Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Enigma... (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3073)

bokiii 10.07.2008 00:27

Enigma...
 
tvoja srpska verzija:26:

Србија

Самоуки археолог из Мале Плане
Боривоје Арсовић већ педесет година на свом имању и у околини ископава предмете из доба неолита, па му данас готово све просторије у кући личе на музејске депое и галерије
Боривоје Арсенић крај витрине у којој чува ископану грнчарију (Фото Д. Борисављевић)

Мала Плана код Прокупља – Куће Арсовића су скоро на самој обали речице, што кроз неколико села тече са брегова Јастрепца до ушћа у Топлицу, подно Мале Плане. У дворишту нас дочекују Радојка и Боривоје Арсовић, који се, иако у годинама, својски труде да одржавају своје домаћинство. Овамо смо стигли са Слободаном Стојановићем, некадашњим радником државне безбедности. Он је, „по службеној дужности“ увек морао да зна шта ко ради у овом крају, али је његова радозналост сада окренута проучавању прошлости Топлице, па је већ и неколико књига о томе написао.

Његов комшија Бора, међутим, не проучава историју: он је – открива. Испред куће наређао гајбице и, уместо вишњама, како сви око њега раде ових дана, напунио их камењем и крхотинама керамике. – И све ми је собе тим стварима напунио. Човек ми се заразио, па само о овим ископинама мисли и прича – каже нам Борина супруга Радојка.

Заиста, у сваком кутку куће камене секире, кремење, камени и керамички тегови за рибарске мреже, коштана шила и бодежи, мале и велике зделе, урне необичних облика, све то из доба неолита. У једној витрини на хиљаде делића керамике, које Бора покушава да састави и повеже гипсом, баш као прави археолог. Спаваћа соба више личи на одељење неког великог музеја.

Долазили су овде, каже наш домаћин, и археолози Јулка Кузмановић-Цветковић из прокупачког музеја и Душан Шљивар из Београдског народног музеја, дали мишљење, а понешто и узели за своје збирке.

– Све је почело тачно пре педесет година, кад сам копао рупе да посадим шљиве и наишао на некакав зид. Претпоставио сам да је реч о некој старој грађевини. А онда је била нека велика поплава, па је река, овде испод куће, нанела много земље. Узех да је очистим, кад, испаде неки ћуп пун костију. Уплашен, бацих га назад у реку. Кад, после неког времена, дође наша снаја из Новог Сада и кад виде онај зид рече да је то сигурно важно за историју. Од тада, ја се не смирујем. Нема дана да не копам, а увек нешто нађем – каже Боривоје.

Пре две године Бора је са комшијама и рођацима Небојшом Младеновићем, Војканом Арсовићем и нашим сапутником Слободаном Стојановићем, под контролом археолога, ископао сонду пет метара дугачку и три широку. На око метар и по нашли су обиље керамике, али и кости са свих страна ограђене каменом. Боривоје и даље наставља да прекопава обалу реке испод куће, али прикупља и све што сељаци нађу кад ору или копају. Наишао је тако и на керамичке цеви за водовод из доба Римљана.

– Кад је сушно лето, од Јастрепца, преко оне косе што се спушта све до нашег села, могу да се виде појасеви зеленила. А на чесми код Меровца, удаљеној од планине десетак километара, с јесени се појаве листови са букава. То значи да је у далекој прошлости вода довођена одозго, баш као што смо је пре неку годину довели у село – каже Боривоје Арсовић, аматер истраживач.

Очигледно, Мала Плана је некада било велико насеље. Она је и данас, упркос имену, једно од најмногољуднији х села у Топлици. Од Прокупља је удаљена свега девет километара, а њена прошлост још је неистражена. Бора покушава да у томе помогне.

Д. Борисављевић

Enigma 10.07.2008 20:59

Svi kod Bore Arsovića na iskop rupa za novi šljivar, ja donosim sadnice šljive bistrice. :) :26:

Nigrianvs 11.07.2008 13:13

a ja cu kazance poterat sa sobom, dok mi sljivar zasadimo pa sve okolo prekopamo sticice i sljive dase ture u kazan, a posle? pored kazanceta udarati po dobroj sljivi i kalemiti plomljene po...sude hik!!! vec mi se stuca:26:

eclipse4 11.07.2008 13:42

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
ti kazance a ja cu onu ludu masinu.......direkt sa planine od domacina gde smo bili na bogat teren ;) ;) ;)

eclipse4 11.07.2008 13:52

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
a mogu da vas obezbedim i ovime ;) naravno od divljaci,po izboru ;)

Enigma 11.07.2008 23:21

Mljac, dobra klopa. :) :26:

eclipse4 12.07.2008 04:21

za dobre drugare ;)


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 07:51 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!