Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Kako? (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=153)
-   -   predlozi za forum 2 (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=2714)

acervonec 05.02.2008 21:51

predlozi za forum 2
 
Vumi je tako brz, da nisam uspio staviti svoje predloge (ili bolje: komentare), pre no što je zatvorio prošli topik. Zato pokušavam još jednom.

Najprije: možda je stvarno bolje brisati nekorektan prilog nego zatvarati celu temu – pogotovo, ako je ta ozbiljna. Kod komentara bi dobro došlo malo samokontrole – zezanje mi ne smeta (ako ne vređa, naravno), ali je bolje, da je to šlag na nekom komentaru. I kritike i pohvale su komentari, zato nemam ništa protiv njih.

I meni fale neke teme u praistorijski sekciji. Ja bih pored oruđa i oružja imao i (odvojene) nakit, keramiku, kamen. A u antici bi po obimu zaslužile svoje teme fibule, možda i prstenje, posude... Ali, kako kaže Pretorijanac, ako je to prekomplikovano, onda ne vredi raditi unazad.

Treći predlog je u vezi sa galerijom. Žao mi je, da nije zaživjela, pošto je Vumi uložio puno vremena i energije u nju. Ali moram reći, da nisam ni očekivao previše osobnih albuma. A možda bi se moglo od nje uraditi nešto nalik na ovu izvrstnu englesku bazu:

http://www.ukdfd.co.uk/

To bi sredilo probleme u vezi sa traženjem sličnih predmeta po forumu, lako bi se moglo prebacivati predmete, otvarati nove teme i slično. Da ne kažem, da bi sa takvom virtualnom kolekcijom za tren oka prevazišli internetne sajtove svih muzeja na našim prostorima. A to znači, da bi postali ozbiljan faktor i u stručnom pogledu.

Pozdrav!

Vumi 05.02.2008 23:03

Nije problem, jedino sto je ta stranica radjena na drugaciji nacin od ove. Galeriju bi mozda mogli pretvoriti u tako nesto, ali bi za svaku ubacenu fotografiju, trebalo i odredjeno objasnjenje o cemu se radi. Najmanji je problem da se u galeriji otvore kategorije (albumi) gdje ce se postavljati posebno fibule posebno ovo i posebno ono. To bi dovelo do duplih priloga i do odumiranja samoga foruma. Ako ste za tako nesto, moze se napraviti sve, ali uslovi bi bili da su fotografije dobroga kvaliteta, iste velicine (rezolucije), da uz svaku fotografiju postoji objasnjenje o datom predmetu (nebitno o kome se radi, znaci ako je rijec o novcicu onda objasnjenje koji, koja legenda itd, ako se radi o fibuli isto tako ali bez legende :) itd itd. Jos uvijek, na zalost, ne znam kompletne funkcije galerije i nacina prikazivanja fotografija u njoj, ali se bojim da se fotografije nece moci prikazivati kao na doticnoj stranici vec se ici pojedinacno. Prebacivanje fotografija iz foruma mogao bih ja preuzeti na sebe a vi bi ste se trebali potruditi za ostalo. Ako bi ovo bilo prihvaceno, svaka fotografija bi prvo isla na provjeru i ako bi ispunila sve kriterije, bila bi postavita u galeriju.
Volio bih sada cuti ostale komentare :)

Miki 06.02.2008 18:08

galeriju pretvoriti u bazu podataka je dobra ideja , mozda bi moguce bilo osim novih dolazecih komada antike i njihovih objasnjenja s'vremenom polako prebacivati i one starije a korektne u ''bazu'' ili cisto da ostane forum ovakav kakav jeste sa svojim prilozima a da se u bazu prebacuju samo OK fotke sa u bilo kojem prilogu datom objasnjenju u vezi te iste .. znaci ono - filtriranje priloga i fotki za bazu podataka .

