.
Stelovanje ili ti postavku potenciometara odredi ti,zapisi(fotografis i) i prosledi mi.Ja cu odraditi isto kao ti a to bi trebalo da znaci da rezultati moraju biti isti ili... videcemo?:36_6_2[1]:nahrung00
Mozda je meni od punog dzaka ....ka zapao ...ac?

Nigrianvs
03.03.2009, 19:47
A.......... breeeeee! cika Bane!:totlach: Nezamerite cika banetu, nista covek lose nije mislio sto je napisao. Cika bane je jedan od boljih kriticara na vise foruma i sve sto kaze ima smisla.Licno znam daje vise u gubitku nego u + sa prodajm carobnih detektora.:26:

kratki
03.03.2009, 19:50
Kratki svaka cast na testovima!Moja jedina zamerka je sto nisi ili zpisao vrednosti ili postavio fotografiju kako ti stoje potenciometri na kojim vrednostima i polozaj prekidaca.:36_13_13[
Predlazem da ovako na daljinu izvrsimo isti test. Sa poznatim predmetom odnosno na pr.kovanicom od 1 evropljana,(pretpost avljam da su od iste legure i tezine).
Metar je svakako (za sad) isti i kod Vas i kod nas.
Stelovanje ili ti postavku potenciometara odredi ti,zapisi(fotografis i) i prosledi mi.Ja cu odraditi isto kao ti a to bi trebalo da znaci da rezultati moraju biti isti ili... videcemo?:36_6_2[1]:nahrung00
Mozda je meni od punog dzaka ....ka zapao ...ac?

Nema problema kolega.....

zeljketa
03.03.2009, 21:23
Tragac,ja ne vidim razloga zasto se ti toliko ljutis na baneta.Covjek ti je samo napisao koja su to optimalna stelovanja za goldmaxx-a,a to znam iz licnog iskustva.Za takav savjet,da sam na tvome mijestu,bi mu se samo zahvalio.
Slazem se sa banetom i u tome da je testiranje detektora u zraku cisto gubljenje vremena i ni u kom slucaju nekome nece biti od koristi pri kupovini detektora.To sam procitao kod jednog holandskog eksperta ,ciji par clanaka sam i preveo za forum,jos prije no sto sam kupio svoj prvi detektor,a i ja sam sam se u to uvjerio .Vjerujem da se u tome slazu svi iskusniji detektorasi ,a i ti ces nakon odredjenog vremena.
Moj drugarski savjet ti je(ja nemam nikakvog interesa u kupo-prodaji ovih detektora:) )rad na terenu sa stelovanima koje je bane naveo(vrijednosti,u zavisnosti od terena, mogu malo varirati),detektor mora malo "cvrkutati",a ti ces,nakon izvjesnog vremena,znati tacno kada je pronasao metu,a kad se samo "folira"Jos nesto, masi ravnomjerno i polako(da se putanje sonde do pola preklapaju)i naculi usi,jer su najbolje mete duboko i signal je vrlo slab.
p.s.
Kupio si super detektor,nisi uhvatio za k.... u punom djaku p....

tragac
03.03.2009, 22:13
"Tragac,ja ne vidim razloga zasto se ti toliko ljutis na baneta.Covjek ti je samo napisao koja su to optimalna stelovanja za goldmaxx-a,a to znam iz licnog iskustva.Za takav savjet,da sam na tvome mijestu,bi mu se samo zahvalio."
Kao prvo.Ne ljutim se
Kao drugo:covek mi uopste nije rekao kakva su stelovanja (CITAJ PRILOGE PAZLJIVO I POLAKO)
napisao je:"na tejon stavite vecu sondu jedino tako ce moci da parira xp sa standardnom 22cm.
i obrati paznju na stelovanje aparata da ne dobijes ne adekvatne rezultate."
Mozes li ti da mi objasnis ili bilo ko sta se podrazumeva pod: STELOVANJA za adekvatne rezultate.
Kada sam pitao za postavku, ja sam mislio na cifre na potenciometrima a ne na filozofiju.
I kao trece :ucili su me da kada dobijem "samar" ne okrecem i drugi obraz.:36_6_2[1]:26:

laki
03.03.2009, 22:17
na tejon stavite vecu sondu jedino tako ce moci da parira xp sa standardnom 22cm

da, to smo iprobali na terenu...

