PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Rimsko jelo


miligor
08.03.2010, 16:08
Juče sam nagovorio druga koji je profesionalni kuvar da mi spremi ovo Rimsko jelo, jako je ukusno i preporučujem svima da ga naprave i probaju. Naravno i jednostavno za napraviti ali sam prepustio profesionalcu...

ASSATURAM – SVINJSKO PEČENJE U MEDU

Sastojci:
6 kg divlje svinjetine za pečenje (koristio sam domaću svinjetinu)
gruba morska so

Marinada:
1 l slađeg belog vina
4 velike kašike naribane šargarepe i celera
10 češnjeva zgnječenog belog luka
1 mala kašičica sveže mlevenog krupnog korijandera
1 kg meda

Priprema:
U meso snažno utrljati morsku so, mnogo više nego što je uobičajeno. U keramičkoj ili staklenoj posudi s poklopcem peći ga pola sata na temperaturi od oko 250oC. Tad poklopac odstraniti, i peći dalja dva sata, uz često prelivanje marinadom. Još vrelo pečenje bogato premazati medom. Služi se toplo, čim se med upije. Ukoliko je med lipov, svaku porciju ukrasiti s dva – tri listića lipe. Jede se prstima, umačući komadiće mesa u topli sos za pečenje

Deki
09.03.2010, 18:49
uffff bre kolega de sad nadje o tome da pises kad sam na dijeti, poce da curi voda na usta, ali mogu da zamislim kako je to ukusno i dobro.

miligor
09.03.2010, 19:32
A i ja sam kao na dijeti ali mora se malo i uzivati, ionako za mesec dana kada krene sezona trazenja cu sigurno skinuti nekoliko kilograma setajuci se po njivi:00000441:

eclipse4
09.03.2010, 22:22
da ti to nisi iskopao neki rimski kuvar??? ;)

biljadj
09.03.2010, 23:59
ja cu probati ovo ali cu praviti sa manjim komadom mesa,za probu pa ako bude dobro bice i drustvo pozvano.:26:

Enigma
10.03.2010, 01:37
Isprobao sam neke rimske delicije i mogu reći da su naše neusporedivo ukusnije, bar za mene. :) :26:

eclipse4
10.03.2010, 02:29
ja imam jako veliku zbirku raznih specijaliteta od praistorije pa do danas sta bi se reklo...mnogi sastojci su mi nepoznati...a iskreno jos nista nisam probao spremati....a u sustini volim da kuvam.
dakle...miligore.... zahvaljujuci tebi,zena ne mora u kuhinju u skorije vreme....naprobacu se svaki dan necega....od mesa do deserta ;)

eclipse4
10.03.2010, 02:29
ja imam jako veliku zbirku raznih specijaliteta od praistorije pa do danas sta bi se reklo...mnogi sastojci su mi nepoznati...a iskreno jos nista nisam probao spremati....a u sustini volim da kuvam.
dakle...miligore.... zahvaljujuci tebi,zena ne mora u kuhinju u skorije vreme....naprobacu se svaki dan necega....od mesa do deserta ;)

miligor
10.03.2010, 06:36
Iskopah rimski kuvar po Apiciju na terenu, dobra patina, jasna slova:26: