Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Priče...legende...itd (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=112)
-   -   Kopaci zlata u Srbiji.. (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=209)

rammstein 30.03.2005 11:35

Kopaci zlata u Srbiji..
 
Traganje za sakrivenim blagom postoji od kada je covjek spoznao vrijednost zlata,jedino su se mjenjale metode i instrumenti.Zlatna groznica je tresla skoro sve regione planete,pa ni Srbiju nije mimoisla,narocito krajeve oko poznatih zlatonosnih rijeka poput Peka i Timoka.Za zlatom se nije tragalo samo po koritima rijeka nego i po pecinama,otvarani su grobovi,kopalo se po starim crkvistima,spustalo u zapustene bunare,vjerujuci da upravo njih cekaju tovari blaga.Koliko je stvarno zlato iskopano i pronadjeno tesko ce se ikada saznati,ali su ostale brojne legende.U ovoj prici donosimo najzanjmljivije price o srpskim tragacima za zlatom,koji su se obogatilii zanesenjacima koji su cjeli zivot uzalud tumarali rjekama i predjelima istocne Srbije.
Nema tragaca za zlatom na prostorima bivse YU koji na neki nacin ne tvrdi da je za sve kriv pop Martin Himovic.Legenda o njemu kaze da se u hajduke odmetnuo nakon sto su mu Turci pobili porodicu.Presretao je i robio karavane i trgovce,a blago sakrivao na prostoru nekadasnjeg Vidinskog sandzaka,ostavljajuc i znakove na mjestima gdje je sakriveno.Ostavio je navodno i gomilu zapisa u kojima je potanko objesnio gdje je blago sakriveno i kako se do njega moze doci.Znamo da se bolumenta prijepisa moze naci i da se u tim prijepisima pominje da je dobar dio Srbije bukvalno nacickan skrivenim magazama.Znamo da se na trzistu koje nikada nije bilo javno ni legalno i danas mogu naci mnoge karte koje je navodno nacrtao pop Martin Himovic.Tragaci na blago kupuju ih za velike pare,a nije nikakva tajna da se mnogi od njih nisu ovajdili,nego su poslije dugotrajnog i skupag traganja,koje podrazumjeva i mnoge opasnosti na kraju sa gorcinom zakljucili da su debelo prevareni.U zapisima popa Martina Himovica ciji smo prijepis zahvaljujuci Filipu Dragovicu imali u rukama pominju se nebrojene tajne riznice.Najpoznatije su Gargova vodenica,vodenica Korab,Gradiste,Miljk ovac,manastir sv.Jovan Pust,Jelenova pecina,Smokova rupa,Srebrenica,Sarc ev dol,Gogin vrh,Ostra cuka,Suva planina,pecina Zvecara,pecina Zmijovnica,pecina Kapavica,Pestera,Jag licko,Karlov kamen,*****n grad,Kurjacka pecina..........i.t. d.Sve su obiljezene tajnim znacima i za svaku navodno postoji mapa.To je,pise u zapisima samo mali dio blaga koje se krije na prostoru Srbije i djela Bugarske.U zapisima se tvrdi da samo od Capljinaca do Leskovca postoje 64 tajne magaze,a u niskom i pirotskom okrugu 70 man jih ostava sa blagom.Postoji pise jos,nevelika knjiga koja zna za 889 mjesta na kojima je sakriveno ni manje ni vise,nego 12000 tovara zlata :416: :416: :416:
U zapisima koje smo citali pise da ce svo to blago izaci na svjetlost dana u 20 i 21 vjeku.To su predvidjeli proroci Ljuba i Smaja i evo sta o tome pise:
Doci ce vrijeme kada ce nasu zakletvu pogaziti i iskazati sva pisma.Mnogo ce pisama po narodu proci,ali ona su manje vazna.Doci ce dan kada ce i ovo pismo na bjeli dan izaci.Blago onome ko doceka vrijeme i sacuva ovo pismo,taj ce sretan da bude,a ako ovo rasturi po svijetu prije vremena,neka proklet bude.Onaj ko prevari brata i uzme mu,nikada paru nece vidjeti.Bolje postuj brata ili druga,nego pare,jer je sreca svako nase pismo.Doci ce vrijeme kada ce zlato biti mnogo skupo i nece ga biti.Kroz Srbiju ce mnogo para proci i sila sa Istoka ce Srbiju da pregazi.Srbi ce vjeru izgubiti.Blago onom koji srbin ostane i blago onome koji pismo sacuva.Taj ce poslije mnogo da vrijedi jer te stvari ce se mnogo traziti.........
Sakriveno blago pise u zapisima popa Martina Himovica,nemoze svatko da nadje ni da odnese.U mnogim riznicama postavljene su smrtonosne zamke.Pojedine riznice sadrze i dio crkvenog blaga koje je namjenjeno za zidanje bogomolja i samo se za to smije koristiti.
U Zajecaru smo prije par godina razgovarali sa jednim covjekom koji je trazio blago na starom crkvistu,na Miljkovcu,kod Nisa,o cemu su novine svojevremeno opsirno pisale.Pricao nam je da je jedan vidovnjak koji je bio u ekipi tocno vidjeo sta se sve nalazi ispod zemlje i da su bili nadomak ulaza,kada je jedan od njih neoprezno postupio i sve je palo u vodu.Pomokrio se u jami u kojoj su kopali i bili nadomak ulaza i poslije toga nije im dozvoljeno da udju u podzemlje u kome se po njegovom kazivanju,nalazila i cjela jedna crkva.
Nije to ni malo bezazlen posao-rekao nam je Filip Dragovic.Kod Smokove rupe mnogi su platili glavom,alo o tome se ne govori.Ima magaza u koje ne bih usao ni za zivu glavu......... :416: :416: :416:
preuzeto sa interneta