Vumi 06.02.2008 22:16

Moze i na taj nacin....samo ne vidim da se neko javio za rijec :)

Miki 07.02.2008 18:20

pa nema tu sta .. ok fotke ili priloge vec i sada osim naravno tebe i moderatori mogu da prebacuju znaci ono preimenujes ''galeriju'' u ''anticku bazu podataka'' da bi slike sve u istoj velicini bile postoje programi poput irfanvive , odredimo standardnu velicinu ubacimo istu i samo standarizovanu fotku u jednoj temi u ''bazi'' ili bi sve pojedinacno bilo extra za sebe stvar dogovora ili tvoje odluke , svejedno .. najkorektnije objasnjenje iz vec postojece teme copy end paste ispod fotke i to je eto od mene najjednostavnija opcija , mislim ono - moze i komplikovano .. nije problem
uostalom .. sacekajmo daljnje komentare i misljenja ostalih

Vumi 07.02.2008 18:43

Pitanje je da li bi svako dozvolio da se njegove fotke nalaze u galeriji? Nije problem sve to odraditi, ne vjerujem da ce materijala biti previse da to nebih mogao uraditi i ja sam...ali svaka pomoc je dobrodosla - naravno :).
Nego, da cujemo prijedloge za kategorije. Da li da budu iste kao i u forumu...znaci "Praistorija", koja bi se mogla podijeliti u vise podkategorija, "antika" sa takodje vise podkategorija. Da li otvarati jos neku kategoriju npr srednji vijek ili je dovoljno samo ove dvije?

Pretorijanac 07.02.2008 19:08

Možda bi za galeriju mogao da upotrebiš drugi pristup.
Hronološki ali kroz odredjeni predmet.
Npr. fibula pa komadi iz bronzanog doba, latenski, grčki , rimski, vizantiski slovenski, srednjevekovni.
Možda još preciznije da ignorišeš kulturu a poštuješ relativnu starost.
Eto, tek predlog.

Mislim da nemaš prepreku što se tiče galerije i postavljanja sličica.
Ako je neko postavio sličicu na Vumidet.net, dao je zeleno svetlo da se koristi na sajtu.

Vumi 07.02.2008 19:33

Ja vec napravio podjelu u galeriji pa vidite. Napravio sam samo za praistoriju i antiku, srednji i neki drugi vijek se moze lako dodati. Podijelio sam kao i u forumu, cisto da se ne mijesaju, recimo, fibule iz svih vremena itd.

kratki 07.02.2008 19:39

Gledajuci ovaj link kojeg je postavio Acervonec zapazio sam gemu kao privezak, nesto slicno imam samo sto je malo zgnjeceno. Vumi pogledaj znaces zasto trazim privezak od tebe!

Vumi 07.02.2008 20:19

Slicnost je velika, samo sto i na tome privjesku ne vidim ispupcenje koje bi govorilo da je gema bila nalijepljena na drugi dio. I ovdje je ravno kao i kod mene, ne vidim razlog zasto bi se gema lijepila ekstra na jos jednu gemu ili od cega je vec napravljen ovaj privjesak kod mene?

kratki 07.02.2008 21:46

Mozda je neko staklo koje je bilo isarano ili obojeno ranije, sto se sada ne vidi.

Pretorijanac 08.02.2008 02:47

Maznuo sam ovu podelu iz jedne knjige i minimalno doterao

- Statuete božanstava i žrtvenici
- Monumentalna plastika
- Sitna figuralna plastika
- Nakit
- Posude
- Upotrebni predmeti
- Merni, medicinski, kozmetički i drugi instrumenti
- Vojna i konjska oprema
- Novac

Pa u okviru ovih sekcija podsekcije npr.

Nakit:
- fibule
- narukvice
- mindjuše
- prstenje
- ogrlice i prvesci

Ako vam se svidža, maznuću je još studioznije uz još manje doterivanja. :)

Pretorijanac 08.02.2008 02:55

Vumi kategorije prilikom uploada nisu u funkciji.

perun 08.02.2008 13:24

Pretorijanac samo nastavi ako nebude ove godine susa valjda da napunimo te fioke.

Vumi 08.02.2008 14:05

Citat:

citat od Pretorijanac (Prilog 21919)
Vumi kategorije prilikom uploada nisu u funkciji.

