PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Izlozba Filozofskog fakulteta


Pretorijanac
16.07.2014, 23:34
Na Filozofskom fakultetu u Beogradu, nalazi se katedra za arheologiju.
Elem, oni imaju svoju zbirku i u okviru nje su neki od nasih najboljih komada.
Ovo su fotke dela zbirke koji je nedavno bio izlozen u Kapetan Misinom zdanju.

Praistoricarima ce biti zanimljivo. :)
Na poslednjim fotkama mozete videti retko prikazivanu "Beogradsku mumiju".

biljadj
17.07.2014, 10:07
Divno je ovo videti.Hvala za osvezenje nama praistoricarima.

kratki
17.07.2014, 11:01
Hvala na fotkama, lepo je za videti u uzivati.
Svidja mi se kokoska od keramike, podseca na fibulu pticu koju si postavio.

Pretorijanac
17.07.2014, 21:36
Nema na cemu. Da nisam u prilici da dogadjaj podelim sa vama, to bi bilo tek pola zadovoljstva. :) :nahrung00

avgvst
17.07.2014, 21:53
Uuuuu postavka zaista zaslužuje sve pohvale.
Kvalitetni predmeti i odlična restauracija.
Jel može pobliže nešto o "Beogradskoj mumuji"?

Banatski šetač
17.07.2014, 22:09
O Beogradskoj mumiji ima i na netu, a rađene su i emisije, a ova izložba je zaista prava lepota. Mnogi predmeti su iz literature, ali me je posebno oduševio onaj model ognjišta ...
Je li još uvek izložba u toku?

biljadj
17.07.2014, 22:47
O Beogradskoj mumiji ima i na netu, a rađene su i emisije, a ova izložba je zaista prava lepota. Mnogi predmeti su iz literature, ali me je posebno oduševio onaj model ognjišta ...
Je li još uvek izložba u toku?

Eh da to ognjiste,to je primerak.

Pretorijanac
17.07.2014, 22:59
Ja se uvek zalepim kod Vidovdanke (slicica i19). Jedna od mojih prvih ljubavi. :)
O Beogradskoj mumiji sam citao, ali nazalost sve izvetrilo.
Sto se tice izlozbe, ima dobe sanse da je jos uvek u toku, a mozda ce im to biti i stalna postavka.
U svakom slucaju ne bi bilo lose proveriti telefonom u koliko se neko odluci za posetu.

Dagrish
18.07.2014, 01:26
Dobre fotke (pogotovo one sa ambijentalnim osvetljenjem) i dobar aparat! Kod muzejskog fotografisanja (imam stari Canon A590 IS) često su mi pravili problem odsjaj blica na staklu zbog lošeg ugla (često je zaklanjao predmete) i drhtaj ruke tačno u momentu otvaranja blende. Ali, ti si te sitnice uspešno prevazišao, svaka čast! :) Čudesne vinčanske rukotvorine sam takođe imao priliku da vidim uživo na velikoj postavci u galeriji SANU Vinča - praistorijska metropola u jesen 2008. Uvek privlače pažnju, nikada ne dosade i mogu bezbroj puta iznova da im se divim. Bilo bi lepo kad bi se našli umetnici da izrade replike verne originalu, otisnute u glinenom kalupu i pečene na vinčanski način. Samo što bi cena tih suvenira verovatno bila poprilična zbog ne baš jednostavne i brze izrade.

avgvst
18.07.2014, 22:30
Mene sve te figurine iz vinčanskog perioda neodoljivo podsećaju na današnje shvatanje izgleda eventualnih vanzenmaljaca (ukoliko postoje).
Ko zna ... možda su ih oni i videli!
Znam da je druga simbolika, ali možda je baš ta simbolika i pogodak, ko zna!

acervonec
20.07.2014, 14:27
Kakva kolekcija! Ne samo vinčanska, gotovo sva keramika predstavlja ornamentom ili izradom vrhunsko dostignuče. Stvarno se vidi bogastvo balkanske praistorije. Iz estetskih i sadržajnih razlika mumija mi na toj izložbi "smeta".
Kad se uzme u obzir uslove i mrak fotografije su stvarno dobre, čestitke i hvala za prikaz!

Pretorijanac
21.07.2014, 09:31
Hvala dragi prijatelji. :)
Sto se tice replika vidjenijih praistoriskih predmeta, mogu da se nabave u Muzeju primenjenih umetnosti. Pokusacu jos jedan put da saznam cenu, pa cu ti javiti Dagrish. A sto se mumije tice i meni je zasmetala medju svom praistoriom. Mislim da su konacno napravili uslove u kojima mogu da izloze mumiju (vitrina sa kontolisanom vlagom i temperaturom), pa posto su do sada bili spreceni, valjda nisu hteli da cekaju neki pogodniji trenutak za izlaganje.

KUPAč
22.07.2014, 13:25
Hvala ti za ove fotografije.
Nisam znao da fakultet ima svoju zbirku, zanimljivo!

Da li je bio kakav katalog povodom izložbe, ako je može li se nabaviti?

Pretorijanac
22.07.2014, 17:58
Nema na cemu. :nahrung00
Mislim da nema prateceg kataloga. Ne primetih ga tamo. :nixweiss: