Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Rimsko jelo (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=4658)

miligor 08.03.2010 16:08

Rimsko jelo
 
Juče sam nagovorio druga koji je profesionalni kuvar da mi spremi ovo Rimsko jelo, jako je ukusno i preporučujem svima da ga naprave i probaju. Naravno i jednostavno za napraviti ali sam prepustio profesionalcu...

ASSATURAM – SVINJSKO PEČENJE U MEDU

Sastojci:
6 kg divlje svinjetine za pečenje (koristio sam domaću svinjetinu)
gruba morska so

Marinada:
1 l slađeg belog vina
4 velike kašike naribane šargarepe i celera
10 češnjeva zgnječenog belog luka
1 mala kašičica sveže mlevenog krupnog korijandera
1 kg meda

Priprema:
U meso snažno utrljati morsku so, mnogo više nego što je uobičajeno. U keramičkoj ili staklenoj posudi s poklopcem peći ga pola sata na temperaturi od oko 250oC. Tad poklopac odstraniti, i peći dalja dva sata, uz često prelivanje marinadom. Još vrelo pečenje bogato premazati medom. Služi se toplo, čim se med upije. Ukoliko je med lipov, svaku porciju ukrasiti s dva – tri listića lipe. Jede se prstima, umačući komadiće mesa u topli sos za pečenje

Deki 09.03.2010 18:49

uffff bre kolega de sad nadje o tome da pises kad sam na dijeti, poce da curi voda na usta, ali mogu da zamislim kako je to ukusno i dobro.

miligor 09.03.2010 19:32

A i ja sam kao na dijeti ali mora se malo i uzivati, ionako za mesec dana kada krene sezona trazenja cu sigurno skinuti nekoliko kilograma setajuci se po njivi:00000441:

eclipse4 09.03.2010 22:22

da ti to nisi iskopao neki rimski kuvar??? ;)

biljadj 09.03.2010 23:59

ja cu probati ovo ali cu praviti sa manjim komadom mesa,za probu pa ako bude dobro bice i drustvo pozvano.:26:

Enigma 10.03.2010 01:37

Isprobao sam neke rimske delicije i mogu reći da su naše neusporedivo ukusnije, bar za mene. :) :26:

eclipse4 10.03.2010 02:29

ja imam jako veliku zbirku raznih specijaliteta od praistorije pa do danas sta bi se reklo...mnogi sastojci su mi nepoznati...a iskreno jos nista nisam probao spremati....a u sustini volim da kuvam.
dakle...miligore.... zahvaljujuci tebi,zena ne mora u kuhinju u skorije vreme....naprobacu se svaki dan necega....od mesa do deserta ;)

eclipse4 10.03.2010 02:29

ja imam jako veliku zbirku raznih specijaliteta od praistorije pa do danas sta bi se reklo...mnogi sastojci su mi nepoznati...a iskreno jos nista nisam probao spremati....a u sustini volim da kuvam.
dakle...miligore.... zahvaljujuci tebi,zena ne mora u kuhinju u skorije vreme....naprobacu se svaki dan necega....od mesa do deserta ;)

miligor 10.03.2010 06:36

Iskopah rimski kuvar po Apiciju na terenu, dobra patina, jasna slova:26:


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 02:12 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!