Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Priče...legende...itd (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=112)
-   -   Pop Martinovo blago (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=628)

pdragan 10.01.2008 23:57

super vumi,idemo iz pocetka !!

hermes.legend 21.02.2008 18:50

Mapa o pop Martinu i Volcan Vojvodi
 
Pozdrav svim, dugo sm trazio vakav forum i naizad nasao sam ga, velika pohvalba "gazdama"
Imam mapu koju je napisao sam Volcan Vojvoda, i na njoj pise, negdje na sredini pise ja Volcan Vojvoda i na kraju V.V. (B.B) 1769. Opisuje za bogatstva njihova bogatstva, i mapa je za dio blaga i jednoj knjigi koja navodno vodi do svih njihovih baogatstva, trazi se Bjela voda koja prolazi preko crvenih kamenja, prateci vodu nailazis na dva puta jedan vodi do bogatstva a drugi do knjige, prvo uzmite bogatstvo pa onda knjigu ako ne zelite da izgubite pravi put a mozda i zivot????
itd mapa je na kozi sa 7 strana i pisana je na starogrckom ali uspio sam je prevesti ali ne mogu naci nijednu startnu poziciju, ne znam za koje mjesto se radi, mapa je autenticna jer odveo sam komad kozhe sa mape preko jendog prijatelja na analize u njemacku i rekli su da je stara najmanje 200 - 300 godina. Sve najbolje i hvala

hermes.legend 21.02.2008 18:55

i jos jedan mali detalj spominje se i neko eminovo bogatsto i za njegovu vodenicu za koje isto daje neke podatke

Vumi 21.02.2008 19:07

Da bi dobio odgovor prvo ce ti biti trazeno da postavis tu mapu ovdje :)...a to ne vjerujem da ces uciniti :)...usput, dobro nam dosao...

Nigrianvs 21.02.2008 19:13

Dobro nam dosao. Ajd postavi tu mapu ja znam za belu vodu koja tece preko crvenog kamenja, imaju dva putica tojest staze, postavi to pa cu ti objasni:26:

hermes.legend 21.02.2008 19:25

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
postavicu samo prvu stranu mape da bi se uvjerili fotokopija orginala, ali stvarno sta mislite, jedan turski arheolog mi je rekao da trebam biti vrlo sretan kad je vidio jednu stranu mape jer ovo se trazi od svih nacija : Bugari, Srbi, Makedonci, Trci... I da trebam biti vrlo oprezan

rajan 21.02.2008 20:30

Ovo moze da se procita. Ajde daj jos nekoliko detalja. Ima nekoliko Belih Voda

RUAH 21.02.2008 20:33

Moje mišljenje je,ali bez uvrede, da to nije ništa posebno.
Čisto sumnjam da je to stara mapa (kopija),ali iz samo jednog razloga.
Kao prvo,papir je bio zgužvan pa ravnat a slova su pisana naknadno na
izravnatom papiru.Nijedno slovo nije oštečeno kako je papir gužvan na mjestima gdje se savijao.Imam par knjiga starih 200-300 god,i znam kako izgledaju listovi koji nisu gužvani,a tako stari.
To je samo moje mišljenje

banebeograd 21.02.2008 20:44

Citat:

citat od hermes.legend (Prilog 22463)
Pozdrav svim, dugo sm trazio vakav forum i naizad nasao sam ga, velika pohvalba "gazdama"
Imam mapu koju je napisao sam Volcan Vojvoda, i na njoj pise, negdje na sredini pise ja Volcan Vojvoda i na kraju V.V. (B.B) 1769. Opisuje za bogatstva njihova bogatstva, i mapa je za dio blaga i jednoj knjigi koja navodno vodi do svih njihovih baogatstva, trazi se Bjela voda koja prolazi preko crvenih kamenja, prateci vodu nailazis na dva puta jedan vodi do bogatstva a drugi do knjige, prvo uzmite bogatstvo pa onda knjigu ako ne zelite da izgubite pravi put a mozda i zivot????
itd mapa je na kozi sa 7 strana i pisana je na starogrckom ali uspio sam je prevesti ali ne mogu naci nijednu startnu poziciju, ne znam za koje mjesto se radi, mapa je autenticna jer odveo sam komad kozhe sa mape preko jendog prijatelja na analize u njemacku i rekli su da je stara najmanje 200 - 300 godina. Sve najbolje i hvala

