PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Da li možda neko zna?


avgvst
29.08.2010, 21:29
Evo nekih zapažanja iz današnje šetnje prirodom. Uopšte ne znam o čemu se radi da li neko možda sa foruma zna šta je ovo?Šetao sam jednim putem u prirodi i video nekoliko rupa u zemlji a pored njih postavljeni ovi zemljani odlivci. Rupe su jako duboke i do pet metara. Meni liči na neko "sondiranje"terena... Ili možda nešto drugo. A neposredno pored ovih odlivaka pronađoh komad stare keramike. Ne znam kome pripada...

eclipse4
29.08.2010, 21:33
mislim da je keramika slucxajno tamo....sirina rupa....?

avgvst
29.08.2010, 21:45
Širina rupa je 15 cm. Kad moram sve da otkrijem... Šta ću.. Keramika je bila u jednom od ovh odlivaka, znači neko je baš nju izvadio... I ja sam se čudio kada sam razbio odlivak i našao keramiku. A pošto nemam detektor, još, ništa metalno i sitnije ne nađoj... Šta sad misliš?

eclipse4
29.08.2010, 21:52
eh i ti,ko da si mi otkrijo tajni recept za pravljenje sinaloko sokova ;) ;) ;)
sad bi ti engma rekao da poslikas okolinu iz malo blize i dalje da teren moze da se dozivi....da li su rupe nekim redom ili su bez nekog reda,jel mozes da poslikas iz vece daljine i da otprilike obelezis rupe?ako su toliko duboke,do 5 metara pre bih rekao da se radi o nekim drzavnim ispitivanjima.

slika keramike mi nije bas cista,pa bih zakljucio da je srednji vek i mladje....mozda da poslikas na jacoj svetlosti i samo nju,bez ruku ;)

Dagrish
29.08.2010, 22:21
Evo nekih zapažanja iz današnje šetnje prirodom. Uopšte ne znam o čemu se radi da li neko možda sa foruma zna šta je ovo?Šetao sam jednim putem u prirodi i video nekoliko rupa u zemlji a pored njih postavljeni ovi zemljani odlivci. Rupe su jako duboke i do pet metara. Meni liči na neko "sondiranje"terena... Ili možda nešto drugo. A neposredno pored ovih odlivaka pronađoh komad stare keramike. Ne znam kome pripada...

Koliko znam iz literature, arheolozi nekad pre iskopavanja koriste ovu metodu (cevasto bušenje) radi otkrivanja debljine i sadržaja kulturnog sloja na potencijalnom nalazištu. Ispituje se sadržaj zemljanih "kobasica" (keramika, pepeo, ostaci kostiju...). Možda su oni, a možda i neki drugi (geolozi i sl.). Mada mi se čini da bi geolozi bušili dublje od 5m. :) Imam jedan uzorak sa ispitivanja mineralnih ležišta na Fruškoj Gori, tamo su burgijali više od 70m dubine. :nahrung00

Mladen
29.08.2010, 22:25
Širina rupa je 15 cm. Kad moram sve da otkrijem... Šta ću.. Keramika je bila u jednom od ovh odlivaka, znači neko je baš nju izvadio... I ja sam se čudio kada sam razbio odlivak i našao keramiku. A pošto nemam detektor, još, ništa metalno i sitnije ne nađoj... Šta sad misliš?


klasicno sondiranje terena u dubinu,kad se iz cjevi izvadi zemljani "stup" vide se slojevi i obicno se koristi na poznatom (pretpostavka) terenu-ocito netko nije dovrsio posao (jos)

avgvst
29.08.2010, 22:25
Hvala Dagrish. Moguće da su arheolozi, ali više mi se čini geolozi. Rupe mi liče na one kada traže vodu. A ove rupe se nalaze po sred poljskog puta. Pa se pitam ko bi normalan tražio vodu po sred puta. Tako da se vraćam na prvu ideju.. Da nije neko sondiranje? I kako uopšte izgleda to famozno sondiranje i kako se radi? Ono što je zabranjeno kod nas.

ArchNosferatu
29.08.2010, 22:26
Na svom imanju sam nasao istu rupu... Reci mi gde se nalazi to mesto? Pre bih rekao da su arheolozi nego geolozi. Zato sam oko svog imanja postavio bodljikavu zicu :00000441:

avgvst
29.08.2010, 22:29
Mislim da nije oko tvog imanja! Arch. Čime se buše te rupetine?

ArchNosferatu
29.08.2010, 22:34
Burgijama. Velikim mehanickim burgijama koliko ja znam... Inace pitam onako. Mogao bih da prosetam i da ispitam. Jesi li probao detektorom da prodjes tu i tamo?

avgvst
29.08.2010, 22:54
U poverenju Arch-nemam detektor, još! Ne znam kako da ga nabavim! Sve što sam do sada našao, a ima ponešto, našao sam samo sa dva oka i nekim štapićem! Ozbiljno!

