Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Testiranje detektora (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=109)
-   -   Minelab GPX-5000 ili Lorenz DEEPMAX X(neki)? (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=5475)

Dejan 03.03.2011 15:10

Minelab GPX-5000 ili Lorenz DEEPMAX X(neki)?
 
Burazer mi je iskusan tragac, slusajuci njega dobro sam se zagrejao da pocnem i ja da se bavim ovim "hobijem". Ja bi u pocetku trebao da budem vise sponzor :) tako sto cu kupiti najbolji metal detektor po mogucstvu za sto siru namenu sto znaci i da trazi sitne novcice i dublje krupnije nalaze u zavisnosti od sonde koja se koristi. E sad zanima me da li je pametno i vredno kupiti metal detektor kao sto su GPX-5000 ili DEEPMAX X5 koji kako tvrde moze da otkriva izuzetno duboke i sitne mete (u zavisnosti od sonde koja se koristi)? Da li je neko imao iskustva sa ovim detektorima? Hvala

I.Dzon 03.03.2011 15:30

Pozdrav Dejane.Ako si resio kupiti pravu masinu za traganje to bi bio GPX 5000 sa kombinacijom standardne i jedne vece sonde.Koriste se u Sremskim ravnicama i daju extra relutate po pretrazenim terenima,ima ih i u drugim mestima.Malo su ne zgrapni za rad radi opreme koja ide uz njih zato nisu bas preporucljivi za velike strmine,terene zarasle zbunjem itd.

Dejan 03.03.2011 15:45

Pozdrav takodje. Po specifikaciji vidim da je tezak oko 2,4kg bez sonde sto je za skoro i 1 kg vise od E-TRAC sto mi je bila prva opcija da uzmem ali ako je taj aparat toliko bolji kao sto cena kaze ne zalim da se mucim sa jednim kilogramom vise. Da li imas podatak da neko koristi DEEPMAX X5 ili X6 i kakvi su im rezultati? U tabeli koja ide sa uputstvom za koriscenje pise da otkriva novcic od 1,3cm na oko 34cm sa 35cm DD sondom da li je to realno ili jos jedna marketinska varka? Nigde nisam video slicnu tabelu za GPX-5000 pa sam se u pocetku zalepio sa deepmaxa...

Vumi 04.03.2011 02:07

U specifikaciji Deepmax-a X6 stoji da kanister za gorivo od 20l hvata na 3m...ili ce biti jos koji cm vise :). Sve je to mjereno u vazduhu a kada sondu okrenes prema zemlji stices dojam da se zemlja okrenula jer se onda stvari mijenjaju opasno i nnemaju nikakve veze sa mjerenjima u vazduhu :) (ala sastavih ovu recenicu, svaka mi cast :))

banebeograd 04.03.2011 11:43

licno bih se pre odlucio za minelaba,
ali da znas da su to aparati poprilicno komplikovani i traze iskustvo, znanje, strpljenje i dubok dzep korisnika istog...

Dejan 04.03.2011 12:05

Citat:

citat od Vumi (Prilog 50719)
U specifikaciji Deepmax-a X6 stoji da kanister za gorivo od 20l hvata na 3m...ili ce biti jos koji cm vise :). Sve je to mjereno u vazduhu a kada sondu okrenes prema zemlji stices dojam da se zemlja okrenula jer se onda stvari mijenjaju opasno i nnemaju nikakve veze sa mjerenjima u vazduhu :) (ala sastavih ovu recenicu, svaka mi cast :))

Hehehe recenica je prava.;) Zato sam i pokreno ovu temu jer citajuci po forumima, sajtovima i gledajuci klipove sa youtube dovodi me do toga da sumnjam u sve sto vidim i procitam u prvi mah. Pokusavam da skontam sta mi je najbolje da kupim kad vec hocu da dam toliki novac...

Dejan 04.03.2011 12:13

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 50729)
licno bih se pre odlucio za minelaba,
ali da znas da su to aparati poprilicno komplikovani i traze iskustvo, znanje, strpljenje i dubok dzep korisnika istog...

