PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Pronadjeno 100 kg rimskoga novca


Vumi
11.10.2005, 10:56
Procitao sam jedan isjecak da je u Varazdinu, prilikom postavljanja nekakvih cijevi, jedan buldozer iskopao oko 100 kg rimskoga novca, sto srebrnoga sto bronzanoga. Ima li neko vise informacija o ovome? Navodno je bilo sve to objavljeno u Vecernjem listu (ili ce biti u Jutarnjem listu). Inace radi se o novcicima iz 4 i 5 vijeka.

Oto
11.10.2005, 19:09
Procitao sam jedan isjecak da je u Varazdinu, prilikom postavljanja nekakvih cijevi, jedan buldozer iskopao oko 100 kg rimskoga novca, sto srebrnoga sto bronzanoga. Ima li neko vise informacija o ovome? Navodno je bilo sve to objavljeno u Vecernjem listu (ili ce biti u Jutarnjem listu). Inace radi se o novcicima iz 4 i 5 vijeka.

Mislim da imam taj članak iz Jutarnjeg , budem ga večeras kasno skenirao i stavio ako nisu starci bacili novine... a bila ti je još jedna priča na "Dnevniku" kako je lik iz nacionalnog parka lovio neke Austrijance sa metal detektorima oni su zbrisali ali ne i alat, mislim da se radilo o nalazištu Burnum kod Ivoševca ali nisam siguran....

Vumi
11.10.2005, 19:48
Zamisli, mozda cak i znam ko su ti austrijanci (ne mislim ovdje na sebe naravno :) ). Koliko se sjecam da sam citao na nekim forumima kako su neki isli u trazenje po Hrvatskoj....sto opet ne znaci da se bas o njima i radilo u tom slucaju :)

Oto
11.10.2005, 21:31
Zamisli, mozda cak i znam ko su ti austrijanci (ne mislim ovdje na sebe naravno :) ). Koliko se sjecam da sam citao na nekim forumima kako su neki isli u trazenje po Hrvatskoj....sto opet ne znaci da se bas o njima i radilo u tom slucaju :)
Ma da a ono "ove noći idem malo u đir" a drugi dan puf... tamo neki novčići... ;) inače dobru metu su odabrali ali kao i u svakoj poštenoj "pucačini" što je nivo teži lakše se gine. Kad se sjetim koliko ću još potkova, motika i obruča od bačvi još iskopati po zapuštenim seoskim putevima- i šumama-đunglama dok ne odem na tako nešto... :00000720: :00000964: :00000659: :590: :ssheep:
Evo članka, jedva ispod 100KB bez slika..:-(

Vumi
11.10.2005, 21:42
Ovu metu nisu sigurno sami odabrali. Pretpostavljam da je neko od starosjedilaca toga kraja njihov poznanik koji radi tamo, tako da ih je on i doveo na to mjesto. Inace oni su dosta strasivi sto se tice podrucja bivse YU jer misle da su svugdje zakopane mine i sl.
Nego sta mislis koliko vrijedi ovaj pronalazak :) ?

Miki
11.10.2005, 23:17
1000 komada bude izmedju 2 - 3 kg tezine / cena na e- bay'u se krece izmedju 0,50 - 5 e pa komadu , moze se otprilike to i izracunati , problem je sto i arheolozi i mediji to kasnije toliko uvelicaju dok ne dodju do nekakvih astronomskih suma i vrednosti , nakon cega obican citalac dnevnih novina misli da je Hrvatska , Bosna ili Srbija najbogatija na celom svetu sto se tice tih stvari / Ja to Nazivam Manipulaciom ili Ispiranjem Mozga

Vumi
11.10.2005, 23:41
Da da, jos kada se uzme da je dosta bronze u pitanju, koja je lezala jedna pored druge i koja je bila slijepljena izmedju sebe..... :). Ono nekoliko kg denara necemo ni spominjati jer sta je desetak kg denara...to mu dodje samo oko 3000 komada, cija cijena kada bi se kupovali kod nekog nuizmaticara bila oko 120 evra po komadu....sto bi iznijelo oko 4.000.000 evra....zatim onih 90-ak kg bronze....ako uzmemo da se radi o 4 i 5-om vijeku onda bi to bila neka sitna bronza cija je tezina oko 2 grama....sto bi iznijelo da se radi o nekih 50-ak hiljada komada...ukljucujuci prodajne cijene kod numizmaticara...koje se krecu i do 70 Evra za dobro ocuvan komad....to bi onda iznijelo jos nekih 3.500.000 evra....dodamo li na to onih par nebitnih srebrnih tanjircica.... ala sam ga zapetljao....nema veze, ja bih njima za sve to dao moj auto :)

