PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : ALKE


Marko
26.06.2011, 19:13
Zanime me da li se neko od kolega susretao sa metalnim alkama prikacenim za neku stenu po šumama.Otprilike su 10 cm precnika.Šta predstavljaju?

eclipse4
26.06.2011, 19:35
nemoj se mnogo opetrecivati oko toga u glavnom je bil namenjeno za vezanje stoke....mislim konja krava i ostaloga.....takodje se nalaze bar ovde pored vodenica,gde su sigurno vezali konje dok su cekali na red ;)
ili pored vode gde je stena.....gde su konji i krave pili vodu...

avgvst
26.06.2011, 19:55
Jooooj A kako one dobro lete ka obližnjem žbunju! Sem one jako zanimljive... KOje ostaju u posedu. Daju lep i jasan zvuk metal detektora! :D

avgvst
26.06.2011, 20:11
Evo neke moje male...

eclipse4
26.06.2011, 21:28
tvoje su traktorske ;)
a te sto su u steni ne bi trebalo da povadite odatle,jer nemaju nikakvu numizmaticku vrednost.....a zalosno je unistiti tako nesto.....

ArchNosferatu
26.06.2011, 23:13
Vrati to. Kako ce ljudi da vezu konje i krave? :D

Marko
27.06.2011, 10:58
Alke sam naso na jednom uzvisenju u blizini samog vrha.U blizini bi trebalo da se nalazi rimski vojni logor ali mu se ne zna sa preciznoscu tacnaa lokacija.Sumnjam na dva najvisa uzvisenja ali su mi sami vrhovi male povrsine za logor.

avgvst
27.06.2011, 16:25
On amanja jese osigurač od traktora ali nona veća nije služila je da se nešto (ili neko) veže za nešto... Na kraju gde je alka spojena sa onim valjkastim ekserom se jasno vide tragovi trošenja i izlizanosti. A ona manja može još da se koristi!~

Grga
27.06.2011, 16:35
Marko, daj fotografije, ili bilo kakav drugi ''dokaz''...

Marko
28.06.2011, 09:06
Bio sam pre neki dan na toj lokaciji sa namerom da je uslikam ali se digao grsljak tako da sam se jedva iskobeljao.Nazalost nisam uspeo.Jesenas je posecena suma na celom brdu a rastinje se pustilo kao nenormalno tako da je nemoguce sigurno duze vreme naci alke.Nadam se da cu jesenas nekako da se promuvam makar i bez detektora da ih nadjem

Marko
28.06.2011, 09:12
A slazem se Avgustom da nije sluzila za vezivanje,jer u to vreme pa i sad je nepotreban luksuz jer su mogli da pobiju kocic gde su hteli da vezu stoku.nisam je raskopavo u nameri da je ne ostetim tako da mi po malo lici i na cauru(alka je sluzila da se provuce stangla i da se odnese do mesta zbog nepristupacnosti)

Jova82
28.06.2011, 10:06
ti moram da si iz grada cim ne znas sta je spentla za klin ja takvih imam na kilo i naravno sve funkionalne

Grga
28.06.2011, 16:57
Marko, ako ''doneseš'', uslikaš i pokažeš ovaj ''dokaz'' kojim si me pošteno zaintrigirao , moja teorija o ''Troji'' postat će još više neoboriva. Daj mi sliku da ju bubnem tamo... gdje mi nedostaje u knjizi. Treba mi samo video dokaz. Savjetujem ti da mjesto pronalaska alke (ako zaista postoji) sačuvaš, ili obavijestiš vlasti, zbog eventualne devastacije ili krađe zlonamijernih huligana...

Marko
28.06.2011, 19:00
Kazem vam da je trenutno nemoguce doci do nje,pricali su mi ljudi koji su isli u pecurke da su nalazili alke(znaci ima ih vise na tom potezu)Zamolicu ih da mi pokazu mozda nije to ta na koju sam ja naisao.

Enigma
28.06.2011, 23:05
Rođo, bojim se da će ti ostati rupa u knjizi. Mnogi su vidjeli alke i zaboravili poslikati. Neki se kunu da su poslikali, ali nakon razvijanja filma netragom su nestale. :nixweiss: :26:

eclipse4
29.06.2011, 01:13
Marko, ako ''doneseš'', uslikaš i pokažeš ovaj ''dokaz'' kojim si me pošteno zaintrigirao , moja teorija o ''Troji'' postat će još više neoboriva. Daj mi sliku da ju bubnem tamo... gdje mi nedostaje u knjizi. Treba mi samo video dokaz. Savjetujem ti da mjesto pronalaska alke (ako zaista postoji) sačuvaš, ili obavijestiš vlasti, zbog eventualne devastacije ili krađe zlonamijernih huligana...