To si dobro primjetio :)....salim se, uploadovati mogu samo ja i moderatori (za sada). To znaci, sliku treba postaviti u forum a mi cemo je prebaciti u galeriju ;)

Vumi 08.02.2008 17:38

Postavio sam nekoliko novcica da vidite kako ce to izgledati. Fotografije moraju biti min 400x300 a max 640x480 pixli.

acervonec 09.02.2008 09:55

[QUOTE=Pretorijanac;2 1886]Možda bi za galeriju mogao da upotrebiš drugi pristup.
Hronološki ali kroz odredjeni predmet.
Npr. fibula pa komadi iz bronzanog doba, latenski, grčki , rimski, vizantiski slovenski, srednjevekovni.
Možda još preciznije da ignorišeš kulturu a poštuješ relativnu starost.
Eto, tek predlog.QUOTE]

Citat:

citat od Vumi (Prilog 21890)
Ja vec napravio podjelu u galeriji pa vidite. Napravio sam samo za praistoriju i antiku, srednji i neki drugi vijek se moze lako dodati. Podijelio sam kao i u forumu, cisto da se ne mijesaju, recimo, fibule iz svih vremena itd.

U vezi toga se slažem sa Pretorijancem. I ja bi galeriju bazirao na tipu predmeta - tako ju je lakše koristiti kad, recimo, imaš prsten i tražiš nešto slično, a nije ti jasno, jel antika ili srednji vek. Da je princip drugčiji od onoga u forumu je zapravo dobro, jer se nadopunjuju. Forum zbog galerije nikako ne gubi na značenju - tamo se još uvjek vodi debata o predmetu, stavlja usporedbe i slično. Zato bi u komentar kod fotografija u galeriji bilo dobro uz ostale podatke (tip, datacija, porijetlo...) staviti i link na odgovarajuću forumsku stranicu.

U svakom slućaju, hvala na brzoj reakciji i spremnosti za primanje novosti! Vumi, ako vam treba pomoć, stavljam se na raspolaganje!

Pozdrav!

perun 09.02.2008 13:35

Mozda za novac podatak ako je citljiv da se napise koja je kovnica.

Miki 09.02.2008 14:21

moja prva zapazanja - odlicno je ispalo !
dodao bih jos samo jedan predlog u vezi slika da i ubuduce kod novcica revers i avers budu spojeni u jednoj slici .. reci mi samo jedno : hoces li da zadrzimo za dalje format u velicini 640X300 ? opticki je naravno bolje da sve slike budu istih dimenzija..

Vumi 09.02.2008 16:00

Format koji se moze upotri****ti ide od 400x300 pa max 640x480pixli. Kod novcica sam napravio tako u ovome slucaju jer sam morao od dvije slike praviti jednu, tako da se odjednom vide obe strane. Pokupio sam tih nekoliko novcica koji su lijepo fotografisani i obradio ih. Na zalost, niko ne pise legende uz prilozeni novcic, tako da sam ubacio samo one na kojima se iste mogu procitati.
@Perun
Tako bi i trebalo da bude, ako se moze procitati, znaci kompletne legende i kovnice
@acervonec
Hvala na ponudjenoj pomoci. Sto se tice raspodjele po grupama vidim da zelite obrnuto nego sto je forum. Sta bi to doprinijelo, mozda samo vise kategorija i podkategorija?
Evo, neka svako iznese tacno kako zeli imati sve to. Znaci, ispisite ovdje tacnu podjelu kako vi to zamisljate pa cemo se vec nekako dogovoriti, naravno ako tehnicki bude izvodljivo.

Vumi 09.02.2008 16:32

Znaci, trenutno je podijela ovakva:
  • PRAISTORIJA
  • podgrupe
  • ANTIKA
  • podgrupe
Koliko sam ja shvatio vi bi ste htjeli ovakvu podjelu:
  1. NOVAC
  • praistorija (kelti)
  • antika
  • srednji vijek (Vizantija)
  • novi vijek
2. FIBULE
  • praistorija
  • antika
  • itd
3. ORUZJE
  • praistorija
  • antika
  • itd
Ako zelite nekakav poseban poredak napisite ga u ovom obliku da nebi doslo do nesporazuma.

