PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Matrice za livanje novca


Vumi
27.06.2005, 21:38
Evo kako se pravio novac za vrijeme rimske republike. Mozete vidjeti matrice sa jednom stranom novca a isto tako izgleda i druga strana samo na njoj je recimo lik nekoga bozanstva ili necega drugoga. Na zalost ne znam tacno o kakvom se materijalu radi jer je sve to u staklenoj vitrini a talijanski jezik ne razumijem ama bas nikako :).
Kako se lijevao novac mislim da mozete i sami da zakljucite...

Miki
28.06.2005, 00:34
Hmmm posto mi je cela Tazbina u poslovima Metalostrugara i Livnicara mogu da ti ukratko opisem kako se to danas radi : to je ustvari slicno kopiranju , obicno se kalup napravi u drvetu ( dve polovine ) koja se ispuni gipsom da bi se dobila ta matrica,sa njom se prave otisci u zutom pesku koji mora da bude vlazan i mora da bude dobro nabijen da bi prilegao uz maticu koja se kasnije kada se izvadi a zuti pesak stvrdne dobijaju te dve polovine koje se spoje i u koje se sipa bilo koji metal koji je livnicar u stanju da istopi.

Vumi
28.06.2005, 13:01
Jesu li stari rimljani poznavali gips?

Miki
28.06.2005, 14:02
Kada srednem nekog Rimljana pitacu ga :)

Miki
28.06.2005, 14:05
. . . . ukratko opisem kako se to danas radi . . . . zaboravio sam da kazem da ako vec imas ,,model,, od koga ces uzeti otisak nije potrebno da pravis drugi kalup u drvetu sem ako se radi o necem sto je ,,novo,,