tragac
03.03.2009, 22:29
Laki, ti kasnis dva dana .
a A sto se tice menjanja sonde nije bilo potrebe posto se rezultati vide i ovako.Pogledao si tabelu?
U svakom slucaju za 2 dana idemo na teren (ako nas posluzi vreme)i tamo cemo videti sta koji detektor kaze. Sve ce biti zapisivano!
Ukoliko neko ima ideju sta bi trebalo pripremiti za ovakav test neka to kaze sada da nemamo situaciju kao sada, posle zavrsenog testiranja.
Ja cu zamoliti Kratkog da mi da sugestiju na koje vrednosti da postavim XP za dobijanje sto boljih rezultata i od tih vrednosti cemo krenuti.
Naravno sam teren ce "reci"koliko moze da se spusti graund balans i pojaca ili smanji sezitivitet.

laki
03.03.2009, 22:34
ponesite nekoliko rimskih novcica razlicitih velicina(bronzanih i srebrnih) zakopajte i eto vam test:)...pre toga proverite da na ta mesta nema gvodenih premeta ...

zeljketa
03.03.2009, 22:40
Kod mene optimalne rezultate daje na slijedecim vrijednostima:
Sil. I
Iron tr.: na 5
grond : na otprilike 11 h
sens: zadnja crta na bijelom polju(kad sunce zadje i vise)
Iron vol: 9-10 h(ali ovu vrijednost moras sam odrediti po svojoj zelji)
Zelim vam dosta lijepih nalaza na terenu...
(vrijednosti su iste ili priblizne onima koje je i bane naveo)

Enigma
03.03.2009, 23:12
pozdrav tragac,

u pravu si da citam samo ono sto mi odgovara i da neke stvari ne citam uopste , jer cesto ima toliko budalastina ili milion puta pokrenutih istih tema da stvarno nemam volje da ucestvujem u takvom pisaniju.
ono sto najvise gledam da izbegnem sto se tice citanja i ucestvovanja su teme tipa koji je detektor /naj/bolji, jer neki ljudi suvise licno dozivljavaju tudja zapazanja ili tudja iskustva pa onda brane svoje detektore kao da im od toga zivot zavisi.
pristalica sam teze da nema loseg detektora vec je sve pitanje lenjosti detektorasa,
ni jedan aparat nije dovoljno dobar ako stoji u fijoci i ne izlazi se na teren, nema tog aparata koji ce zadovoljiti ako se sa njime ne radi,
dzabe internet i reklamni filmovi , dzabe saveti, dzabe beskonacno mlacenje sondom po vazduhu,
1. detektor se testira na terenu,
2. detektor se uci na terenu
iskustvo je potrebno bez obzira na sva teorijska znanja a takozvani vazdusni testovi nikome ne koriste jer niko od nas ne namerava da trazi po vazduhu,
a onaj ko posle "vazdusnog" testa tvrdi da ima bolji ili losiji detektor od nekog drugog taj nema pojma ni o detektorima ni o traganju.
to bi isto bilo kao da neko celi zivot razvija desnicu ruku gledajuci pornice a prica svima kako krese najbolje ribe.

1. ovde na vumiju postoji mnostvo tekstova posvecenih XP detektorima i radu sa njima gde su svi zainteresovani mogli da se informisu
2. svi kupci XP aparata pored originalnog dobijaju i uputstvo prevedeno na srpsko-hrvatski jezik
3. kratki i vumi se slomise da objasne kako se sa njima radi,
4. osim toga goldmaxx/ kao i svi drugi XP-ovi/ je aparat za koji moze da se uvede u red u najgorem slucaju bukvalno za oko 5 do 9 sekundi jer su primarna stelovanja obelezena na samom aparatu crvenom bojom
1 sek za ukljucivanje aparata i podesavanje sensa/do crvenog/
3-4 sek da se aparat stabilizuje
1 sek za silencer/najcesce na 1/
1 sek ground /vise manje oko sredine/
1 sek za podesavanje iron tresholda/oko 5 do 10/
1 sek za izbor na koji nacin zelis da cujes i kolke predmete od gvozdja

ps. mislio sam da si za desetak meseci koliko imas detektor pored gomile teorijskih expertiza pokusao barem malo da se igras sa njim i vidis kako reaguje na promene u stelovanju i na razlicite metale i da ti zato nece biti potrebno necije savetovanje oko stelovanja.
u svakom slucaju srecno testiranje i traganje,
pozzzz

