PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Šta je ovo ?


Rosuljac
05.10.2010, 20:43
Znam da moji nalazi vrlo često zabavljaju ostale učesnike na forumu , ali ja ipak moram da pitam da li neko zna šta je ovo? Veličinu vidite na slikama, komadi su teški od 150 do 210 grama, od gvožđa su i u šupljinu je koliko vidim ubačeno još jedno parče neke gvozdene cevi. Inače, nađeno je ispod kamene ploče, vidi se na slici, na oko 40 cm dubine. MD i dalje reaguje na istom mestu ali nisam mogao dalje da kopam zbog naslaganog kamenja na koje sam naišao. Meštani, inače, za ovaj lokalitet govore da je tu bilo neko Tursko naselje i put koji je tuda prolazio. Nisam znao gde da ovo postavim pa je stavljeno u srednji vek.

ArchNosferatu
05.10.2010, 22:49
MD je ovo iskopao? :totlach: Koj model? Inace mislim da je to sto si iskopao starije od srednjeg veka... Stvarno cudni nalazi.

Vumi
06.10.2010, 09:49
Ovo je smao varka, ispod se nalazi garant zakopano tursko blago koje su opljackali negdje u svojim pohodima u inostranstvu :)

Enigma
06.10.2010, 11:37
Mislim da se radi o turskim projektilima za lov i omamljivanje odbjeglih hanuma i divljih seljančica, nešto poput gumenih metaka. Svakako razgrni kamenje i pokupi ostatak. Možda pronađeš samostrel za uspavljivanje i još ponešto zanimljivo. :36_1_12[1 :26:

Rosuljac
06.10.2010, 16:01
Nikad nisam rekao da tražim blago niti me zanimaju te priče. Meni je samo zanimljiv i drag svaki komad koji nađem i, ako ne znam, trudim se da saznam šta je i čemu je to služilo. Nadao sam se da je neko na forumu mogao da mi pomogne u vezi toga jer su ovi predmeti sigurno pravljeni sa nekom namenom, iz tog razloga sam i postavio slike.
Ipak, moram da priznam da mi se sviđa ideja da su ovo projektili za lov na odbegle hanume i seljančice. Ne znam samo da li još uvek funkcionišu, ali ako nekome treba, mogu da ih dam da proba.

Enigma
06.10.2010, 17:12
Često se ovdje šalimo i zaebavamo. :D :26:

Rosuljac
06.10.2010, 17:18
Ne vređam se ja, svestan sam da vrlo malo znam o ovome pa zato pitam.

Enigma
06.10.2010, 17:44
Najbolji među nama jako malo znaju, tu smo da se inspiriramo i učimo. Gradivo je jako opsežno, mnoge su stvari zaboravljene i neistražene, stoga ako ti netko kaže da je veliki znalac za sva područja, slobodno ga pošalji u kujac jer takav ne postoji. :) :26:

popimperia
06.10.2010, 18:30
Rosuljac,pusti hanumu u beg a ja ću poslati za njom metak :)

ArchNosferatu
06.10.2010, 19:42
Kopaj rosuljac... Kopaaaaaaj!!! :26:

Atila Hunt
07.10.2010, 07:59
Meni lice na male kalupe u kojima se nalazio rastopljen metal ili neka druga supstanca,koja se koristila u proizvodnji.Sad sta se muckalo i proizvodilo ne znam!

Rosuljac
10.10.2010, 01:53
Pošto sam po savetu iskusnijih kolega sa foruma opet posetio ovo mesto, našao sam još tri komada ovih čudnih predmeta. Ipak, nije bilo uzalud, jedan od njih mi je pomogao da shvatim šta je ovo.
To je vrh srednjevekovnog vibratora. :eclipse_
Znači nije baš projektil, kako su neki mislili ali je ipak u vezi sa hanumama i divljim seljančicama.

eclipse4
10.10.2010, 16:40
nasao si...ono...od robota ;) ;) ;)

miki13
10.10.2010, 18:25
Dok god aparat zvoni moras da kopas , cak na nekim terenima moras da iskljucis diskriminaciju i da vadis i gvozdje ,otom potom sa iskustvom ces steci neku rutinu a i nekad pusti nos da te vodi.

zeljketa
10.10.2010, 18:56
Pošto sam po savetu iskusnijih kolega sa foruma opet posetio ovo mesto, našao sam još tri komada ovih čudnih predmeta. Ipak, nije bilo uzalud, jedan od njih mi je pomogao da shvatim šta je ovo.
To je vrh srednjevekovnog vibratora. :eclipse_
Znači nije baš projektil, kako su neki mislili ali je ipak u vezi sa hanumama i divljim seljančicama.

...nije vibrator,u srednjem vijeku nisu imali baterije:36_6_2[1]

Enigma
10.10.2010, 18:59
U pravu si, to je to, obična drkalica. Šteta što je istrunuo vanjski plašt od jareće kože. :) :26:

Grga
11.10.2010, 18:38
Bravo Enigma, a može bit i naku(j)njak...