Vumi 30.03.2005 13:11

...pa ti sad trazi zlato i tovare..... ;)

rammstein 30.03.2005 13:43

Citat:

citat od Vumi
...pa ti sad trazi zlato i tovare..... ;)

...... :1850: :00000659: :kruecken:

rammstein 30.03.2005 13:57

samo da dodam jos jednu informaciju u vezi tovara..
Tezina jednog tovara se krece onoliko koliko konj moze da ponese na ledjima 100-120kg.Pretpostavka je da su u tovaru bili dukati zlatnici.Podelimo li tezinu tovara sa tezinom dukata( 3.5 grama)110 000g,podeljeno sa 3.5g=31 428komada :416: :416: x12 000tovara=otprilike 3.5 :416: :416: miliardi komadax 60eura koliko se krece cena na trzistu(otprilike)be z numizmaticke vrednosti=neznam vise ni ja sam koliko je.Ubi me cifra u glavu :416: Ustvari nemam vise brojeva na digitronu.Ako neko moze neka izracuna...........
: :388: :388: :1761: :1761:

jackdetect 31.03.2005 01:54

Sve je bas tako. Ja i zivim usred te ludnice, Miljkovac je samo 15 km od mene. Tu nikako ne smes nocu krenuti bez dobre baterijske lampe, inace potonuces u neki od bunara koji su na svakom koraku (rupe od 2-3 metra, odnosno mesta na koja je pokazao laser). Ima tu mnogo da se isprica, ali bolje da vam iznesem jednu drugu informaciju.
Naime, jedna ucena i mudra glava je malo proucila te zapise popa Martina Himovica i dosla do sledecih zakljucaka.
On se naime zvao Martin Hruscuk, danju je bio pop, a nocu hajduk. I zaista postoji nekoliko stranica koje je ostavio iza sebe sa mestima na kojima su skrivali vrednosti otete od Turaka. Ali, ti spisi su pali saka Milosu Obrenovicu, koji je, zbog uzasne krize i siromastva posle Prvog Srpskog ustanka, dosao na ideju da malo udahne optimizma narodu, i dao nalog da se napise citava knjiga, i u nju pomene skoro svako naselje u Srbiji, i navodna skrovista puna zlata. Ta izmisljena knjiga je umnozena i pustena u narod. Eto, mislim da Milos nije mogao ni sanjati kakvu ce lavinu pokrenuti do danasnjih dana, ili: ALA JE OPRAVIO, SVAKA MU CAST!
Uostalom, to i nije lose, nadati se necemu, pa makar to bila i laz. Bolje i lazni optimizam, nego surova realnost kakva je trenutno ovde.
Zeljko.