ako mislis da se radi a brodovskim alkama cisto sumnjam da je decko video tolike alke u steni ;)

eclipse4
29.06.2011, 01:19
Rođo, bojim se da će ti ostati rupa u knjizi. Mnogi su vidjeli alke i zaboravili poslikati. Neki se kunu da su poslikali, ali nakon razvijanja filma netragom su nestale. :nixweiss: :26:


jedini ja cu ih poslikati... a poslikacu i potkovice od ispod

Marko
29.06.2011, 08:53
Sad ste me bacili u vatru,moracu da nadjem nekog da me odvede sto pre.
Jedan covek mi je rekao da su alke od geometarskih caura drugi bas to da su sluzile za camce kao pristaniste(sto je meni malo neverovatno stim da se nalaze na preko 300 M nadmorske visine

Vumi
29.06.2011, 18:42
Ista prica postoji i kod mene u Bosni, u jednom susjednom mjestu kazu da na vrhu brda postoji ogromna alka, ja je nisam vidio a ne znam nikoga ko bi to mogao potvrditi. U potoku koji se slijeva sa toga brda, danas je moguce pronaci ogroman broj morskih okamanjenih skoljki, puzeva, korala i sl. Bice da je to jos za vrijeme panonskog mora. Kada bi se okolina prekopavala, mozda bi se pronasao i kakav brod ili camac iz toga vremena :).

Jova82
29.06.2011, 19:22
verovatno se nojeva barka zaglavila na tom brdu u bosni tj verovatno je bila vezana za tu ogromnu alku :D

Marko
29.06.2011, 20:13
Vumi,pojam panonsko more vezuje se za period preko nekoliko miliona godina a svi znamo kada je pocelo gvozdeno doba.Ili dolazimo do potopa ili do nekog naprednijeg naroda koji je izumrao i zaboravio na obradu metala do gvozdenog doba.
Da li ima neku teoriju Grga da nam izlozi?

Grga
29.06.2011, 20:44
Moja teorija je već napisana kod ''Troje''... Nije baš tako daleko u prošlosti postojalo Panonsko More. Vumi je ukazao na školjke i druge morske organizme u svome kraju. Da su milijuni godina u pitanju potok ne bi pokazao tajnu školjkaša. Na Jadranu se jasno vidi da je voda bila viša nekih dvadesetak metara... pa se spustila na nivo ispod današnjega (?)...

U Vršcu, na Vršačkom brdu, prije tridesetak godina pronašli su drveni čamac(?)...

Ljudi, ne tjerajte me da ponavljam već napisano na ovome forumu...

Marko, daj fotose da riješimo dilemu. Usput, reci nam iz kojega si kraja bivše Juge. Ne mjesta, već širega područja, da malo pogledam satelitsku snimku.

Grga
29.06.2011, 20:56
Rođeni moji možda zaebancija nekome zastane u grlu. Previše je sličnih priča o alkama da bi bile puka izmišljotina za širu javnost . Znam da je glupo moje uvjeravanje bez opipljivoga dokaza, al možda netko uspije skinut maglu s brda... i pokazat istinu...

Bucanero
29.06.2011, 22:09
Cesto sam cuo price o alkama na kojekakvim liticama ili stijenama ili na vrhu kakvog dominantnog visa. Prica obicno ide "tu i tu se nalaze velike zeljezne alke za koje su se vezali brodovi", na pitanje dali si ih vidio obicno se odgovara "nisam ja ali mi je pricao djed" ili "jesam, bio sam jednom ali sad je to zaraslo nemoze se prici" ili "bile su gore ali su izrdjale i vise nista nije ostalo od njih". Zamislite, postojale su tu jos od panonskog mora a potpuno propale u zadnjih pedesetak godinia kad ih je taj djed zadnji put vidio. Mora da je u pitanju uticaj savremene civilizacije u vidu kiselih kisa i slicno. Ja jesam jako skeptican u vezi takvih i slicnih prica jer me iskustvo uci drugacije ali ne iskljucujem mogucnost da negdje i postoje alke ali nisu bile te srece da se za njih zaveze kakva mocna carska galija pa cak ni obicni izdubljeni balvan. Ako gdje postoji takva alka pre da je imala namjenu da se na nju veze kakv cekrk koji bi olaksao podizanje tereta na kakvu liticu ako bi uopste za tim bilo potrebe. Mozda su sluzile za vezivanje viseceg mosta preko kakvog kanjona i slicno.

