Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   slika zime 2009/10 (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=4630)

popimperia 16.12.2010 19:09

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Slike zime

avgvst 16.12.2010 19:15

Prikažite listu dokumenata (Broj: 5)
Da dodam i ja poneku sličicu:

avgvst 16.12.2010 19:19

Za 3. i 4. sliku me je mama pitala: "Što nisi slikao u boji?" He he he :)

Atila Hunt 16.12.2010 19:23

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Evo malo i od mene 2009 god.
Prilaz Kosaninom Gradu planina Cer
dokumenat 17648

Atila Hunt 16.12.2010 19:28

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Trojanov Grad takodje planina Cer

dokumenat 17650

Stef74 16.12.2010 19:47

Citat:

citat od Atila Hunt (Prilog 48739)
Trojanov Grad takodje planina Cer

dokumenat 17650

ko te pogodi grudvom :bash:

avgvst 16.12.2010 19:59

Kolege gde su komentari za moje slike? Evo citat iz jedne knjige: "У Вуковом Речнику је записана једна српска легенда о богу (или демону) Тројану, која је занимљива због повезивања Тројана са Сремом, будући да се зна да је римски цар Деције Трајан рођен у Срему. Део легенде, који је нама занимљив, каже: "На планини Церу у околини Шапца, у близини Тројановог града, живео је Тројан. Сваке ноћи, ишао је он у Срем код какве жене или девојке". Сличну легенду можемо наћи и у Милићевићевој Кнежевини Србији: "У једном замку на планини Церу живео је цар Тројан". Такође, у српском народу постоји веровање да најбољи јунаци потичу од демона Тројана, змајева и вила".

Atila Hunt 16.12.2010 20:24

Citat:

citat od avgvst (Prilog 48742)
Kolege gde su komentari za moje slike? Evo citat iz jedne knjige: "У Вуковом Речнику је записана једна српска легенда о богу (или демону) Тројану, која је занимљива због повезивања Тројана са Сремом, будући да се зна да је римски цар Деције Трајан рођен у Срему. Део легенде, који је нама занимљив, каже: "На планини Церу у околини Шапца, у близини Тројановог града, живео је Тројан. Сваке ноћи, ишао је он у Срем код какве жене или девојке". Сличну легенду можемо наћи и у Милићевићевој Кнежевини Србији: "У једном замку на планини Церу живео је цар Тројан". Такође, у српском народу постоји веровање да најбољи јунаци потичу од демона Тројана, змајева и вила".

Malo opsirenije:
Na najvišoj tački planine Cer se nalaze ostaci srednjevekovnog utvrđenja "Kosanin Grad" i utvrde Trojanov Grad koja se pripisuje mitskom biću caru Trojanu.
Vuk je u svom rečniku zapisao: " Na planini Ceru, u okolini Šapca, u blizini Trojanova grada, življaše neko lice pod tim imenom. Svake noći iđaše on u Srem kod kakve žene ili devojke. Bojaše se sunčanih zrakova, da ga ne sprže, i zato od dragane odlažaše pre sunca. Kad dođe kod svoje drage, dadu konjima zobi; a kad oni pojedu zob, i petao zapeva, on se odmah vraća u svoj zamak. Jedne noći brat ili muž jedne njegove dragane metnu u zobnice konjima peska mesto zobi, pa poseče jezik svima petlovima, da ga pevanjem ne probude. Kad car pomisli da je vreme da ide zapita svoga slugu da li su konji pojeli zob. Sluga odgovori da nisu, a petlovi ne mogahu pevati, te se tako Trojan odocni kod svoje drage. Najzad videći u čemu je stvar, usedne na svoga konja i pojuri zamku. Trojan je u tom bežanju ogluveo u selu Glušci, izgubio tabane blizu sela Tabanovci, oslepio pored sela Slepčević, izgubio štit pored sela Štitari, a najveća mu se nesreća desila blizu sela Desića. Sunce ga na kraju stiže na putu; on se sakrije pod jedan plast sena; no dođoše volovi i rasturiše seno, te tako Trojana dohvati sunce i sprži." Prema legendi car Trojan je imao pet kćeri Kosanu, Koviljku, Vidu i Soku, po njima su gradovi i dobili imena Soko-grad, Koviljača, Vidin grad i Kosanin grad (na Ceru). Petoj kćeri se ne zna ime te se ne zna ni koji je njen grad.

Atila Hunt 16.12.2010 20:32

Citat:

citat od Stef74 (Prilog 48740)
ko te pogodi grudvom :bash:

Mr.Paint kolega:00000506:

Jovke 16.12.2010 20:38

Atila prica je odlicna, vrlo zanimljiva.
A slike... sidu lece...


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 19:34 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!