Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Antika (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=166)
-   -   Sirmijumske zlatne poluge (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=5766)

miligor 29.06.2011 21:09

Taj je vec tuzio drzavu sudu Strazburu i trazi procenat, po toj njegovoj logici svaki arheolog bi trebao da trazi procenat od stvari koje iskopa. A on da je pametan bio nebi sad isao na sud.

Jova82 29.06.2011 21:21

A sta je nadjeno pre par godina kad su pravljeni novi trzni centri? :D

Enigma 29.06.2011 22:19

Citat:

citat od boaz137 (Prilog 54284)
De, čoveče smanji malo!
Zlato je u antici bilo veoma, veoma retko. Rimljani i drugi narodi nisu imali tehnologiju da se zlato dobija iz rude. Koristilo se samo čisto, nascentno (prirodno) zlato. Postojao je samo jedan rudnik takvog zlata i to u Španiji (Las Medulas - mesto koje je Unesco zaštitio kao svetsku kulturnu baštinu). Ipak, ono je davalo do četiri tone godišnje. Iscrpljivanjem tog rudnika krajem četvrtog veka nastaje inflacija koja dostiže neviđene razmere u petiom veku, jer nije bilo čvrste podloge. Ostala nalazišta u carstvu (npr. u Dolaucothi u južnom Velsu; dok je bilo zlata dotle su tu i bili Rimljani) su davala mnogo manje zlata i nikada nisu premašivala španski rudnik.
Koliko je zlato bilo dragoceno svedoči podatak da su smeli da ga nose samo članovi carske porodice, a patriciji (plemići) tek od kraja trećeg veka. Njima je bilo dozvoljeno da nose samo jedan komad zlatnog nakita. Zbog toga oni koji nađu, recimo, minđušu nikada ne nađu drugu, jer nje i nema! Drugi komad je nosila sestra ili snaha one kod koje je nađena minđuša.
Zlato u tim količinama ne postoji u antici, pa čak ni u današnje vreme. Borski rudnik je staroj Jugoslaviji davao 30 tona uz pomoć dobre tehnologije koju Rimljani nisu imali. Smanjivanjem procenta zlata u rudi, smanjila se i količina koja je mogla biti prodata na svetskom tržištu i, gle čuda, to mi je nešto poznato, došlo je do raspada zemlje, inflacije koja je bila ipak manja od one iz antičkog perioda, itd.

Napisano je staro štivo koje danas ne drži vodu. :) :26:

Marko 30.06.2011 08:55

Naravno da je skoro sve pretopljeno,nazalost .
Ali zato ovaj hobi sluzi da i mi pronadjemo makar jedan unikatni.

avgvst 30.06.2011 23:06

Da nisam se ni setio novih tržnih centara!!! Izgrađeni su neposredno uz nekadašnje zidine Sirmiuma! Odnosno one su van tertorije antičkog grada. Ali ipak mislim da je i tu bilo koje čega samo se ćuti. Mada neki kažu da je tu bila bara a pored bare rimsko groblje sada gde je jalija i ovi tržni centri ali ipak, 30m od zidina grada!!! :D Voleo bi da sam kopao tamo tada!

Jova82 01.07.2011 11:50

Bilo je dosta aktivnih detektora na mestu gde je nosen visak zemlje pri izgradnji tih prodavnica, verovatno je bilo i dobrih nalaza :D

avgvst 02.07.2011 08:44

Gde je nošen višak zemlje??? :D

Jova82 02.07.2011 11:25

kod mosta

KUPAč 02.07.2011 22:34

Ukupna količina zlata koja je do sada iskopana ljudskom aktivnosti u povijesti je procijenjena 120 000 tona, i gotovo svaki gram (ili pravilnije bi bilo reći: svaka unca) je bar nekoliko puta pretopljena.

Inače, koliko god to izgledalo puno, kada bi se svo to zlato koje danas postoji skupilo i pretopilo, bilo bi ga otprilike tek za jedan olimpijski bazen, eventualno malo više (još jedan dječji bazen pride).

Kako stvari stoje, cijena mu može ići samo gore, dok sve skupa ne ode u 3 p.m., pa ćemo onda vrijednost potrebnih dobara određivati prema vreći kukuruznog brašna.

Cezar Veliki 02.07.2011 23:52

odakle ti ovaj podatak o 120000 tona?


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 23:34 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!