Enigma
29.06.2011, 22:26
jedini ja cu ih poslikati... a poslikacu i potkovice od ispod

Ajde, ebem ti miša u šušnju. :) :26:

Enigma
29.06.2011, 23:01
Rođeni moji možda zaebancija nekome zastane u grlu. Previše je sličnih priča o alkama da bi bile puka izmišljotina za širu javnost . Znam da je glupo moje uvjeravanje bez opipljivoga dokaza, al možda netko uspije skinut maglu s brda... i pokazat istinu...

Grga , sve stoji, ne zaebavam se. Ti istražuješ s prijeda, a ja s guza i to je jako dobro. Nisam kontra tvoje hipoteze, dao Bog da stvorimo opipljivu tezu. Godinama sam u toj priči, u ostalom vidio si slike mojih aparata koji su izuzetno djelotvorni, a s osnova današnjih spoznaja totalno blesavi. Keltima je ta priča bila normalna i jasna, zahvaljujući rimskim i inim imperijalistima nestale su tisućljetne spoznaje drevnih naroda. Htjeli mi ili ne, moramo spoznati stara zaboravljena znanja i primijeniti njihovu filozofiju života i bitka. :) :26:

eclipse4
29.06.2011, 23:44
cim budem isao gore na planinu.....to je na nekih 80 km od mene.
samo sto to nisu neke alke od pola metra precnika ;)
to su najobicnije gvozdene alke pobivene u stenu.
e sad kolega marko nije naveo nikakve dimenzije.....a koliko vidim nece biti u mogucnosti da nam dostavi bilo kakve fotke,jer nezna vise gde se nalazi to mesto.

Enigma
30.06.2011, 01:33
Jedini, uzdamo se ute. :) :26:

Marko
30.06.2011, 09:09
Nisu to dzinovske alke vec alke od 10 cm precnika i ima ih vise na tom potezu.I kao sto kaze Bucanero najverovatnije je sluzila kao prenosno sredstvo za neki teret(u blizini se nalazio rimski logor kome se ne zna precizna lokacija)

Marko
30.06.2011, 09:25
Grgo,Sumadija je u pitanju.Nista ti ne smem sa preciznosu reci jer na ovom forumu ima dosta istoricara i arheologa,bolje da budem ja korak ispred njih nego oni ispred mene.Za ovaj kraj to je jedinstven slucaj,nisam cuo nijednu slicnu pricu o alkama.
Iskreno kada sam je zakacio nogom mislio sam da je obican komad gvozdja a vec se i smrkavalo tako da mi nije privuklo paznju da vidim o cemu se radi.
Kada sam cuo price o alkama za brodove, u nameri da nadjem tacnu lokaciju rimskog logora(mislio sam mozda je bas na toj lokaciji postojalo nesto jer sam u prvom pokusaju obisao susedno brdo i nista bitno nisam naso).
Sto se tice sastava terena,krajnje je neobican,sastoji se od lisnatih kamenih ploca raznih debljina,a na samom brdu naisao sam na obli recni kamen(sto mi je sada posle ovih diskusija jos cudnije)

Grga
30.06.2011, 16:37
Da, da... obli riječki kamen... Odakle se samo tu stvorio, osim ako ga nije voda naplavila. Opet u prilog nama što vjerujemo u Panonsko More i brodove što po njem plove. Marko, daj pod hitno fotose...

Enigma rođeni, nisam na tebe mislio da se zaebavaš. Znam da se ti samo šališ, ali ne zlonamjerno, što ti nije mana, već vrlina...

Marko
03.07.2011, 18:24
Prijatelji braćo kumovi,uzeo sam danas jedini slobodan dan koji imam u mesecu u pokusaju da uslikam alke.nazalost vedecete na slikama da nisam mogao da doprem do njih a i ne verujem da ce iko moci bez trimera i par dana krcenja ove ostruge.

avgvst
03.07.2011, 18:56
Ako si već slikao postavi slike horizontalno...
A gde je ovo slikano?

Marko
03.07.2011, 20:45
Obe fotografije su skoro identične.Ostruga mi je u visini kukova a ostalo siblje mnogo vise.To je slika sa zaraslog puta nekih 30-40 metara od vrha gde bi trebala da bude jedna od alki.sad cu da obelezim brdo

Marko
03.07.2011, 20:51
Bela linija je trasa puta a vrh je uokviren plavom bojom

avgvst
03.07.2011, 20:52
То mi je sve jasno..
Nego pitam te u kom delu Srbije je slikano... Ako je Srbija u pitanju naravno.?