rammstein 01.04.2005 11:49

Znaci ona kniga koja se pominje sa 889 mesta,na kojima je sakriveno blago je ustvari laz.Kazi mi onda koliko ima istine sto se tice pravih mesta o kojima je pop Martin Himovic ili Martin Hruscuk ostavljao zapise.Da li u svemu tome ima delica istine,posto kao sto si i sam rekao iz tog kraja onda ti je to bolje poznato.Da li je neko do sada od tragaca imao nekog uspeha do sada(manjeg ili veceg). :475: :475:

jackdetect 15.04.2005 22:56

Istina o ostavama
 
Izvinite na kasnjenju, ali nisam ranije primetio pitanje.

Naravno da ima i istine. Jedan od istinitih primera je i afera sa Jelen pecinom sa kraja 60tih proslog veka. Tu je nadjen deo jedne hajducke ostave, i ja sam video jedan komad odatle. To je duga prica sa tragicnim krajem, posle koje se umesao i zakon itd...
Hajducima je to i bio posao, da presretaju turke i otimaju vrednosti. A u planinama gde su ziveli, nije se moglo trositi. Kako je sve to trajalo stotinama godina, a hajduci cesto ginuli, naravno da negde postoje neke njihove ostave.
Ali, cinjenica je da je Martin Hruscuk mogao pisati samo o ostavama svoje druzine, nikako nije mogao biti guverner narodne banke svih hajduka.

Postoje negde i rimske ostave, kako sluzbene, tako i licne. Rimski vojnici na isturenim postajama nisu primali plate mesecno na tekuci racun, vec jednom u 6meseci, ili godinu dana, u zlatu i srebru. Svako je negde morao (obicno u zemlji) kriti svoj imetak, a onda dodje bitka i ... Cesto tragaci nabasaju na takve male ostave. Radi se o periodu od preko 400 godina.

Moj stav je da ostava ima, ali da se svakako ne radi o tovarima i tovarima. Zamislite molim vas, pojedinci veruju da Miljkovacke pecine kriju ni manje ni vise nego 17 tona zlata Nemanjica.
Pozdrav,
Zeljko.

rammstein 19.04.2005 12:36

u potpunosti se slazem sa tvojim stavom jack.Normalno moramo uzeti u obzir da narod kao narod cesto zna(da od buve prave vola) a i pravili su oko tih stvari,a svedoci smo naravno mi koji se bavimo ovakvim stvarima,tj prilikom analize svih tih prica,legenda i zapisa.Ali normalno kao sto se kaze(gde ima dima ima i vatre),sto znaci da u svemu tome postoji zrno istine,a prateci to zrno istine-moze se doci do velikih i neocekivanih nalazaka i iznenadjenja. :416: Miljkovacke pecine mozda kriju neku tajnu,ali sigurno ne tako veliku kao sto narod prica.Ali kada covek pogleda sa druge strane tu tvrdnju koji mozda nije toliko upucen u te stvari, koja je na prvi pogled nemoguca-dolazi do zakljucka da je to samo prica nekog ludog naroda.Sto po mom misljenju je velika greska.Ipak kao sto sam rekao treba pratiti ono zrno istine-koje vodi do cilja. :700:

Vumi 19.04.2005 14:15

Najbolje je sve to shvatiti ovako :)...ako se kaze da je negdje sakriven tovar zlata onda mozete racunati da je neko sakrio mozda 2 ili 3 dukata itd itd :)

rammstein 20.04.2005 10:53

Citat:

citat od Vumi
Najbolje je sve to shvatiti ovako :)...ako se kaze da je negdje sakriven tovar zlata onda mozete racunati da je neko sakrio mozda 2 ili 3 dukata itd itd :)

Vumi ja bih bio zadovoljan i tvojom tezom-pretpostavkom.Bila bi mi velika cast i radost kada bih uspeo da u nekoj legendarnoj pecini o kojo se prica da ima zlata na tone,pronadjem i ta 2-3 dukata.Oni bi meni predstavljali veliki uspeh,i pruzili bi mi veliku radost.Jer bih na taj nacin uspeo da resim jednu misteriju i bacio bi istinu na svetlost dana.A onda bih krenuo dalje u nove pohode i pobede. :475: :475:


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 16:09 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!