PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Germani u poseti bačkim keltima


LazarS
29.10.2012, 13:51
Davno sam Vam predstavio meni najdraže mesto za šetnje i meditaciju link (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=184 1&highlight=keltski+op idum) a sada mi je drago što ovde (premijerno) prikazujem deo onoga što se na tom lokalitetu dešavalo od 23. do 25. oktobra.

Naime, dokoni i bogati Germani sa viškom u državnom budžetu imaše manjak pravdanja za uzimanje dotičnih suma, pa rešiše da opravdanje nađu među sirotinjom na balkanu ;)

Uz asistenciju zavoda za zaštitu spomenika, posetiće nekoliko terena po Srbiji, i to terena koji su u vezi sa Rimom ili Keltima.

Trojac sa frankfurtskog instituta, stručnjaci za skeniranje terena geomagnetskim senzorima, su u tri dana odradili fantastičan posao na malom opidumu. Kažu da bolje uslove i rezultate nisu imali od ovih. Evo par slika, ali ne onih koje bi Vas najviše interesovale, kao što su snimci skeniranog terena ;)

LazarS
29.10.2012, 13:57
Zaboravih dodati da je u pitanju Römisch-Germanische Kommission des Deutschen Archäologischen Instituts, Frankfurt (http://www.dainst.org/en/)
a oprema je od firme SENSYS

Nigrianvs
29.10.2012, 14:36
Lepo da se nesto pocelo raditi.
Ova ravnica i dalekovod,, jako mi poznati

pike.sch
29.10.2012, 16:04
Gde moze ova "drljaca" da se nabavi? Traktorce imam i ostale prikljucne masine samo mi fali ova.

LazarS
29.10.2012, 16:23
Drljača je samo deo sistema, moj prijatelju. Sadrži 16 sondi i širine je 4m. Očitava više od 2m u dubinu.
Posebno je bitan sistem za pozicioniranje jer od njegove preciznosti zavisi kako se slažu podaci koje oćitavaju senzori na "drljači". Zato imaju stacionarnu jedinicu sa gps-om i FM predajnikom a u vozilu je još jedan gps uređaj i uređaj koji je uparen sa stacionarnom jedinicom.
Ne znam kako drugačije opisati rezultat svega toga nego rečima: ZASTRAŠUJUĆE. Kad vidite obrise temelja kuća, stubova, kanala, gomila kamena ili metala... Za 20godina ako ovako bude napredovala tehnika, moćemo maltene da slušamo šta su ljudi pre 2 milenijuma govorili u kućama ;)

Blistok
29.10.2012, 16:47
Gde moze ova "drljaca" da se nabavi? Traktorce imam i ostale prikljucne masine samo mi fali ova.
:D:D:D

kratki
29.10.2012, 17:15
Ova drljaca kosta kao 20-tak Fergusona.....
Vumijeva drljaca ce uskoro isto biti gotova :26:
Interesantne fotke, u pravu si kad kazes da bi nas i one ispod zemlje zanimale. ;)

apostata
29.10.2012, 18:08
Zanimljivo je da su trazili cisti keltski teren za istrazivanje, zato ih recimo nije zanimao Krcedin ili neki drugi sremski lokalitet.

Nigrianvs
29.10.2012, 19:45
Krcedin bi im bio previse strm za te njihove grabulje.
Ako nastave dalje, doce i Krcedin na red

miligor
29.10.2012, 20:33
Ako im Kostic dozvoli da se motaju po njivi.

avgvst
29.10.2012, 20:37
Ej Miligore, ti radnici u zadnje vreme poludeli! Stvarno ne daju da se gaca.. ne znam iz kog razloga... Možda baš čika K čeka ove švabe da svo "blago" za sebe prigrabi! Pa onda ne da nema da čeprkamo po površini !:D

Vumi
29.10.2012, 21:52
Vumijeva drljaca ce uskoro isto biti gotova :26:

:nixweiss::nixweiss: :nixweiss::nixweiss:

banebeograd
29.10.2012, 22:52
Drljača je samo deo sistema,
a jel se zna tacno koji je uredjaj bio na terenu...

Sremski šetač
29.10.2012, 23:00
ex da mi je ta (drljaca) samo 2 dana jaoooo pitao bi koliko kosta svet :D :D :D

LazarS
30.10.2012, 11:50
a jel se zna tacno koji je uredjaj bio na terenu...

Napisao sam onako kako je meni rečeno: u pitanju je uređaj koji očitava geomagnetske parametre i uređuje tako dobijene podatke. Nije to samo jedan uređaj već nekoliko koji čine povezan sistem. Prvobitno ga je firma Sensys napravila da bi počistili WWII bombe sa jednog keltskog velikog opiduma (švabe za vreme ww2 tu napravile vojni aerodrom a onda saveznici "posejali demokratiju"...)

LazarS
30.10.2012, 11:58
ex da mi je ta (drljaca) samo 2 dana jaoooo pitao bi koliko kosta svet :D :D :D
Sremac, možda bi tebi kao tragaču pomogla da znaš otprilike gde da se razmašeš sa detektorom, ali ovako dobijeni podaci ne prikazuju sitne predmete. Ostave se vide u vidu velikih zatamnjenja (fleka) što može da bude i veliki komad šljake, lima,Bog-te-pita-čega, a pojedinačni predmeti manji od 10cm su teško uočljivi.

miligor
30.10.2012, 16:36
Proletos sam na toj Kosticevoj njivi sreo profesora i pricao mi je kako je on 70-ih godina prvi put dosao da trazi na tim njivama.

Nigrianvs
30.10.2012, 17:31
Profa je odavno poceo da radi
covek ima znanje za dve biblioteke

avgvst
30.10.2012, 22:39
Ajoj ja nisam ni bio rođen kada je profa počeo tražiti.. Onda samo mogu da mislim šta je tada bilo, pa šta osamdesetih i devedesetih...
Mi se obradujemo tamo jednim malim obolčićem ako ga ima ili drahmicom... ili rimskom ae3 paricom, koji se i mogu naći (pravo iod ušća) Hahahah.
Nadam se da Miligor i Nigri kontaju šta kažem i na šta mislim...
El tako?

Nigrianvs
30.10.2012, 22:50
Da kontamo..te:totlach:
Profa je mnogim starim Asovima bio dobar ucitelj i uputio u ovaj hobi.
Nazalost danas mu retko ko i ime spomene a kamoli vrata da otvoi.
Tako ti je to kad sphizdis preko osamdeset i nisi vise kul.
Taj isti profa je onu buljavu glavucu sa lepenskoga vira pronasao i pokazao arheoloza, koji su kpali na pogresnome mestu
par stotina metara. I tako oni otkrise taj vir pomocu njega a ni ime mu nisu spomenuli u literaturi...zalosno

eclipse4
30.10.2012, 23:45
ajmo nigrianuse da se oduzimo coveku sto zbog hotela lepenskog vira,sto zbog kladova,brkatih vlajni i rujnoga vina i napisemo knjigu o njemu? ;)

miligor
31.10.2012, 06:09
Kontamo, ali je stari tragac i dalje u formi. Kao da ima dvadeset godina.