Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   dvije Svedske ostave (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=2971)

zeljketa 22.05.2008 22:25

dvije svedske ostave
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 8)
U aprilu su u Svedskoj pronadjene dvije ostave novca.Prvo su arheolozi slucajno,dok su radili na jednom grobuiz bronzanog doba,naisli na ostavu od 470 srebrenih arapskih novcica.Ovi novcici potjecu iz 7.d0 9. vijeka i kovani su u Bagdadu i Damasku.Ovaj pronalazak je za svedjane od velike vaznosti jer su Vikinzi tek u 8.vijeku poceli da uvoze novcice.
Drugu ostavu su ,krajem aprila,pronasli devetogodisnji unuk i djed.Oni su pronasli ukupno 4600 novcica iz 13. vijeka,a poslije su arheolozi na tom mjestu sa detektorima metala dopunili taj broj do 7000.

Enigma 22.05.2008 22:41

Šteta što nisam djedov unuk, da malo starog magarca educiram. :) :26:

bokiii 22.05.2008 23:33

enigma bas si car majke mi:)
tvoji komentari me vec mjesecima nasmijavaju:)

bokiii 22.05.2008 23:35

jel vrijednije ovakvo nesto naci il rimljane?
ciji istoriski novci su ljudima najzanimljiviji?

Nigrianvs 22.05.2008 23:59

Bratic moj, da sam ja tvoj unuk ja bi tebi magare a meni Arape:totlach::26:

Enigma 23.05.2008 00:14

Citat:

citat od bokiii (Prilog 25153)
enigma bas si car majke mi:)
tvoji komentari me vec mjesecima nasmijavaju:)

Baš mi je drago da me na taj način doživljavaš, nastojim kroz zezanciju i zaebanciju prenijeti svoje skromno znanje ostalim članovima foruma, jer je to najefikasniji način da se stvari ukapiraju. Ako želiš žeti moraš i sijati, nesebično davaj, da bi dobio. Stvari su jako proste, na žalost samo su rijetki na jedinom putu ka......... :26:

Nigrianvs 23.05.2008 00:18

Enigma :26:

Enigma 23.05.2008 00:19

Citat:

citat od rade-bec1 (Prilog 25156)
Bratic moj, da sam ja tvoj unuk ja bi tebi magare a meni Arape:totlach::26:

Da smo kojim slučajem nas dvojica u ulozi dida i unuka, stvari bi sigurno bile kvalitetno posložene. :totlach: :26:

Enigma 23.05.2008 00:26

Citat:

citat od bokiii (Prilog 25154)
jel vrijednije ovakvo nesto naci il rimljane?
ciji istoriski novci su ljudima najzanimljiviji?

Vrijedno je ono što je rijetko, naročito ako sadrži u sebi estetsku, umjetničku itd.. težinu, starost numizmatike nije presudna za cijenu iste. :26:

bokiii 23.05.2008 09:56

znaci gleda se samo sta je rijetko:)
ima smisla:)

biljadj 23.05.2008 22:05

ja vragolan i moj deda,gde god krenemo novcici s preda.malo modifikovana pesma.

Stalker 23.05.2008 23:01

Ma jel ono na prvoj slici Hyundai stroj?:441:

apostata 25.05.2008 11:17

Vikinske ostave
 
Ostave koje su nedavno pronadjene u Svedskoj su samo deo od preko 700 ostava pronadjenih u glavnom na ostrvu Gotland. Najcesce se radi o arapskom novcu iz 7.-11. veka, koji je tamo stigao pre svega trgovinom ali i pljackom. Najvrednije su ostave novca sa Britanskih ostrva koje poticu iskljucivo od pljacke tamosnjih manastira i gradova, a posto Britanci cene svoju istoriju, otkupljuju sve sto se odnosi na deo nacionalne proslosti, pa otuda najveca vrednost upravo tih ostava. Inace, Vikinzi nisu bili ratnici visokog morala (samo rasta), jer je poznato da su napadali iznenada i to u glavnom slabo zasticena mesta iz kojih su muskarci iz nekog razloga bili odsutni. Zato se danasnji Skandinavci ne hvale tim delom svoje istorije i u knjigama cesto opisuju bestijalnost vlastitih predaka. Ponekad ostave sadrze i nesto rimskog, a mnogo cesce vizantijskog novca. Ostrvo Gotland je cuveno po tim ostavama i bukvalno svaka kuca koja je postojala u to vreme ima najmanje jednu ostavu. Te ostave nisu sakrivane u vreme opasnih situacija kao ove "nase" rimske, vec su bile izraz ekonomske moci porodice u kombinaciji s nekim paganskim verovanjima i tradicijama. Pored novca, te ostave cesto sadrze i nakit. Najveca, pronadjena pre nekih 10-tak godina, bila je teska oko 65 kg u srebru i 20kg u bronzi.
Pravo mesto za testiranje Siriusa.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 18:34 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!