PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Sreckovic


Pero68
22.08.2010, 14:40
Tip je nasao stari prelaz preko Save koji je izgleda koristen vise vjekova.
Ono sto je vidio u plitkoj vodi je pokupio, a gdje je bilo dublje, svezao je magnet i vukao po dnu.Kad se magnet zalijepi za predmet, roni i vadi sto nadje...
Od svega toga je ostala samo ova slika. Nasao je preko 60 predmeta i sve prodao...
Odem ja tamo. I ne da ne nadjem nista, nego i izgubim obucu u Savskom blatu :-/

biljadj
22.08.2010, 17:19
Ma daj vukao magnet po dnu.....

zeljketa
22.08.2010, 18:17
Ovdje(holandija)mnog i tragaci koriste ovakvu metodu traganja.Jednostavno bace magnet u rijeku, ili kanal i izvlace ono sto se zalijepi za njega.Uopste nije potrebno roniti i rukama izvlaciti zakaceni predmet,jer su magneti veoma jaki.Jedan tip je ovakvim nacinom zakacio sjekiru,a posto je bila ukopana u mulj i sljunak,nije je mogao izvuci rukama,nego je konop svezao za kuku od auta....

Atila Hunt
23.08.2010, 13:27
Pero ti stari prelazi na rekama su jako dobri tereni.Veliki problem je priobalni otpad kojeg su pune nase reke pogotovu Sava.
Mozda ti nije pokazao pravu lokaciju ili je covek vec sam godinama kupio na tom terenu pa tu nemas sta vise ni izvaditi:)
Ako nije problem pitaj ga kakav je magnet koristio i kako je do njega dosao,traganje magnetom je jako interesantna stvar?g:1761:

eclipse4
23.08.2010, 13:33
ja imam neki magnet mislim da nije veci od 5x5cm a dize tezinu od 160kg a imao sam i veci koji je 8x8 ja mislim da taj ladno dize preko 250-300kg od dole.
jednom mi se desilo da su se spojili,to je bila muka od par sati uz raznorazne inovacije da se odvoje.....da se zalepi na dnu za nesto veliku,bukvcalno bi vam bio poreban auto sa kukom da ga odvojite.

banebeograd
23.08.2010, 15:09
ja imam neki magnet mislim da nije veci od 5x5cm a dize tezinu od 160kg a imao sam i veci koji je 8x8 ja mislim da taj ladno dize preko 250-300kg od dole.
ccccc djavole mali , sad znam sta se desilo kad si "slucajno" prisao magnetom do kucista uklopnog sata za struju kod tebe kuci hahah

Enigma
23.08.2010, 15:28
Na Ebuy-u se nude razni snažni permanentni magneti. Problem nastaje kada se upeca neka bombetina ili olupina. :) :26:

banebeograd
23.08.2010, 15:49
bilo ih je i na limundu, neodijumski i slicno,
ima i sajt koji se bavi prodajom tih magneta kod nas,
cene su od oko 50 pa na vise evra,
i provereno je nenormalno su jakiiiii

Pero68
23.08.2010, 16:20
Ja sam malo nizvodno, ali u sklopu tog spruda, zato sto ga nisam mogao naci taj dan da mi objasni. Kasnije sam ga nasao i rekao mi je pribliznu lokaciju. Inace, sprud je dugacak oko 2 km i širok 100-250 m.Ove godine Sava je velika zbog obilnih kisa. Da, kupio je predmete u duzem vremenskom periodu, i najvise je skupio 2003 kada je vodostaj bio najmanji.Posto je on pokupio vecinu zeljeznih predmeta, ja sam mislio malo proci sa detektorom, pa vidjeti ima li sta od drugih metala. Nazalost,nemam kvalitetan detektor, tako da i dubina vode po kojoj bi mogao gaziti, njemu predstavlja problem. Kaze da je vecina predmeta bila pokrivena sedrom i neprepoznatljiva.Mor am provjeriti pricu o jednom zvonu u Savi i mogucem potopljenom brodu koji bi trebalo da je isto tu negdje...
Nisam za traganje magnetom. Sta ako mi zapne za neku granu u vodi? :-)
Ja se uzasno bojim dubine i nepoznate vode...

Atila Hunt
23.08.2010, 19:14
Na Ebuy-u se nude razni snažni permanentni magneti. Problem nastaje kada se upeca neka bombetina ili olupina. :) :26:
Enigma mislim da bombe nisu problem,ima kolega koje i to verovatno skuplaju:totlach::to tlach::totlach:

eclipse4
23.08.2010, 20:21
ccccc djavole mali , sad znam sta se desilo kad si "slucajno" prisao magnetom do kucista uklopnog sata za struju kod tebe kuci hahah

hahaha....krenuo je unazad...isao sam s strujom u minusu ;) ;) ;)

nije skup imam ih jos koj bi da proba ;) ;) ;)

pike.sch
23.08.2010, 22:09
Jel ima nekih magneta za srebro, zlato, bronzu ili je to samo za gvozdje?

