PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Tuski novac i kaligrafija


Desert Walker
21.08.2011, 17:06
Postovani kolege,
ja sam novi clan na ovom forumu pa mi nemojte zamjeriti na neiskustvu. htio bih pomoci kolegama koji to zele naravno oko natpisa na turskim novcicima jer je pisano na cistom arapskom jeziku a ne na turskom.
moji kolege Arapi ce biti od pomoci. usput ja sam im nadredjeni pa nece moci odbiti naredjenje :) . i ja malo baratam arapskim narocito brojevima,sto i nije neki problem jer postoji slicnost sa modernim brojevima .
siguran sam da ce moje kolege moci procitati arapski koji se koristio nekada davno. ako mogu ljudi sa nasih podrucja mogu i arapi.
na novcu sam primijetio arapsku kaligrafiju ili ukrasni,posebni nacin pisanja jer je povezan i sa religijom pa drugacije nije ni moglo ,narocito u to vrijeme...vlast od Boga (npr. "jedan Bog na nebu,jedan car na zemlji") .
nadam se da sam postavio temu na pravo mjesto i u pravo vrijeme. ako nisam izvinjavam se. ovo je jedini nacin na koji sam mislio da malo mogu pomoci.

Mario78
22.08.2011, 00:55
Znači, ovdje možemo stavljati slike nama nerazumljivih natpisa s kovanica? Odlična ideja!

Desert Walker
22.08.2011, 06:59
naravno,ili da posaljete kovanice na adresu koju cu vam dati :)

mozete stavljati slike,sto se bolje novcic vidi veca je mogucnost da ga kvalitetnije "desifrujemo".