PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Baterije za detektore


Mario78
23.05.2011, 09:53
Nema nigdje teme o baterijama i punjačima, valjda zato što jedini ja imam nekakve nedoumice oko njih.

1. Koliko sati se može raditi s jednim parom baterija 9V 250 mAh (discrimination mode, ne svira stalno, bez slušalica)?

2. Je li normalno da rechargeable baterije troše dio energije i dok samo miruju, bez da se detektor koristi (na primjer desetak dana takvog mirovanja)?

3. Koliko dugo treba puniti ove baterije na punjaču?

Votis
23.05.2011, 16:46
1. Zavisi koliko mA trosi tvoj aparat (koliko je meni poznato vecina trosi oko 30 mA/h)
2. Normalno je
3. Pogledas koliko mA/h su ti baterije, i pogledas na punjacu koji on izlaz daje u mA/h.
npr: ako su ti baterije 9V, 250mA/h a punjac je 9V, 125 mA/h, onda potpuno prazne baterije punis 2h...

Mario78
23.05.2011, 17:06
Znači normalno je da ja danas napunim te baterije, sutra koristim detektor 3 sata, onda baterije držim u vrećici 10 dana i da sljedeći put mogu raditi s njima samo 2 sata?
Dakle, to bi bilo 5 sati rada i 10 dana mirovanja između. Dovoljno da se isprazne?

Stalker
23.05.2011, 17:39
Za par dana u vrečici mogu ti se skoro skroz isprazniti, najbolje ih je puniti noć prije upotrebe.

Mario78
24.05.2011, 09:00
Dobro, jer ja sam mislio da je kvar na baterijama ili na punjaču.
A one obične baterije iz samoposluge koje nisu nadopunjive, one se ne isprazne od stajanja.

I.Dzon
24.05.2011, 12:28
Mario,koliko ja ukapirah,ti koristis dve baterije za aparat.Punjivim baterijama mozes raditi sigurno 10 casova na terenu,mozda i vise.Ove baterije se pune noc pre polaska na teren,znaci ako sutra ujutro ides na teren,uvece ih ukljucis i punis celu noc.Za 10 dana stajanja baterije se mogu isprazniti npr. sa 9,5 v na 8,9-9 v zato ce to uticati i praviti ti zabunu na trajnost-izdrzljivost na terenu.Kada voltaza padne ispod 8--8,2 volte aparat gubi dubinu sto je i normalno.Ja sam nosio multimetar na teren i proveravao pad struje u baterijama tako da znam za koliko menjam bateriju( moj aparat koristi jednu od 9v).Trajnost na terunu zavisi i od vremenskih uslova,nije isto po hladnom vremenu tj, ako je temperatura ispod nule baterije se za nijansu brze prazne.Kupi ovakve baterije kod mene se pokazale extra.

Mario78
24.05.2011, 14:48
Dobro si ukapirao. Ja koristim dvije od 9V. Kupio sam Hama 250 mAh. Moja je greška bila što ih nisam punio noć prije kopanja, nego nekoliko dana prije.

Sad sam naučio od vas iskusnijih. Hvala!

kratki
24.05.2011, 19:53
Da nebi na terenu ostao bez struje uvek se u rancu nose normalne baterije kao rezerva, bez obzira koje baterije koristis............ .

I.Dzon
24.05.2011, 20:56
U pravu si Kratki,uvek se nosi rezerva.Postoji problem sto pojedini detektori ne mogu raditi sa obicnim baterijama,mogu ali samo 15 minuta.Bolje kupiti punjive, investicija se isplati,mogu sluziti 2-3 godine,mozda i vise.