dobro dosao hermesu legendo,
ajde prvo nas malo uputi ko je taj Volcan Vojvoda, gde je ziveo i radio i slicno...
znaci li to sto je pisao na starogrckom da je on bio grk???
zatim koliko si platio mape, i gde si nabavio,
moze biti da ti je neko prodao nesto sto se na nekim sajtovima moze naci i jeftinije recimo na www.kakootkriti.com ..

hermes.legend 21.02.2008 20:47

RUAH
 
Ok, ne krivim te jer stvarno izgleda tako, ali:
uzmi komad коже osusi ga i vidjeces koko dobija prelome kao da je list savijen, kad se osusi stvaraju se neke "vene" zavisi kako je bio poloжaj koжe kada se susio, a za info ja imam i originale, i znam sigurno da su iz tog vremena jer su napravljene analize koжe i stara je najmanje 200-300 godina.

hermes.legend 21.02.2008 20:50

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 22476)
dobro dosao hermesu legendo,
ajde prvo nas malo uputi ko je taj Volcan Vojvoda, gde je ziveo i radio i slicno...
znaci li to sto je pisao na starogrckom da je on bio grk???
zatim koliko si platio mape, i gde si nabavio,
moze biti da ti je neko prodao nesto sto se na nekim sajtovima moze naci i jeftinije recimo na www.kakootkriti.com ..

Mape su pronadjene u jendnoj kolibi (koliba za ovcare stara, ostale su samo neke rusevine) na planini. nisam ih kupio nasao ih je moj djed, ali nije nikome pokazao te mape do prije 5 godina pa sam ja prije 6 mjeseci poceo da prevodim i naizad preveo.

hermes.legend 21.02.2008 20:58

Citat:

citat od pdragan (Prilog 4594)
Od toliko prica i legendi od tragaca i lovaca na blago svi traze neko blago POP MARTINA HIMOVICA.Razne magaze ,cupovi,tovari I tovari zlata .Pa zar je moguce da je taj pop martin ima toliko blaga???Njegovo blago traze ljudi iz srbije ,bosne ,bugarske ,traze ga I u rumuniji.Postoje I mape I tacno znaju gde je zlato,ustvari neznaju bas tacno gde ali su sigurni da je na tom mestu pa im treba detektor za zlato koji moze da hvata 5-6 metara.Takvih prica slusam skoro svaki dan,I nije mi jasno da toliko ljudi traze te magaze I riznice I cak rizikuju svoj zivot zbog toga.Bas bih voleo da vidim tog coveka koji je nesto nasao od tih skrivenih blaga.Cak sam I sam nabavio jedan plan skrivenog blaga I on glasi ovako:Opis 282 iz plana br.85x220 od knjizni opis.JELASNICKA MAGAZA.Kad dodjes u Jelasnicu,trazi kude je suva rovina,u nju ima dve loze nad put,jedna divlja jedna pitoma,poznava se dok je veka I sveta.Od nje kad podjes uz rovinu na levo ima jedan put I na ozdol od put tri koraka ploca,na nju znak,od kuce glava,pod nju je ulaz u magazu I to ovak.Ajde u pecinu na dole osam basamaka ,po levo na pecina na nju ima ploca,idi u nju,na sred pecina ima jedan covek od voska ovo je pecina pokrita sa grede ,ne idi po njih jer ces stradati vidi na mapu,prici I uzmicoveku iz desnu ruku raskov I idi urdi kurban,u pecinu ima kola zlato,nosi kolko hoces to je kraj I tacno. Potpis Martin Himovic tri pecata rimski ,turski I hriscanski. .ko zna mozda se nekom posreci!!!!!!!!!! Pozdrav dragan.

