PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Koji narod predstavlja ilustracija?


Blistok
20.10.2012, 09:48
Slika je sa jedne Facebook grupe a admin te grupe tvrdi da ilustracija predstavlja bosansku srednjovjekovnu vojsku. Meni vise lice na vikinge, sta vi mislite på oruzju i ostalom?
25191

Desert Walker
20.10.2012, 10:03
mislim da je neko malo pomijesao pojmove ili ti polupao loncice. ovo samo moze biti slika Vikinga. ne znam zasto svi koji pricaju ili pisu o svom narodu (ajmo reci patrioti) pokusavaju da prikazu vladare,vojnike,vojs ke kao neke strasne ratnike a tu neminovno nastupaju prikazi vikinga i sl. Ne znam po cemu bi se bosanski srednjevjekovni vojnici ,vitezovi,ratnici... kako god,razlikovali od drugih iz tog vremena (bas kao i u danasnje vrijeme)?
to je samo pokusaj da se privuce paznja i da to izgleda kicenije nego je ustvari bilo.
vidio sam to i kod drugih naroda (i to u udzbenicima),ne samo kod Bosanskog.
Ovo zasigurno (ruku u vatru) nisu Bosanci :)

Banatski šetač
20.10.2012, 10:15
Tada Bosanci nisu ni postojali, ili bar nisu znali da su Bosanci...

Banatski šetač
20.10.2012, 10:17
Mađar, Hrvat i Kuman...

Banatski šetač
20.10.2012, 10:22
E, evo nađoh i bosanskog srednjovekovnog konjanika...

zeljketa
20.10.2012, 11:26
Bas je bosanac ovaj Janos...:00000560:

Rosuljac
20.10.2012, 14:26
Mislim da ovde "bosanski" označava gospodara određene teritorije a ne narod.
Ni Hrvoje nije od "naroda splitskog".

pataren
20.10.2012, 15:57
Tada Bosanci nisu ni postojali, ili bar nisu znali da su Bosanci...

Preispitaj obavezno svoje poznavanje historije srednjeg vijeka Balkana i balkanskih zemalja

miligor
20.10.2012, 16:08
Tadasnja Ugarska se tesko moze nazvati svetskom silom, pre bi odgovaralo naziv regionalna. Pocetkom 14. veka Anzujska dinastija preuzima Ugarsku, gasi se loza Arpadovaca a madjarska polako propada.

Desert Walker
20.10.2012, 16:12
Mislim da ovde "bosanski" označava gospodara određene teritorije a ne narod.
Ni Hrvoje nije od "naroda splitskog".

ima mnogo drugih osim Hrvoja a i njemu nista ne fali.zivio je ,vladao i sahranjen u Bosni .usput pogledaj ko je gospodario primorjem izvijesno vrijeme. procitaj istoriju (povijest) plemickih porodica Bosne. odakle su Kosace,Sankovici,Pav lovici i koliko su stare njihove loze (narocito Sankovica)? informisi se kroz literaturu ali ne onu stranacku ili onu pisanu kasnih 80-ih i ranih 90-ih.
mislim da idemo opet vode gdje se mijesaju politika i istorija i gdje jedni osporavaju druge i sve vezano za njih...sto je za mene cisti sovinizam ovaj forum nije mjesto za takve price.

Banatski šetač
20.10.2012, 16:50
Bas je bosanac ovaj Janos...:00000560:

Glavna ličnost na slici je Jannjoš Hunjadi, ali sa leve strane je laki bosanski konjanik. Ima legenda gore, ali je sitna pa možda ne možete pročitati...
:icon20:

Banatski šetač
20.10.2012, 16:54
Preispitaj obavezno svoje poznavanje historije srednjeg vijeka Balkana i balkanskih zemalja

Bosanci u srednjem veku imaju svoju teritorijalnu naciju, ali etnički, verski i svako drugo pripadaju Srbima i Hrvatima u najvećoj meri.

