PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : dimenzije antičkog novca


flowerni
04.12.2010, 13:14
Kao prvo pozdrav svima na forumu,

Imao bih jedno zanimljivo pitanje za sve članove foruma a naročito za profesionalce u numizmatici antičkog novca:

Interesovalo bi me kako se utvrdjuje prečnika antičkih kovanica ako se na raznim sajtovima vide da oni najčešće nemaju pravilni oblik kruga.

Pošto su često elipsatog oblika onda se javljaju dve dimenzije, kako se odredjuje (prava dimenzija) kod ovakvih novčića.

Enigma
05.12.2010, 00:13
Dobro nam došao, bitna je težina određene nominale.

miki13
05.12.2010, 02:01
Kao sto napomenu Enigma tezina ,velicina i koja kovnica je kovala taj novcic.

nummus
06.12.2010, 14:57
Neki autori daju najmanji i najveci precnik, ali ako vidis samo jednu cifru onda bi to trebalo da bude najveci precnik novcica. To je neko pravilo, ali se ne postuje 100%. Isto tako za obiljezavanje osovine, ponekad se koriste strelice, ali uglavom se koristi oznaka za sate, na primjer 6h. Stavis novcic sa prednje strane i zarotiras ga za 180 oko vertikalne osovine i pogledas gdje vrh zadnje strane gleda, ako je glava (ili sta se vec nalazi na reversu) okrenuta prema dole onda je to 6 sati (6h).

perun
06.12.2010, 20:03
A koliko gube sesteri na numizmatickoj vrijednosti ako su redukovani tj vidno ivice turpijane. Ne mislim u novcu nego kolekcionarski svi nesto spominju e da nije redukovan e da je bolje centriran ebem li ga.

Enigma
06.12.2010, 20:25
Kod sestercija ništa nije reducirano, sve ovisi o kvalatiteti kalupa i koliko je jako rođo čekićem opi_zdio isti.

perun
07.12.2010, 00:14
Ma imam koji su turpijani cim ih nadjem slikam.

flowerni
07.12.2010, 00:49
Zahvaljuljem se svima na detaljnom objašnjenu!!!!

Pozdrav!!!!!!!!!!!!!