PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : keramika


avgvst
10.10.2010, 19:36
Pronašao sa ovu keramiku. Pronađena je na rimskom terenu. Zanima me zašto je keraimka crne boje, a ne crvene boje?

biljadj
10.10.2010, 21:32
Ili je stradala u pozaru ili je njen tvorac tako hteo.

eclipse4
10.10.2010, 21:52
biljadj je u pravu...ili mu je furuna i znanje bilo jako lose....

miki13
10.10.2010, 21:55
Retko kad su se zajebali u temperaturi u pecenju opeke , najverovatnije je gorela u pozaru.

avgvst
10.10.2010, 21:55
Jako puno takve keramike pronalazim. E sad interesuje me da li znate kakav je tehnološki procces pravljenja takve crne keramike, jer na rimskm terenima pronalazim puno crne a veoma malo crvene keraimke. moguće da je stradala u požaru, ali teško da je sva keramika koju vidim stradala u požarima. POnegde pronalazim i sivu nijansu. ?:00000659: :700:

miki13
10.10.2010, 21:58
Onda je moguce da je pekar bio pripravnik ili stazista....

eclipse4
10.10.2010, 22:02
Retko kad su se zajebali u temperaturi u pecenju opeke , ......

da li si nekada pitao roditelje koliko si puta drusnuo na d u p e dok nisi prohodao ;) ;) ;)
danasnji najbolji limar ovde je u 10 godini osmirglao ocevu ladu da bi je opravio,znas na sta je licila?...na sve...samo ne na auto,al su godine i ljubav ucinile svoje....

mislim da je gorela,ako je rim,mozda bi trebale osttrije slike,mada se jasno vidi da je rim....ali ni ono od gore nije iskljuceno,sta sam napisao.

kelti su voleli sivu keramiku.....

avgvst
10.10.2010, 22:03
Cigle su normalno crvene boje, a grnčarija crna. I to ne samo na jednom lokalitetu, već na mnogi. I šta sad?

eclipse4
10.10.2010, 22:05
oxigen ;)

fabijanus
10.10.2010, 22:05
Ili je stradala u pozaru ili je njen tvorac tako hteo.

....a tko kaze ili gdje pise da na rimskome terenu mora biti isklljucivo keramika crvene boje......?????:totl ach::totlach::totlac h:

avgvst
10.10.2010, 23:05
Naravno da ne piše nigde i naravno da to nije pravilo. Nego mene iznenađuje činjenica da ma gde sam bio na isključivo rimskom terenu nalilazim na ogromne količine keramike crne i sive boje a veoma malo crvene. To se može uklopiti u činjenicu da je crvena keramika možda bila nesvakidašnja i skuplja u odnosu na ovu crnu. Zato je i crvenea nosila naziv "terra sigilata"

Enigma
10.10.2010, 23:12
Fragment je od rimske posude, posude su izrađivane posvuda i cirkulirale su diljem ogromnog carstva. Ima ih crnih, sivih, bijelih, tamnocrvenih, ciglastih, sjajno glaziranih u žutoj i zelenoj boji........:) :26:

Enigma
10.10.2010, 23:20
Naravno da ne piše nigde i naravno da to nije pravilo. Nego mene iznenađuje činjenica da ma gde sam bio na isključivo rimskom terenu nalilazim na ogromne količine keramike crne i sive boje a veoma malo crvene. To se može uklopiti u činjenicu da je crvena keramika možda bila nesvakidašnja i skuplja u odnosu na ovu crnu. Zato je i crvenea nosila naziv "terra sigilata"

Terasigilata je fina firnisirana keramika, većinom iz Galije, boja nije ključ. :) :26:

avgvst
10.10.2010, 23:55
Hvala Enigma. Da li ti možda nešto znaš o tehnološkom procesu izrade ove crne grnčarije. Da li je reč o običnoj glini koja je prepečena ili je u pitanju nešto sasvim drugo. Kada se ovakav artefakt .tj. ragment polomi onda se vidi da je svuda iste boje. Ako je nešto stradalo u požaru onada bi trebalo da bude "prepečeno" po površine. A što se tiče "terrae" znam da postoje Firnisana, Samoska, Pergamska, Čandarli, Kalenska itd sve sa svojim osobenostima. One mogu biti u raznim bojama i uglavnom imaju reljefne prikaze, a neretko i ime majstora koji ju je izradio. Isto kao za rimkse lampe...

fabijanus
11.10.2010, 00:40
Naravno da ne piše nigde i naravno da to nije pravilo. Nego mene iznenađuje činjenica da ma gde sam bio na isključivo rimskom terenu nalilazim na ogromne količine keramike crne i sive boje a veoma malo crvene. To se može uklopiti u činjenicu da je crvena keramika možda bila nesvakidašnja i skuplja u odnosu na ovu crnu. Zato je i crvenea nosila naziv "terra sigilata"

SAD SI SAM DONEO ZAKLJUCAK ZASTO JE NEMA PUNOOOO BRAVOOOO:00000441::n ahrung00