Ne znam šta bi literatura mogla drugo da nam kaže?

miligor
20.10.2012, 17:05
Stjepan Ban je sin Srpske princeze Jelisavete Nemanjic, pa je gasenjem loze Nemanjica imao pretenzije na srpsku krunu.

sirmium
20.10.2012, 17:55
A sta bi sa Mujom i Hasom i Fatom?????

Nemojte otici zbog jedne slicice daleko!!!!

miligor
20.10.2012, 18:02
Tada se jos nisu tako zvali.

miligor
20.10.2012, 18:19
Krsten je po rodjenju u rimokatolickoj crkvi, ali je potom ponovo krsten u pravoslavnoj.

miligor
20.10.2012, 18:30
Skoro sam procitao kako su se i albanci borili na Kosovu i Metohiji 1389 protiv turaka, kako je pocelo na kraju ce biti da je svih drugih tamo vise bilo nego Srba.

Enigma
20.10.2012, 18:38
E, evo nađoh i bosanskog srednjovekovnog konjanika...

Na slici je kralj Matija Korvin ili neko iz njegove familije, na štitu je njegov grb. :) :26:

miligor
20.10.2012, 18:42
Istina u Bosni se tada nisu tako zvali ali istiočnije jesu
Ti sto su istocnije se tako zvali takodje tvrde da su bogumili poreklom. mora da su i oni u nekom srodstvu sa Stefanom Kotromanicem.

Desert Walker
20.10.2012, 18:49
kako je pocelo na kraju ce biti da je svih drugih tamo vise bilo nego Srba.[/QUOTE]

kako je krenulo ispasce da je u srednjevjekovnoj Bosni bilo najmanje Bosanaca,Bosnjana,Bo gumila...kako god ali najmanje njih. ja sam mislio da se raspravlja o slici na kojoj su Vikinzi a ne Bosanci a ne o da se ponovo i iznova prebire o stvarima o kojima se malo ili povrsno zna ili se zna ali se ne zeli znati.
ne zelim vise da budem sagovornik u takvim pricama i o pricama o Hasi ,Husi i Fati...koje su izmisljali glupani i sovinisti koji se rugaju nekome ili necemu a svoju necistocu guraju pod tepih...licemjerstvo i samo licemjerstvo.

Enigma
20.10.2012, 19:10
Ako želite naučiti srednjovijekovnu povijest, zaboravite literaturu napisanu u zadnjih stotinu godina. Čim stariji izvor, tim objektivniji.
Čitajte dostupna službena dokumenta iz određenog razdoblja i slažite mozaik. :) :26:

Blistok
20.10.2012, 19:57
Smatram da sjekira na slici iz toga doba ne pripada Bosni, stoga stavljam na portal jednu svoju bosansku iz 12.-13.stoljeća
Napokon jedan konkretan post, hvala Posavski. Pretpostavljao sam da ce ova tema otici u beskrajno argumentiranje o tome da li je srednjovjekovna Bosna postojala kao drzava ili nije. Ali jos nije kasno da se vratimo na postavljeno pitanje/temu. Srednjovjekovni bosanci ili vikinzi?

Enigma
20.10.2012, 20:23
Srednjovjekovni bosanci ili vikinzi?

Fantazija, liče na likove iz stripa. :) :26:

Desert Walker
20.10.2012, 20:26
Likovi iz Beovulf-a

Rosuljac
20.10.2012, 21:04
Slažem se da treba pratiti starije izvore, od glupe slike smo otišli predaleko i rasprava kreće u smeru koji nam ovde ne treba.
Evo još jedne povelje Dubrovčanima, verujem da će te u poslednjem redu moći da pročitate titulu.

Banatski šetač
20.10.2012, 22:00
Na slici je kralj Matija Korvin ili neko iz njegove familije, na štitu je njegov grb. :) :26:

Matija Korvin (Matija Hunjadi) je sin Janoša Hunjadija, te otuda isti grb.