Slazem se sa tobom. Kao sto rekoh necu biti potpuno sam u ovoj prici, planiram da uz burazera koji ima 15to godisnje iskustvo u ovom poslu naucim sto vise je moguce i savladam aparat vremenom. Nisam ni mislio da ako kupim aparat da ce on sam ko na traci poceti da izbacuje rimske novcice.:)
Ovo mi nije jedini posao tako sve sto nadjem xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxx

Vumi 04.03.2011 14:36

Dejane, zamolio bih te da ovakve stvari ne pominjes na forumu - hvala unaprijed.

eclipse4 04.03.2011 16:36

karadjordje....a karai_i..... ;)

Dejan 04.03.2011 23:06

Ok, nisam jos upoznat sa svim pravilima...

I.Dzon 05.03.2011 10:58

Citat:

citat od banebeograd (Prilog 50729)
licno bih se pre odlucio za minelaba,
ali da znas da su to aparati poprilicno komplikovani i traze iskustvo, znanje, strpljenje i dubok dzep korisnika istog...

Slazem se,medjutim sa GPX 5000 je u prednosti oko rukovanja u odnosu na predhodne modele,recimo GP 3000 je za nijansu komplikovaniji za rukovanje.Kako rece Dejan,burazer mu je dugogodisnji tragac tako da ce imati pomoc ali ce trebati vremena da se ukapira masina jer nimalo nije naivna za rukovanje.Obavezno jos jedna veca sonda uz standardnu.

Vumi 05.03.2011 12:07

Citat:

citat od Dejan (Prilog 50755)
Ok, nisam jos upoznat sa svim pravilima...

Postoji pravilnik na forumu i on je da se cita.

kratki 05.03.2011 21:28

Ja sam isto za GPX 5000, jedan od mojih favorita. Lorenz je ipak za malo krupnije predmete............

Vumi 05.03.2011 21:43

Normalno, tesko je naci jedan dukat na 1m dubine...:)

banebeograd 05.03.2011 21:56

Citat:

citat od Vumi (Prilog 50778)
Normalno, tesko je naci jedan dukat na 1m dubine...:)

pa normalno, to moze samo sa rasljama ili eventualno sa viskom :D

Vumi 05.03.2011 22:09

Ili ono kerce iz drugoga posta, hehe

Krusarac 06.03.2011 03:19

Znas sta je naaaaaj ali naaaajgore od svega?
Tako lepo das 4-5 soma evra za detektor i sav srecan raspolozen odes u neku njivu i ono nesto ne ide bas kako si ti zamislio.Pa se pomislis ajd nema veze jos ne znam sve kako treba.Pa jos jednom ono isto pa jos jednom pa jos jednom i na kraju posle jedno 3-4 meseca dodjes do zakljucka da mu dubina ista kao kod nekog VLFa od 500evra sa sondom od 45cm.Jedino ako je za utehu tvoj je osetljiv na ekstremno male stvari cak milimetarske ali i to do 10cm na te opiljke dalje je kraj.Jedino ako uz Minelaba daju odma i Australijsku boravisnu vizu pa da tamo lepo kao covek trazis zlato,e to je onda vec nesto drugo.

crni 06.03.2011 08:37

To i nije najgore najgore je kupiti neki uredjaj a da uopste nisi sam sa sobom rascistio sta zelis i gde traziti sa njime. Ja licno sam vise za varijantu da se za okvirno taj novac pa cak i dosta manje kupe cak i vise razlicitih uredjaja e onda mozes slobodno reci da si pokrio tom paletom vise stvari poput dubina ekstremno mali predmeti dobra diskriminacija itd STO DEFINITIVNO SVE U SAMO JEDNOM UREDJAJU ne objedinjuje trenutno ni jedan uredjaj. Opste je poznato da ozbiljniji tragaci sadrze u svom arsenalu par uredjaja-pitajmo se sta je razlog,mada mislom da sam dao odgovor a ujedno i predlog da se dobro razmisli o svemu pre donosenja odluke o kupovini.