Ko da nas ista mater rodi, postalo mi je glupo odgovarati na neka pitanja. Potražite na forumima što je do sada napisano, ako ne pronađeš odgovor, tada slobodno pitaj, a ne da bude : " Lezi lebe da te jedem ". :totlach: :) :26:

tragac
03.03.2009, 23:34
Laki,naravno da cemo poneti teren je teren.Ako ne bude nalaza odvojicemo vreme za ponesto i zakopati.Valjda cemo to posle i pronaci:totlach::7_1 6_2[1]
Salu na stranu ali bice bar lepo druzenje.
Zeljketa, ja obicno tako i podesavam detektorkada sam na terenu.Nisu mi samo jasne funkcuje kod silencera.Prekidac ima 3 polozaja 0,1 i 2.U uputstvu pise da sluzi za smanjenje pucketanja po stepenima.Ako je na 0 i 1 jos uvek moze da detektuje sitnije predmete dok na 2 to nije moguce(na 2 ga obicno postavljaju pocetnici radi lakseg trazenja).
Nije mi jasno sta se desava sa detektorom kada istim prekidacem neko hoce da prebaci detektor u 2tonsko ili 1 tonsko podrucje.
Da li tada silencer gubi funkciju?I kako je vratiti?
Mislim pri tome da se detektor ne resetuje iskljucivanjem?

Enigma
03.03.2009, 23:54
Dubine detekcije su jako relativne i ovise o mnogim faktorima, ta problematika nije u potpunosti jasna ni vrhunskim inženjerima koji projektiraju ove naše igračke. Test zakopane mete u zemlju je glupost, zračni test je puno gluplji. Prošli vikend sam s DFX - 300 pronašao bakreni filir na 52 cm dubine, komad je bio totalno izgrižen sa širokim slojem oksida oko sebe. Ako ne vjerujete, udrite na zaebanciju. :totlach: :) :26:

eclipse4
04.03.2009, 00:03
dfx 300.....ferari crveni ;)

Enigma
04.03.2009, 00:08
Što bi volo da je crveni, na žalost je crni. :) :26:

Enigma
04.03.2009, 00:27
U konkretnom slučaju, ton je ličio na sitno željezo, bar skala je šetala, a VDI broj je oscilirao između 89 i 95, VDI broj je bio presudan za kopanje, u tome je jedina prednost Spectruma u odnosu na druge aparate. :) :26:

tragac
04.03.2009, 03:33
Enigma:"Test zakopane mete u zemlju je glupost, zračni test je puno gluplji. "
Ti si Enigma u pravu sa aspekta tragaca ali sa aspekta trgovca i kupca detektora si promasio temu.Ne bi ceo glupavi zapadni svet reklamirao detektore i njihove perfomanse onako kako ih gledamo na You tube.Nego bi prikazivali filmove sa raznoraznih nalazista,a to bi ih kostalo toliko da ne bi zaradili ni za hladnu vodu.Naravno morali bi tamo da kampuju mesecima dok se nesto ne izrodi.
Mnogo je jednostavnije unajmiti profesionalnu firmu koja poznaje rad sa svim detektorima,uzeti raznorazne kovanice i artefakte,ocistiti prvo teren od svega onda ovo sve lepo zakopati na odredjenu dubinu i vrsiti probe.Ja se slazem da okolina predmeta ne sadrzi oksidne sastojke u zemlji ali koga to zanima?Oksid niko ne nosi kuci ,samo predmet zar ne?
Mi cemo na terenu traziti upravo ono sto je odolevalo vekovima zubu vremena ali ako ne nadjemo nista necemo dozvoliti da nam dan prodje bas uludo.
Stosta cemo zakopati na odredjene dubine preliti to mucenicom"valja se":marc3:
i onda izvrsiti merenja koja cemo Vam lepo prezentovati.
Rezime svega ovoga je sledeci:Svaki tragac zeli potajno da je bas njegov detektor najbolji i da ce otkriti sve zaboravljeno pod zemljom.Naravno sa sto manje kopanja.Mi upravo zelimo da svim tragacima damo neki opipljiv rezultat koji ce ih usmeriti da odaberu pravu masinu(naravno od ove dve).:nahrung00:36_1 _12[1

kratki
04.03.2009, 07:37
A sto bi uklanjali gvozdje? Zar gvozdja nema po terenu i ispod ili pored njega leze novcici i ostali artefakti? Bas sa gvozdjem treba praviti testove, kako aparat odvaja i vidi plemeniti metal pored gvozdja.