Enigma
25.05.2011, 02:10
Jes težak, ali ga DFX -300 obožava na duge staze u vukoebini.
Izvor optimalnog napona i visokog kapaciteta uvjetuje stabilan rad i maksimalnu dubinu aparata, NiMh baterije nisu idealne zbog ebenih 1,2 V, ali su zato jako isplative u odnosu na alkalne, a litij polimerske su zakon :) :26:

Mario78
25.05.2011, 10:04
Ne da nosim jedan rezervni par, nego čak dva para običnih baterija Varta superlife. To sam naučio nakon što sam se opekao prvi put ponijevši samo par punjivih koje su prestale raditi u sred svega.

agrippa
25.05.2011, 13:25
Ja koristim Sanyo Enelop baterije AA koje nemaju efekat samopraznjenja
Napunim u petak uvece odem u subotu na teren , sledeci vikend takodje jedan dan i tek sledeci vikend ako vidim da mi pada ispod dve crte napon ja ih punim . Odlicne su za nas koji ne idemo redovno na teren

ArchNosferatu
25.05.2011, 20:15
Ja na teren izlazim vec dve nedelje i nikako ne mogu da ispraznim baterije... Covek mi je napravio sistem za baterije i mogu da koristim punjac za punjenje ili ako ga zaboravim(sto mi se cesto desava) mogu da punim obicnim kablom za kasetofon... opasna stvar. Sta je skarabudzio u kutiju za baterije ja pojma nemam,a i bas me briga.

agrippa
26.05.2011, 10:51
Autopunjaci nisu losa varijanta ,da se nadju u kolima pogotovo kada se krene negde dalje

eclipse4
26.05.2011, 12:54
ko ce ceka 12h da se napune.....
ako covek spremi sve od uvece u rancu,ne ujutru sa ocima na dva koplja,pritom je ozbiljan i zna gde je posao,ne bi smelo da mu se desi da podje bez dva para obicnih ne punjivih baterija.....a u detektoru moze nositi sta mu je volja.
ja radim od jutra do mraka,ali kako sa predjasnjim detektorom tako i sa xp-om,zaboravim kad sam stavio baterije u njega.cim cujem pip-pip,spustim ranac i izvadim nove baterije pa zamenim.uvek imam barem 3 kompleta rezerve,tako da kad kupujem kupujem samo jedan komplet i to kad mi usput,nikad ne idem u prodavnici iskljucivo da bih kupio baterije jer ih uvek imam na stanju ;).
a sto se tice punjivih,nisam bas pristalica toga,mozda akumulatorcic,ali trebam izigravati elektricara po njivi,sto mi izgleda bas visak.

kratki
26.05.2011, 20:18
Potpuno sam suglasan sa tobom sto se tice baterija na punjenje, jednostavnije je i ne boli te glava jesu li pune ili nisu. Ima i kvalitetnih i dobrih baterija koje se pune, problem je u tome sto su aparati razlicito osetljivi na promenu napona, neki vise neki manje. Kao sto rece Enigma 1.2Vx8=9,6V ili 1.5Vx8=12V......

agrippa
27.05.2011, 11:22
A ekologija ???
Kada krenem da vadim jednu za drugom AA1,5v na sred terena , majstor ih tu promenio pa istresao po njivi...
Da akumulatorske baterije nisu dobre za rad detektora ne bi ih sami proizvodjaci nudili kao dodatnu opremu za iste. Svaki, pa cak i rucno pravljeni detektori imaju stabilizator napona(i rade na znatno manjoj voltazi od ukupnog zbira baterije) tako da im ta razlika u voltazi ne smeta , cak sta vise veca voltaza(alkalne 1,6v) moze da smeta detektoru (vece zagrevanje stabilizatora napona)

Vumi
27.05.2011, 11:34
Ali moze i te kako da im smeta ako jedna od tih baterija brze gubi napon od ostalih. Napravio sam prije par godina za starog goldmaxxa akumulator od 10x1,2 i odmah se primjetilo da nesto ne radi kako treba, nikada vise to nisam uzeo u upotrebu, nalaze se i dan danas negdje u ladici :)

eclipse4
27.05.2011, 13:56
A ekologija ???
Kada krenem da vadim jednu za drugom AA1,5v na sred terena , majstor ih tu promenio pa istresao po njivi...

