PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Kelti


miligor
20.05.2009, 17:05
Pored sela Krcedin,postoji potes BELI AT,avionskim snimcima iz 1936.godine utvrdjeno je postojanje tragova reljefa konja ogromnih dimenzija iscrtanih belim kamenom...kao i sada vidljivi keltski crtezi konja od kamena u Velikoj Britaniji....te 1936.godine je snimanje arheoloskih lokaliteta u Srbiji upotrebljeno prvi put u istocnoj Evropi,i nikada vise!!!!I pored ogromnog razvoja tehnike,niko to vise ne primenjuje,iako je u arheoloskoj metodologiji u svetu postala uobicajena stvar to primeniti pre pocetka istrazivanja.

Ovaj tekst sam nasao na netu pa bih zamolio ako iko zna gde se mogu naci te fotografije da mi pomogne.

Stalker
20.05.2009, 18:41
Kolega, podržavam tvoje znanje i eventualne pothvate vezane uz istraživanje tog crteža. Možda bi bilo moguće nekom lakšom letilicim nadletiti teren. Ovdje kod nas za cca 50 evra po osobi se to može, a vjerujem da ima entuzijasta koji lete i koji bi mogli to snimiti. Stoga predlažem da ti se jave kolege, a posebno apeliram na kibicere da ti se jave jer ovo je vrlo zanimljivo. Pozdrav Stalker

eclipse4
20.05.2009, 21:08
nasao sam to na netu,bas istim recima kao sto si napisao ili copy pa paste...ali nazalost nisam nasao nista vise o tome...ako bude bilo,poslacu....

pike.sch
20.05.2009, 22:15
Zanimljiv tekst o skordiscima i njihovoj prestonici kod Krcedina. Teren preko 200 hektara.

Enigma
20.05.2009, 22:57
Što vidi "Google Earth" ? :26:

eclipse4
21.05.2009, 01:26
pa ako je istina o tom konju...googl bi trebao da ga vidi....

miligor
21.05.2009, 08:00
Definitivno mora da se vidi na google earth ali nisam nasao, znam koji deo potesa se zove beli at jer tamo imam njivu. Setao sam se nekoliko puta po njivama ali nista...bojim se da je savremena poljoprivredna mehanizacija ucinila svoje. Nazalost nesto sto bi moglo da bude divan spomenik istorije skordiska i zanimljiva turisticka atrakcija izgleda da je zauvek nestalo. Zato sam se zainteresovao za te slike iz 1936 godine da bar moze da se kaze da je postojalo jer ima materijalnih dokaza.