PDA

Napustiti arhiv i stranicu prikazati u standardnom izgledu : Površinski rudnik i crvena zemlja


Marko
17.02.2015, 11:13
Imam pitanje za kolege forumaše?
Na jednoj strani brda na jednom hektaru površine nalazi se crvena zemlja. Na mestima gde je ona nalaze se brazde po par metara dubine i širine, vrlo malo ima kamena i ako ga ima i ono je crvene boje. Veliki je šibljak tako da nemam slike tj. nevidi se ništa. Isplati li mi se da krčim taj šibljak i šta mogu da očekujem na takvom mestu ? Šrednji vek, rim... samim tim da naselja u blizini nema?

sirmium
17.02.2015, 11:31
Moje misljenje da u toj crvrnoj zemlji nema nista.....ipak je to samo moje misljenje!

Vumi
17.02.2015, 17:21
Imao sam prilike ici na jedan takav teren...mineralizaci ja ubija a teren je bio nekakav povrsinski kop (austrougari kopali rudu).

Stalker
17.02.2015, 18:44
Ko što Vumi kaže, visoka mineralizacija, ako uzmeš magnet od zvučnika i provučeš kroz tu zemlju imat ćeš vjerovatno sve puno sitnog željeza. Negdje sam pročitao da su takve površinske kopove crvene zemlje koristili Kelti koji bi napravili neku vrstu male od blata, visoke peči i ljevali željezo. Male količine ali za nož ili koplje dovoljno. obično bi se tamo našla i šljaka od ljevanja. Vidio sam da su neki mislili da je to dio meteora.

ObeliX
17.02.2015, 20:41
Ja sam nabasao na njivu sa crvenim (ridjim) flekama na kojima su praistorijski grobovi.
popricao sam sa vlasnikom njive i on je rekao da su vrsene sondaze i kojesta. vide se ravnomjerno rasporedjene ovalne fleke i okrenute u istom smijeru,mislim prema zapadu.
nisam tu nista radio jer je sljedeca njiva bila naselje :)

avgvst
17.02.2015, 22:14
Ja se malo sećam da smo nekada u školi pričali da je crvena zemlja uglavnom ruda aluminijuma i zove se boksit. E sada da li se i ovde radi o toj rudi, pojma nemam!

ObeliX
17.02.2015, 22:24
ako je cijelo podrucje takvo onda je ruda a ako je u tragovima onda...ispitati

Marko
18.02.2015, 09:36
Zivalj koji se doselio u to mesto je nekih 150-200 godina tu. Niko ništa ne zna da kaze sem da su tu posadjeni vinogradi, verovatno je to moglo samo da uspeva na takvoj zemlji. Definitivno je starije od 150 godina.
Oker je sluzio za posipanje grobova... sada da li je to oker ili ne ???