Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novac (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Njemacka (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=6960)

Desert Walker 27.09.2012 19:34

Citat:

citat od Enigma (Prilog 69741)
Samo UNC kvalitet nešto vrijedi, materijal poput ovog je kolekcionarski nezanimljiv. :26: :)

ima i onih novih,neostecenih ;) ,kako bi rekli Unirculated.

Banatski šetač 27.09.2012 21:16

Valjda, "uncirculated" (UNC) :))

Lapsus scriptus :bier:

Desert Walker 27.09.2012 21:24

da...brzi prst od pameti :) .

Desert Walker 28.09.2012 22:57

Prikažite listu dokumenata (Broj: 3)
ima i ovih na kojima pise Banknote. stampane su u vrijeme ekonomske krize u Njemackoj tako da su nominale jeko visoke a i stampane su samo sa jedne strane. slab sam sa njemackim a jos ako je gotika :) ...ko zna neka procita (desifruje)

Vumi 28.09.2012 23:29

Evo da probam prevesti ovu prvu. Malo ce biti nestrucno ali ce se sigurno razumjeti :).

"Ova novcanica ce se uzimati od strane javnih kasa u republici Hessen i bice unovcena (zamijenjena) od strane drzavne banke Hessen i nece izgubiti svoju vrijednost 1 mjesec od dana objavljivanja u Darmstatskim novinama"

U potpisu, Direktorium drzavne banke Hessen

Desert Walker 28.09.2012 23:33

bravo Vumi. ja sam "sutnuo" kroz Google Translate i nije bilo nikakvog smisla (razumljivo i zasto). malo sam pokusao da skontam ali nisam mogao sve da povezem. ukratko da se ne brukam lakse je ovako.
mislim da su mi ove Banknote draze nego same Reich Marke. dodju kao papiri od vrijednosti . meni je zanimljivo. imam ih nekoliko

Vumi 28.09.2012 23:37

To su tzv Notgelda, bukvalno prevedeno, pomocni novac ili novac za nuzdu u nedostatku pravoga :).

banebeograd 29.09.2012 14:42

Citat:

citat od Vumi (Prilog 69777)
pomocni novac ili novac za nuzdu u nedostatku pravoga :).

sta ti je svaba , majku im njihovu, kod njih sve moze
ja onomad kad sam u prodavnici u milanu hteo da platim sa nekim slicnim "pomocnim" novcem u vidu rucnih radova od po 100 evrica u nuzdi i frci odstampanim samo sa jedne strane ovi tamo digli frku,
jedva sam zivu glavu izvukao,
sve nesto vicu FALSO FALSO , bem li ga sta im to znaci :00000726:

Vumi 29.09.2012 15:18

Ma talijani su uvijek bili komplikovani, haha

Frci 30.09.2012 14:36

To je novac stampan u velikoj krizi, svaki veci grad je stampao svoj tako da tog obicnog papira ima u izobilju, vazio je samo za Grad gdeje stampan . Numizmaticki je skoro bezvredan lako se falsifikuje ali se mora reci da je interesantan sa tolikim nulama.
Pozzzzzzzzzzz


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 16:17 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!