laki
04.03.2009, 08:35
A sto bi uklanjali gvozdje? Zar gvozdja nema po terenu i ispod ili pored njega leze novcici i ostali artefakti? Bas sa gvozdjem treba praviti testove, kako aparat odvaja i vidi plemeniti metal pored gvozdja.
to bi mogao da bude poseban test, kratki...a zakopavanje predmeta radi upredjivanja dva det. po meni nije glupost,glupost je jedino ako hocemo da vidimo maksimalne domete detektora:26:

tragac78
04.03.2009, 10:02
Želim da kažem da se slažem da su potrebni realni testovi da bi se doneo neki zaključak .Slažem se da će se dubine u vazduhu i u zemlji na realnom terenu razlikovati u nekoj meri.U većini slučajeva doći će do smanjenja dubine dok u nekim uslovima može doći do nekog povećanja(usled famoznog halo/eho/skin efekta) ili će dubine biti iste u oba slučaja(kako mnogi tvrde za njihove aparate da se ponašaju).Elem,rekoh u većini slučajeva se smanjuje.E,sad ako uporedim recimo dva detektora sa istim predmetima u vazduhu(sa približnim podešavanjima za zemlju,disc i sens) i jedan mi pokaže 35cm recimo a drugi 25cm onda mogu očekivati od prvog i drugog smanjenje u zemlji ili bar iste dubine.Teško je očekivati da detektor koji vidi taj predmet na 25cm vidi na veću dubinu sem u posebnim,specifičnim , zemljišnim i sveobuhvatno uslovima pod kojim bi se javio halo/eho/skin efekat.Znači od prvog mogu da se nadam da će dostići bar 35cm a od drugog to teško mogu očekivati.Ali može da se desi,recimo,da prvi izgubi na dubini a drugi zadrži svoju dubinu.....hmmm.Onda će u zemlji pokazati iste rezultate ali u povoljnijim zemljišnim uslovima prvi da dodje do izražaja.....
....ma ništa bez realnog testa :)
pozdrav!

Vumi
04.03.2009, 11:05
Ja se slazem da okolina predmeta ne sadrzi oksidne sastojke u zemlji ali koga to zanima?Oksid niko ne nosi kuci ,samo predmet zar ne?I te kako nas zanima. Naravno, niko ga nece nositi kuci ali se ovim stvaraju uslovi da isti takav predmet, koji bi vi frisko zakopali, bude pronadjen na mnogo vecoj dubini nego vas. Jednostavno, volumen toga predmeta je veci i odmah se dublje pronalazi. Ovo mozes provjeriti tako sto ces kada pronadjes jedan, recimo, novcic i upamtis na kojoj dubini si ga pronasao i kakav ti je signal dao, opet zakopas na istu dubinu. Primjetices da imas losiji signal, kao da se radi o manjem novcicu.

banebeograd
04.03.2009, 13:39
Licno znam daje vise u gubitku nego u + sa prodajm carobnih detektora.:26:
hahah cika rade,
u minusu sam samo sto se tice zivaca, jer konstantno moram da objasnjavam iste stvari ,
samo se tragaci menjaju a zelje , nade i verovanja ostaju iste kod svih potencijalnih detektorasa.