Oto
12.10.2005, 00:03
Ovu metu nisu sigurno sami odabrali. Pretpostavljam da je neko od starosjedilaca toga kraja njihov poznanik koji radi tamo, tako da ih je on i doveo na to mjesto. Inace oni su dosta strasivi sto se tice podrucja bivse YU jer misle da su svugdje zakopane mine i sl.
Nego sta mislis koliko vrijedi ovaj pronalazak :) ?

Bo,, nemam pojma, ali recimo da svaki je težak prosječno 4g i da ima 100000g onda je to 25000 komada neka je srednja vrijednost 50$ oko
1 250 000$ malo podataka ima u članku.

Jel imaju detektor ili nemaju, pa valjda im može naći onih par grama aluminija u inicijalnoj kapisli... a nek se malo potrude malo...

Oto
12.10.2005, 00:11
1000 komada bude izmedju 2 - 3 kg tezine / cena na e- obican citalac dnevnih novina misli da je Hrvatska , Bosna ili Srbija najbogatija na celom svetu sto se tice tih stvari / Ja to Nazivam Manipulaciom ili Ispiranjem Mozga

Kako nije, ne bi oni bez veze pokupovali u RH BiH i S sto se kupiti može a to što su novinari nepismeni to je opće poznata stvar. :mad:

Miki
12.10.2005, 10:12
Da da sve te maste su zaista fine ali mi nismo i ne predstavljamo ovde nijednu Numizmaticku kucu niti imamo u posed svoju Aukcionarsku kucu ( gde zaista dolaze do tih cena ) , mi smo obicni smrtnici koji se trude da izvucu od tih Kataloskih cena makar 1/3 ( sto je veoma - veoma redak slucaj ) , Vumi znacilo bi to da za onih tvojih 15 -tak Folisa trazis 1000 eura :) ? Pa Ljudi ne moze za 1000 folisa da dobiju AMA BAS NIGDE TOLIKO ! ! ! Trebalo bi vec jednom da se razgranici to sa Kataloskim Astronomskim Cenama I onim realnim cenama , bez sumnje da u toj nadjenoj gomili od 30kg ima i takvih kapitalaca koji bi otisli i za 1000 e pa cak i za 10000e ( Denara nema iz 4 i 5 veka - moze biti samo Siliqua , Miliarense ) ali se ovde pre svega govori o Kilazi , osim toga Srebro bi i onako zavrsilo preko bare ( najverovatnije u Sotheby's ) ) ! / Svi ovde znamo da se roba sa Balkana na velike kolicine nabavlja za 30 - 50 centi po komadu ,pogotovu takva gde je puno folisa , to nije nikakva tajna - cak je i ovde na forumu pocetkom ove godine neko pisao da je nabavlja iz Madjarske po ceni od 75centi . Razmislite malo ! Kada bi zaista tako bilo to bi znacilo smo Vecina nas ovde na Forumu Milioneri ( a da to nismo ni znali ) stim sto bi Vumi i Oto usli u Kategoriju Milijardera , da ne pricamo o nekim drugima za koje pouzdano znam da imaju veoma bogate kolekcije ali jednostavno nemaju gde da prodaju a i ako nadju nekog kupca nemogu da se pogode oko 50 eura , e to je realnost ! Nemogu bre da cutim , morao sam ovo da kazem , ovaj hobi je veoma tesko isplativ , preksinoc sam iskopao 100 rupa i kuci dosao sa 30 pampura 3 poklopca za konzerve 2 muska dugmeta i 1 zensko zatim je tu bila i 1 velika olovna kugla i nekoliko nepoznatih metalnih delova , ufff moram se smejati---:) hahaha :)

