PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Otkrice kod Bele Palanke


x_lav
06.07.2005, 03:10
Prilikom iskopavanja,severno od Bele Planke,otkrivena je zidana grobnica iz ranohriscanskog doba sa bogatima nalazima.Kako je potvrdio Predrag Pejic,direktor Muzeja u Pirotu,grobnica potice iz 5 ili iz 6 veka nove ere.To je porodicna grobnica u kojoj su pronadjena cetiri zenska i tri muska skeleta.I na drugim lokacijama u ovom rejonu otkrivene su grobnice iz ovog perioda,sto potvrdjuje da je ovde bilo naselje.Materijalni ostaci ukazuju da je keltsko pleme Remi ovde osnovalo grad jos 280.godine pre nove ere.Otkriveni su i ostaci rimskog grada Remizijane,najznacaj nijeg mesta na vojnickom putu Via-militaris.

rammstein
06.07.2005, 23:43
lave da li znas mozda kada je to pronadjeno.......jel to nadjeno ove godine..........

x_lav
07.07.2005, 03:25
Rammi to ti je najnovija vjest,sve je to pronadjeno pre samo desetak dana,jos se vrse iskopavanja(bilo je na tv-u),nalaziste je bogato(samo ne objavljuju sta je sve pronadjeno).Navodno taj lokalitet cuva policija 24h
non-stop!!!

crow
21.03.2006, 01:01
Rammi to ti je najnovija vjest,sve je to pronadjeno pre samo desetak dana,jos se vrse iskopavanja(bilo je na tv-u),nalaziste je bogato(samo ne objavljuju sta je sve pronadjeno).Navodno taj lokalitet cuva policija 24h
non-stop!!!
ko te laze brate???
ja sam iz bele palanke :(
pa niko se na svoju istoriju nije popljuvao ko nadlezni ovde.
a i oni obichi gradjani...
nadjene su grobnice, al poodavno.
i mnogo ih ima
sto ukazuje da je grad bio pozamashan.
kad nadjem topografske iscrtacu shta je gde.

a pazi nemarnost.
kopani temelji za Sud, nadjena skupshtina gradova gornje mezije... i nikom nishta.

rimske terme u centru grada sluze kao smetlishte i wc.

crkva gradila konak, naishla na ceo komplex zgrada, vlada stopirala rad, opshtina dozvolila, konak nezavrshen, a pola iskopina su 2 velike gomile kamenja pored istog.

jedan "mali privrednik" na nekadashnjem keju, tachnije vadi, kopao temelje za prodavnicu, nasho istochnu kapiju grada, preko 10 metara kopano i nisu mu vidli kraj... i sazidao prodavnicu, a ovo zatrpo...

ma primera je mnogo, muchno mi da pishem.
i oronuli spomenik podignut u chast posete septimija severa i karakale, i kameni stubovi naslagani oko biblioteke, koji malo pa po neki nestane...

kad sredim prezentaciju za koji mesec postavicu je.

neznam dal si chuo za nikitu remizijanskog i njegovo delo Te Deum.
i neznam dal si znao da je njegova formulacija Simvola Vere prihvacena za zvanichu...

a SPC ga uvrstila u svece tek 1974 :(

ma bruka do bruke.

a za palanku se vezuje i Popov han, chuvena kafana Pop Martina :)
skoro chitao u ilustrovanoj za popa martina i Zagubicu :) smeshno.

crow
21.03.2006, 01:25
a o vaynosti grada... duga pricha. evo jedna karta. rimsko carstvo 395, skinuto sa sajta univeryiteta u texasu.

http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/shepherd_1911/shepherd-c-042-043.jpg
pogledajte teritoriju srbije.

bokiii
21.03.2006, 14:12
hvala za mapu:)

Ancika
11.05.2006, 05:14
A shta bi sa Justinijanom Primom?

Djura
11.05.2006, 21:43
A i ja nevidim prilozenu kartu

perun
13.05.2006, 13:33
Jako je mala trebaju ti sest monitora da bi je sagledao u cjelini.

grca976
30.01.2007, 04:01
Crow dali znas tacnu lokaciju hanova ? znam da su negde na raskrsnici puteva Veta-Toponica kod mosta ali ne i tacnu lokaciju?

Spencer
22.02.2007, 20:31
ko te laze brate???
ja sam iz bele palanke :(
pa niko se na svoju istoriju nije popljuvao ko nadlezni ovde.
a i oni obichi gradjani...
nadjene su grobnice, al poodavno.
i mnogo ih ima
sto ukazuje da je grad bio pozamashan.
kad nadjem topografske iscrtacu shta je gde.

a pazi nemarnost.
kopani temelji za Sud, nadjena skupshtina gradova gornje mezije... i nikom nishta.

rimske terme u centru grada sluze kao smetlishte i wc.

crkva gradila konak, naishla na ceo komplex zgrada, vlada stopirala rad, opshtina dozvolila, konak nezavrshen, a pola iskopina su 2 velike gomile kamenja pored istog.

jedan "mali privrednik" na nekadashnjem keju, tachnije vadi, kopao temelje za prodavnicu, nasho istochnu kapiju grada, preko 10 metara kopano i nisu mu vidli kraj... i sazidao prodavnicu, a ovo zatrpo...

ma primera je mnogo, muchno mi da pishem.
i oronuli spomenik podignut u chast posete septimija severa i karakale, i kameni stubovi naslagani oko biblioteke, koji malo pa po neki nestane...

kad sredim prezentaciju za koji mesec postavicu je.

neznam dal si chuo za nikitu remizijanskog i njegovo delo Te Deum.
i neznam dal si znao da je njegova formulacija Simvola Vere prihvacena za zvanichu...

a SPC ga uvrstila u svece tek 1974 :(

ma bruka do bruke.

a za palanku se vezuje i Popov han, chuvena kafana Pop Martina :)
skoro chitao u ilustrovanoj za popa martina i Zagubicu :) smeshno.
Bio sam u Palanci, video sam deo toga o chemu prichash i to je zaista zhalosno.

Spencer
22.08.2007, 21:49
Crow dali znas tacnu lokaciju hanova ? znam da su negde na raskrsnici puteva Veta-Toponica kod mosta ali ne i tacnu lokaciju?

hehehe... pazi da ti ne kaze

crow
11.09.2007, 01:54
ma bruka da sam to sanjao jutro kad me je pitao :(

al... nikad nisam bio tamo

i iskreno, chudi me da on nezna ;)