Marko
04.07.2011, 08:28
Sumadija

eclipse4
04.07.2011, 13:09
ne mora se uvek ici najlaksom linijom otpora ;)

Jova82
04.07.2011, 13:27
spric na ledja i isprskas totalom i kad se osusi zapalis ako je moguce i ostane ti gola zemlja :D

Marko
04.07.2011, 14:53
Posle ce Sumadija da promeni ime u Progorelica.

eclipse4
04.07.2011, 20:18
spric na ledja i isprskas totalom i kad se osusi zapalis ako je moguce i ostane ti gola zemlja :D
lep savet kolega nema sta za peticu ;) jel si ti nekad palio?jos gore pored sume?

Marko
11.07.2011, 18:04
Evo za Grgu jedan tekst sto se tice alki i to onih u Hercegovini.

Ljudi koji su nekada naseljavali podrucje severne Afrike, Bliskog istoka i Evrope su pripadnici jedne iste genetske grupe koja je govorila (U pocetku) istim jezikom.
Kako su se mesali sa ostale dve genetske grupe, tako su se dobijala razna plemena (narodi),a i jezik se menjao.
Tamo gde su bili u vecini, ostao je njihov jezik ( u osnovi).
Danas taj jezik zovu - Slovenski.
Sva ta plemena mozes nazvati jednim imenom, i neces pogresiti.
Deretic ih je nazvao - Srbima ( i ne samo on).
Pravilnije bi bilo nazvati ih - Rasima.
To nisu potomci Srba sa ovih prostora, vec potomci genetske grupe koja je najpre naselila Bliski istok, po sever Afrike, pa Evropu.
Srbi su mesanci dve genetske grupe (Rasa i Zemljana).
Nekada su to bili divovi.
Najvise njihovih potomaka je Potop prezivelo na planinama dinarskog i crnogorskog kraja. Tamo se zadrzao i naziv Sarabi (bez samoglasnika - Srbi) i jezik i genetske odlike (cak i danas su stanovnici tih krajeva najvisi narod na svetu - bele rase).
I u svim jezicima prostora na koje su se doselili naci ces u korenu reci koje ima i danasnji ( i tadasnji) srpski jezik.

eclipse4
11.07.2011, 19:34
interesantno ovo o divovima...znaci u skoroj buducnosti bicemo kepeci ;)

avgvst
11.07.2011, 21:09
Marko..
Dobro zboris. Sve su tačne činjenice, koje imaju svoje potkrepljenje u delima antičkih pisaca kao što su Plinije mlađi i stariji, Herodot, Amijan Marcelin i mnogi drugi.
Svakako se na osnovu jednog plagijata kakvo je delo Konstantina Porfirogenita, ne može suditi o istorijskom kretanju jednog naroda, a pogotovo se ne može ukidati istorijsko pravo koje je vekovima stvarano!

Marko
11.07.2011, 21:29
"Istorisko pravo" zanimljivo,voleo bih i ja da znam to istoriko pravo a ne da gutam sta nam se servira.

Enigma
12.07.2011, 02:46
Genetičari rješavaju i pišu taj dio povijesti, a sve ostalo su naklapanja bez kvalitetnih osnova i dokaza, da nekažem lupetanja. Kad njihova istraživanja kroz koju godinu budu završena, većina legendi, priča i zapisa raznoraznih kolonijalista nepovratno pada u vodu. :) :26:

Marko
12.07.2011, 08:48
Nije bitan clanak kao clanak vec ova jedna recenica,posto se alke pominju u tim krajevima:
"Najvise njihovih potomaka je Potop prezivelo na planinama dinarskog i crnogorskog kraja. Tamo se zadrzao i naziv Sarabi (bez samoglasnika - Srbi) i jezik i genetske odlike (cak i danas su stanovnici tih krajeva najvisi narod na svetu - bele rase)".

Enigma
12.07.2011, 23:39
Po svemu sudeći Bosna je u brončanom dobu bila zemlja jezera, vjerovatno i određeni dijelovi Srbije, usljed nekog nemilog događaja došlo je do pucanja prirodnih brana i otjecanja vode. Ne uklapaju mi se željezne alke u ta pradavna vremena, ipak mislim da nisu starije od dvjestotinjak godina i da vojska ima svoje prste u toj priči.
Puno sam slušao o njima, ali nikad nisam vidio fotku istih. :) :26:

Marko
13.07.2011, 09:38
Najvise sam ovaj prilog postavio zbog Grge,mozda on nadje neku vezu.I ja sam skeptik sto se tice vremena iz kog navodno alke poticu

Grga
14.07.2011, 18:13
http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=392 1&highlight=alke+na+br dima&page=17