Vumi
12.10.2005, 11:41
preksinoc sam iskopao 100 rupa i kuci dosao sa 30 pampura 3 poklopca za konzerve 2 muska dugmeta i 1 zensko zatim je tu bila i 1 velika olovna kugla i nekoliko nepoznatih metalnih delova , ufff moram se smejati--- hahahaNije moguce da si samo smece nasao :), ali ipak neka te tjesi sto si nasao jedno zensko dugme :). Drugi put mozda budes imao vise srece.
Nego, sto ti mene po toj nepostojecoj formuli svrsta u milijardere? Nije valjda zbog ono par novcica koje sam neki dan pronasao :) ? Uostalom ako cemo tako racunati onda si ti multimilijarder ;)

Miki
12.10.2005, 12:11
Hahaha , joj cuti - nisam u stanju dva novcica zaredom da prodam , nego znas sta Mozda i jesam Multimilijarder cini mi se da se na jednom dugmetu nesto ocrtava ...... nekakva mapa .....slova....nemogu tacno da rastumacim ....kao da fale jos par dugmeta da bi se zagonetka resila , mora da je postojalo jos nekakvo vece dugme ili kopca !!!

Vumi
12.10.2005, 12:21
Pa sta cekas, postavljaj slike da rijesavamo zagonetku a ako treba prekopacemo i uzduz i poprijeko mjesto gdje je to dugme pronadjeno :)

Miki
12.10.2005, 13:05
joj pa gde cu to da stavim ..... smejace mi se svi ! Jedino ako nakon toga smem da promenim svoj Nick !

terminus
12.10.2005, 17:00
Poštovani zaljubljenici staroga novca i ostalih antikviteta. Varaždinska ostava uistinu je golema. Sadrži oko 100 kg izvrsno očuvanog kasnoantičkoga novca, među inim i silikve, koje su, svi to znamo, znatno rjeđe od ranijih denara. Osobito su zanimljivi, a time i iznimno vrijedni, srebrni tanjuri s figurativnim prikazima u središnjim medaljonima. Mislim da su to prvi takve vrste s područja Hrvatske. Gledajući u cjelini, Varaždinska ostava je jedan od najvažnijim otkrića u ovoj godini u Hrvatskoj. Licitirati oko toga koliko ona vrijedi potpuno je nesuvislo. Da je tome tako zna svatko od vas. Naime, potpuno sam siguran da je san svakoga zaljubljenika u antičku numizmatiku naći nešto slično kao što je i ostava iz Varaždina.

Miki
12.10.2005, 17:39
ohhhh kako da ne Terminus'e , ja bih rado menjao onih mojih 30 pampura 3 zatvaraca i ona znacajna dugmeta od preksinoc za samo stoti deo od toga svega ......:)

Oto
13.10.2005, 00:07
Da da sve te maste su zaista fine ali mi nismo i ne predstavljamo ovde nijednu , da ne pricamo o nekim drugima za koje pouzdano znam da imaju veoma bogate kolekcije ali jednostavno nemaju gde da prodaju a i ako nadju nekog kupca nemogu da se pogode oko 50 eura , e to je realnost !

Pa i nije to samo cilj ove igre-hobija meni je veća draž naći nešto a ako to bude hm.... nešto ljepše od potkove....ja sretniji a vjerujem i drugi na ovom forumu.:-)))

Nemogu bre da cutim , morao sam ovo da kazem , ovaj hobi je veoma tesko isplativ , preksinoc sam iskopao 100 rupa i kuci dosao sa 30 pampura 3 poklopca za konzerve 2 muska dugmeta i 1 zensko zatim je tu bila i 1 velika olovna kugla i nekoliko nepoznatih metalnih delova , ufff moram se smejati---:) hahaha :)

Bolje to nego 10 pasta za zube , 100 metara žice, kilo kovanih čavala (ali po jedan)čekić, i obruča za složiti nekoliko bačava i to ne tako plitko kako bi se dalo očekivati, ko što se meni dešava zadnjih dana a nisam dugo u ovom hobiju.
Je****e pampur trebalo mi je 10 minuta da mi sine da je to čep od boce.
Okle li vuće taj izraz. :23:

Oto
13.10.2005, 00:17
Nije moguce da si samo smece nasao :), ali ipak neka te tjesi sto si nasao jedno zensko dugme :). Drugi put mozda budes imao vise srece.
Nego, sto ti mene po toj nepostojecoj formuli svrsta u milijardere? Nije valjda zbog ono par novcica koje sam neki dan pronasao :) ? Uostalom ako cemo tako racunati onda si ti multimilijarder ;)

Aj´ ti biš još i nekako prošao a di ja.... ja još samo treniram, ni jedno ozbiljno
mjesto nisam obišao ali bi rekli ovdje ću,ću, pomalo, neće ujti(pobijeći), nii do sada.... :sdb79248:

Oto
13.10.2005, 00:31
Poštovani zaljubljenici staroga novca i ostalih antikviteta. Varaždinska ostava uistinu je golema. Sadrži oko 100 kg izvrsno očuvanog kasnoantičkoga novca, među inim i silikve, koje su, svi to znamo, znatno rjeđe od ranijih denara. .
Lako je vama svima em ste na važnim trgovačkim putevima, pa tamo logori ove ili one legije ovog ili onog sveca, kraljevski gradovi, križari Turci, Avari, .....
a tu slijepo crijevo, sirotinja bijeda par turističkih rimskih "hacijendi"
tri polugradića od kojih su stanovnici pomrli od gladi a ne od kuge,
Histri koji su valjda bili grofovi ako su posjedovali koji komadić uvozne keramike i dekagram . bronze, čak i Turci su nakon par provalili odustali od jalova posla. :nixweiss:

Oto
13.10.2005, 00:36
ohhhh kako da ne Terminus'e , ja bih rado menjao onih mojih 30 pampura 3 zatvaraca i ona znacajna dugmeta od preksinoc za samo stoti deo od toga svega ......:)

Ma ima ja za tebe bolji poslovni prijedlog, tvoje pampure za moje obruče sa bakrenima zakovicama, ti složiš antiknu bačvu a ja modernu bocu. :)

Vumi
13.10.2005, 11:58
par turističkih rimskih "hacijendi"
tri polugradićapa ti si covjek koji se moze svrstati u bogatije kada se radi o nalazistima :red_eyes: :whatthahe

Miki
13.10.2005, 16:52
Ma ima ja za tebe bolji poslovni prijedlog, tvoje pampure za moje obruče sa bakrenima zakovicama, ti složiš antiknu bačvu a ja modernu bocu. :) Nazalost ni od mojih Cepova za Boce ( pampura ) nemoze se nista anticko napraviti posto su iz 20 veka ( stoleca )

Oto
13.10.2005, 17:22
pa ti si covjek koji se moze svrstati u bogatije kada se radi o nalazistima :red_eyes: :whatthahe

Da naravski barem po pitanju zagubljenog poljoprivrednog alata, ali ja još ne krenuh tamo di "zeko" spava, čekam da se slegne trava. :totlach:

terminus
13.10.2005, 19:51
Znadete li vi uopće što je to najzanimljivije i najvrednije što se može pronaći. Suzit ću izbor tako što ću umjesto odgovora dati kratki opis. Od brončana je lima i pravokutne osnove, približno 10 X 15 cm. "To" se javlja od Klaudija I. do Dioklecijana, odnosno Konstantina Velikog. "To" je iznimno važno za rimsku vojnu povijest. U posljednja 2 stoljeća, sve do pojave detektora bilo je poznato, uključujući i ulomke, oko 200 komada. Od tada, dakle u posljednjih 30-ak godina broj se gotovo utrostručio. Prema tome postoji izvjesna vjerojatnost da je netko od vas "To" već pronašao. U svakom slučaju kada se "To" pronađe redovito izazove veću pozornost u stručnoj, odnosno znanstvenoj javnosti, nego što je to npr. postigla ostave iz Varaždina. Možda je netko od vas već u posjedu takve senzacije, a da toga nije niti svjestan. Baš me zanima znadete li što je "To"?