Dagrish
23.08.2010, 23:10
Enigma mislim da bombe nisu problem,ima kolega koje i to verovatno skuplaju:totlach::to tlach::totlach:

Ja sam jednom, šetajući obalom Dunava došao u iskušenje da kući ponesem mali suvenir u vidu lepo očuvane nemačke ili ruske minobacačke granate od 80mm... Srećom, zaobiđoh je u širokom luku. Gledam na Youtube-u kako ludi Rusi, Litvanci i ostali vade te naprave kao da su obično kamenje i bacaju ih na gomile. Na drugim lokacijama blizu reke, kad bih imao jak neodimijumski magnet, mogao bih iz vode da izvučem tonu novog i starog vatrenog oružja i eksplozivnih naprava, bačenih u zadnjih desetak godina zbog poziva MUP-a građanstvu da se legalizuje. Što je većina "vlasnika" protumačila kao ono: pušku u kesu i zafrljaci u reku... :) :totlach:

ArchNosferatu
23.08.2010, 23:23
Po dunavu ima dosta potopljenih brodova kao i kojekakvih drugih djakonija... Ja sam razmisljao da zabacim magnet na mestu gde su braca Rusi potopili nekoliko nemackih brodova, ali nebih znao sta da radim ako ispliva neka granata.

eclipse4
24.08.2010, 00:35
Ja sam jednom, šetajući obalom Dunava došao u iskušenje da kući ponesem mali suvenir u vidu lepo očuvane nemačke ili ruske minobacačke granate od 80mm... Srećom, zaobiđoh je u širokom luku. Gledam na Youtube-u kako ludi Rusi, Litvanci i ostali vade te naprave kao da su obično kamenje i bacaju ih na gomile. Na drugim lokacijama blizu reke, kad bih imao jak neodimijumski magnet, mogao bih iz vode da izvučem tonu novog i starog vatrenog oružja i eksplozivnih naprava, bačenih u zadnjih desetak godina zbog poziva MUP-a građanstvu da se legalizuje. Što je većina "vlasnika" protumačila kao ono: pušku u kesu i zafrljaci u reku... :) :totlach:

koliko se secam,oni bese nesto vade iz tih granata pa tope i prodaju al ne mogu da se setim sta...

eclipse4
24.08.2010, 00:36
nije mi samo jasno kako to u vodi ne propada odnosno,kako to da voda ne udje i nakvasi barut,zar je toliko hermeticki zatvoren metak ili granata?

Atila Hunt
24.08.2010, 08:06
nije mi samo jasno kako to u vodi ne propada odnosno,kako to da voda ne udje i nakvasi barut,zar je toliko hermeticki zatvoren metak ili granata?

Skrenuli smo sa teme ali moram da odgovorim.
Ja cesto tragam na poristima poznatih bitki iz WW1 iWW2.Barut sam vadio iz municije izvadjene iz zemljista koja nosi godinu proizvodnje 1903 i sta da vam kazem"gori kao i barut iz novih novcatih metkova"Tako da treba biti obazriv jer kad je nas hobi u pitanju postoje velike sanse da se u karijeri naleti na pokoju eksplozivnu napravu.

eclipse4
24.08.2010, 13:45
ma iz zemlje je ok...ali iz vode...ipak je to voda u stalnom kretanju,pa pritisak itd....

pike.sch
24.08.2010, 14:25
Sve to ide u sekundarne sirovine. Kilo gvozdja +-12 dinara caure od metkova i caura su od mesinga a mesing je oko 200-300 dinara. U opstoj nestasici i siromastvu sve se kupi i preradjuje. U zadnje vreme pojedini tragaci idu na prljave terene koje su ranije svi izbegavali zbog sekundarnih sirovina pa jos ako ispadne nesto od arheologije super. Moze da se nadje za prosecnu nadnicu a mozda ako bude srece i vise. To nekima koji ne rade nigde koji jedva prezivljavaju ovo ludilo puno znaci da prezive.

eclipse4
24.08.2010, 20:18
kad bih stigao tako da radim,polomio bih detektor i ostavio ga na grani,pa bih nosio dzakove za 100e mesecno nego da skupljam sekundarne sirovine po njivama metal detektorom...

a naisao sam na ljude koji su me pitali sto ne skupljam gvozdje i olovo jer mogu krasno da refundiram gorivo time.....svasta da se cuje....

Enigma
24.08.2010, 23:12
Kod mene ima bolesnika koji skupljaju krupne dijelove eksplodiranih projektila, proljetos sam od jednog dobio novu motornu pilu za sedamdeset kilograma sličnog otpada. U pravilu sve pronađeno smeće odnosim, da mi ubuduće ne smeta na terenu. :) :26:

eclipse4
25.08.2010, 01:05
i ja ga odnosim do najblizeg drveta van terena.... ;)

pike.sch
25.08.2010, 12:33
Ja sam se pridruzio akciji ministarstva http://www.ekoplan.gov.rs/src/Ocistimo-Srbiju-60-p1-list.htm
E sad ne vucem bas sve pogotovo kad mi je auto parkiran daleko. Ko je lud da nosi raonik od 10 kg ili neki deo od poljoprivrednih masina nekoliko kilometara, mada sam jednom prilokom nasao oko 10 kilograma topljenog olova na jednom mestu pa sam ga vukao u rancu 3 kilometra pa je svaki kilometar prepesacenih bilo sve teze i teze pogotovo jer sam bio ceo dan na terenu. Tako da sam imao osecaj kao da sam doneo 50 kg a ne 10 kg olova do kola na kraju dana.
Niko od nas u Sremu pre nekih desetak godina nije trpao u dzepove nista osim novca, fibula nakita a danas sve se nosi, sve sto javi detektor pa mi se ponekad cini da mi ne radi detektor jer ne javlja duze od 20 minuta nikakav signal. Moram svemena na vreme da predjem asovom preko sonde da vidim jel radi toliko su ocisceni tetreni pogotovo oni sto su izorani a takvih je sve vise.