PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : lepa mala mirisnica


baki022
20.12.2005, 21:16
dimenzije 10*15mm,pozlata

Vumi
20.12.2005, 21:20
baki022, od koga je materijala taj predmet a za terminusa pitanje: da li su stvarno postojale mirisnice?

terminus
20.12.2005, 21:28
Baš me zanima kakav je miris stavljan u tzv. mirisnice? Držim da se ipak radi o dugmetu, odnosno toki kojima su se u kasnom srednjem vijeku i sve do u unazad 100-tinjak godina kopčali odjevni predmeti.

Vumi
20.12.2005, 21:32
Mozda miris bijeloga luka...cisto da bi se cuvali od vampira :)

terminus
20.12.2005, 21:38
Možda su unutra stavljali kakav afrodizijak, zlu netrebalo. Dobra je ideja i s bijelim lukom!!!!!! :)

baki022
20.12.2005, 22:32
Baš me zanima kakav je miris stavljan u tzv. mirisnice? Držim da se ipak radi o dugmetu, odnosno toki kojima su se u kasnom srednjem vijeku i sve do u unazad 100-tinjak godina kopčali odjevni predmeti.
nemoguce da na parceli gde iskoci desetak novcica i koju obilazim par godina naletim na jedan jedini srednjevekovni nalaz?nemam katalog predmeta pa nemogu da tvrdim da je rim.sto se materijala tice u pitanju je srebro sa dosta pozlate

terminus
21.12.2005, 14:54
nemoguce da na parceli gde iskoci desetak novcica i koju obilazim par godina naletim na jedan jedini srednjevekovni nalaz?nemam katalog predmeta pa nemogu da tvrdim da je rim.sto se materijala tice u pitanju je srebro sa dosta pozlate
Čudi me da postoji toliko nepovjerenja u moju tvrdnju. Rim takav artefakt, jednostavno rečeno, ne poznaje i nikada ga neće upoznati, jer je on nastao i u masovnu uporabu ušao znatno kasnije. Osim toga, nije riječ o "mirisnici", već se radi o običnome dugmetu (toka). I danas se u folkloru u Dalmaciji (osobito Bukovici i Ravnim kotarima) može vidjeti takva stvar. Večina ih datira iz 18. i 19. stoljeća!