e vidis tu je u pitanju samo kultura coveka i nista vise,baterije koje prazne moj detektor idu u dzep a kuci idu klincima po igrackama i na opste iznenadjenje umeju da potraju jos dosta,a nakon toga idu u kantu za smece.na terenu nikada ne bacam baterije,prvi razlog je to sto znam da cu se opet vratiti nazad,drugi razlog je zbog ostalih.
cak je i to mali zlocin u odnosu na ribolovce,koji pijani il trezni ostavljaju za sobom razne staklene razbijene flase,konzerve (znas i sam kako sece otvorena konzerva),udice,smec e,kese po drvecima,njihov izmet svud okolo i ostale stvari da ne govorim.....a na sve to neko dete moze ozbiljno da se posece jos da navuce neko trovanje......zato se sada borim da udjem gde treba i da im malo napravim reda po obali pa na kraju nek budem i covek kojeg ce voleti da mrze,al ce biti i reda!

Da akumulatorske baterije nisu dobre za rad detektora ne bi ih sami proizvodjaci nudili kao dodatnu opremu za iste. ........

ja licno ne mislim da nije dobar,jedino sto nisam pristalica toga,jer je tezi nego baterije,trebam voditi racuna o punjenju,radim od jutra do mraka kad idem na teren i svaki gram tereta koji je visak nakon 10-14h rada se i te kako oseca.
sve u svemu 3-4 pakovanja novih baterija ne teze vise od 100 grama...to se nicim ne moze zameniti.
ovo je moje licno razmisljanje.....sva ko ima svoje i svako radi kako voli ;)

agrippa
27.05.2011, 17:27
Kako god , ja sam uvek za investiciju punjac + punjive baterije (i u rancu komplet kvalitetnijih alkalnih za nedaj boze)
Racunica je prosta 3000din i miran sam bar 2 godine ,toliko bih dao za kineske baterije za dvadesetak izlazaka

Stalker
27.05.2011, 18:16
Enelope su zakon, ali uzmem obavezno set i nekih drugih punjačih. Prema procjeni dužine traženja kad dođem do pola obavezno metnem svježe. Gledam da mi enelope budu zadnje, dok ih ne kupim još pa onda prelazim samo na njih.

Vumi
28.05.2011, 15:32
Zar Enelope nemaju i punjive baterije od 1,5v, samo sto im je dosta kratak vijek tj mogu se uniti samo nekih 50-ak puta, dok im cijena i nije bas mala?

Stalker
28.05.2011, 17:31
Da govorim za punjive akomulatorske baterije Enelope. Gube stojeći nekih 20% godišnje, evo šta kažu o njima.
Eneloop baterija je prva „ready-to-use" punjiva baterija na svijetu. Tehnološki je najnaprednija baterija najvećeg svjetskog proizvođača baterija Sanyo. Zahvaljujući svojim iznimnim svojstvima ona predstavlja kombinaciju najboljih značajki primarnih i punjivih baterija: dugo zadržava kapacitet te je spremna za upotrebu odmah po kupnji („ready-to-use“ svojstvo), a možete ju koristiti i puniti do 1000 puta. Vrhunske performanse omogućuju Eneloop bateriji dulje trajanje, nesmetan rad i pri temperaturama ispod 0°C, te rad na višoj naponskoj razini.

Punjive baterije se, za razliku od uobičajenih primarnih, po ispražnjenju ponovo mogu napuniti uz pomoć punjača. Na taj način jedna Eneloop punjiva baterija može zamijeniti i do 1000 nepunjivih baterija. Ukoliko ju svaki tjedan ispraznite i ponovno napunite, Eneloop bateriju možete koristiti 19 godina! Treba li naglasiti koja se ušteda pri tome ostvaruje? Osim isplativosti, korištenje punjivih baterija bitno utječe na očuvanje okoliša i prezentira odgovornu životnu orijentaciju.

Marka Eneloop u svoju filozofiju ima duboko utkanu ekološku poruku obzirom da potječe iz Sanyo grupacije koja kroz program "Think GAIA" već godinama odašilje poruku ekološke odgovornosti.

Vumi
28.05.2011, 18:08
Mislim na punjive od 1,5v a ne od 1,2v kao i sve druge :)