Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novac (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Srednjovjekovni novčić (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=9034)

vedran 08.06.2016 00:04

Srednjovjekovni novčić
 
Pozdrav narode detektoraški,
Evo i ja malo da se aktiviram na forumu i upotpunim ga sa novim nalazima. :) Trenutno sam naletio na dva novčića, patrone, srebrne. Malo su se kiselili u vodi i u maslinovom ulju i sada su čitkiji i bolje vidljivi ali ipak ima na njima solidan sloj prljavštine i maltera koji ne znam kako da očistim. Mislio sam da ih potopim u otopinu sirćeta (50 % voda i 50 % sirće), ali danas gledajući kao da se malo žute po površini pa kontam je li moguće da imaju neku laganu pozlatu preko sebe, ili je ipak to samo prljavština koja se nakupila. Molio bih da me uputitie šta da radim, jer ne bih volio "ubelajiti" novčiće u svakom slučaju . Hehe :D Evo fotkica ispod.
Kada se očiste, siguran sam da će netko znati točno da ih datira. :)

vedran 08.06.2016 00:13

Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Evo ih . :)

Enigma 08.06.2016 01:29

Slike su ti za popyzdit, izgleda da su Matijini denari iz 1618. i 1612. godine. Kovani su u burnom vremenu općeg rata, s jedne strane Turci, a s druge bitke s protestantima. Prazna državna blagajna i opća besparica uzrokovala je da su denari kovani iz jako lošeg srebra, često su kovali bakrenjake i sakrili ih pod silbersud, sa takvimm smećem plaćali su vojsku. Iz tog razloga ti preporučam isključivo mehaničko čišćenje. :) :26:

vedran 08.06.2016 02:20

Hehe, a nisam ja fotografirao. Sutra ih uz prirodnu svjetlost fotkam.
A veoma interesantno. Čuo sam to da su bakrenjake jednostavno posrebljavali i time plaćali sve.
Reci mi, koliko su česti/rijetki ?

ObeliX 08.06.2016 08:25

Mnogo su nerijetki :)

vedran 08.06.2016 17:57

Hehe dobar izraz. Tako sam i mislio. :) Meni su dragi jer su prvi srednjovjekovni novčići na koje naletih . :)
Sinoć sam ih ubacio u otopinu sirćeta i vode (malo sirćeta, puno vode) i danas se puno lakše skida malter i prljavština.
Hvala na odgovoru ObeliX! :)

ObeliX 08.06.2016 21:49

nema problema,tu smo da pomognemo :)

Vumi 08.06.2016 22:19

Cestitam na nalazu ali se nemoj radovati "prvencima"....i pak su mladji od srednjeg vijeka :)

vedran 08.06.2016 22:29

Hehe hvala Vumi. A lijep osjećaj naći nešto što nisi vidio do tada. A učim pomalo hehe :D

miligor 11.06.2016 18:34

Kada budem isao na jedan teren uslikacu lazne patrone i delove ploca sa kojih su secene. Nadjem ih na desetine, i sve su savrseno okrugle i cele. Sto se retko moze reci za srebrne zbog krtosti materijala. Neki becari su kovali laznjake tu.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 00:18 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!