Vumi
04.03.2009, 14:44
Vecina trazi detektor sto moze golubu u letu da uhvati i diskriminise prsten na nozi a nebi bilo lose i da mu kaze sta na njemu pise tj ko mu je vlasnik...po mogucnosti bar na 2km udaljenosti a da aparat ne kosta vise od 150€ :)

eclipse4
04.03.2009, 14:48
xexexe,prosli put si naveo komarca za primer ;) ;) ;)

Vumi
04.03.2009, 15:11
Da, ali je razdaljina bila manja...ovo se radi o dubinskim tj daljinskim detektorima...veca meta na vecoj dubini :)

Enigma
04.03.2009, 18:32
Enigma:"Test zakopane mete u zemlju je glupost, zračni test je puno gluplji. "
Ti si Enigma u pravu sa aspekta tragaca ali sa aspekta trgovca i kupca detektora si promasio temu.Ne bi ceo glupavi zapadni svet reklamirao detektore i njihove perfomanse onako kako ih gledamo na You tube.Nego bi prikazivali filmove sa raznoraznih nalazista,a to bi ih kostalo toliko da ne bi zaradili ni za hladnu vodu.Naravno morali bi tamo da kampuju mesecima dok se nesto ne izrodi.
Mnogo je jednostavnije unajmiti profesionalnu firmu koja poznaje rad sa svim detektorima,uzeti raznorazne kovanice i artefakte,ocistiti prvo teren od svega onda ovo sve lepo zakopati na odredjenu dubinu i vrsiti probe.Ja se slazem da okolina predmeta ne sadrzi oksidne sastojke u zemlji ali koga to zanima?Oksid niko ne nosi kuci ,samo predmet zar ne?
Mi cemo na terenu traziti upravo ono sto je odolevalo vekovima zubu vremena ali ako ne nadjemo nista necemo dozvoliti da nam dan prodje bas uludo.
Stosta cemo zakopati na odredjene dubine preliti to mucenicom"valja se":marc3:
i onda izvrsiti merenja koja cemo Vam lepo prezentovati.
Rezime svega ovoga je sledeci:Svaki tragac zeli potajno da je bas njegov detektor najbolji i da ce otkriti sve zaboravljeno pod zemljom.Naravno sa sto manje kopanja.Mi upravo zelimo da svim tragacima damo neki opipljiv rezultat koji ce ih usmeriti da odaberu pravu masinu(naravno od ove dve).:nahrung00:36_1 _12[1

U potpunosti podržavam vašu ideju, trud i muku s mučenicom. :) :26:

Enigma
04.03.2009, 18:35
A sto bi uklanjali gvozdje? Zar gvozdja nema po terenu i ispod ili pored njega leze novcici i ostali artefakti? Bas sa gvozdjem treba praviti testove, kako aparat odvaja i vidi plemeniti metal pored gvozdja.

Bravo, stari lisac. :) :26:

Enigma
04.03.2009, 18:44
I te kako nas zanima. Naravno, niko ga nece nositi kuci ali se ovim stvaraju uslovi da isti takav predmet, koji bi vi frisko zakopali, bude pronadjen na mnogo vecoj dubini nego vas. Jednostavno, volumen toga predmeta je veci i odmah se dublje pronalazi. Ovo mozes provjeriti tako sto ces kada pronadjes jedan, recimo, novcic i upamtis na kojoj dubini si ga pronasao i kakav ti je signal dao, opet zakopas na istu dubinu. Primjetices da imas losiji signal, kao da se radi o manjem novcicu.

Dobro objašnjeno. :) :26:

Enigma
04.03.2009, 18:53
to bi mogao da bude poseban test, kratki...a zakopavanje predmeta radi upredjivanja dva det. po meni nije glupost,glupost je jedino ako hocemo da vidimo maksimalne domete detektora:26:

Laki nismo se razumili, teren je presudan, npr. spektrum je na određenim terenima nenadmašan, a na nekima obična kanturina. :) :26:

laki
04.03.2009, 21:37
ma razumemo se ,na isto mislimo nego kroz poruke je uvek teze to docarati(ispricati) nego u direktnim razgovorima(uzivo) ...pozdrav:26:

kratki
04.03.2009, 21:50
Dok bude mucenice bice i testova, a kad nje nema............

