PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Stari članak iz Politike


LazarS
24.05.2013, 01:10
Zadnjih nekoliko dana "rovarim" po starim brojevima lista "Politika" i potvrđujem staru uzrečicu "Istorija se ponavlja" (Širli Bejzi to i opeva u pesmi): hapšenja zbog pronevera državnog novca, atentati, ubistva, samoubistva, nadrilekari i nadri-lekovi, zemljotresi, prazne političarske govorancije... Kao da čitam današnje novine.
A onda naleteh na ovaj članak, pa videh da je i tu isto: bajkovite priče o nalasku blaga, briga o zadržavanju nalaza u državi, muzeji u besparici...
:1851:

PS. Ja sam presložio "šlajfne" da bi bilo preglednije.

avgvst
24.05.2013, 11:54
Ha ha ha.
Zanimljivo štivo. Teme koje se aktueliziraju svakog dana u svim vremenima!

Marko
24.05.2013, 12:42
Je l" može prevod?

LazarS
25.05.2013, 01:43
Tek sad vidim da nam gazda štedi na rezoluciji slika ;)
Evo linka do većeg skena (http://i1334.photobucket.co m/albums/w642/Scarabeyrew/Politika-Dusanovi-Novci-19-01-1928_zps337b9f06.jpg )
Ako Vam je problem ćirilica - ne zamerite: da imam vremena prekucao bi članak...

Darko
26.05.2013, 11:13
Konačno i da je čitljivo... Lep je detalj klinaca koji se gađaju paricama (znam jednu iz SM koja se kao mala sa ostalom dečicom gađala paricama i sl.)...
... i u novinama ondašnjim "...Štedljiva ruka, u teškim prilikama naše prošlosti,..."
... i sam zaključak teksta ondašnje u odnosu na savremene upada u oči... Narodni muzej nema dovoljno sredstava... što mi je to nešto poznato, ali sam kraj... da je pisan u dananje vreme... Mladi učitelj bi prema tekstu postao deo "arheološke mafije" i taj bi mu nalaz trebalo oteti... "po sili zakona" JK