Pretorijanac 09.02.2008 19:38

1. Statuete božanstava i žrtvenici
2. Monumentalna plastika
3. Sitna figuralna plastika
4. Nakit
  • fibule
  • narukvice
  • mindjuše
  • prstenje
  • ogrlice i privesci
5. Posude
6. Upotrebni predmeti (lampe, udice, ključevi, naprstci, brave, drške sanduka...)
7. Merni, medicinski, kozmetički i drugi instrumenti (terazije, tegovi, šestari, skalpeli, hirurške igle, pincete, ukosnice...)
8. Vojna i konjska oprema (šlemovi, oklopi, umbo, strele, okovi kanije, razvodnici, falere...)
9. Novac
  • praistorija (kelti)
  • antika
  • srednji vijek (Vizantija)
  • novi vijek
Evo otprilike ovako, mada možda bi ti bilo zgodnije da ne otvaraš novu podsekciju ukoliko se ne skupi bar 3-4 predmeta.
Mislim da nema potrebe Fibule deliti na periode samo ih hronološki poredjaj (ako je izvodivo).
Možda bi mogla da se doda sekcija i 10. Fosili, meteoriti i minerali zato što smo imali takve priloge na forumu.

Vumi 09.02.2008 21:26

Jel to sada trebaju, recimo, sve fibule, iz svih vremenskih perioda biti u jednoj grupi ili bi sada trebalo i to dijeliti u podgrupe tj vremenske periode?

Pretorijanac 09.02.2008 23:54

Da, biće interesantno pratiti evoluciju fibule od bronzanog doba do srednjeg veka.
Sve fibule zajedno, samo poredjane po starosti.
Ako se i ostali slažu.
Hvala Acervonec na podršci. :nahrung00

acervonec 11.02.2008 19:32

Citat:

citat od Vumi (Prilog 22025)
Jel to sada trebaju, recimo, sve fibule, iz svih vremenskih perioda biti u jednoj grupi ili bi sada trebalo i to dijeliti u podgrupe tj vremenske periode?

Ako možeš ubacivati nove predmete ili zamijeniti redosled, onda podgrupe nisu bitne. Ja bih bio pragmatičan, i pravio posebne grupe samo za predmete, kojih ima više. Isto važi i za podgrupe (kako čete to rješavati kod novca?) Moj predlog:

• novac
• statuete
• fibule
• narukvice
• minđuše
• prstenje i geme
• ogrlice i privesci
• posude i lampe
• upotrebni predmeti i instrumenti (tegovi, udice, ključevi, naprstci, brave, drške sanduka...)
• oružje, oruđe i konjska oprema (šlemovi, oklopi, umbo, strele, okovi kanije, razvodnici, falere...)
• Razno (lijepo i zanimljivo)

Sistem niti nije tako važan. Bitno je, da su fotografije dobre, da predmeti imaju podatke i, naravno, da stvar krene...

Pozdrav!

Vumi 11.02.2008 20:58

Jel to znaci da ne bude podijeljeno po vremenskim periodima, nego sva vremena u jednu kategoriju zajedno? Moram da priznam, zbunjujete me itekako :).

acervonec 12.02.2008 21:12

Citat:

citat od Vumi (Prilog 22151)
Jel to znaci da ne bude podijeljeno po vremenskim periodima, nego sva vremena u jednu kategoriju zajedno? Moram da priznam, zbunjujete me itekako :).

Da. Ideja je u tome, da možeš pratiti razvoj nekog predmeta ili oblika, odnosno usporediti različite primjerke nekog predmeta, kad tražiš analogiju.
Kako vidim, na jednoj stranici mogu gledati do 90 fotografija, a toliko otprilike ima u tom momentu svih vaših fibula na forumu. Zašto onda otvarati nove albume za latenske ili lukovičaste ili životinjske fibule, kad možeš od jednom vidjeti sve. Naravno pod uslovom, da možeš naknadno ubaciti novu keltsku fibulu kod ostalih sličnih.
Sjećaš li se debate o dviju sjekira, od kojih je jedna proglašena za rimsku, a druga za srednjevjekovno? Ako imaš album „sjekire“, onda ih možeš odmah usporediti, ako su to dva albuma (antika/srednji vijek) onda je to već teže...