Ljuba
04.03.2009, 22:33
Moram opet i ja da se malo umešam u razgovor.Možda je ranije na forumu pisano o testovima detektora ali nije loše da se još jednom podsetimo.Mislim da ovde svi mislimo na istu stvar ali sa različite tačke gledišta i zato se čini mi se pomalo ne razumemo.
Test detektora sa današnjim kovanim novcem pa i onim koji je pronađen detektorom i drugim predmetima će se znatno razlikovati.Misli da je suvišno pominjati da detektor nalakše prodire u peskovitom tlu,zatim u vlažnom tlu a najteže na jako mineralnim terenima i konačno kad je srednja mineralizacija a teren suv.Stoga uvažavam svačije mišljenje i probe na terenu jer smo tu da bi došli do novih saznanja menjajući svoja dragocena iskustva.

Enigma
04.03.2009, 23:11
ma razumemo se ,na isto mislimo nego kroz poruke je uvek teze to docarati(ispricati) nego u direktnim razgovorima(uzivo) ...pozdrav:26:

Živ bio ! :) :26:

Enigma
04.03.2009, 23:19
Moram opet i ja da se malo umešam u razgovor.Možda je ranije na forumu pisano o testovima detektora ali nije loše da se još jednom podsetimo.Mislim da ovde svi mislimo na istu stvar ali sa različite tačke gledišta i zato se čini mi se pomalo ne razumemo.
Test detektora sa današnjim kovanim novcem pa i onim koji je pronađen detektorom i drugim predmetima će se znatno razlikovati.Misli da je suvišno pominjati da detektor nalakše prodire u peskovitom tlu,zatim u vlažnom tlu a najteže na jako mineralnim terenima i konačno kad je srednja mineralizacija a teren suv.Stoga uvažavam svačije mišljenje i probe na terenu jer smo tu da bi došli do novih saznanja menjajući svoja dragocena iskustva.

Podržavam tvoj pristup ovoj problematici. :26:

3900d
05.03.2009, 00:17
Danas smo bili na lokalitetu da uradimo PRAVI test Tejona i XP detektora. Bez vazdusnih proba ili zakopavanja u zamlju. Oba aparata su proveravala istu metu i belezeno je dali su imali odziv ili ne. Test poligon je bila jedna njiva koja je dugi niz godina pretrazivana i koja u sebi ima dosta gvozdenog i aluminijumskog otpada. Na ovaj nacin smo u isto vreme proveravali i diskriminaciju. Test je trajao oko dva sata i aparatai su bili na istim postavkama kao i predhodnom testu sem sto je Tragac uradio korekciju kao sto je sugerisano na forumu. Evo sledecih rezultata :
Oba detektora su pokazala identicne mete. I to u vise navrata. Ni jedan detektor nije zaostajao u dubini niti su jedan drugom pravili smetnje zbog radne frekvencije. najdublji nalaz je bio na 30 cm.Diskriminacija im je otprilike bila ista sem sto je Tejon bio u prednosti sa alternativnom diskriminacijom koja je u polozaju foil mogla da ukloni alu folije i zatvarace od pasteta. Mada ne u potpunosti. U koliko je veci komad gvozdja bio pored neceg dobrog u ovom slucaju olova. Tejon je pokazao kao dobar signal dok ga je XP diskriminisao. Ovo se desilo samo u jednom slucaju. Tesorov rad je bio dosta mirniji i bez puno signala dok je XP javljao svaki put kada bi presao preko gvozdja. Zbog tri tona koja mogu biti malo zbunjujuca u pocetku mislim da je XP za iskusnije tragace dok za Tesoro izuzev podesavanja GB vrlo jednostavan za rukovanje. Prilazem slike sa danasnjeg testa.
Alu foliju na 30 cm nasao je XP.
Metak takodje XP.
Bronzani prsten precnika 22mm Tejon.
Zadnja slika je postavka XP aparata.
Sitna rimska bronza kao i jedan srebrni madjar su nadjeni na malim dubinama tako da to nije zabelezeno.
Tejon je radio sa standardnom sondom kao i u vazdusnom testu

