PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : vrbine grancice


zeljkot
13.11.2005, 20:01
ima li ko da objasni tehniku rada sa njima, cujem da se moze naci voda i slicno,

ps. malko odskocih

Miki
13.11.2005, 21:07
hi hi hi mislim da Vumi ima prakse sa njima .

zeljkot
13.11.2005, 21:24
pa da ne uvredim coveka?

Vumi
13.11.2005, 22:24
Nemam iskustva sa vrbovim grancicama, osim kao dijete kada sam pravio od njih svirala :).
Iskustva imam sa celicnom zicom (rasljama napravljenim od nje ):)

zeljkot
14.11.2005, 06:19
moze iskustvo sa celikom,
mislim jel za javnost ili na pp

Vumi
14.11.2005, 07:19
Pa nije to nikakvo narocito iskustvo...bolje reci da se radi samo o provjeri toga nacina :). Radni kolega mi je pricao o tome i ja sam ga zamolio da mi pokaze, sto je on uradio. Par puta je ponovio i uvijek na istom mjestu raslje su padale prema zemlji (ovaj put prema podu prostorije u kojoj smo se nalazili). Posto sam ja dosta radoznao covjek :), morao sam i ja isprobati. Potrebno je reci da je te raslje jako tesko drzati u ruci a da ne skoce, ili gore ili dolje :). Za divno cudo i meni se isto ponovilo kao i njemu na istom mjestu- raslje su jednostavno pale prema podu. Ponavljao sam nekoliko puta i svaki put se dogodilo isto....eto, to je moje malo iskustvo sa rasljama, nemojte me samo pitati na sta su djelovale jer nismo kopali po prostoriji da to utvrdimo :)

zeljkot
14.11.2005, 08:26
izgledaju te rasljem mislim koji oblik imaju, i kako se drze

Vumi
14.11.2005, 08:57
Evo pokusacu da ti ih otprilike nacrtam. Prvo da objasnim o cemu se radi :). "raslje" su napravljene od polucelicne zice tako da su savitljive a ne gube svoju formu. Izgledaju kao sto je na crtezu prikazano. Drze se za ova dva kraja na njihovom donjem dijelu tako sto se taj dio zice stavi (polozi) na kaziprste svom duzinom i sa gornje strane se drzi samo palcem. Kada se "uhvati" tako onda se raslje savijaju prema unutrasnjoh strani tako da vise nisu toliko razmaknuti njeni kraci. Moram reci da ih je jako tesko drzati u vodoravnom polozaju (naravno u odnosu na zemlju) tako da kretanje mora biti jako mirno. U svakom slucaju na nesto ce reagovati, na sta nemam pojma :).

dragan3
15.11.2005, 23:14
Vrbove grancice, raslje, viskovi i L zice pronalaze samo vodu. Ostale price o njima su malo preterane. Ja imam original L zice koje sam kupio u Svajcarsku i njih koristim za pronalazenje vode. Rade po principu zracenja odnosno trenja vode od zemlju i time prikazuju liniju na povrsini zemlje. Ja sam exspert za nalazenje vode i odredjivanje dubine sa tolerancijom od 10 % za dubinu.Takodje su i raslje mnogo dobre , samo treba ti malo vise iskustva sa njima. U Svajcarsku ima sve to da se kupi i to bas dosta modela samo treba nabasati radnju. Dubina se odredjuje na osnovu pitagorine teoreme. Na osnovu velike literature koju posedujem i 15 godina iskustva, tvrdim da se sa ovim spravama moze naci ispod zemlje samo ono sto se krece odnosno tece ispod zemlje i time vrsi trenje , tj stvara se odredjena vrsta zracenja . Inace za pronalazenje vode se ne uzima novac. Ako te konkretno bilo sta zanima oko ovih sprava pisi na forumu i ja cu ti objasniti.

zeljkot
16.11.2005, 06:37
pa vidjao sam ( na tv ) o ovome, a posto su bile spomenute na forumu rekoh sebi ajd da pitam, poenta je u tome da planiram na prolece u basti da izbusim bunar, pa cisto da vidim kako da recimo dodjem do prave lokacije, ako stignes objasni ono o dubini, i sta bi nama kao pocetnicima ti predlozio - s cim da se koristimo, da li raslje ili zica,

cao

dragan3
18.11.2005, 00:18
Uzmi za pocetak napravi obicne L zice od bakra, mesinga,srebra ili najbolje zlata. Neka ti drska bude duzine oko 10 cm a krak oko 35cm. Probaj da na kracem delu napravis neku drsku sa nekim biksnama ili malim lagerima , tako da se sama moze okretati bez uticaja tvojih ruku. Kada napravis 2 komada pocni sa probama za drzanje i ispitivanje na obicnoj cesmi tako sto ces vodu pustati i zaustavljati. Zice se drze sa rukama ispruzenim ispred sebe, jedna ruka pored druge i paralelno.Kreces se po terenu polagano i na kom mestu se zice ukrste ,stanes i zabelezis, i tako na nekoliko mesta dok ne dobijes liniju gde se krece voda. Kada odredis liniju , izaberes mesto gde bi busio bunar, i pocinjes da se kreces od te tacke pod pravim uglom u odnosi na onu prethodnu liniju, i sada trazis mesto gde ce se zice otvoriti. Kada nadjes tu tacku, meris koliko ima do one prethodne , a onda to proveravas i na suprotnu stranu.To rastojanje je ustvari dubina ali treba da se ta rastojanja poklapaju osim u slucaju kada je teren strm. Kada se zice malo ukrste voda je slaba a ako se ukrste do kraja voda je jaka. Kada se odredjuje dubina treba ici i dalje od prvog otvaranja jer mozda postoje dve ili tri zice vode ali se obavezno pregleda i na suprotnu stranu i moraju se bar priblizno poklapati zavisno od terena. Sa rasljama se isto tako radi samo je problem sa drzanjem u rukama.
ps. Sada si mi napravio problem sa promasenom temom i mozda je bolje da sam ti ovo poslao na pp.

Vumi
18.11.2005, 09:56
U ovom forumu nema promasene teme :)