ovo je napisao pdragan
Evo info o pop Martinu vojvodi a i Volcan Vojvoda je bio u njegovoj grupi, ja sam vas vako i nasao googlajuci o volcan vojvodi i naisao na ovaj post

banebeograd 21.02.2008 21:13

Citat:

citat od hermes.legend (Prilog 22463)
Imam mapu koju je napisao sam Volcan Vojvoda, i na njoj pise, negdje na sredini pise ja Volcan Vojvoda i na kraju V.V. (B.B) 1769. Opisuje za bogatstva njihova bogatstva, i mapa je za dio blaga i jednoj knjigi koja navodno vodi do svih njihovih baogatstva
itd mapa je na kozi sa 7 strana i pisana je na starogrckom ali uspio sam je prevesti ali ne mogu naci nijednu startnu poziciju, ne znam za koje mjesto se radi, mapa je autenticna jer odveo sam komad kozhe sa mape preko jendog prijatelja na analize u njemacku i rekli su da je stara najmanje 200 - 300 godina.

"U Bugarskoj je Pop Martin vojvoda naravno bugarin! Bugari su jedini koji su napisali nesta o pop Martinu u njihovoj enciklopediji, vidi tom 5, str 335, Bolgarska enciklopedija, Sofija 1986.
Citiram prevod na makedonski jezik;
"POP MARTIN VOJVODA, Martin vojvoda, (nepoznat) - hajdutin.
Se prikazuva glavno preku I polovina na XIX vek niz Slivensko, Elensko, Vracansko, Trnovsko, Plovdivsko, Smolensko, Strandjansko i drugi mesta. Negovoto ime i podvizi cesto se svrzuvat so dejnosta na hajdutite Volcan vojvoda i Bojco vojvoda. Stanuva hajdutin za da ja zastiti pogazenata si cest, zena mu bila grabnata so izmama od pasata vo gradot Ruse; zaedno so Volcan vojvoda, Pop Martin vojvoda go organizira ubistvoto na rusenskiot pasa. Napaga i ograbuva osmanski porobiteli i nekolku pati - carskata hazna (riznica). Svedenijata za nego, predimno od predanija i narodni pesni, cesto se protivorecni i nepolni. Sozdadeni se imanjarski legendi za zakopani skrovista na Pop Martin vojvoda. Sirokiot teritojalen obseg na dejstvijata mu, dava osnov da se pretpostavuva, deka vo narodnite predanija se smesuvat podvizite na hajduti so edno i isto ime"
Vidi dalje i literatura gde bi se moglo nesto vise saznati za Pop Martin vojvoda: B. Angelov i Hr. Vakarelski - Dimka Bezimkai Volcan vojvoda, tojest u njihovoj knizi "Trem na bolgarskata narodna istoriceska epika od Momcila i Krali Marko do Karadzata i Hadji Dimitra"

ako je mapa kako ti kazes na starogrckom onda je dimke bezimeni ili ti volcan vojvoda bio cudo od hajduka u to vreme jer je pored maternjeg bugarskog jezika pisao i na starogrckom

Enigma 21.02.2008 21:16

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 22476)
dobro dosao hermesu legendo,
ajde prvo nas malo uputi ko je taj Volcan Vojvoda, gde je ziveo i radio i slicno...
znaci li to sto je pisao na starogrckom da je on bio grk???
zatim koliko si platio mape, i gde si nabavio,
moze biti da ti je neko prodao nesto sto se na nekim sajtovima moze naci i jeftinije recimo na www.kakootkriti.com ..

Ja stvarno više nemam volje reagirati na ove gluparije, živ mi bio ! :26:

hermes.legend 21.02.2008 21:19

Mapu sam dao na prijevod u Oxford university, i oni su mi dali prijevod i rekli da je pisano sa starogrckom abecedom, sto mozete vidjeti i na slici. znaci da ja ne znam jeli grcki ili bugarski, to su mi oni rekli ja samo prenosim informacije.