Miki
17.12.2005, 02:33
posto je proslo vec vise od dva meseca a niko se nije javio sa odgovorom ( makar i pogresnim ) skupicu ja malo hrabrosti i pokusacu da nagadjam :-) : Tanjir , Kasica , mozda i nekakav poseban ukras fibula ili tako nesto ???

dropsyblood
17.12.2005, 09:51
Evo probacu i ja. Da to mozda nije legionarska diploma,koju su vladari urucivali penzionisanim vojnicima?

Vumi
17.12.2005, 10:57
Tanjirpa jeste jako bitna stvar, kako bi jeli :), ali mislim da to ipak nije odgovor na terminusovo pitanje. Iskreno da kazem da ni ja do danas nisam procitao ovo pitanje, ali mislim da je dropsyblood jako blizu pa cak i da je tacno odgovorio.

Miki
17.12.2005, 15:36
ehmmmmm ...... pa nije bilo reci o tome da je bilo sta pisano na toj ploci od 10x15cm

saban
19.08.2006, 16:45
I sta je na kraju to?
Terminus izgleda da niko nezna tacan odgovor pa bi bilo lepo da nam ti kazes...

Miki
20.08.2006, 00:25
diploma je sigurno , samo sto ih u medjuvremenu ima vec najmanje nekoliko stotina kom. ,
link - http://www.coinarchives.com/a/lotviewer.php?LotID= 133050&AucID=158&Lot=371
i jos jedan - http://www.coinarchives.com/a/lotviewer.php?LotID= 68070&AucID=73&Lot=979

bokiii
20.08.2006, 01:23
i meni je odmah pala na pamet diploma jos prije nego sam procitaop text droopsyblooda:)

Miki
20.08.2006, 01:26
Meni se ipak vise svidjaju Medaljoni :)

bokiii
20.08.2006, 01:27
An extremely rare and important diploma, naming units in the ...
ako je tako rijetka i vazna kako je nijedan muzej nije otkupio me cudi?

Nitroglicerin
19.09.2006, 22:00
Vidi sta se desilo mom teci !!!
Moj teca je EX. vozac u jednoj propaloj firmi u Leskovcu ... kad je jednom terao neke materijale za Makedoniju na jednom parkingu je parkirao kamion koji je zbog tezine propao zadnjim tockom u asvaltu parkinga. I dok je dosao slep sluzba da ga izvade proslo je dosta vremena jer je bilo kasno preko noci. Izvukli su ga tek pred zoru i on je nastavio da vozi, ali sta se je desilo tamo. Na mestu tog parkinga bilo je rimsko ili Anticko nalaziste i on je propao tockom u ostavu. Murija i ostali radnici koji su tu kasnije dosli zbog "nazovi nesrece" kad je svanulo i kad su poceli da rade na popravki terena nasli su 2 metalna kofera puna dijamanata i dragog kamenja od velike vrednosti ....
Moj teca i dan danas nemoze da prezali to ... kaze da nikad nije bio blizi sreci nego tad. I dalje cuva isecak iz novina koji je neposredno posle toga izasao kao glavna tema ...

Nitroglicerin
19.09.2006, 22:01
Zanimljiva tema ali eto sta mu je promaklo. Da je ostao i kojim slucajem on to pronasao dobio bix verovatno svojih 10% ali on je morao da ode, a radnicim a nista nije dato jer su bili na radnom vremenu ... steta brate i to velika ...

Vumi
19.09.2006, 22:07
i to je sigurno sve zavrsilo u muzeju :)

sirmium
19.09.2006, 22:11
Kakvo drago kamenje i kakvi dragulji o cemu ti pricas o Rimu?

Nitroglicerin
19.09.2006, 22:13
pa neznam jel bilo Rimsko ili jbm li ga od kojih ali znam da su bili dragulji i drago kamenje ... e sad dali su bile ogrlice to nisam pitao, ali mogu da uzmem isecak pa da vam posaljem da vidite ...

Nitroglicerin
19.09.2006, 22:14
verovatno je POLA od toga zavrsilo po dzepovima a pola u Muzeju ...

sirmium
19.09.2006, 22:17
ajde posalji taj "isecak" ......sve dok nevidim i procitam ostajem pri svom misljenju da je to "buva"

Nitroglicerin
19.09.2006, 22:47
svoje misljenje zadrzi za sebe .. nemamo mnogo vajde od toga ...