tragac
05.03.2009, 01:44
Kao sto je 3900d napisao uradjen je pravi test.Mene je XP malo zezao jer mi je javljao prilikom svakog zamaha da ima gozdenih predmeta.Fotografija koja je postavljena pokazuje stelovanje na pocetku potrage.Kasnije sam pokusavao da smanjim ground balans i sens. ali nisam uspeo da izbegnem silno sviranje .Kada sam skinu potpuno iron volume izgubio sam ton za gvozdene predmete ali mi je prijavljivao visljim tonom mete koje nisu bile dobre samo ovoga puta ne tako cesto.
Propustio sam da prebacim silencer na 2 ali to cu uraditi na drugom izlasku na tom terenu.
Verovatno da bi neko sa vise iskustva u radu sa XP imao bolje rezultate od mene No naucicu ja jos sam ":1967:mlad"
Inace moram da kazem da sam sa danasnjeg izlaska imao zadovoljstvo da ocistim jedan novcic koji bih molio da mi kazete sta je?Za sad je radila samo cackalica i voda .Treba li jos nesto?
Pronasao ga je 3900d ali posto sam ga ja iskopao ustupio ga je meni.
Ponekad se isplati i lopatati???

Vumi
05.03.2009, 06:25
Pronasao ga je 3900d ali posto sam ga ja iskopao ustupio ga je meni.
Ponekad se isplati i lopatati???Vjeruj mi, i ja bih ti ga ustupio :). Salim se...jedino sto se na fotki moze vidjeti je to da se radi o posrebrenom bakrenjaku :). Ispraviti ga neces moci lako, ako uopste i mognes a da ne pukne.

Vumi
05.03.2009, 06:33
Koliko sam ja mogao skontati tesorove aparate (lobo supertraq), njima je diskriminacija dosta jaka i u mogucnosti su izbaciti kompletno zeljezne predmete bez problema. Ova stelovanja koja se vide na goldmaxxu, meni govore da ce ti detektor dobrim signalom prikazati zeljezne predmete velicine zeljeznih bolcni od samostrela, jer sam ih sa istim stelovanjem vadio kao lud na jednoj gradini u Bosni. Mislim da te ne treba cuditi onda sto je cesto "Pucketao" ili cak i davao lazne signale, jer je vjerovatno nailazio na zeljezne predmete koji su na granici diskriminacije i pozitivnog signala. Pretpostavljam da Tejon ima istu vrstu diskriminacije kao i Lobo i vjerujem da je bio mirniji jer mu je diskriminator bio malo jace podesen (ovo bi trebao reci onaj ko je njime radio,na kojem broju je bio). Veci strucnjak u radu goldmaxxom od mene je kratki i on ce moci mnogo vise o tome reci. Ja sam ipak radio vise sa starim goldmaxxom a rad njime je malo drugaciji nego sa powerom (sto se stelovanja tice).

3900d
05.03.2009, 07:51
Diskriminacija na Tejonu je bila sledeca:
prva diskriminacija na Iron
alternativna na 5 centi.
To je uobicajena postavka koju koristim da nebi nesto zuto ili belo promaklo. To potvrdjuje i nalaz koji je prilozio tragac. Ovaj mali srebrni novcic dao je jasan signal na dubini od oko 10 cm.

kratki
05.03.2009, 08:27
Kod GoldMaxxa Power nema diskriminacije, on ima princip razlikovanja metala, zato pucketa i nemirno radi ako mu je Iron Treshold nisko podesen. Iron Treshold je samo za stelovanje velicine gvozdenih predmeta koju hocemo da cujemo ali ne i diskriminacija, zato se kod njega ne moze izbaciti folija ni kad se okrene na maksimum. Prednost toga je sto aparat ne gubi na dubini kad se radi na maksimumu kao sto bi to bilo kod aparata koji imaju klasicnu diskriminaciju. Tragac probaj ga sledeci put podici slobodno malo vise ili ga cak ubaci i u Auto ako je teren dosta zaprljan gvozdjem, tako ce biti mirniji. Iron Volume koristim samo u sumi gde nema puno gvozdja u njivi ga iskljucim. Ground je dobar izmedju 10-11 sati za sve tipove zemljista, osim ako je ekstremno mineralizovano. Silencer mozes isto prebaciti na II ako je nemiran, razlika u dubini je beznacajna, jedino sto onda hoce malo da laze kad su tanki srebrni novcici u pitanju.
Sto se Tejona tice on ima normalni diskriminator i dobro se da podesiti zato mirnije radi gde ima dosta gvozdja, samo bi pazio kod vecce diskriminacije i izbacivanja alu folije i zatvaraca, tu se moze izbaciti i zlato kao i manji srebrni novcici, i to se mora probati na aparatu.

kratki
05.03.2009, 08:32
Diskriminacija na Tejonu je bila sledeca:
prva diskriminacija na Iron
alternativna na 5 centi.
To je uobicajena postavka koju koristim da nebi nesto zuto ili belo promaklo. To potvrdjuje i nalaz koji je prilozio tragac. Ovaj mali srebrni novcic dao je jasan signal na dubini od oko 10 cm.