Enigma 21.02.2008 21:21

Citat:

citat od RUAH (Prilog 22475)
Moje mišljenje je,ali bez uvrede, da to nije ništa posebno.
Čisto sumnjam da je to stara mapa (kopija),ali iz samo jednog razloga.
Kao prvo,papir je bio zgužvan pa ravnat a slova su pisana naknadno na
izravnatom papiru.Nijedno slovo nije oštečeno kako je papir gužvan na mjestima gdje se savijao.Imam par knjiga starih 200-300 god,i znam kako izgledaju listovi koji nisu gužvani,a tako stari.
To je samo moje mišljenje

To je istina, a ebivetri naivcima izbijaju lovu, onako laganice. :totlach: :26:

hermes.legend 21.02.2008 21:25

Citat:

citat od Enigma (Prilog 22482)
Ja stvarno više nemam volje reagirati na ove gluparije, živ mi bio ! :26:

Pa molim te onda nemoj reagirati, ali mislim da ti najvise od sviju reagujes, ako nisi ozbiljan ostavi druge da reaguju.

hermes.legend 21.02.2008 21:30

Citat:

citat od Enigma (Prilog 22485)
To je istina, a ebivetri naivcima izbijaju lovu, onako laganice. :totlach: :26:

Citat od RUAH
Moje mišljenje je,ali bez uvrede, da to nije ništa posebno.
Čisto sumnjam da je to stara mapa (kopija),ali iz samo jednog razloga.
Kao prvo,papir je bio zgužvan pa ravnat a slova su pisana naknadno na
izravnatom papiru.Nijedno slovo nije oštečeno kako je papir gužvan na mjestima gdje se savijao.Imam par knjiga starih 200-300 god,i znam kako izgledaju listovi koji nisu gužvani,a tako stari.
To je samo moje mišljenje



Moj prijatelju to nisu listovi nego koжа, od malopre se trudim da ti to objasnim ali ne kuzis

Enigma 21.02.2008 21:44

Citat:

citat od hermes.legend (Prilog 22486)
Pa molim te onda nemoj reagirati, ali mislim da ti najvise od sviju reagujes, ako nisi ozbiljan ostavi druge da reaguju.

Ne sekiraj se, dok sam bio mlad i zelen, znali su mi uvalit koješta za vrhunsku robu, uvijek ima vremena i nade, ako si uporan nikad nije kasno da ponešto i naučiš, na žalost prvo ide pušiona i tek onda slijedi učiona. :totlach: :26:

banebeograd 21.02.2008 21:48

Citat:

citat od Enigma (Prilog 22488)
Ne sekiraj se, dok sam bio mlad i zelen, znali su mi uvalit koješta za vrhunsku robu, uvijek ima vremena i nade, ako si uporan nikad nije kasno da ponešto i naučiš, na žalost prvo ide pušiona i tek onda slijedi učiona. :totlach: :26:


ahhhh, nema ljubavi bez bola....:26:

hermes.legend 21.02.2008 21:48

Citat:

citat od Enigma (Prilog 22488)
Ne sekiraj se, dok sam bio mlad i zelen, znali su mi uvalit koješta za vrhunsku robu, uvijek ima vremena i nade, ako si uporan nikad nije kasno da ponešto i naučiš, na žalost prvo ide pušiona i tek onda slijedi učiona. :totlach: :26:

za tvoju info. mapu nisam kupio nego mi je data od moga djeda. pa me ne moras toliko zaliti. mozda si ti bio zelen i naivan (sam si rekao) ali nisam ja. :00000441:

banebeograd 21.02.2008 21:51

Citat:

citat od hermes.legend (Prilog 22490)
za tvoju info. mapu nisam kupio nego mi je data od moga djeda. pa me ne moras toliko zaliti. mozda si ti bio zelen i naivan (sam si rekao) ali nisam ja. :00000441:

pa daj nam jos nekih podataka o tom vojvodi,
jesi li saznao uopste jos nesto vezano za tu temu...

peon 21.02.2008 21:53

Citat:

citat od Enigma (Prilog 22488)
Ne sekiraj se, dok sam bio mlad i zelen, znali su mi uvalit koješta za vrhunsku robu, uvijek ima vremena i nade, ako si uporan nikad nije kasno da ponešto i naučiš, na žalost prvo ide pušiona i tek onda slijedi učiona. :totlach: :26:

Nema sta potpuno si upravu

hermes.legend 21.02.2008 21:57

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 22491)
pa daj nam jos nekih podataka o tom vojvodi,
jesi li saznao uopste jos nesto vezano za tu temu...