Krusarac 06.03.2011 14:46

Bas tako,sustina je u tome sta bi hteli da trazimo.

Dejan 06.03.2011 17:05

Razmisljao sam i o toj varijanti da uzmem recimo E-TRACa za 1500e i nekog dubinca za 2-3 hiljade kao sto Crni rece. Medjutim ako je verovati ljudima po forumima sto pisu onda se isplati kupiti GPX-5000 jer je najpriblizniji nekoj "allround" masini a pri tom ima odlicnu diskriminaciju za sitne stvari na dubinama do 30-35 cm, sto mi je za sad i najbitnije e sad kasnije ako bude bilo nalaza ne bi bilo lose uzeti i nekog kvalitetnog dubinca kao sto je DEEPMAX X6 ili pak neki jos bolji. ;)
Ne znam da li je neko upoznat sa ovim cudom OKM EXP 5000? Kad sam video cenu prenerazio sam se pa me bas interesuje sta taj radi?? :))

I.Dzon 06.03.2011 17:27

E-Trac nije losa opcija,moras vise vezbati da bi ukapirao,sporiji je za nijansu od pojedih modela a to znaci da moras laganije vuci sondu kako bi rezultati bili precizniji.Sto se tice OKM EXP 5000,zaboravi,kao sto su mnogi rekli,sarena laza da se uzmu pare.Previse je spor za terene koje pretrazuju hobitragaci,kompliko van.Nije uopste tacno kako se prica da se na ekranu ili naocarima istog momenta vidi predmet.Moraju se snimljeni podaci prebacivati na lap top pa skidati sloj po sloj zemljita itd.,uvelicavati odredjene mete.Mesa zabe i babe,promasuje i kao detektor i kao radar ,takozvani skener.Jednostavno nije za nas hobi,vise je za geoistrazivanja i pitanje je koliko i tu moze biti tacan.

Dejan 06.03.2011 17:50

Tako nesto otprilike sam i pretpostavljao iako nisam bas nesto kopao poforumima o tom uredjaju. Po svemu sudeci idealno bi bilo imati GPXa za plice sitnije stvari i DEEPMAXa za dublje a krupnije nalaze to sve naravno ako budzet nije ogranicen ili za manje para uzeti dobar aparat kao sto je E-TRAC. Sve u svemu koliko para toliko muzike. :)

Dejan 06.03.2011 17:57

Posto vidim Dzone da si dobro upoznat sa GPX aparatima. Da li si mozda negde naisao na neki uverljivi test do koje dubine moze da uhvati vece predmet uz naravno solidnu diskriminaciju i najvecu sondu?

crni 06.03.2011 18:43

Posto ga nema Indijana Dzons ja nudim svoj odgovor-moze da uhvati lokomotivu na 2-2,2metara a ako mu odgovara zemljiste mozda je uhvati i na 2,5metara

Jevus 06.03.2011 19:06

fisher 1270x kakve su mu karakteristike

crni 06.03.2011 19:15

Extra za svoje vreme s obzirom na novije generacije aparata krasi ga samo ime 1266 je daleko upotrebljiviji

eclipse4 06.03.2011 21:20

jevus otvor novu temu ako te zanima taj detektor....da ne mutimo sad coveku temu. ;)

Deki 06.03.2011 23:24

Citat:

citat od Dejan (Prilog 50796)
Razmisljao sam i o toj varijanti da uzmem recimo E-TRACa za 1500e i nekog dubinca za 2-3 hiljade kao sto Crni rece. Medjutim ako je verovati ljudima po forumima sto pisu onda se isplati kupiti GPX-5000 jer je najpriblizniji nekoj "allround" masini a pri tom ima odlicnu diskriminaciju za sitne stvari na dubinama do 30-35 cm, sto mi je za sad i najbitnije e sad kasnije ako bude bilo nalaza ne bi bilo lose uzeti i nekog kvalitetnog dubinca kao sto je DEEPMAX X6 ili pak neki jos bolji. ;)
Ne znam da li je neko upoznat sa ovim cudom OKM EXP 5000? Kad sam video cenu prenerazio sam se pa me bas interesuje sta taj radi?? :))

Samo to nemoj da spominjes OKM to je najveca glupost na celom svetu, poznajem coveka koji je to kupiu, to neradi druze to je NISTA, taj novac sto bi dao za taj aparat bolje potrosi na odmoru, kafani ili daj sirotinji. Ako hoces dubinski aparat idi kod renomiranih firmi koji prave aparate za Arhiologiju (geoistrazivanja)

eclipse4 06.03.2011 23:34

deki jel se secas kad si doso na forum....bese bio si zagrejan za tako nesto ;) ili gresim.

Deki 07.03.2011 12:59

U pravu si Eclipse, isto ko moj imenjak gledao spotove i reklame, na svu srecu svi ste mi pricali da to nije nista, a jos srecnija oklnost je bila da sam upoznao coveka koji je to kupio, bio 10x na poligonu u Nemackoj, davao veliki novac samo za put i hotel, tamo je sve radilo a kad se vrati na teren nista neradi i nista nije tako. Od onda do sad sam naucio bar ono osnovno drzi se Detektora i ovo neka bude samo hobi nikako nesto drugo.

Dejan 07.03.2011 14:26

Hahahaha e sad kad spomene kafanu, bas sam se vratio sa pijanke jos sam pijan pa me nasmeja. :))) Drago mi je da sam dobio potvrdu Dzonijeve izjave sto se tice OKMa. Znaci kad budem planirao da bacim 20 000 E pola para dajem u dobrotvorne svrhe a za drugu polovinu zovem vas sve sa foruma, muziku i udri do zore. :D

Dejan 07.03.2011 14:29

Do kraja meseca ili pocetkom narednog znaci uzmem GPXa pa cu uraditi par testova i obavestavam vas kakva su moja zapazanja. ;) Dosta ste mi pomogli svaka cast, hvala. ;)

Deki 07.03.2011 18:19

Citat:

citat od Dejan (Prilog 50828)
Hahahaha e sad kad spomene kafanu, bas sam se vratio sa pijanke jos sam pijan pa me nasmeja. :))) Drago mi je da sam dobio potvrdu Dzonijeve izjave sto se tice OKMa. Znaci kad budem planirao da bacim 20 000 E pola para dajem u dobrotvorne svrhe a za drugu polovinu zovem vas sve sa foruma, muziku i udri do zore. :D

To je sve nazalost prava istina tog aparata ako mozemo ga tako nazvati. Mozda bude ove godine skup pa ces castiti jagnje, neko prase a ja se zadizujem za pice.

kratki 07.03.2011 19:44

Ni jedan od tih uredjaja poput GPX-a nema dobru diskriminaciju, male predmete od gvozdja na povrsini nekako moze izbaciti ali ostalo se sve mora kopati. Ti aparati su uglavnom za terene gde su braca pocistila skoro sve sto je od metala i za terene koje imaju jaku mineralizaciju i gde su obicno standardni ili VLF aparati na granici. Inace na normalnom terenu gde je zemljiste sa normalnom mineralizacijom i puno gvozdja takvi aparati nemaju nikakvu prednost.
Prvo sto treba da znas je na kakvim terenima zelis da trazis i sta pa po tome prilagoditi aparat.
Sto se tice OKM-a to su bacene pare.......

Dejan 07.03.2011 20:45

Citat:

citat od Deki (Prilog 50837)
To je sve nazalost prava istina tog aparata ako mozemo ga tako nazvati. Mozda bude ove godine skup pa ces castiti jagnje, neko prase a ja se zadizujem za pice.

Moze slazem se, okrenemo neko jagnjence na fruskacu + pivo idealno! :)

Dejan 07.03.2011 20:53

Citat:

citat od kratki (Prilog 50838)
Ni jedan od tih uredjaja poput GPX-a nema dobru diskriminaciju, male predmete od gvozdja na povrsini nekako moze izbaciti ali ostalo se sve mora kopati. Ti aparati su uglavnom za terene gde su braca pocistila skoro sve sto je od metala i za terene koje imaju jaku mineralizaciju i gde su obicno standardni ili VLF aparati na granici. Inace na normalnom terenu gde je zemljiste sa normalnom mineralizacijom i puno gvozdja takvi aparati nemaju nikakvu prednost.
Prvo sto treba da znas je na kakvim terenima zelis da trazis i sta pa po tome prilagoditi aparat.
Sto se tice OKM-a to su bacene pare.......

U prvi mah sam pomislio da bi mozda bio dobar za vece ostave, grobnice i tako to jer kao odma mozes da posmatras sta se dole nalazi preko onih naocara medjutim vidim da je bacanje para.

Planiram da radim po sremskim njivama a tu je ja bi rekao poprilicno mineralizovana zemlja. S obzirom da je GPX pre svega pravljen za prospekting u visoko mineralizovanom zemljistu pretpostavljem da ce se aparat dobro pokazati i na sremskom zemljistu.

eclipse4 07.03.2011 20:54

imas u mojoj temi o goldmaxxu jedan klip gde se nalazi deus,kad se zavrsi taj klip dole na lajsni ces videti i test LDM X5. pa pogledaj,da li ti to treba.

I.Dzon 07.03.2011 22:26

Citat:

citat od kratki (Prilog 50838)
Ni jedan od tih uredjaja poput GPX-a nema dobru diskriminaciju, male predmete od gvozdja na povrsini nekako moze izbaciti ali ostalo se sve mora kopati. Ti aparati su uglavnom za terene gde su braca pocistila skoro sve sto je od metala i za terene koje imaju jaku mineralizaciju i gde su obicno standardni ili VLF aparati na granici. Inace na normalnom terenu gde je zemljiste sa normalnom mineralizacijom i puno gvozdja takvi aparati nemaju nikakvu prednost.
Prvo sto treba da znas je na kakvim terenima zelis da trazis i sta pa po tome prilagoditi aparat.
Sto se tice OKM-a to su bacene pare.......

Kratki,ne bih se bas slozio oko diskriminacije,ti uredjaji se moraju dobro upoznati i dobro treba nauciti kako se radi sa njima.Mnogi recimo imaju losa iskustva jer nisu savladali rad sa detektorom pa se zale na isti,da ne navodim primere ima ih,pogotovo GP,GPX serije jer pruzaju mnogo.Recimo potkovicu preko 40 cm odlicno diskriminise,ima vise modova za rad,extra mineralizovane terene gde mnogi aparati sa podesavanjem grunda drasticno gube na dubini,ovaj to ne oseca i ne gubi nista.Rad ispod dalekovoda je omogucen isto tako.Napravljen je da radi u extremnim uslovima i daje dobre rezultate,jedina mana mu je sto je ne zgrapan za rad zbog opreme,ima jos jednu manu a to je bilon srebro,sad sve zavisi ko je kakvih iskustava imao.

Dejan 07.03.2011 22:56

Ne bi bilo cti iskutva i za taj uredjaj. A koja je cena istog ako se zna vec?

Dejan 07.03.2011 23:51

Citat:

citat od eclipse4 (Prilog 50844)
imas u mojoj temi o goldmaxxu jedan klip gde se nalazi deus,kad se zavrsi taj klip dole na lajsni ces videti i test LDM X5. pa pogledaj,da li ti to treba.

Pogledao sam taj ruski test ali sta mi vredi kad ih nista ne razumem a opet su samo uradili jedan vazdusni test, da je bilo bar nekog kopanja pa da i zakljucim kako realno radi. :)


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 20:41 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!