Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Priče...legende...itd (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=112)
-   -   pitanje (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=7108)

RUAH 19.11.2012 12:53

pitanje
 
Prvo da vam ispričam o čemu se radi.Jedan stariji čovjek iz mjesta X mi davno pričao da su na mjestu X u šumi neki ljudi tražili zakopan ratni pljen iz doba turaka.Legenda kao legenda o zakopanom blagu i nisam puno obračao pažnju na to, do prije par dana kada sam sreo jednog prijatelja iz istog mjesta koji mi je ponovio isto to samo u detalje.Za vrijeme turaka su navodno na tome mjestu X dvojica turaka zakopali svoj ratni pljen.Priča mi da su na to mjesto početkom 80-tih godina trojica turaka iz Njemačke sa njemačkim tablicama tu dolazili i kopali dva dana nasumice.Pošto moraju proći kroz naselje do šume bili su i primječeni.Prijatelj je bio tamo da vide šta rade i kažu mu da su našli neke spise od njegovog pretka koji piše gdje je ratni pljen ali zbog protjerivanja sa ovih prostora nikad se nije vratio po to pa je zapisao svojim budućim pokoljenjima.Pokazal i su mu spise i kaže on da nema nikakvih slika već samo neke crtice okomito i vodoravno sa točkama.(vjerovatno tursko pismo).Treći dan tamo sve je više ljudi iz sela dolazilo do njih pa su se spakovali i otišli.To mjesto je na brdu u šumi i taj dio se zove Kurjačija humka.To je područje oko 500 x 500 metara.E sad,tko zna šta to znači kurjačija humka?

Pretorijanac 19.11.2012 13:00

Humka ti je vestacko brdasce pod kojim je neko pokopan, a kurjacija verovatno govori o izolovanosti mesta, ili ti sto bi danas rekli vukoebina. :nahrung00

Kele78 19.11.2012 22:25

Kurjak moze biti vuk..

RUAH 19.11.2012 22:32

može,ali nema smisla davati takav toponim kad je u mom kraju najopasnija životinja vepar, a vukova mislim da nije nikad ni bilo.Otiću provjeriti da vidim šta tamo ima.

Daystrom 20.11.2012 11:20

Ne bi bilo loše malo prošetati i čisto pogledati što se može zamijetiti, odnosno može li se išta zamijetiti zašto bi taj kraj bio pogodan za zakopavanje blaga... Određene geografske predispozicije i sl.

Naime, Slavonija (ali i ostatak okoline naravno, možeo slobodno reći prostor nekadašnje Panonije) je još u 18. stoljeću, kako navodi Friedrich Wilhelm von Taube koji je po carskoj zapovijedi otišao u inspekciju Slavonije u drugoj polovici 18. st., vrvila od medvjeda i vukova!

Štoviše (ovo je zanimljiv dio pa ću napisati), na mnogo mjesta opisuje kako su slavonski seljaci nevjerojatno hrabri jer su se borili sa zvjerima na nevjerojatan način. Npr. kada su lovili medvjeda, u pravilu su išla dva ili tri seljaka naoružana samo sjekirama. Jedan bi isprovocirao medvjeda te kada bi medo potrčao za njim, popeo bi se na drvo. Kada bi se medvjed krenio penjati, seljak bi mu sjekirom odrezao šapu, na što bi medvjed pao, a ostali bi ga sjekirama zatukli...

I tako, nažalost, ostade Slavonija bez vukova i medvjeda (a i pitanje čega još)... :)

Sve treba uzeti u obzir naravno jer imena krajeva uglavnom su dosta stara, vrlo vjerojatno još iz vremena kada je tu zapravo i bilo "kurjaka", pa treba imati sve mogućnosti otvorene!

Sretno!!! :bier:

RUAH 20.11.2012 11:43

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
evo slika tog mjesta,najbliže naseljeno mjesto je 2 km,a u to doba je postojalo selo na nekih kilometar daleko.

Rila 20.12.2012 19:32

pa ja znam gdje je ovo mjesto .

salim se hehe. samo je jedan nacin da saznas .srtetno

Deki 20.12.2012 22:22

Takvih prica sa Nemackim tablicama, Mercedesom i Turcima ima u svako trece selo, moj tije savet negubi vreme na tako nesto, a tebi kako je volja. Pozdrav

eclipse4 20.12.2012 22:37

deki zaboravio si na krusku beeeee,mora da bude pod krusku obicno na trecu ;)

Desert Walker 20.12.2012 22:41

nekada treba i ponesto ispitati...nikad se ne zna.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 07:33 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!