JovanOliver


POP MARTIN VOJVODA, Martin vojvoda, (nepoznat) - hajdutin.
Se prikazuva glavno preku I polovina na XIX vek niz Slivensko, Elensko, Vracansko, Trnovsko, Plovdivsko, Smolensko, Strandjansko i drugi mesta. Negovoto ime i podvizi cesto se svrzuvat so dejnosta na hajdutite Volcan vojvoda i Bojco vojvoda. Stanuva hajdutin za da ja zastiti pogazenata si cest, zena mu bila grabnata so izmama od pasata vo gradot Ruse; zaedno so Volcan vojvoda, Pop Martin vojvoda go organizira ubistvoto na rusenskiot pasa. Napaga i ograbuva osmanski porobiteli i nekolku pati - carskata hazna (riznica). Svedenijata za nego, predimno od predanija i narodni pesni, cesto se protivorecni i nepolni. Sozdadeni se imanjarski legendi za zakopani skrovista na Pop Martin vojvoda. Sirokiot teritojalen obseg na dejstvijata mu, dava osnov da se pretpostavuva, deka vo narodnite predanija se smesuvat podvizite na hajduti so edno i isto ime"
Vidi dalje i literatura gde bi se moglo nesto vise saznati za Pop Martin vojvoda: B. Angelov i Hr. Vakarelski - Dimka Bezimkai Volcan vojvoda, tojest u njihovoj knizi "Trem na bolgarskata narodna istoriceska epika od Momcila i Krali Marko do Karadzata i Hadji Dimitra"

banebeograd 21.02.2008 22:04

to je sve sto si do sada saznao???

hermes.legend 21.02.2008 22:10

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 22494)
to je sve sto si do sada saznao???

to i jos u mapi kaze :
nas nije malo a nije nas i puno, nimo pametni ali smo lukavi, nismo siromasni nrgo bogati
znam da je knjiga zakopana zajedno sa jednim njegovim prijateljem, znaci knjiga je u grobu, kako kaze u mapi

Enigma 21.02.2008 22:29

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 22489)
ahhhh, nema ljubavi bez bola....:26:


Prijatelju, ispada tako nekako, a sve ostalo je fantazija. :26:

Enigma 21.02.2008 22:36

Citat:

citat od hermes.legend (Prilog 22490)
za tvoju info. mapu nisam kupio nego mi je data od moga djeda. pa me ne moras toliko zaliti. mozda si ti bio zelen i naivan (sam si rekao) ali nisam ja. :00000441:

:pray: :pray: :pray: :D

RUAH 21.02.2008 23:26

Citat:

citat od hermes.legend (Prilog 22487)
Moj prijatelju to nisu listovi nego koжа, od malopre se trudim da ti to objasnim ali ne kuzis

Nije bitno jel koža ili list.
Stavio si kopiju.Zašto si stavio kopiju?
Možeš nam staviti i original toga dijela da malo vidimo i boju te kože,a ne samo crno-bjelo,jer nema nikakvih tajni.Šta piše na originalu piše i tu.

Enigma 21.02.2008 23:41

Citat:

citat od RUAH (Prilog 22499)
Nije bitno jel koža ili list.
Stavio si kopiju.Zašto si stavio kopiju?
Možeš nam staviti i original toga dijela da malo vidimo i boju te kože,a ne samo crno-bjelo,jer nema nikakvih tajni.Šta piše na originalu piše i tu.


Očito je u tome kvaka, idemo šišat ovce, na sreću nema više ovaca, sve vuk do vuka. :26:

crni 21.02.2008 23:42

Cek cek da instalira ,fotosop, pa ima svi da se divimo boji koze!