Mislim da je Alternativni disk na 5 centi malo previse, tanko zlato je sigurno izbaceno u tom stelovanju. Ovaj srebrni novcic je posrebreni bakar zato je i dao lep signal, da je cisto srebro malo bi sigurno puckao kao kod gvozdja pri stelovanju diska na 5 centi. Probaj u vazduhu kako reaguje na tanku zlatnu minjusu i suplje zlato pri tom stelovanju diska.

laki
05.03.2009, 08:51
Diskriminacija na Tejonu je bila sledeca:
prva diskriminacija na Iron
alternativna na 5 centi.
To je uobicajena postavka koju koristim da nebi nesto zuto ili belo promaklo. To potvrdjuje i nalaz koji je prilozio tragac. Ovaj mali srebrni novcic dao je jasan signal na dubini od oko 10 cm.
ova druga diskriminacija ti je previse visoka ,stavi je malo ispod folije jer ces ovako izgubiti sitan anticki a i noviji zlatni nakit ...a foliju, ako malo i kopas nije strasno ...a prvu diskriminaciju ja bih stavio samo malo iznad gvozdja...naravno najbolje je da sam uradis testove, kod mene je tako a kod tebe je mozda fabricki aparat nastelovan drugacije, pa ne moraju na dva ista aparata stelovanja da budu potpuno ista (imao sam dva advantaza i bilo je odstupanja u stelovanju izmedju njih)

laki
05.03.2009, 08:54
ispade slican komentar kao kratkijev ,pisali smo u isto vreme ,samo je kratki bio brzi na tastaturi...:26:

tragac
05.03.2009, 19:37
Kratki hvala ti na uputstvima.Kada budem na terenu pokusacu da primenim sve ovo.Nneke probe sam uradio ali ostalo cu na terenu.
Zanima me da li XP ima nekakav zvucni indikator istrosenosti baterija ili je pozeljno meriti napon?
Radio sam sa 10,5 V a aparat se ponasa kao da su nove baterije.
I jos ovo ,uputstvo kaze:
Goldmaxx power se može koristiti i kao 1 tonski. Ovo namjestite tako što ćete prekidač «SILENCER» u roku od dvije sekunde prebaciti iz položaja 1 u položaj 2 a regulatore «IRON TRESHOLD» i «IRON VOLUME» namjestite na minimum
Ja sam ovo pokusao par puta da uradim da bih proverio da li su sve funkcije u redu,medjutim kada ispred sonde prevucem gvozdenu kasiku koja je niklovana uredno dobijam 2 tona sa dve tonske visine.Da li je to normalna pojava?

kratki
05.03.2009, 21:18
Aparat ima alarmni signal kad su mu prazne baterije, obicno treba dosta vremena dok se isprazne, od prilike oko 60h moze raditi sa jenim pakovanjem. To zavisi i od kvaliteta samih baterija. Aparat moze raditi u tri, u dva ili sa jednim tonom. Da bi dobio jedan ton moras pojacati Disk a Iron Volume smanjiti na minimum. To sto si dobio dve tonske visine kod kasike je zbog toga sto je mesan metal i Iron Treshold ti je bio na minimumu tako da nije diskriminisao gvozdje.

tragac
05.03.2009, 21:29
Uradjeno i hvala.U uputstvu stoji sasvim drugo.

3900d
06.03.2009, 17:58
Diskriminaciju sam stavio na 5 centi kada smo vec bili pri kraju traganja. Posto nisam ocekivao da cu naleteti na bilo sta zlatno. Inace slazem se da par folija i po koja gvozdena alka nisu na odmet za kopanje. Kada se ovakve stvari pojavljuju znas da radis sa dobro nastelovanim aparatom. Nakraju jedina prava diskriminacija su lopata i oci. Inace prva diskriminacija mi je iron a druga na foil.
Hvala svima.