ArchNosferatu
29.08.2010, 23:01
Ja svoj zivot ne mogu da zamislim bez detektora. Mislim da cu krenuti da ih sakupljam kao novcice :26: Nisam ni ja profesionalac jos uvek ali sam se navukao na taj hobi.

kratki
29.08.2010, 23:02
Da su arheolozi ili geolozi mislim da bi sve to i poneli sa sobom radi analiziranja, ovo je rad nekih kopaca blaga. Trebao bi obilaziti ovaj teren i ubuduce da vidis ima li kakvih rupcaga, samo nemoj ici nocu da ne slomis vrat...........

ArchNosferatu
29.08.2010, 23:04
U pravu si kratki...

kratki
29.08.2010, 23:10
Ovako je i Osmanagic sondirao piramidu na Visokom......

avgvst
29.08.2010, 23:13
Ha ha kratki.. Da ne slomim ili da mi ne slome vrat-tajanstveni kopači! :) A nije neki teren gde se vrat može slomiti, mislim nije neki brdovit. A kako to rade, nasumično buše tu rupu i onda traže po odlivku jel tako? Jel možeš da nam pojasnish? Ne znam ko je Osmanagić

kratki
30.08.2010, 00:21
Mislio sam da ne slomis vrat u nekoj od rupa koje ce biti iskopane. A rade tako bas kao sto si napisao, buse pa provere ima li neceg zanimljivog i vredi li se kopati ili ne. Cuo sam od nekih da su tako cak vadili i novcice sto bi znacilo da je teren dosta bogat nalazima, onda se preorava ili sondira kopanjem ako se radi o vecim dubinama. Pomocu ovakvih sondiranja se sve moze saznati u detalje.
Sto se Osmanagica tice on je otkrio piramide u Bosni, imas dosta toga na tu temu na netu. Ubaci samo na google "bosanska piramida u visokom"........

eclipse4
30.08.2010, 01:52
Da su arheolozi ili geolozi mislim da bi sve to i poneli sa sobom radi analiziranja, ovo je rad nekih kopaca blaga. Trebao bi obilaziti ovaj teren i ubuduce da vidis ima li kakvih rupcaga, samo nemoj ici nocu da ne slomis vrat...........

kratki druze,zanimalo ih je samo uzorak sa dna verovatno.
da si recimo ti sondirao teren kao sto pricas da su oni,zar bi ostavio to tako?????zar te ne bi zanimalo sta se nalazi u toj zemlji?
to bi bilo sve rasturano nogama,asovom ili lopatom,da bi proverili upravo to sto pricas u postu iznad (da li ima novcica,kosti ili bilo sta)tako da to nema veze sa tragacima i eventualnim njihovim sondiranjem.
ja se secam kao mladji da sam nasao rupu na sred poljskog puta,secam se da sam turio nogu u nju da vidim dal mogu da stignem do dna a potom bacio kamenje....dok me baba nije slagala (ona se plasi zmija) da je pala protivgradna raketa,paseci se da je to zmijsko delo,da bi me oterala odatle....hehehe u sta sve nisam i ja verovao ;) ;) ;)

kad sam rekao drzavne firme mislio sam na geologe,arheologe i sta ti ja znam vec.

ArchNosferatu
30.08.2010, 09:26
Pa s obzirom da su radili ilegalno nebi me cudilo ni da su to uradili na brzinu i pobegli... Mozda je zato sve tako ostavljeno.

eclipse4
30.08.2010, 10:42
e to vec neznamo da li je radjeno ilegalno ili legalno.....sem ako nemas neki dokaz....u stvari znam...to si bio ti,zato si i pitao coveka odakle je,da vidis da li si bio tamo ili ne ;) ;) ;)

avgvst
30.08.2010, 10:57
@eclipse4 "a se secam kao mladji da sam nasao rupu na sred poljskog puta,secam se da sam turio nogu u nju da vidim dal mogu da stignem do dna a potom bacio kamenje....dok me baba nije slagala (ona se plasi zmija) da je pala protivgradna raketa,paseci se da je to zmijsko delo,da bi me oterala odatle....hehehe u sta sve nisam i ja verovao"
He he he Predostrožna baka bila, nema šta...
Pored nekih rupa su bili poređani ovi valjci netaknuti, znači kao 5-6cevi jedna do druge samo nisam stigao da slikam. I ne verujem da ću stići jer će to već neko razbUcati. Takođe pored svake upe se nalazilo nekoliko PVC fllaša u kojima je bila vda koja je najvreovatnije služila za kvašenje rupe.(da se bolje buši)

eclipse4
30.08.2010, 11:02
baba je i sada predostrzna ;)

bilo koji kao sto sam rekao "zlatar" da je u pitanju,veruj da bi nasao samo razbucanu zemlju i ni jedan citav kolut.mozda je i buseno za vodu pa su naisli na stenu i nisu dalje busili.

ArchNosferatu
30.08.2010, 11:23
e to vec neznamo da li je radjeno ilegalno ili legalno.....sem ako nemas neki dokaz....u stvari znam...to si bio ti,zato si i pitao coveka odakle je,da vidis da li si bio tamo ili ne ;) ;) ;)

Pa neznam... Mozda sam mesecario pa sam u snu malo kopnuo tu i tamo ;) Mada ja ne ostavljam tragove iza sebe...