:nahrung00

Enigma
20.10.2012, 22:25
Ćorav sam i nisam pročitao ona sitna slova na prikazu, da to je to. :) :26:

miligor
20.10.2012, 23:16
Malo me buni nesto, ako je velika vecina stanovnistva Bosne, na celu sa feudalcima i vitezovima bila bogumilska zbog cega vladari Bosne u svojim poveljama koje su ovde postavljene pominje sveto trojstvo. Zar ga oni nisu odbacili kao sto su odbacili ikone, crkvenu hijerarhiju i obrede, kao i samu crkvu.

kosuca
21.10.2012, 01:05
Ne razumijete pojam nacije,miješate nacionalnu i religioznu pripadnost.Većina Bosanskih kraljeva su bili katolici a Tvrtko je koketirao i sa preavoslavljem iako je i on bio katolik.Ako neznate ko su stari Bosanci a vi pročitajte Konstantina Porfirogeneta ili samo pročitajte imena plemića i kraljeva (Tvrtko,Branko,Slado je,Vlatko,Stefan,Rad ovan,Vuk,Pribiša,Pav le,..........Većina kraljeva i plemstva je priznavala vrhovnu vlast Ugarsko Hrvatskog kraljevstava,dok je Tvrtko nosio titulu Stefana i Srpskog kralja.Hercegovina ili Hum je bila većinom u Srpskom kraljevstvu a krajevi zapadno od Vrbasa u Ugarsko Hrvatskom kraljevstvu.(Iako se pod Tvrtkom proširila na dalmaciju Bosna je i dalje priznavala vrhovnu Ugarsku vlast).Što se tiče bogumila radi se sekti nastaloj pod raznim uticajima od gnosticizma,manihejs tva,arijanstva itd i ta sekta je nastala u Bugarskoj i bila je prisutna širom Balkana,Uzevši u obzir da je nastala u pravoslavnom svijetu smatra se pravoslavnom sektom,bila je proganjana kako od pravoslavnih kraljevstava tako i od katoličkih.Protiv nje su se vodili čak i krstaški ratovi.Smatra se da je već u 14 vijeku bila skoro uništena,Priča o Bosni uvijek sa sobom nosi i političke konotacije zbog tog što Bosanski Muslimani osjećaju da su dio kontinuiteta bosanske državnosti i sebe smatraju pripadnicima Bosanske nacije .Bilo kako bilo oni su dio Bosanskog identiteta i u zadnjih 500 godina stvorili su sve odlike zasebne etničke grupe sa svim posebnostima koje čini jedan narod.To zaista ne treba nikom da smeta,Sva tri današnja naroda u Bosni imaju istorijsko i kulturno naslijeđe vezano za srednjevjekovnu Bosansku državu valjda je zato i genije Broz rekao da je Bosna i Hrvatska i Srpska i Muslimanska.No ostavimo se mi tema o Bosni tu se nemogu složiti o tom pitanju ni oni koji u njoj žive (kao ja).Bavimo se arheologijim .

Enigma
21.10.2012, 01:08
Rođo moj sve ti je to politika srednjovijekovne zone sumraka. Narod je bio u rangu stoke, a nepismena gospoda se borila isključivo za svoj interes, kad bi trebalo, deklarirali bi se oni i marsovcima, samo da sačuvaju svoj status i privilegije. Nacionalne svijesti tada gotovo da nije bilo, postojala je samo vlastela ( gospodari života i smrti ) i njihovi posjedi, koji su često bili dislocirani po raznim državama, zahvaljujući krvnim vezama. Pad Hrvatskog kraljevstva pod mađarsku krunu je dobar primjer rodbinskih zakulisnih igara o nasljeđivanju i hrvatskoj gluposti.
Već sam pisao na tu tematiku, gade mi se....... :) :26:

kosuca
21.10.2012, 01:14
Da potpuno si u pravu, plemić se osjećao veličinom i gospodarem kmetova od kojih je živio i čiji život je cjenio manje od stoke..Nacioni u srednjem vijeku nemaju nikakve veze sa današnjim pojmom nacije.:26:

Enigma
21.10.2012, 01:36
Kako bi nam bilo dobro da većina skuži bit i neda se navući na tanak led :) :26:

Desert Walker
21.10.2012, 09:19
Treba procitati i Sociologiju (1 god. vecine fakulteta a moze se i u srednjoj stosta nauciti) razvoj ljudskog roda od horde pa nadalje. barata se nekim terminima koji za odredjeno doba nemaju smisla.
kazu da je engleski kralj Ricard ujedinio saksonski (saski) i normanski NAROD u jednu Englesku NACIJU....e sad kako ti nasem polupismenom plemenu da objasnis sta je NAROD a sta NACIJA kad je njihov nivo svijesti jos uvijek na razini PLEMENA ili jos nizi. ko ce nas ujediniti kukala mu majka ???

miligor
21.10.2012, 12:28
Mi smo mnogo slicniji od normana i saksonaca, da ne kazem isti. Zato je i tolika mrznja.

Desert Walker
21.10.2012, 13:01
bratoubilacki ratovi su uvijek bili najkrvaviji i najgluplji ratovi (sjetimo se Bartolomejske noci i drugih slicnih dogadjaj). ako je mrznja bila toliko ne treba da bude sada. ako su ljudi nekada bili nepismeni i na razini stoke nisu sada (bar ne bi trebali biti).
sta je sada u pitanju ,zasto mrziti i zagorcavati zivot jedni drugima kad ima puno dokaza da moze biti drugacije.
trebaju svi o sebi malo razmisliti pa onda krenuti dalje. bar su sada ljudi da kazemo osvijesteni i teze se manipulise ljudima nego nekada.
i opet se pitam sto se ponavljaju iste stvari i greske i poslije se kuka i kaje za ucinjeno.
ja jos uvijek vjerujem da ljudi po pririodi nisu losi nego postaju usput takvi. nadam se da se necu prevariti.
jos nesto da kazem : okrenimo se FORUMU u njemu je izlaz (spas) :)

banebeograd
22.10.2012, 02:11
Rođo moj sve ti je to politika srednjovijekovne zone sumraka. Narod je bio u rangu stoke, a nepismena gospoda se borila isključivo za svoj interes, kad bi trebalo, deklarirali bi se oni i marsovcima, samo da sačuvaju svoj status i privilegije.
svaka slicnost sa sadasnjom situacijom ....nije slucajna :00000722:

perun
22.10.2012, 20:11
Isti narod tri vjere.

Rosuljac
22.10.2012, 22:16
Perune, potpuno se slažem.
Kad bi svi bili toga svesni ne bi se ponavljale ni devedesete ni četrdesete niti bilo koje nesrećne godine.

sirmium
22.10.2012, 22:30
Eeeee samo sto je SVIMA nama lakse ugurati u d.... nego u glavu.

Desert Walker
22.10.2012, 22:36
....al ono definitivno nisu Bosanci :)

Rosuljac
23.10.2012, 00:15
Eeeee samo sto je SVIMA nama lakse ugurati u d.... nego u glavu.

Nije baš brate, a oni sa hemoroidima :00001801:

Blistok
23.10.2012, 08:42
Hvala svima na komentarima. Zakljucak: na slici nisu srednjovjekovni bosanci a mi smo narod sa do krajnjih granica komplikovanom zona sumraka-istorijom. Gdje vecina ljudi ne razlikuju nacionalnu i religioznu pripadnost. Gdje su narod i nacija isti pojam. A najlakse nam je ugurati u d.... :whatthahe :26:

Zivjela arheologija!!!!

Admine zakljucavaj!

sirmium
23.10.2012, 09:32
Sve ovo sto si TI napisao a MI dodali je na ovih sest stranica "dokazano" i ne samo ovde nego i u praksi,zivotu u zadnjih ohohhhhhhh godina tako da nema razloga se raspravljati, i naravno ostajem pri svome,e sad do toga zakljucka sto sam ja dosao dosli su i neke druge nacije pa nam i one sad uguravaju u ...... a MI SVI cutimo.

Probus
23.10.2012, 11:30
momci, svaka cast za zatvaranje ove teske teme i povratak na pravu :bier:

Stalker
24.10.2012, 21:57
Čovjek je čovjek, ostalo nije bitno.