Nigrianvs 22.02.2008 03:48

hermes daj postavi tu mapu da ti objasnim sta je sta na njoj mani ovaj list nije interesantan, a vi saljivdzije daj uozbiljite se covek ima orginalnu stvar u ruci:totlach::26:

laki 22.02.2008 08:27

moram sve da vas razocaram,skoro sam saznao da je to blago vec pronadjeno, pronasao ga je covek iz mog kraja sa jos nekim tipovima ...sad ulaze lovu u grckoj, kupio je nekoliko kilometara grcke obale a i dalje kupuje...opustite se ,to je zavrsena prica :red_eyes:

banebeograd 22.02.2008 10:32

i bre lakiiiii,
upropasti nam zurku, taman smo se nalozili da kopamo gore iznad bele reke...
a da pozdravi burazera i pitaj ga dal imamo popust kod njega u hotelu mi koji ga poznajemo i koji smo kopali zajedno pre nego se obogatio...

hermes.legend 22.02.2008 10:49

Citat:

citat od RUAH (Prilog 22499)
Nije bitno jel koža ili list.
Stavio si kopiju.Zašto si stavio kopiju?
Možeš nam staviti i original toga dijela da malo vidimo i boju te kože,a ne samo crno-bjelo,jer nema nikakvih tajni.Šta piše na originalu piše i tu.

U tome je stvar, sta mislis da mogu tako jednostavno u internet cafic i da izvadim mapu da skeniram i da je posaljem, trebalo mi je 20 dana da jedva napravim kopiju i to na poslu kada nikoga nije bilo. ali ok nema problema, nisam ja dosao na ovaj forum da bih se zezao sa nekim, naprotiv da trazim pomoc oko lokacije, info dali neko zna gde se kretao, i kuda je zivio taj pop martin i volca vojvoda.

Nigrianvs 22.02.2008 10:49

Hermes nemoj da te Laki razocara, samo je jedan deo iskopan a ima jos dve magaze pune zlata, zato davaj kartu na sunce da se i to iskopa pa da kupimo celu Grcku a ne par kilometara plaze. Zamisli nas dvojicu ti kao car Hermetokulus a ja kao tvoj ministar Radilokulus:00000441 ::totlach::totlach:: totlach::26:

banebeograd 22.02.2008 11:00

pa ne treba da se kopira karta, dovoljno je da se pomenu neki od toponima koje su oni sa oxforda uspeli da prevedu...
i onako nema nista nacrtano sto bi trebali da vidimo vec samo tekst...

hermes.legend 22.02.2008 11:08

Citat:

citat od rade-bec1 (Prilog 22507)
Hermes nemoj da te Laki razocara, samo je jedan deo iskopan a ima jos dve magaze pune zlata, zato davaj kartu na sunce da se i to iskopa pa da kupimo celu Grcku a ne par kilometara plaze. Zamisli nas dvojicu ti kao car Hermetokulus a ja kao tvoj ministar Radilokulus:00000441 ::totlach::totlach:: totlach::26:

:26: ma ziveo mi ti brate kamo srece da ga nadjemo, samo ne pise koliko ima ne znam jel nam dosta za celu grcku :)
kako i da je ako znas gde je mesto otprilike da udjemo u kontakt, kosto kazes, nas dvoje da analiziramo teren, a ako je potrebno i da kopamo.

hermes.legend 22.02.2008 11:12

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 22508)
pa ne treba da se kopira karta, dovoljno je da se pomenu neki od toponima koje su oni sa oxforda uspeli da prevedu...
i onako nema nista nacrtano sto bi trebali da vidimo vec samo tekst...

da razjasnimo stvari ja sam kartu kopirao na poslu pa kopiju skenirao, jer ne mogu sa onim koжama da odem u internet kafic, znaci oni sa oxforda su preveli sa kopija nisam im slao skenirane originale jer je to dosta upadljivo. a vako papir i ne gledaju sta skeniras, ima ima i nekih slika jer mapa je sa 7 stranica, ima na sedmoj 3 reda texta i 3 crteжa.

hermes.legend 22.02.2008 11:17

Ja nisam neki vatreni tragac, i nisam lako ubedljiv, ali kada mi je djed ispricao istoriju da nikome nije pokazao mape, to me je malo zagrijalo, jer znam da jos niko nije vidio mapu znam da to mesto nije trazeno, mapa je u mojoj ruci, pa to me je natjeralo da pokrenem malu akciju. jer inace ne bavim se aktivno ovim sportom.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 16:03 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!