Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Priče...legende...itd (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=112)
-   -   Pop Martinovo blago (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=628)

rajan 12.01.2007 17:55

Prikažite listu dokumenata (Broj: 3)
u trecem oku pre desetak godina

terminus 12.01.2007 19:00

Citat:

citat od rajan
u trecem oku pre desetak godina

Auuuuuuu, osamdeset tovara blaga! Mašta uistinu zna biti neumjereno pretjerana!

perun 12.01.2007 22:20

Pa sad sam saznao odakle je Spilberg kupio ideje za filmove o Indijani.

pdragan 12.01.2007 22:33

tema je postavljena u "price i LEGENDE" ako trazite istinite price i dogadjaje onda je ovo pogresan forum:00000964:

terminus 13.01.2007 01:48

Citat:

citat od pdragan
tema je postavljena u "price i LEGENDE" ako trazite istinite price i dogadjaje onda je ovo pogresan forum:00000964:

Također, legende i priče morale bi biti umjerene, u protivnom postaju lakrdije!

rajan 16.01.2007 02:34

pricha kaze da kad se je pop Martin sa svojom bandom vratio kod manastira, poslao je nekoliko ljudi da pronadju pogodno mesto ili pecinu da sakriju zlato koje su opljackali. posle nekoliko dana jedan od njih pronasao je pecinu u kojoj je bilo na podu tri gomile rimskog zlata( tri naviljka-gomile sena visoke metar odprilike), onda je otisao kod popa i drugova i rekao: ovo sto mi nosimo nije nista, dodjite da vidite koliko sam ja para nasao. Kada je pop Martin video zlato rekao je "pare idu pri pare". Onda su i njihovo zlato doneli u pecinu i pozvali nekog majstora, napravili taj "mehanizam" (verovatno kamenu plocu na osovini), zatrpali glavni ulaz od pecine i tako zatvorili "rimsko skroviste" kako su ga nazvali...

BOKI 16.01.2007 11:37

Znam da ovo nije tema sto cu sad da pitam ali me bas zanima kako cemo one Turke da nazovemo sto je od njih zlato uzeto ako popa Martina banditom zovemo???Zar su to Turci tursko zlato nosili iz Bosne i Srbije za Tursku pa onaj ko im je to oteo postade bandit?
Kako im doslo tako i otislo...
Ako makar malo ima istine u vezi popa Martina lepo bi bilo da se drzava ozbiljnije pozabavi tim pitanjem,ako je tako nesto uopste
moguce kod nas?

rajan 16.01.2007 16:49

nisu oni od turaka samo otimali, oni su otimali i od naroda (seljaka) hranu.

rajan 24.01.2007 00:53

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
nasao sam jedan opis na bugarskom iz 1828 g. Opisuje neko mesto na staroj planini, ali prezime je drugacije

Milica 24.01.2007 19:42

Zamolila bih Dragana da kaze o kojoj se Jelasnici radi(mozda ona u blizini Surdulice ili neka druga?).


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 04:01 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!