Enigma 12.02.2008 21:36

Acervonec, podržavam tvoj prijedlog. :26:
Da li si primio e-mail?

Vumi 12.02.2008 23:08

Acervonec, ja mogu naknadno ubacivati slike ali ne mogu odredjivati njihovu poziciju

acervonec 12.02.2008 23:32

Citat:

citat od Vumi (Prilog 22225)
Acervonec, ja mogu naknadno ubacivati slike ali ne mogu odredjivati njihovu poziciju

Dakle, ona koju staviš prvu ostaje prva, i svaka nova ide na posljednje mjesto? U tom slučaju, trebaju nam manje grupe i, dakako, odvojena razdoblja.

Enigma izvini, nisam ga primjetio :399:

Enigma 12.02.2008 23:53

Citat:

citat od acervonec (Prilog 22228)
Dakle, ona koju staviš prvu ostaje prva, i svaka nova ide na posljednje mjesto? U tom slučaju, trebaju nam manje grupe i, dakako, odvojena razdoblja.

Enigma izvini, nisam ga primjetio :399:

Poslao sam fotke koje si tražio, probaj skinut direktno sa servera, ako ne ide, poslat ću ponovo. :26:

Pretorijanac 13.02.2008 01:13

A da galerija bude u HTMLu i da se obradjuje ručno?
Mislim da bi podjednako vremena utrošio sredjivanje.

Vumi 13.02.2008 22:30

U html-u bi mozda i moglo da se reda kako se zeli ali onda ova galerija gubi svoju funkciju koju ima tj njene karakteristike koje ima sto se tice rada sa njom. U tome slucaju se mogu otvoriti jednostavne html web stranice na koje se mogu postaviti bezbroj fotografija...to bi mi nekako izgledalo jeftino...

Pretorijanac 14.02.2008 16:14

Citat:

citat od Vumi (Prilog 22255)
U html-u bi mozda i moglo da se reda kako se zeli ali onda ova galerija gubi svoju funkciju koju ima tj njene karakteristike koje ima sto se tice rada sa njom. U tome slucaju se mogu otvoriti jednostavne html web stranice na koje se mogu postaviti bezbroj fotografija...to bi mi nekako izgledalo jeftino...

Gledaj na to sa vedrije strane.
Sličice bi se pojavile na pretraživačima što bi dovelo do veće popularnosti sajta.
Ovaj put pošto su sličice članova foruma, možeš da ih suptilno obeležiš sa vumidet.net.

Vumi 14.02.2008 19:26

Ne znam sta da kazem...onda je galerija nepotrebno instalirana...

pdragan 15.02.2008 00:38

izgleda da ce na kraju da ispadne kao ciganska serpa ,ovaj forum.ako koji slucajni prolaznik nesto predlozi,vumi je tu da ispunjava zelje.izvini vumi :).ali nisam mogao da se suzdrzim

laki 15.02.2008 09:04

vumi u cemu je problem, pokusao sam nekoliko puta da postavim sliku ali nesto ne ide ,u pitanju je slika sa mob.telefona koliko vidim taj format bi trebao da ide...

Vumi 15.02.2008 09:38

Gdje zelis postaviti sliku?

laki 15.02.2008 11:24

u galeriji, nesto kao "slucajne fotografije" hteo sam da vidim kako to ide ,eksperimentalno...

Vumi 16.02.2008 10:44

Pa moras otvoriti prvo svoj album, dati mu ime i kada to bude odradjeno onda priliko uploada fotografija izaberes da ih zelis uploadovati u taj album...slicno kao i fotografije na forumu. Pogledaj u "OBAVIJESTI", tamo imas slikovit prikaz kako se to radi ;).


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 19:22 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!